Mušičarenje grgeča

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Moram da priznam da me extremno pali ova riba. Nekad sam ih lovio na varalicu i zasta su sjajne ribe.
Medjutim nikad je nisam ulovio na muvu, a velika mi je zelja? Ako neki clan (MixMaster npr.) zna taktike za ovu ribu neka napise.
Salut!
 

Santa

Junior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
30
Broj reagovanja
0
Pozdrav,
Naravno i ja bih voleo nesto da saznam oko musicarenja ovih vrsta. Zanima me da li je neko imao iskustva pa pastrmskim grgecom ili basom, gore na severu zemlje? Interesuje me takodje da li je neko musicario na Dunavu?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Svidja mi se sto vas interesuju "ostale" vrste! Narocito me odusevio text iz Vlasenice o musicarenju mrene. Jednom sam i ja izmusicario jednu, ali samo nju... Planiram vec godinama da i ja probam da je ozbiljnije "pojurim" nimfama. Pretpostavljam da nije svaka reka pogodna za tako nesto (bistrina, kolicina ribe...), ali ako treba ici cemo i na Lim! Ta koju sam ja ulovio je bila nesto manja od 1 kilograma. To je toliko snazna riba da sam ja mislio da ce da mi polomi stap (AFTMA 5). Cak se culo i neko cudno krckanje iz njega. Jednom recju: VRLO VRLO INTERESANTNA VRSTA!
A sad o grgecu:
Ako ga ima i ako je raspolozen da jede lako ga je prevariti nimfom i strimerom. Trudite se da nimfa dooobro potone i to blizu nekog granja ili trave u vodi i povlacite je vrloooo sporo. Napasce je kao bilo koju varalicu. Ako je bistra voda potrudite se da otkrijete napad vec pri propadanju zabacene nimfe. To je sve- grabljiva je vrsta i nije problem uloviti ga nimfom, narocito crvenom ili drecavo narandzastom na udici broj 8- 10.
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Bandar je jatna riba i kad napipas jato sve ostalo je vrlo lako. Ja sam ga najcesce lovio na male clouser minnowe poenta je samo varalicu provuci kroz jato i u prvih 15 zabacaja skoro svaki ce zavrsiti napado na strimer. Cesto se desava da ukoliko jedan bandar iz jata promasi strimer drugi se odmah zalece na njega. Moj savet je da recimo na svakih 10-15 zabacaj malo odmorite mesto, promenite strimer i ugao prezentacije, jer ako se sa istim strimerom dugo zadrzite na jednom mestu riba polako pocinje da pude apaticna i na kraju ignorise sve sto joj ponudite.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
grgaNaNimfu.jpg


nimfamala.jpg


Jedan od 30-ak uhvaćenih za sat-dva pecanja na Bovnu. Ima ih uz obalu ko blata, mahom sitnih i love se najbolje na sitne crvene nimfe. Malo dublje ima znatno većih komada i njima treba ponuditi strimera, najbolje laganog strimera na tonućem predvezu. Problem ovih dana predstavljaju alave štukice koje napadaju sve što mrda, pa i mini strimere za grgeča. Rešenje može da bude veoma tanka čelična sajlica ne duža od 7-8 cm. Nije neka zaštita, ali će znatno povećati broj slučajeva kada štuka ne može da cvika najlon.

A treba ostati malo i po mraku, skinuti sajlicu, malo povećati veličinu strimera i uhvatiti ponekog smuđarka:

S88cSmudj290509.jpg
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Probaj grgeča na  strimera 5 - 8 cm - nekog vazdušastog sa malo materijala i samo dve tri sjajne trakice.
Povuče se malo brže pa pusti da propada i po 15 sekundi. Tad lupa krupan i preko 25 cm, a takvi sa slike samo prate i uče kako se lovi. 
Može i običan predvez i malo duži tipet - do 1 m.
Provereno na Gruži.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Rancic je napisao(la):
Probaj grgeča na  strimera 5 - 8 cm - nekog vazdušastog sa malo materijala i samo dve tri sjajne trakice.
Povuče se malo brže pa pusti da propada i po 15 sekundi. Tad lupa krupan i preko 25 cm, a takvi sa slike samo prate i uče kako se lovi. 
Može i običan predvez i malo duži tipet - do 1 m.
Provereno na Gruži.

potpis!  :yeswink:

recimo nekog clousera od polarne lisice (crno-crveni, plavo-beli, drečavo zeleno-beli, maslinasto zeleno-beli, žuto-crveni ... provereno). Za dubinu su clouser idealni posebno ako se koristi i tonuča špaga jer oni tunu glavom na dole i potezanjem jiguju a to brzo privuce tu alu od ribe.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
moram dodati da se oni debeljkovići od 30cm+ nalaze na večim dubinama a kod mene na jezeru nisam tkavog vidio pliće od dva metra a najčešče ih vidim na 3-4m dubine  :yeswink: kada ronim i to su stvarno krupni komadi malom jatu od 4-5 komada 30cm+ a oni još veči njih sam samo par puta opazio na istoj dubini s tim da su bili čisto sami.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
i beli wolly buger je isto opaka musica za grgeca, ja sam ih neverovatno puno ulovio zadnji put onako tek iz dosade dok sam odmarao od pesacenja i potrage za krupnom ribom...nazalost sve neka sica od jedva 200grama max ali zabava je bila sa tolikim brojem...to sve na malog čisto belog wollya sa zlatnim tungstenom kao otezanjem.
 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
sebastian je napisao(la):
i beli wolly buger je isto opaka musica za grgeca, ja sam ih neverovatno puno ulovio zadnji put onako tek iz dosade dok sam odmarao od pesacenja i potrage za krupnom ribom...nazalost sve neka sica od jedva 200grama max ali zabava je bila sa tolikim brojem...to sve na malog čisto belog wollya sa zlatnim tungstenom kao otezanjem.

Pa za grgeca i nije malo 200g.
Moracu da probam i belog wooly-ja, pecao sam samo na crnog
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Lipovacke bare kriju velike grgece!!!!!
Prosle godine imao sam jednog baju kojeg sam dobio na strimercica koji je bio namenjen STUKI...a baja je bio oko 500g. Mada su sada te bare prekopane tako da trenutno stanje na tim barama u ovom trenutku je meni nepoznato....
Ako neko ima svezije informacije o ovoj ribi na ovim barama neka napise nesto jer sam vidjao i dosta krupnije grgece....

--FOX--
 
Vrh Dno