Musicarenje klena na jezeru?

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Imao sam dosta prilika da ga lovim na jezeru. Cesto sa NEmusicarskim priborom i to veoma uspesno, ali kada sam isao sa musicarcem nisam imao neke rezultate. Za mene veoma porazavajuce. U odnosu na reku, klen u jezeru ima 70% drugacijih navika, koje sam spoznao preko drugih metoda proucavanja. ::)
Prosle godine, jednom prijatelju sa Radojinskog jezera, moj drug i ja vezasmo 10-ak musica vecinom za lipljena (tulari CDC,Krejice,Mrave sitne...) . Kasnije cujem da je imao veoma lepe ulove sa tim muvama. :doh: Bio sam iznenadjen veoma!
Cuo sam savete da se bacaju uglavnom crne musice? ??? Vise nemam pojma sta bi trebalo da prodje lepo za jezerskog glavonju? Ajde da izbacimo iz obzira, skakavce i kopnene insekte.

Planiram da ga lovim na leto, iz camca uz obalu (u svitanje) kada se on grupise. Kasnije se povlaci u dubinu i tesko da mogu da ga lociram, a kamoli da ga lovim. Znam da je problem kada ulete sitniji komadi i koji hitrije zgrabe musicu nego kapitalci.

Ajde pomagajte klendzije! ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ovih par muva na jezeru mi svake godine u jednom danu donese  po par klenova od 45-50cm. Za sada sam največeg ulovio na reci i to na malu "krejicu".  Što se tiče jezera ovi su mi sasvim dovoljni ako želim samo ulov bez ikakvog experimentisanja i zafrkancije sa drugim muvama tipa dryfly.
Evo jednog mog klenčiča od oko 40tak cm na mekonogu bambulicu iz bledskog jezera.
main.php
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
U mojoj okolini nalaze se jezera gde je ttesko musicariti sa obale, zato zadnjih sedam godina praktikujem ovaj ribolov iskljucivo iz dubka (tj. dopravljene unutrasnje gume nekog veceg vozila, valjda kamionce).
Moje je misljenje, druze, da izbor muve nije presudan koliko sam pristup ribolovu. pecanje iz camca je malo teze jer si obavezan veslati, odlagati veslo=lupanje po camcu i stvaranje suvisne buke koju klen ne voli. Jedan prijatelj mi je ispricao pricu. Kao klinac veslao je caletu koji je pecao klena. Svaki put kad bi on lupio veslom o camac dobio bi pljusku od oca.
U jezerskom ribolovu najcesce biram ekstra krupne muve-nije bitno koje. izuzetak su momenti kada nastupi rojenje sitnih insekata (mravi npr.) kada klen biva selektivan (neverovatno) poput pastrmke.
Ne slazem se da ga je moguce loviti samo u svitanje. Tokom celog dana moze se loviti ispod drveca nadvijenog nad vodom (verovatno mu odatle pada dosta hrane-insekti, svakojaki plodovi) ili u osencenim delovima-na suvu muvu.
Mesta sa odronom kamena su ekstra i na njima praktikujem musicarenje mokrim muvama, takodje vecim-8-10.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Kuzma je napisao(la):
Mesta sa odronom kamena su ekstra i na njima praktikujem musicarenje mokrim muvama, takodje vecim-8-10.

Nešto vezano za kamenito priobalje. Moj stric je pre desetak godina radio u Turskoj na izgradnji neke brane i naravno pošto je 100% mušičar, poneo je i pribor odavde. Svog najvećeg klena tamo je ulovio na crni strimer (ne znam da li bih smeo da otkrivam dalje bez konsultacija sa čičom). Klenovi su uzimali strimer "iskačući" iz kamenjara pod obalom.
Pokazao mi je sliku sa tim najvećim klenom i ostatkom ulova! I moj kometar je bio lele ;)
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Hvala Seb i Kuzma na komentarima!
Lepe musice nema sta!

Kada sam rekao u svitanje, u dosadasnjem iskustvu sa j. klenom to je bio najbolji termin, ali ipak prevideo sam dosta stvari! ;)
Camac, bi se verovarno zaustavio u mestu na nekih 20-ak m od obale, odakle bi musicario i veoma retko menjao polozaj camca upravo zbog tog uzmeniravanja.

Prisunjati se klenu, je isto kao kad u sumi vidis besnu mecku i pokusas da pobegnes a da te ne primeti!

Hajde ostale klendzije ukljucite se malo! ;)
 
V

vaga

Guest
Pa evo i mog iskustva sa Brestovakog jezera od prosle godine.Rano ujutro sam dosao na beovicu,medjutim  taj zaliv i mirnoca vremena (bez vetra),nije mi dao mira.Rasklopio sam  stap i krenuo sa obale,na imitaciju popca,naravno zbog okolne vegetacije moji zabacaji su bili vise nego skromni i zavrsavali su u samom priobalju,sto se pokazalo ustvari da je prava stvar.Mamac je bio dosta veliki,na udici 8.Prvi zabacaj,ma nije prosla sekunda ja ubodem komad od oko 400 gr,pomislim ajde kao da vidimo sta ce bude dalje,i onda kao na filmu svaki zabacaj-napad ali uvek posle dva tri napada na oko pola do metar malo dalje novi i td.Boga sam promasio i taman kad sam osetio da mi levo rame sa torbom malo vise tezi,popac se (jebi ga, kvalitet) rasfuca,pa ga ja zamenim i stavim vesticu sa reflektujucom folijom zelene boje ( a la muva govnjarka ) na udici 10 i krenem.Opet ista prica,rastura ma mislim da sam na pljunku bacio bilo bi isto.Verovao ili ne imao sam X kidanja ( je bi ga skola se placa,sad na klena nikad ne idem be 0,20 a tad sam koristio 0.12 ).Imao sam napade pravih grdosija a jednog od oko kilo sam uspeo da uhapsim i privedem licu pravde  :yeswink:
E a onda sam dosao do kraja zaliva,pa videvsi da sam vec ostvario pa cak i znacajno premasio dozvoljeni dnevni ulov resih da stanem tu i da se vratim na pocetak odakle sam krenuo,bilo je vec rano podne,sunce vec iaslo visoko, a on radi ko lud mada malo dalje sto nije bilo nimalo lako zbog okoline.I naravno opet kidanja i promasaji,e onda resih da tu stavim tacku na taj dan ali u sebi sam se akleo da cu te silne muve ( oko 12 kom.) jednog dana osvetiti,mozda vec ovog leta,naravno ako uspem da mu pridjem s ledja.Ima tako da gi nakrsim,da ima da me vucu po celom jezeru,a ja uzivam u mom dubku (prim.aut. mislim gumi).
E ostatak dana sam proveo vise ljusteci pivce za zivce nego beovicu... :-X
 
V

vaga

Guest
Moram jos da dodam,moje misljenje je da je klen na reci mnogo oprezniji nego na jezeru,mada to nije uvek isti slucaj i na drugim vodama.Sve zavisi od po meni bogatsva vode drugi ribljim vrstama,tamo gde ima mnogo ribe,klena je lako uloviti bog manjka hrane,tj. zbog konkurentnosti u lancu ishrane,on u takvim slucajevima uvek racuna na lak obrok koji mu stize sa neba i obale i to je to,tu u stvari i nema neke velike filozofije,mada za ulov kapitalaca po meni najvise postoji mogucnost na reci jer su oni po pravilu ili samci ili idu u paru dok na jezeru su uglavnom u jatu koje sacinjavaju sitniji primerci i tek po neki "glavonja"...
  :) :) :) 8)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Moram da potvrdim kuzmine reči po pitanju selektivnosti i aktivnosti u sred bela dana. Također ispod krošnji drveta se da videti (posebno ako ronite) dobro jato povečih klenova a i glavonja. Prošle godine sam ronio u našem jezeru i naišao na jato lepih velikih klenova. Svi su bili ispod krošnje neke podivljane višnje. Posle sam ih i lovio na tom potezu i sličnim mestima u podnevnim satima.
@Djomla, gornje musice na slici su sve vec mnogo klenova polovile.  Uglavnom je to to sto koristim za lov klena suvim. Od strimera neki tamniji buggeri i blesavi čarliji a od nimfi fazan i zeko su dovoljni. U svakom slučaju valja imati i neku nimfu damsel i dragon fly-a. Mada sam ja na damselku ulovio svega par manjih...ali samo zato jer nisam to forsirao. Mozda bi i to trebalo malo probati. Evo moje dve jadne damselke. Na njih sam capnuo pored par malih klencica i par kalifa. Nista posebno me nisu odusevile ali ko sto sam rekao malo sam im dao sanse. Probat cu ove godine da i sa njima gnjavim klenove.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mušičarenje klena na jezeru je naslov koji obuhvata jednu veoma široku oblast. To je nešto kao "Mušičarenje pastrmki na jezeru", o čemu je ispisano na stotine knjiga. Isto toliko zaslužuje i klen, štuka, šaran, crvenperka...
Klen je riba koja voli površinu vode. To je najlakše uočiti na jezerima. Toplih dana će obavezno provesti bar nekoliko sati ispod same površine vode, bez obzira koliki je. Zbog toga je mušičarenje klena na stajaćoj vodi izuzetno uzbudljivo. Nikad se ne zna kolika će podmornica da se pojavi na dohvat suve muve. Nekada miruju, kao da se sunčaju, a nekada šetaju u potrazi za površinskom hranom. U jezerima ima ogromnih klenova i oni se ponekad lako love, baš zbog toga što se jasno vide i ne treba mnogo mudrosti da se otkriju. Zbog toga je klen sa reka cenjeniji kao protivnik. To ne znači da su jezerski klenovi glupi. Plašljivi su i treba im se pažljivo prikrasti. Treba biti veoma oprezan pri izboru muve, jer kod klena nema popravnog, kao kod lipljena ili pastrmke. Obično, ako mu se ne dopadne prva ponuđena muva, otkriva da neko želi da ga prevari i više se ne vraća ni na "onu pravu"....
Treba mnogo, mnooogooo pisati da bi se opisalo jezersko mušičarenje klenova.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Nemam baš nikakvo iskustvo u mušičarenju klena na jezeru. Ali na centralnom jezeru u Beloj Crkvi sam gledao takve CEPANICE od klenova da to nije normalno. Čim su toliki porasli usred grada znači da nisu nimalo glupi, :nowink: :nowink: :nowink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Milanče je napisao(la):
Nemam baš nikakvo iskustvo u mušičarenju klena na jezeru. Ali na centralnom jezeru u Beloj Crkvi sam gledao takve CEPANICE od klenova da to nije normalno. Čim su toliki porasli usred grada znači da nisu nimalo glupi, :nowink: :nowink: :nowink:
Biće i da ih mušičari iz Bele Crkve nisu opazili :ninja:.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Slazem se da je uzbidljiv svaki trenutak u ovom lovu, jer se stvarno ne zna koliki ce klen da gadja! Jedan drug iz Uzica je na Potpecskom jezeru uhvatio sarana (ogroman je bio) dok je bacao skakavca namenjenom klenu. :drool:
Ajde da je to slucajnost - kolateralna steta. Mada vrlo je moguce svasta da se desi.

Ja imam pripremljene palmer vestice na udici 10. Mislim da bi to trebalo da prodje takodje. Bambule obavezno...
Interesuje me misljenje o musici black gnat? Na velicinama 8,10?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moje mišljenje je da nije loša ta muva, mada je moja omiljena muva za stillwater klena "Griffiths Gnat" i to na manjim udicama, iako sam ljubitelj velikih muva. Taj Stillwater glavonja najčešće odbija da uzme preveliku muvu.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Imam i ja nesto da izjavim za dnevnik sto se tice ovoga.Imao sam prilike dosta da misicarim barskog i (jezerskog klena) sto nije ni malo slicno..
I jedan i drugi su itekako selektivni,narocito barski oko koga sam se trudio mozda pola dana i uspeo nekako da mu do LIJAM-kupio je palmere.
Dok kod jezerskog  pored obale,ispod vrba,vrba palih u vodu moze da se napravi pokolj ali bese to davno vreme i moj prvi pokusaj u ovom tako da se nadam da ce sledeci put pasti UBOJSTVO  :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye:
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
sto se mene tice 12 udica,paunovo ili nojevo pero i palmer sa grizlijem se najbolje pokazao na barama i stajacim vodama ne samo za klena vec i za strugaca kao i za sarancice od 1 kg.
 
Vrh Dno