musicarenje na malim rekama

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
Vecina nas musicari na manjim rekama,Nisava,Rzav,Djetinja , Gradac... te reke obrasle i sumovite usmeravaju nas na određene poteze,rollcast,kojekakve krivudave,polu i ne znam ni ja kakve već ne zabačaje.
Jednostavno,većinom pecamo po sred reke a oko i iznad nas krosnje ne retko formiraju tunel. Kako zabaciti ,voditi muvu... kako zaobici struje,kamenje,kako zabaciti pod krosnju klenu,pastrmci...
Ja , za ovo kratko vreme koliko sam prisutan na forumu sam procitao dosta korisnih informacija,od svih vas,ali jedno je zajednicko za vecinu tema-zastrane brzo.

Ja cu postaviti neke nove teme,vezane za musicarenje na malim rekama npr: sta je roll cast i kako se izvodi? Sta je mending? Reach? Kako ovo i kako ono?
Sta je pozeljno?
Pozeljno je da svi odgovore na postavljeno pitanje,naravno ako ga znaju, da niko ne komentarise tudji post-dal je ili nije dobar i sl.. za dosta nas sa sporim netom video klipovi su mora,za dosta ljudi strane reci su nepoznate i nejasne. Zato bih voleo da sva objasnjenja budu u pisanoj formi ili u nekim grafikonima koji se brzo ucitavaju.

Dosta sam vas sve smarao sa ja bih ovo ja bih ono,sad prelazimo svi u delo. Da pomognemo pocetnicima,jedino tako ce ovaj sport postati masovniji,jer mnogi odustaju na pocetku.


molim budite konkretni koliko mozete
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Oholi, ovo su dobri saveti za one koji mogu da pomognu. Hajde, molim te, otvori teme koje te zanimaju, pa da pokušamo da rečima i slikama opišemo tehnike mušičarenja na malim rekama.
Dobro si primetio da takve informacije nedostaju na Internetu. Nekako, svi bi da nam pokažu mušičarenje na velikim rekama. Nadmećemo se u distance castingu, a zaboravljamo da velika većina mušičara lovi u malim rekama, gde nema mnogo proučavanja "double haul-a", pravilnog "loop-a" i sličnih stvari koje su vezane isključivo za bacanja u dalj.
Kod mušičarenja na uobičajenim, malim rekama, susrećemo se sa nizom sasvim drugačijih problema, koje se niko ne trudi da objasni, niti da pomene. Mislim da je to zbog toga što je to teško učiniti. Mnogo je lakše posvetiti se proučavanju mahanja na livadi, gde je svaki pokret jednostavno čak i rečima objasniti. zato većina instruktora okuplja svoju publiku nasred livade.
Na rekama, koje su poput mračnog tunela, punog prepreka, tehnike mušičarenja je veoma teško objasniti slikom i rečima. Zato je najviše cenim mušičare-instruktore, koji uspevaju da početnike nauče mušičarenju na takvim mestima. Ja pripadam ljudima koji se trude da obavljaju taj težak posao. Zato ću rado učestvovati u svakoj temi koju postavi Oholi ili bilo ko drugi, vezanoj za mušičarenje na rekama kakve najčešće posećujemo, složenog toka i priobalja.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Otkucaj switch ili single spey cast na pretrazivacu i dobices najbolji zabacaj za tesko uraslu reku.
Grubo objasnjenje da ti je to nekakav(govorim u jednini jer su oba zabacaja ista samo sto prvi sluzi za vracanje muve u istu tacku a drugi za promenu pravca levo-desno) aktivni rol kast koji se izvodi u 3 koraka.1.podizes konac(lagano ne kao za ostale zabacaje)2.on treba da dodirne nezno povrsinu sa leve ili desne strane tvojih nogu(ne mnogo blizu i NIKAKO ne ispred prave linije koja sadrzi oba tvoja stopala kao tacke),3.posto je konac dodirnuo povrsinu sad imas napon da ga vratis napred.Ponavljam ovo je samo grubi prikaz i to da bi pravilno savladao treba da u najmanju ruku vidis na snimku a normalo najbolje na vodi.
Klasican kolutni zabacaj je prevazidjen i danas ima najvecu primenu da bi mogao da na povrsinu dignes teske sisteme sa nimfama i strimerima.
Ako neko svraca u Nis treba da vidi zabacaje mixa i ostalih Nislija koji su idealni za medim-jungle terene gde ti je prostor limitiran ali nemas bukvalno zid iza sebe vec samo nekoliko slobodnih metara.   
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
mix: 
Zato ću rado učestvovati u svakoj temi koju postavi Oholi ili bilo ko drugi, vezanoj za mušičarenje na rekama kakve najčešće posećujemo, složenog toka i priobalja.

otvorene 2 teme mix,pa daj primer ljudima,obecao si :)
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Oholi tesko da ce ti neko opisivati recima ceo proces bacanja.Ja sam ti gore nesto od tehnike ova 2 zabacaja "ogrebao"
A Mix retko upotrebljava ova 2 zabacaja jer njegovi zabacaji nisu u kontaktu sa vodom pre nego sto se baci napred.Njegovi zabacaji kao i kod vecine ostalih Nislija nisu posebno lepi nekom ko ne peca po teskim terenima kakve su nase male reke, ali su zato krajnje efikasni.Taj zabacaj tek ne mogu da objasnim recima jer jedino sto bih ti rekao je da ne cekas da ti se konac odvije skroz, vec pre nego sto se to desi vrcas ga nazad.A takodje ima element elipsoidnih zabacaja jer vrh opisuje elipsu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Meni je neobično lepo da gledam nišlijske elisoidne zabačaje. To mi je vrh fly castinga, jer znam koliko je to efikasno.
U Engleskoj sam, na kratko, pokazivao svoju tehniku sa manjih reka jednom profesionalnom fly casting instruktoru. Dopalo mu se, ali nije mu bilo lako da odredi naziv mog zabačaja. Pominjao je neku belgijsku školu i elipse, ali mislim da se nije mogao snaći, jer jednostavnih, a genijalnih zabačaja, nema u udžbenicima.
Samo, najveća greška je ne pročitati naslov ove teme. Ne piše zabacivanje, već mušičarenje, a to je mnogo više.
Solidnom zabacivanju vas može naučiti, na skraćenom kursu,  bilo koji instruktor ili uspešan mušičar, a uspešnom mušičarenju, koje je mnogo složenije od samog fijukanja koncem, neće moći tako brzo.
Na malim rekama fly casting veštine su bitnije nego na velikim, ali put do ulova i zadovoljstva ne ide samo preko bacanja. Gde je tu pronalaženje ribe (search / sight), adekvatne muve (match the hatch), kontrola i vođenje muve (my jungle cock), ubadanje ribe (hook... uh, umorih se od nabrajanja, a vi, samo mislite na zabacivanje?  :doh:
gringo je napisao(la):
Oholi tesko da ce ti neko opisivati recima ceo proces bacanja.Ja sam ti gore nesto od tehnike ova 2 zabacaja "ogrebao"...
Jeste teško, Gringo, ali nije nemoguće. Ja mislim da mogu da opišem sve tehnike koje primenjujem. Ne valja da dajem obećanja, ali mislim da ću uskoro opisati svakojaka bacanja u džunglovitim i ostalim uslovima. Trudiću se da opišem samo tehnike bacanja i prateće pokrete bez kojih bi mi ulov bio jedno 10 puta manji. Dakle, korisne.
Aaa, Gringo, posle će biti matching the CATCH, a?  :nowink:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
Gde je tu pronalaženje ribe (search / sight), adekvatne muve (match the hatch), kontrola i vođenje muve (my jungle cock), ubadanje ribe (hook... uh
tacno tako mix ali ipak ne moze me niko nauciti sta bacati na mojoj vodi,osim lokalaca, kad dodjem u nis onda moze sve,ovako recima moze o prezentaciji,prilazu i sl. ali izbor muve-samo uopsteno. mislim da sam u pravu
 
Z

Zakula

Guest
Definitvno,endemichni,nishki zabachaji imaju mnogo elemenata Lee Wolf-ovog elipsoidnog zabachaja,jer se izvode iz "zgloba".Razlika izmedju nasheg i Wolf-ovog zabachaja je u tajmingu i dinamici.Nekako,mi sve to izvodimo brze i energichnije,shto je opravdano chinjenicom da zelimo da napravimo jedan dobar "plop" muve koja pada na povrshinu nishavskog vira,ukome leze cepanke od klenova,zalepljeni za dno...
 
Vrh Dno