Musicarenje pastrmke u avgustu na Visocici

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Vec dugi niz godina musicarim na ovoj reci. Medjutim uvek zaglavim u najgori period, a to je sredina avgusta. Nekada sam imao obicaj da provedem ceo dan na vodi, ali zadnjih godima primenjujem sledecu taktiku. Naime postoji nekoliko dobrih mesta gde se pastrmka javlja i to samo u sumrak. Iz ovog razloga na vodu izlazim oko 18h i pravac vir. Nista ne radim samo sedim, cekam, cuvam mesto od drugih ribolovaca i pusim. Pastrmka krene da bucka tek oko 19 i 30 i tada pocinje lom. Imate samo 30-40 minuta efektivnog ribolova i ako tad nesto ne napravite i necete.
Sto se tice muva vec nekoliko godina samo jedna radi posao. Zasto je tako nemam pojma, ali druge nije htela ni da pipne. Muva je royal wolf na 12 i to parashute. Obicu varijantu nece ni da pipne.
Naravno ovo je vezano za musicarenje na suvu muvu, posto ja pastrmku lovim iskljucivo na te muve!
Salut!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Visocica je najbolja pastrmska reka u Srbiji! Niko je ne cuva, napadnuta je hiljadama ribolovaca, a opet, ima pastrmke kao u pojedinim revirima pod strogom zastitom. Neverovatna reka, velikog sliva! Treba samo pogledati mapu. Njene pritoke se slivaju sa najvisih vrhova Srbije (bez Kosmeta), a nadmorska visina Paklestice, Rsovaca i V. Rzane je oko 800 m. Ubedjen sam da je bogata zbog toga sto se u njoj mesaju vode bujicavih sumskih potoka i jakih krecnjackih (kraskih) vrela. Kakav "combo"! U njoj cete naci i gamaruse i peseve (tipicno za krecnjacke vode), ali i kamenjarke i Heptageniidae (tipicno za bujicave reke).
Retko je obilazim poslednjih godina, ali pamtim borbu sa jednom "dzukelom" od 2- 4 kg, koja mi se posle desetominutnog zamaranja otkacila sa jedne specijalne udice za suvu muvu. Od tad ne koristim ultra-tanke udice, vec i suve muve pravim na jakim udicama.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Lov pastrmke preko dana u letnjem periodu je velika enigma za mene. Naravno da i ja preferiram suve musice u ribolovu ali i na nimfe imam isti rezultat  :pozzzz:. Naravno govorim o musicarenju izmedju 10h i 18h. Interesuje me da li je uopste moguce uspesno hvatati pastrmke u ovom delu dana i koje su taktike i tehnike koje primenjujete?
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Naravno da je moguce uspesno hvatati pastrmke u Avgustu. Sto se tice 10-18h tu treba prednost dati skoro uvek nimfama, vrlo retko suvim musicama. Suve uglavnom mogu da dodju u obzir po oblacnom vremenu ili hladovini sa retkim izuzecima.
Toni posto znam na kojim vodama pecas najvise ti preporucujem za taj vremenski period tehniku high stick nymphing i belu penusavu vodu ili jace brzake na kojima ce te riba tesko uociti.
Ja sam veliki ljubitelj pecanja u Avgustu. Mane ovog meseca se lako mogu okrenuti u korist. To sto je voda uglavnom mala i bistra kao suza nije ama bas nikakav problem. Ako si ljubitelj suve muve, kao sto znam da jesi, ipak ti preporucujem da ostanes i posle 18h. To sto riba cesto ne skuplja aktivno kao u prolece ili pocetkom leta sa povrsine mnoge razocara ali mene obraduje. Tad ja retko bacam ribama koje skupljaju sa povrsine jer su to uglavnom sitnije ribe. Mnogo vise paznje obracam mestima koja su mi intuitivno dobra i njima posvetim dosta vremena. Tu dolazi do znacaja mala voda jer se lakse uocava gde bi krupna riba mogla biti i bistra voda po kojoj ce svaka riba lako moci da uoci sve sto je na povrsini i sa vece udaljenosti. Najvece pastrmke sam u zivotu upecao bas u ovom mesecu i svaki put je bilo tamo gde nije nijednom skupila sa povrsine. Treba znati da ukoliko dodje do masovnijeg rojenja nekih insekata tad ce riba biti veoma selektivna pa su realisticne imitacije vrlo pozeljne.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Hvala na odgovoru.
Godinama sam razvijao instikt gde da trazim krupne klenove, a to mi za pastrmku samo pravi smetnje. U svakom slucaju sledece sezone cu mnogo vise da se posvetim musicarenju pastrmke, a narocito mi je privlacna upravo Visocica o kojoj sam dosta cuo i procitao, i to bas u ovom letnjem periodu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Avgust je najgori period za mušičarenje pastrmke na Visočici. To posebno važi za termin 10-18 h. U to doba dana na Visočici nema mudrih ribolovaca. Peca se od 6 do 10h i to je najbolji period i od 18 do 20 h, kada padaju uglavnom sitnije pastrmke. Ti si baš izabrao najgore vreme i to usred avgusta. Divljakuše su tad veoma plašljive i dobro prikrivene, a na svaki zvuk i senku beže duboko u skrovišta. Šljapkanje nimfom po maloj i bistroj vodi može da prođe na reviru sa pitomim pastrmkama, ali na Visočici teško.
Moli Boga da ne bude mala voda i sunčano vreme, inače ćeš imati posla sa klenovima, a ni to neće biti jednostavno.
Ima samo jedna taktika koja je meni upalila po najvećoj žegi i maloj vodi. Moraćeš da glumiš krokodila i to ne onog u vodi, već onog koji se peče na obali.
Prvo, treba da nađeš dobar pastrmski vir ili brzak. Drugo, treba da dolaziš (od "laziti") do nekog grmčića uz obalu i da ga koristiš kao poluzaklon. To neće biti dovoljno da usred podnevne vreline ne poplašiš pastrmke. Moraćeš da sedneš izvadiš celu lubenicu, naseckaš je i, ne pomerajući se s mesta, pojedeš. To je taman toliko vremena da se pastrmke smire. Uf, oduži se ova priča. Nastaviće se....
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Ima ih uvek, ali ih je sve manje.Samo gresite sto preferirate suve muhe.
Zaronite glavu u vodu, sito u reku pa cete videti sta jedu celi avgust i topli septembar.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Mislim da sam dobio odgovor i da je dalja rasprava bespredmetna. Dve varijante, pa cu da isprobam na licu mesta obe, pa sta upali. Hvala na odgovorima.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Tako je Toni.  :tbumb:

Rečeno je bez provokacija i međusobnog omalovažavanja. Podsetite se malo:
http://www.musicarenje.org/index.php?topic=1878.0
Gringo i Mixmaster, smatrajte ovo kao upozorenje.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
zmanic je napisao(la):
Ima ih uvek, ali ih je sve manje.Samo gresite sto preferirate suve muhe.
Zaronite glavu u vodu, sito u reku pa cete videti sta jedu celi avgust i topli septembar.

Ja rekoh da u periodu od 10-18h preferiram nimfe. Ako se peca po jacim brzacima ili beloj penusavoj vodi moze se prici na duzinu stapa bez straha da ce te poplasiti ribe. U suprotnom buckanje po npr mirnim prelivima ce ih sigurno poplasiti.
Posle 18h dolazi mi suva kao veca ljubav, a i nisam iskreno bas voljan tad da zurim u kraj konca ili indikator.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja mislim da nije moguće ovo što piše Gringo, ako je mala i bistra voda, a sunčano vreme. Čak i da jeste, vrlo brzo bi se poplašile. Nadam se da vam je poznato kolika je avgusta Visočica. Ako nije, ja ću vam napisati. Protok padne na oko 400 litara u sekundi (može i manje), a juna je bar 4000 litara u sekundi. Ono što mušičari koji viđaju Visočicu maja, juna , pa i jula, izgleda kao zapenušani brzak, avgusta je glatki plićak.
Sreća za Tonija bi bila da ga zadesi kiša, ali ne pljusak, već fajtalica. Tada bi mogao dobro da prođe u lovu pastrmki na suvu ili nimfu, avgusta, u razmaku između 10 i 18 h. Ako ga zadesi sunčano vreme i mala voda, nema nikakve aktivnosti pastrmke dok traje jaka osunčanost. U tom razdoblju nikakve nimfe ne napuštaju skrovišta, nema emergera, a ni odraslih vodenih insekata. Pastrmka nema nikakvog razloga da napušta skrovišta i hladovinu.
Mušičarenje pastrmke usred bela dana u avgustu opisano je u brojnim knjigama i na mnogim internet sajtovima kao loša ideja.
Toni, otkucaj u Google "summer trout tactics" ili nešto slično, pa čitaj. Batali ove naše preporuke, jer među nama ima i onih koji Visočicu nikada nisu posećivali usred bela dana u avgustu, a retko su je viđali i ovako. Ja sam slučajno par puta zalutao avgusta, ali sam razbio samo krupne klenove. Samo jednom sam odlično prošao sa pastrmkama, ali je bilo kišovito. Odjednom su se pojavile krupne pastrmke, a ja sam ih redom brao kao kruške. Na kraju sam bio mokar kao miš, ali...Imam negde sliku sa jednom od pastrmki (oko 750 g) tog dana, ali kad pročeprkam stare fijoke i skeniram, postaviću.
Eto, sanjaj fajtalicu i pazi kako ćeš da se obučeš i obuješ. Visočica je prilično hladna za gažu, a i ima mnogo poskoka. Istovremeno je izuzetno vruće u neoprenu ili gumi, tako da ti ne gine breathable waders ili kratki neopren.
Po mom mišljenju, mnogo ćeš pogrešiti ako mušičariš avgusta na Visočici između 10 i 18 h. Ako zbog toga ideš na Visočicu, bolje sedi kod kuće. Svaki pastrmkaš zna da je to težak "bunar" i da bi se mnogo lepše proveo kada bi se probudio makar u 7h.
 

sdj

Junior member
Učlanjen(a)
22.08.2009.
Poruke
35
Broj reagovanja
0
dr.lucky je napisao(la):
Vec dugi niz godina musicarim na ovoj reci. Medjutim uvek zaglavim u najgori period, a  to je sredina avgusta. Nekada sam imao obicaj da provedem ceo dan na vodi, ali zadnjih godima primenjujem sledecu taktiku. Naime postoji nekoliko dobrih mesta gde se pastrmka javlja i to samo u sumrak. Iz ovog razloga na vodu izlazim oko 18h i pravac vir. Nista ne radim samo sedim, cekam, cuvam mesto od drugih ribolovaca i pusim. Pastrmka krene da bucka tek oko 19 i 30 i tada pocinje lom. Imate samo 30-40 minuta efektivnog ribolova i ako tad nesto ne napravite i necete.
Sto se tice muva vec nekoliko godina samo jedna radi posao. Zasto je tako nemam pojma, ali druge nije htela ni da pipne. Muva je royal wolf na 12 i to parashute. Obicu varijantu nece ni da pipne.
Naravno ovo je vezano za musicarenje na suvu muvu, posto ja pastrmku lovim iskljucivo na te muve!
Salut!
Na kom potezu Visocice lovis? ( jesi pokusao sa Fazanovim repom bez rebara na br. 16 sa dugim repom? )
 

sdj

Junior member
Učlanjen(a)
22.08.2009.
Poruke
35
Broj reagovanja
0
dr.lucky je napisao(la):
Vec dugi niz godina musicarim na ovoj reci. Medjutim uvek zaglavim u najgori period, a  to je sredina avgusta. Nekada sam imao obicaj da provedem ceo dan na vodi, ali zadnjih godima primenjujem sledecu taktiku. Naime postoji nekoliko dobrih mesta gde se pastrmka javlja i to samo u sumrak. Iz ovog razloga na vodu izlazim oko 18h i pravac vir. Nista ne radim samo sedim, cekam, cuvam mesto od drugih ribolovaca i pusim. Pastrmka krene da bucka tek oko 19 i 30 i tada pocinje lom. Imate samo 30-40 minuta efektivnog ribolova i ako tad nesto ne napravite i necete.
Sto se tice muva vec nekoliko godina samo jedna radi posao. Zasto je tako nemam pojma, ali druge nije htela ni da pipne. Muva je royal wolf na 12 i to parashute. Obicu varijantu nece ni da pipne.
Naravno ovo je vezano za musicarenje na suvu muvu, posto ja pastrmku lovim iskljucivo na te muve!
Salut!
Kada sam rekao Fazanov rep bez rebara sa dugim repom mislio sam na suvu verziju.
 

lionpi

Newbie
Učlanjen(a)
25.09.2010.
Poruke
8
Broj reagovanja
0
Lokacija
Visok Pirot Niš Beograd ... dobro mi ide
U tom periodu najbolje sam prolazio od sumraka do mraka. I ne treba puno da se šeta ako imaš svoja proverena mesta. Samo izlaze iz svojih skloništa i skaču po površini. Uživanje je i samo da se gleda kako reka živne u tom periodu. Preko dana ih ima u penušavo-belim brzacima, provereno!
 
Vrh Dno