Musicarenje pod okriljem mraka

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Da li je neko imao prilike da musicari nocu? Gde? Kako? Kada?
Ova ideja mi je pre pala na pamet, posle razgovora sa nekoliko iskusnih sarandzija i citanjem nekih clanaka na internetu.
Naime, proganja me taj saran jos od prosle godine kada sam posmatrao jednog ogromnog tik ispod povrsine. Samo je plivao dok sam bezuspesno pokusavao da mu nezno spustim neku muvu. Sledeceg, malo manjeg sam video sledeceg dana kada sam dosao "naostren i pripremljen". Ustima je pretrazivao donju stranu jednog stabla koje sam naspretni ja gurno u vodu prethodnog dana u pokusaju da se priblizim onom vecem (malo mi je falilo da upadnem u vodu). Tada su mi pricali da u tom periodu jedu crve i gliste, pa sam isprobavao neke takve imitacije. Bezuspesno...
I tako cujem jutros da je opste poznato da saran po mraku voli da se hrani po povrsini. Bilo je nekih prica o jednom starom, zabacenom jezeru gde su ga u ranu zoru, dok sunce jos ne izadje hvatali na trokraku i koricu hleba. Neki su pricali kako na jezeru Gazivode ume da udari na taj sistem u vecernjim satima. Kazu da je jako bitno da pri tome nema nikakvih neprirodnih zvukova, da nema nicega sto svetli i da riba nikako ne sme da primeti aktivnosti na obali. Podstaknut time, planiram da u jednu ranu martovsku ili aprilsku zoru posetim mesto i sarane koje ne mogu da izbacim iz glave! U ostalim mesecima nekako to nema smisla, jer voda polovinom maja postane potpuno mutna tu...

Kakva su vasa iskustva? Planirate li vi ovako nesto?
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Sa noćnim mušičarenjem imam iskustva jedino sa smuđem. Za šarana stvarno nisam čuo da ga je neko mušičario noću. Pretpostavljam da nema toliko dobro čulo vida kao neke grabljivice pa ga je teško prevariti vizuelno (mušicom).
Možda bi bilo zanimljivo da se proba nekom mušicom koja ima efekat na čulo sluha ribe. Neki Jig kao Rattle Crayfish ili neki Backstabber koji može "kljucati" po dnu. Ako ti nije mrsko i ako se ne protivi tvojoj etici u mušičarenju možeš da probaš sa nekim aromama i attractor sprejevima. Oštri mu se, razmišljaj o tome pa nam javi kako je prošlo to noćno mušičarenje. :tbumb:
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Razmisljao sam da mozda bacim neke parcice hleba velicine glo buga, pa onda glo bugom da probam... Ali ne znam koliko bi to bilo ok. U pocetku necu to raditi, ali ako vec budem bio skroz bezuspesan, pokasacu time.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Lovio sam svašta noću i ufatio  :D tamo gde je to dozvoljeno...a kada pitaš za šarana....ode kod mene sam jednog probao tao uloviti dok sam čekao da proradi smuđ....malo sam se pomučio ali sam ga dobio, jedan manji oko 5kg. Ali, to je blizu ulične rasvete pored jezera, koliko toliko se vidi riba i jedva nekako glo bug ako se baš namučiš ali moraš čekati da šarko priđe obali. To je jedino moje iskustvo. Nešto sam malo načuo da ameri to rade kako je kolega lazza opisao sa malim verzijama clousera koji je sličan imitaciji crazy charlie, uglavnom imitacije rakova. Mušičarenje šarana je na prvom mestu lov na viđeno a ostale varijante jesu moguće ali nije to to, probao sam i tako i isto ulovio po neku ribu u ovih nekoliko godina mušičarenja šarana ali šarana se mušičari na viđeno.
 

soha

Newbie
Učlanjen(a)
14.09.2013.
Poruke
1
Broj reagovanja
0
Taj čovek sigurno zna šta priča, pa biolog je. Ako ti ne razumeš šta je napisao, ubaci u Google translate, pa ćeš valjda razumeti. Ako i dalje ne razumeš poentu, pročitaj par puta, valjda ćeš razumeti.
 

maxfly

Senior member
Učlanjen(a)
22.10.2010.
Poruke
383
Broj reagovanja
13
soha je napisao(la):
Taj čovek sigurno zna šta priča, pa biolog je. Ako ti ne razumeš šta je napisao, ubaci u Google translate, pa ćeš valjda razumeti. Ako i dalje ne razumeš poentu, pročitaj par puta, valjda ćeš razumeti.
Nije mi jasno sa kim se ti svadjaš??
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Po okriljem noći sam uhvatio prvog i jedinog smuđa na strimera na Gružanskom jezeru...
Bilo je po principu - znaš gde je jezero, nanišani i što dalje ispucaj kanap i vuckaj nazad...
Do zadnjeg momenta, dok ga nisam video pod nogama nisam ni znao da je riba, mislio sam da je neka grana ili krpa...
Bila je još jedna malo veća krpa koja nije stigla do pod noge pa je ostavljam domenu fantastike...

To je jedino pecanje po mraku koje odobravam i koje bi ponovio, hvatanje riba po mraku je druga tema...
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Musicarenje nocu na visinskim rijekama u ovim krajevima je tradicionalno zabranjeno zbog kradje, odnosno teze kontrole ribolovaca.
Tamo gdje lopovluk nije narodni obicaj je dozvoljeno i ne smatra se nista manje sportskim, vise korisnim ili stetnim od lova po danu.
Dosta sam lovio po noci, to vrlo dobro funkcionira, osobito strimerima i suhom muhom. Vrlo zanimljivo i zabavno, premda nije jednostavno.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ja sam noću često na vodi,ponekad i do prvih dana decembra,sve dok je smuđ u obali.
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
ako je mrkli mrak i nije neki gust,al po mesecini milina.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
retke su noci kada je takva mesecina da je moguce takvo nesto. to je moguce u prvi mrak ili takozvani sumrak , a nocu kada potpuno zadje sunce ne vidis ni gde ti je reka a ne da pecas na suvu muvu. mozda neka metoda da bacis na slepo i kad cujes da nesto bucne kontriras ili slicno? zato sam i pitao

sok, gde i kada si imao prilike da pecas tako a da je bila milina? ja cim pocne slabo da se vidi obavezno se zamrsim i gotov ribolov  :D
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
sasats je napisao(la):
alp, kako se peca nocu suvom muvom?  ???

Vrlo lijepo. Nikad nije takav mrak da ne mozes naci kakav takav odbljesak na vodi. Cak ni iza pola noci. Pitanje je samo gdje ces se i kako postaviti kako bi na tom laganom odbljesku vidio aktivnost ribe i prepoznao ugriiz. Druga stvar je da nocu nikada ne lovis pasivno. Muhu lagano strikas. Ono sto je najbitni je da moras imati vrlo dobar osjecaj gdje muha pada bez gledanja. Nesto kao gadjanje u metu na nevidjeno. Jako puno riba sam tako ulovio.
 
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
sasats je napisao(la):
retke su noci kada je takva mesecina da je moguce takvo nesto. to je moguce u prvi mrak ili takozvani sumrak , a nocu kada potpuno zadje sunce ne vidis ni gde ti je reka a ne da pecas na suvu muvu. mozda neka metoda da bacis na slepo i kad cujes da nesto bucne kontriras ili slicno? zato sam i pitao

sok, gde i kada si imao prilike da pecas tako a da je bila milina? ja cim pocne slabo da se vidi obavezno se zamrsim i gotov ribolov  :D
davno bese,osamdesetih dok sam lovio pastrmke na nekim jezerima,stojis u plicaku uz obalu,ne bacas daleko od sebe,povrsina vode kao ulje mirna,pastrmke lagano plivaju i kupe insekte a mesec sija sve se vidi,ma... prelepi momenti.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
Tu posao odradi fluroscentna muva......uz pecanje na suvu muvu po mraku  i centriranje i hvatanje kakve takve svetlosti oci ispadaju iz glave posle 10 min garantujem...secam se svojih pecanja na dubinku po mraku a vrh stapa uperen u reflektor preko reke....nocna mora...

Sent from my NEOBOX using Tapatalk 4

 
Vrh Dno