Muzej musicarenja u Srbiji

Zox

Junior member
Učlanjen(a)
28.01.2007.
Poruke
62
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Kako mnogi članovi ne obilaze sve sajtove i foruma otvaram i ovde temu, na sajtu koji je, za sada No1. u Srbiji (i šire?  :bye:)

Zamoljen sam od strane dobrog prijatelja da vas obavestim da su u toku pripreme i osnivanje Muzeja mušičarenja !
Na forumu 3.biz smo se još proletos šalili o postavljenju kustosa a evo nekoliko meseci nakon toga otvara se i ova tema  ... :tbumb:
Dok se ne završe svi administrativni koraci i donese pravno valjana dokumentacija lokacija će biti (već je) poznata samo ljudima koji i rade na ovom projektu. U pitanju je deo Srbije koji je svojim rekama i prirodom bio boravište našim poznatim mušičarima :) Objekat je ovih dana i zvanično predat u ruke ljudima koji će se brinuti o muzeju kao i deo legata a za dalje...šta nam Bog da!!!
Član našeg foruma ( želi da ostane anoniman do trenutka završetka muzeja) me je zamolio da uputim apel svima vama koji imate delove opreme a ne koristite je da stupite i kontakt i pomognete da se zbirka što pre popuni bar onim što nam je dostupno. Kao i svaki muzej i ovaj će imati stalnu postavku a organizovaće se i posebne tematske izložbe kako bi FF podgli na viši nivo, samim tim i popularisali ga.
Ako se ne varam do sada u čitavoj EU postoji samo par ovakvih institucija a ne treba naglašavati koliko bi to značilo za Srbiju i ovaj deo Sveta...
Za bilo kakav kontakt obratite mi se na PM,e-mail: [email protected] i na broj +381642030736, do zvanične očekivane e-meil adrese muzeja na kojoj ćete moći da kontaktirate ljude koji se nesebično zalažu da ova ideja zaživi što pre a od Vaše pomoći zavisi hoće li to biti prihvaćena i ozbiljna zbirka stalne postavke ili tematske izložbe.
Hvala vam u ime svih nosioca čitavog projekta.
Pozdrav
Zoran
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vrlo zanimljiva ideja! Ovde, na Balkanu, već imamo puno podataka o začecima mušičarenja i zanimljivim tehnikama i muvama koje dolaze sa ovih prostora. Imamo razloga da se ponosimo time da je Balkan kolevka mušičarenja, što potkrepljuju antički zapisi koje su detaljno istraživali i naši mušičari, Grubić i Panić. Starovremski načini lova riba mušicama sa planinskih reka Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Hrvatske...i oprema koja ih je pratila trebalo bi da budu izloženi na uvid novim generacijama mušičara.
Malo se pribojavam da je to previše težak zadatak i da može doći do ozbiljnih propusta, jer naš narod starine baca i ne drži mnogo do svoje tradicije. Daj Bože da se "iskopaju" stari štapovi, kanapi, predvezi, muve, priče, slike, svedočenja...
Ja sam bio u hotelu-muzeju  "Izaak Walton" pored revira na reci Dove u Engleskoj. Pogledajte  www.izaakwaltonhotel.com i posetite ga i vi putem Interneta. Toga nema kod nas, a pitam se da li je možda u 17. veku i kod nas bilo ljudi koji su se zabavljali "mahačem"? I da ih je bilo, izgleda da su zaboravljeni. Možda ovaj projekat koji pominje Zox ispravi to.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Mislim da je ideja jako lepa... ali malo preambiciozna.
Da li stvarno mislite da je Srbija zemlja koja moze da se pohvali svojom musicarskom istorijom i predmetima koji bi obelezili taj neki period musicarenja?
 

Piki

Senior member
Učlanjen(a)
19.03.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
24
Dobro je da se neko setio da neceg starog a dobrog  :hammer:
Neko ce pricati, kupovati i pisati samo o najnovijim (citaj najboljim) inovacijama  :nowink:
Ko voli ovo drugo, siguran sam uzivace.
Sve Naj
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zox, uradite to. :tbumb: Startujte Panića iz Pirota. Ako je još uvek živ neki mušičar koji je koristio leskov štap i upredenu konjsku dlaku, možda iskopa nešto. Ima i ovde u Nišu nekih metuzalema koji su to koristili, ali mislim da su se već preselili na Bubanj, laka im zemlja. Požurite!
Da li planirate i eksponate iz Bosne, SLovenije, Hrvatske...ili samo Srbije?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Piki-pro je napisao(la):
Dobro je da se neko setio da neceg starog a dobrog  :hammer:
Neko ce pricati, kupovati i pisati samo o najnovijim (citaj najboljim) inovacijama  :nowink:
Ko voli ovo drugo, siguran sam uzivace.
Sve Naj

Evo dacu ti ja leskovak i upredenu dlaku konjskog repa za to tvoje sto su pravili debilni Amerikanci a doradjivali nadobudni Jevreji. Da uzivas :D
 

Zox

Junior member
Učlanjen(a)
28.01.2007.
Poruke
62
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
Zox, uradite to. :tbumb: Startujte Panića iz Pirota. Ako je još uvek živ neki mušičar koji je koristio leskov štap i upredenu konjsku dlaku, možda iskopa nešto. Ima i ovde u Nišu nekih metuzalema koji su to koristili, ali mislim da su se već preselili na Bubanj, laka im zemlja. Požurite!
Da li planirate i eksponate iz Bosne, SLovenije, Hrvatske...ili samo Srbije?

Žao mi je Mixe što  to nije moja ideja i moj trud jer apsolutno podržavam bilo kakvu civilizovanu akciju koja bi promovisala ovaj vid ribolova i ostavila neki trag da se i pre nas mušičarilo na ovim prostorima. Nažalost ja sam samo glasnogovornik čitavog projekta dok sve to ne zaživi a na nama je da to bude manje ili više kvalitetno.
Neki članovi su rekli da je projekat ambiciozan, verujte ljudi neće to biti nikakav "Hilton" hotel već kuća (legat) u divnom okruženju  našeg mušičara koji je ostavio traga na ovim prostorima.
 
Vrh Dno