Na šta oće kad ni na šta neće?

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Na jednom djelu rijeke nikako mi ne polazi za rukom da uvatim pastrvu. Totalno je frustrirajuće kad svaki put osaneš praznih ruku. Na rubu sam živaca. Već bi odavno odustao od tog područja da se nisam zainatio i sebi odredio da je moram uvatit. Javlja se na površini, bućka, pravi krugove. Očigledno radi, ali šta god joj bacim neće. Ne znam tačno šta kupi jer uglavnom na vodi ima svih vrsta mušica u izobilju; najviše velikih jednodnevki (muvara i padavaca) i tulara svih vrsta, boja i veličina, najviše tamnih i sivih.  Probao sam na raznorazne imitacije tulara, jednodnevki, račića, suvih, mokrih, tonućih... Ništa. Neće kako u brzaku tako ni u mirnoj, ni dok sunce zađe ni po noći. Čak ni kad je mrkli mrak i skoro se ništa ne vidi bućka na površini ali ne uzima. Najveći mi je uspjeh bio kad je jednu večer tri puta promašila mušicu. Predvez mi je najlon 0,18.  Potreban mi je savjet, iskustvo, taktika, bilo šta što će me približit uspjehu.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
A drugo to sto vidis da se roji moze da bude 'maska' da u stvari postoji mnogo masovnije rojenje neceg sitnijeg. Nacin na koji pokupi muvubje jako bitan... malo opisi kako kupi....agresivno, lagano, dal cela probije film....
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Voda je uglavnom spora i i malo zamućena. Obala obrasla vrbam i trskom. Kad se pojavi na površini malo štrapne i stvore se krugovi. Najčešće je to onaj klasični osrenji štrap. Tjelom ne izviruje ali se čuje da je solidno bućnilo. Ponekad bude veći štrap i pokaže se tijelom. Rijeđe zna bit velik štrap ko da je upala grana ili nešto krupno. Razmak između pojavljivnja na površini je dosta dug, zna bit i više minuta, ali nekad bude i kratak, manji od pola minute. Uglavnom se radi o većim komadima, malih nema. A mušica stvarno ima svakavih na vodi i okolo. Malih sad ima manje, najviše je padavaca i tulara. Ne znam koje kupi jer kad se pojavi krug na vodi ja tu nikakvu mušicu ne vidim. Mušice na koje na drugim mistima radi neće ni da pogleda. Proba sam navodit uz vodu, niz vodu, sa strane, vuć brzo, pustit da voda nosi...
Probat ću stavit 0,14 i mušice 16.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:lol: ..... predvez 0,12 ili 0,14...za takvu ribu nema veze kako velike majske vidiš ili seđeve kad tako kupi i neće ništa što si joj ponudio ponudi joj nešto sitno i prosto kao npr. griffin gnat #16 ili #18....ili još sitnije...što je mušica sitnija tako i predvez mora biti tanji... ja bi joj odmah ponudio gnata #18 na 0,12 predvezu. 
 

jesko78

Senior member
Učlanjen(a)
29.10.2014.
Poruke
437
Broj reagovanja
4
Lokacija
Kladno
Poslusaj Sebastijana, ja jesam i nisam se pokajao. Gnat jeste lovna muva.
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Ove sezone ima sam najviše uspjeha na imitacije velikih jednodnevki. Ispod je slika jedne od četiri vrste najčešćih velikih jednodenvki i ribe koju sam uvatio na imitaciju iste na istom mistu. Udica je bila produžena 10.

120262499.jpg


120262495.jpg





Sad se roji sto vrsta mušica, sad im je vrhunac. Zaboravio sam spomenuti žute male kamenjarke kojih ima dosta pa možda njih kupi. Napravio sam neke koje imitiraju male najbrojnije male mušice pa ću probat. Udice su 16 i 18 na 0,14. Ne znam kolko je to pametno jer gotovo da i nema komada ispod pola kila. Još ću napravit dodat ganta. imate li još kakv priejdlog koju bi moga probat?

120262506.jpg
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Sa najdonje slike dole levo. . Tako neka pupica bi mogla da da rezultat. A ovo sto sebastijan pominje nek ti bude prvo sta pokusas....
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Nabrzinu sam napravio nekakve guntove. udice 16 18 20. Nisu nešto, sklepane su od materijala koje sam imao.

120266477.jpg
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Ja sam ovih dana sličnu situaciju imao sa lipljenima.Prosto da ne povjeruje čovjek kada krenu da kupe.Na sve strane samo kolobari.U jednom momentu ih čujem,kako moj drug kaže kao smuđevi cokću.usisavaju brutalno ali šta?
Na vodu pada kamara muva i ne vidim ni jednu da je od tih pokupio,rekao bih neki prelazni stadijum insekta,da uzima.
E sada kog to je nagradno pitanje?
I danas sam svraćao na donji tok Drine prije ulazka u jezero_Opet rojenja ima,ali ovdje ima dosta sitne bijele pa ona kupi sve.


 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
tommylee je napisao(la):
Na sve strane samo kolobari.U jednom momentu ih čujem,kako moj drug kaže kao smuđevi cokću.usisavaju brutalno ali šta?
Na vodu pada kamara muva i ne vidim ni jednu da je od tih pokupio,rekao bih neki prelazni stadijum insekta,da uzima.
E sada kog to je nagradno pitanje?

Ako baš agresivno kupe, onda su u pitanju izlazeće pupe tulara. Lipljan krene za njima sa dna i agresivno ih tresne ispod same površine. Onda se vrati na dno i čeka sledeću pupu. 

Idealno bi bilo da se nimfa potopi i onda povuče ka površini baš ispred ribe. Nije lako izvesti, ne računam one "tehnike" umakanja nimfi ispod nogu.

Meni je ovakva suva davala dobre rezultate u sličnim situacijama prošle sezone, kao neki sedž kome se još uvek nije otkačila košuljica i još uvek mu se nisu skroz otvorila krila. Ružna muva u pm, ali se odlično pokazala. Pravio sam je od #12 do 16.

 

Prilozi

  • 110avtd.jpg
    110avtd.jpg
    91,8 KB · Pregleda: 446

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.401
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Ja bih u ovakvoj situacijama probao s ambrel parasut/parasol pupom tj. emerdzerom...
 

Dexa89FLY

Full member
Učlanjen(a)
24.04.2014.
Poruke
681
Broj reagovanja
0
Lokacija
Zlot kod Bora
Mozda je stvar u prezentaciji,kako vodis muvu ..
Mozda nekog atraktora da probas,improvizuj,ja ponekad bacam imitacije kojih tu nema pa i to donosi uspeh barem meni,ovde moze puno da se diskutuje,najbolje je da probas svasta, ako je ima,a kazes da ima,bice rezultata ..
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Proabao sam razne muve,oblike i boje.Pupu sličnu nisam imao.Samo jednog sam seđža našao i to kada sam krenuo kući pred auta u debeloj hladovini.I to je bio zelenaš!
Voda je snosila dosta košuljica što je vjerovatno i bilo pod vodom,izvaljivanje seđževa.
Hvala ako uspijem probaću.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Miloše najrelaniji je tvoj scenario,sigurno su pupe seđža u pitanju!
Nego kako si riješio da košuljica se potopi?Od čega je?
 
Vrh Dno