Nacrt zakona o zastiti i odrzivom koriscenju ribljeg fonda

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
http://www.ekoserb.sr.gov.yu/index.php?option=com_remository&Itemid=89&func=startdown&id=659

Evo linka za one koji hoce da bace pogled na novi zakon to jes nacrt zakona o zastiti i odrzivom koriscenju ribljeg fonda. Ima sam priliku da prisustvujem javnoj raspravi u ministarstvu pa sam ukratko o zakonu napisao par recenica na drugom sajtu to jes "com". Pa koga zanima moze da baci pogled tamo! Poz
 

SaleCK

Senior member
Učlanjen(a)
31.03.2008.
Poruke
264
Broj reagovanja
0
Danas je u službenom glasniku RS br.180 izašao Pravilnik o načinu vođenja evidencije o ulovu ribe,kao i o izgledu i sadržini jedinstvenog obrasca evidencije ulova od strane rekreativnog ribolovca.
Članovi od 1 do 4 nama nisu interesantni.

Član 4. Ribolovac je dužan da vodi evidenciju o ulovu ribe na obrascu E-1 koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ribolovac je obavezan da nakon završetka ribolova na ribolovnoj vodi,a pre odlaska sa ribolovne vode,upiše podatke o zadržanom ulovu u obrazac E-1.
Obrazac E-1 korisnik izdaje u obliku knjige sa povezom dimenzija 7,5x10,5cm.
Obrazac E-1 na prvoj strani sadrži "Republika Srbija" ,naziv korisnika ribarskog područja i godinu za koju je izdat.
Obrazac E-1 na drugoj strani sadrži : ime i prezime ribolovca,adresa prebivališta ribolovca,jedinstveni matični broj građana ribolovca,serijski broj dozvole za rekreativni ribolov i naziv ribolovne organizacije čiji je ribolovac član.
Obrazac E-1 na unutrašnjoj strani sadrži tabelu za evidenciju ulova i to : datum,ribolovnu vodu,vrstu ribe kg/komada i potpis ribočuvara.
Broj unutrašnjih strana određuje korisnik u skladu sa potrebama ribolovca i ne sme biti manji od 8 strana.
Na poslednjoj starni obrazca E-1 nalazi se prostor za beleške ribolovca.
 

SaleCK

Senior member
Učlanjen(a)
31.03.2008.
Poruke
264
Broj reagovanja
0
Član 5.
Evidenciju ulova ribolovac dostavlja korisniku na rkaju tekuće godine na obrazcu E-2 koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Obrazac E-2 sadrži: ime i prezime ribolovca,adrsu prebavališta ribolovca,naziv korisnika ribarskog područja,serijski broj dozvole za rekreativni ribolov,naziv ribolovn eorganizacije čiji je ribolovac član i godinu na koju se evidencija odnosi,naziv vrste riba,masa u kg i broj komada ulovljene ribe.
Obrazac E-2 korisnik izdaje na belom papiru dimenzija 297x210mm

Pravilnik je već stupio na snagu,dana 10.12.2009.godine.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
meni nije tesko ovo da uradim ali ne vidim svrhu upisivanja ulova, bar ne kod nas
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Razloga ima puno. Jedan je recimo procena broja riba po vrstama koje godišnje ponesu ribolovci.

Može recimo da se desi da statistika pokaže da na rekama mrenskog tipa skobalj čini 40% ulova, klen 20% ulova, a sve ostale ribe dođu u preostalih 40%. A procena ihtiologa (zasnovana na radu na terenu) je recimo da na tim rekama na jednog klena dolazi 10 skobalja. Takođe se proceni ukupna bio masa klenova u toj reci, pa se vidi recimo da se godišnje iz neke reke izvadi 5 % klenova, a iz neke druge (najčešće manje) čak 20 %.

Svi ti rezulatati mogu kasnije da se veoma korisno upotrebe za pravilno upravljanje ribljim fondom. Recimo može se zaključiti da je klen ugrožen sportskim ribolovom, pa se treba rigoroznije zaštititi, a da uprkos velikom izlovu skobalja i dalje ima puno, pa da može da se dozvoli veći izlov.

Recimo...
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
za takve procene dovoljno je prosetati obalom i pogledati cuvarke ribolovaca....a to ,bar kod mene ,niko neradi godinama  :'(
ili popricati sa ljudima na reci ,ili svratiti u obliznju kafanu.neverujem da ce neko napisati prave podatke.ako pretera sa ulovom nije lud da to napise ....a sta se pise ako ne uzimas ribu ? ako vratim prazan blok mozda ima i nekih kazni?
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Nešto me baš zabole za ovaj zakon, posebno za član 5.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.101
Broj reagovanja
300
Lokacija
Svrljig
I na kraju krajeva ovo je još jedna činjenica koja potkrepljuje tvrdnju da je statistika u ovom slučaju tačan zbir apsolutno netačnih podataka. Kako neko iz, na ovaj način, dobijenih brojeva može da se usudi da izvlači bilo kakve zaključke. Ja sam siguran da postoje metode za utvrđivanje približnog broja ribljih vrsta i da one mogu da pomognu prilikom donošenja procene o tome koja riblja vrsta je dominantna a koja je ugrožena i donošenja odgovarajućih mera zaštite.

Ja mislim da je ovo toliko besmisleno kao kada bi sada iz Ministarstva telekomunikacija stiglo rešenje o vraćanju crno-belih tv prijemnika.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Ovo je glupost da veca ne postoji.Ako ce ovako da vode racuna o rekama i drugim vodama mogu samo da kazem da smo u najmanju ruku ugasili.Na kojim su oni drogama kad misle da ce ovako nesto da prodje kod nas  :mad:
Ako hoce da poboljsaju riblji fond neka udesetostruce ribocuvarsku sluzbu i neka uvedu radikalnije kaznene mere.Sve ostalo je cist idiotizam.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Ja stvarno ne mogu da zamislim idiota koji je dao ovakav nacrt.
Moja je volja da li ću da upisujem ulov. Čuvar neka radi svoj poslao i neka me kontroliše. Ako nađe nepravilnost - kazna.
Čuj - propisan obrazac E - 1.
Još manje mogu da zamislim ribolovca da bude toliki idiot i na kraju godine nosi izveštaj.
Ko da je pandur pa ide sa smene i predaje izveštaj.
I još na propisanom obrascu E - 2.
E - Jebo ih obrazac 1 i 2. I to dva puta u dva primerka.
Što jedna budala usere sto pametnih ne može da raskrsti.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Ima smisla sto je neko napisao da se tako dobijaju statisticki podaci o ribljoj populaciji, ali prva pretpostavka je da ti podaci budu tacni, znam gomilu ljudi koji ce namerno da teraju kontru ili nece da prijave sve sto je stiglo od vode do gepeka. I gomilu njih koji nece doci u kontakt sa obrascem E1 i E2 jer nece imati dozvolu a drasticno ce sa svojim pajtosima da uticu na riblji fond.

opet je neko lepo napisao da je bolje da se pare uloze u poribljavanje i cuvanje nego u zaludjivanje naroda.

I na kraju cu glasno da se zapitam (pomalo sebicno), a sta ce oni meni da daju zauzvrat za ulozeni trud - prazne reke, preskupe dozvole, strokave obale - neka faalaaaaa, PAMETNIJI PROPUSTA
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Rancic je napisao(la):
E - Jebo ih obrazac 1 i 2. I to dva puta u dva primerka.
Što jedna budala usere sto pametnih ne može da raskrsti.

Kralju  :D  :D  :D
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
pa zar vec milion puta nije dokazano da je jedini i NAJBOLJI zakon  u srbiji po dzepu i to papreno pa cemo onda nauciti i da ne nosimo ribu koja nije u meri i ribu preko odredjene tezine (odredjene vrste) obavezno vracati u vodu a da ne govorim od max 3 ribe za poneti.....i tako redom.....pa bi onda videli kakve i koliko bi riba imali u nasim vodama :drool:,a ovaj zakon ocigledno je pisao neko ko nije drzao stap u ruci nikada :hammer: :hammer: :hammer: i nema veze sa ribolovom :'( :'(
 
Vrh Dno