Najbolja struna!

jankoj

Junior member
Učlanjen(a)
14.10.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Ja sam ljubitelj jeftinog pribora. Al koristio sam i skupe konce. Jeftini konci zavrsavaju posao u svim ne previse zahtevnim situacijama(a takvih je 90% situacija na vodi). Zato i ja koristim uglavnom jeftino. Koristio sam i Ron Thompson i  trajao mi  je oko dve sezone, zadovoljan sam za te pare kolko sam ga platio. Naravno, previse hvaliti taj konac je veliko preterivanje, jer taj konac ima puno mana – vrsni deo mu je nesto deblji nego kod drugih, roll cast je vec posle krace upotrebe tesko izvesti jer se tesko odlepi od vode, ne moze se bacati ekstra daleko jer kao da izaziva trenje o provodnike i.t.d.
Najbolji konac koje sam koristio, a jos uvek ga imam je 3m ultra 4. Tim koncem kojima se lako izvode svi specijalni zabacaji i to je konac koj kao da se ne lepi za vodu.
U vecini situacija pecam sa jeftinim stapom i nekim odlicnim “no name” koncem(nazalost ne znam ko je proizvodjac tog konca, jer na pakovanju nista nije pisalo) a 3m ultra 4 koristim u kombinaciji sa skupim stapom obicno samo kad je mala voda ili kad procenim da mi treba delikatna prezentacija.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja sam malo konaca isprobao i ne mogu nista trubiti o tome ali mnogi koji se iole razumiju govore kako je i sam Dr.Lucky prethofno pisao..."Mislim da se kvalitet konca moze uvideti tek ako se upari sa stapom. Na jednom stapu jedan konac ce se bolje pokazati nego na drugom!"
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Pa SA! Komentar je suvišan... :smoke:
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
JR
Neznam da li si probao obe strune? Ja licno najvise volim kad probam pa mogu oceniti. Ako nisi bas me interesuje po cemu se moze proceniti neka struna?
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Rekoh komentar je suvišan al ajde... Izbor proizvođača konca je stvar ličnog opredeljenja pa sam tako i napisao. Trenutno koristim SA konac i to je najbolja struna koju sam do sad posedovao (mada to i nije neko merilo jer sam uglavnom koristio jeftine konce). O Rio koncima sam samo slušao od mušičara u čiji sud verujem i nisam dobio pozitivne komentare. S obzirom da su oba konca približno iste cene, uvek bih se odlučio za provereno. Uvek sam spreman da probam nešto novo ali dok se ne steknu povoljni uslovi (manje više finansijski već logistički), furam samo provereno.
    S druge strane, namena ova dva modela je različita. Rio Gold je konac opšte namene, dok kod Scientific Anglers samo ime govori o tome. Pitanje koje je postavio moj drug Igor sam slobodnije shvatio kao traženje saveta, pa sam mu naravno preporučio ono što će, po mom mišljenju, bolje zadovoljiti njegove zahteve.
     
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Koliko sam upoznat pored Scientific Anglersa (koji je u sklopu "3M" konzorcijuma), jedina firma koja i proizvodi svoje strune (od ovih poznatijih) je Cortland (ako gresim nek me neko isparavi), a svi ostali naruce od njih strunu odgovarajucih performansi pa je samo spakuju. Inace 3M proizvodi i mnoge druge stvari
http://www.3m.com
posto je hemijski gigant, a neki od proizvoda su i Scotch trake i Thinsualate.
Obe strune su slicne cenovne klase ko sto Jr napisa oko (60-65$) s tim da SA ima malo vecu duzinu (sto moze, a i ne mora da bude neki +).
Po onome sto su mene savetovale iskusnije kolege, bitno je da uparis strunu i stap, a ne to sto je ova ili ona struna najbolja bacacka ili prezentaciona struna na svetu. Mozda je ona testirana sa nekim drugim stapom pa ce tvoj stap (uslovno receno posto ne baca stap nego musicar) da bolje baca neku drugu, a ne tu "najbolju". A mozda i tebi legne neka druga struna.  :doh:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Apsolutno sam saglasan: struna mora biti uparena sa stapom... ali, dalje (da ukazem na moguce greske i propuste):

1. Kad se "upare" stap i konac u pogledu lansirne tezine stapa i klase konca, sledi onaj finiji deo uparivanja za koji ipak treba "raditi" na otvorenom.

2. uparivanja po tezini - pravilo je prosto: stapovi najobicnije imaju oznaku konca koji nose, i to najcesce u rasponu od jedne jedinice, npr. #5-#6; iz mog iskustva, ali i iz razgovora sa drugim "konzumentima" musicarske opreme, ovakvi stapovi mogu da prilicno uspesno koriste konce koji za jednu jedinicu prevazilaze deklarisane performanse, npr: stap akcije #5-#6 sasvim dobro mogu da koriste konce od #4 pa do #7, te su upravo iz tog razloga i klase stapa #5-#6 i najraspostranjenije i najprihvatljivije.... znaci, ne bas... ali vrlo dosta MULTIROLE.

3. Redji su stapovi koji nose oznaku samo jedne klase konca i to su u principu stapovi vise klase, preciznije uradjeni... ovakvi stapovi se najcesce krecu u "finijim" klasama, recimo #4, #3, #2... jednom sam imao priliku da vidim i stap sa oznakom #0... :doh: pa pretpostavljam da se za obicnog ljudskog zivota moze sresti i stap #1.

Licno imam tri stapa sa oznakom #4, pa sam na njima isprobavao sve moguce dozvoljene konfiguracije. Vrlo licni utisak mi je: Fino barataju sa koncima klase #3 (sve kategorije); odlicno koriste #4, takodje sve kategorije - mislim na tonuce i plivajuce, ali... lepo koriste konce klase #5 plivajuce klase DT, i sa vec dosta problema sa klasom #5 kategorije WF ili plivajuceg sa tonucim vrsnim delom.... Verovatno je u pitanju tezina i raspored balansa ....  :-[

4. Dosta cesto mogu da se nadju stapovi sa oznakom #5-#7 (pocetnici: paznja!!!). Po mom skromnom misljenju, ovakvi stapovi su najobicnije motke, te ih treba izbegavati. :drool:

E kad ovako uparite stap i konac, treba obratiti paznju na "leganje" i "letenje" konca... Naravno, sve je vrlo individualno, te ostaje svakome da prema licnim afinitetima "ukapira" sta tacno zeli da radi s koncem, u smislu: kako se konac odvaja od vode, kako pada na vodu, kako se ponasa pri mahanju, koliko je "tezak" u vazduhu i jos puno stvari.... Drugacije ce se ponasati DT konac od WF konca, drugacije plivajuci od tonuceg.... no o tome mozemo da pricamo na nekoj drugoj temi!

:tbumb:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ma, bre.... ovak'i ko ja: MI SMO RETKI, AL' NAS MALO IMA!  :whistle:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Stapovi na kojima je aftma obelezena sa dva broja su uglavnom losi stapovi, nize klase mada sam sretao i  izuzetno skupe i dobre (Davide Norwich Helium) koji je obelezen 5-6 a vrhunski je stap i postoji 20 komada na svetu! Ali stapovi koji se u Srbiji srecu pod ovim oznakama su uglavnom loshi ne zelim da nabrajam brendove da  neko ne prepozna svoju ,,motku '' pa da se uvredi i da kaze kako je sa njom izvadio tonu ribe- to nije merilo.
Druga stvar koja me strasno nervira kod nasih musicara je to sto su svi maheri da ocene motku a nasa znanja u Srbiji o flycastingu su na nivou jaslica .Ali videti musicara kako ulazi u radnju klati i drmusa stap u ruci i  svecano izjavljuje ,,dobar'' ,,glibav'' ,,motka'' treska, guja , to je smesno. Vratio bi se na to da smo tanki u fly castingu i to nije najgore , vec zelja, iskrena zelja da se ne nauci nista vise od onog sto se zna je porazavajuca .
A da najbolji konac ....
E kad ovako uparite stap i konac, treba obratiti paznju na "leganje" i "letenje" konca... Naravno, sve je vrlo individualno

nista nije individualno letenje konca kroz vazduh je fizika , i to nema veze sa nama mi umemo ili ne umemo i ne bih voleo da se ovde propagira teza o stilovima jer stil je nesto drugo to su zakoni fizike ispostovani i prezentovani u totalno drugacijem konceptu nego li do tad to je uspelo nekolicini musicara do sad Mr.Woolf (Oval cast ) underhand cast i slicne velichine i naravno 150 musicara u Srbiji svako sa svojim stilom :doh: prema tome najbolji konac bar za sad nije Ron Tompson i jos dugo nece biti jer konac nije socijalna kategorija pa da se gleda koliko traje i koliko je plastike u njemu i ako se sa njim praktikuje jedan vid pecanja na daljini od max 10 m za to ti i ne treba konac moze zica za vesh...
Redji su stapovi koji nose oznaku samo jedne klase konca i to su u principu stapovi vise klase, preciznije uradjeni..
Sa ovim stvarno ne mogu da se slozim u delu da su redji a drugi deo stoji.
 
Z

Zakula

Guest
Uhuhuhuh,ovde ce neko da se prepozna!!!O kojoj bre ti fizici prichash prijatelju??Daj molim te,ne prosipaj filozofiju.....Meni nije jasno,Igore,na koj fazon ti zakljuchijesh da konac nije socijalna strana?! ??? ???Meni jeste,a verujem i da je vecini mushichara!Kome nije imperativ da mu traje konac shto duze??Primer: Shta meni znache vrhunske karakteristike nekog SA konca,ako ce on da se "istroshi"  za tri meseca,a placen je 60$??A shto se tiche zice za vesh... :D :D
Kada si se ti toliko profinio bajo??Od kako si "postao" drinski lipljenash??Razumem te ja potpuno,tamo moraju da se koriste fini tipeti,male muve,fini konci i naravno Mr.Woolf  :D :D :D zabachaji od chetrdesetak metara...

P.S.Ja sam mislio da je Lee Wolff izmislio oval casting,a ne taj Mr.Woolf... :doh: :doh: :doh: :doh:

 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Momci, momci, kaj se zestite?
Odvojte "grandma's & frogs" tj. "apples & oranges", pa raspravljajte.
Nit socijala treba da ima primat, niti je visoka cena obavezno merilo kvaliteta.
Dogovorite se za sta je sta najbolje.
 
Vrh Dno