Napad ogromnog roja pčela

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Znam da Laki, kada je dao naziv ovom podforumu nije predvideo da se u ovakve priče mogu uvrstiti u "Insekte u mušičarenju", ali ovo što ću ukratko opisati jeste napad insekata na mušičare.
Već sam pisao o napadu pojedinačnih pčela na mene, ali ono što se desilo meni, Zakuli, Stasi i Robertu, je moglo vrlo lako da se pretvori u pravi horor.
Tog dana izabrali smo Temsku i posle oko 90 km vožnje od Niša, stigli smo na ušće onoga što je ostalo od Visočice u Temsku, blizu čuvenog Mrtvačkog mosta. Zaustavio sam auto na poznatom proplanku ispod stare vrbe, pod kojom većina mušičara i parkira svoja vozila. Pre nego što je bilo ko od nas otvorio vrata, sa svih strana i na sva stakla nasrnuli su ogromni rojevi besnih pčela!
Ovaj prizor nam je bio poznat samo iz dokumentarnih filmova na Discovery kanalu. "Brzo zatvarajte prozore!"- uzviknuo sam. Naravno, nikom nije palo na pamet da otvori vrata, jer su se sva stakla ubrzo zacrnela od pčela.
Meni se ugasio motor i kao da su prolazili sati dok sam ponovo startovao automobil. Okrenuo sam vozilo iz kojeg smo izašli tek posle nekoliko kilometara brze vožnje.
Da je bilo ko od nas izašao iz automobila, najverovatnije bi bio zasut razjarenim pčelama i stotinama ujeda. Srećom, pčele su nam, pre nego što smo otvorili vrata, jasno stavile do znanja da za nas tog dana nije bilo dobrodošlice kod spoja dveju pastrmskih reka.
Horor!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Postoji jedan stari film sa Majklom Kejnom o napadu africkih pcela ubica na jedno malo mesto u SAD-u. A Afrika je mnogo blize nama nego Americi. Zamisli ako ih je neki topli vetar doneo preko sredozemlja, a s obzirom na visloke temp. ove godine lepo bi se primile. To bi onda znacilo da i posle EXIT-a 07 imamo "killa bees" u Srbiji. :D
P.S. Inace WU-Tang je na svom albumu "Killa bees the swarm" koristio semplove iz gore pomenutog filma.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ima tome nekoliko godina, ali slučaj je poučan - na Tamišu u gornjem toku jedan ribolovac se popeo na vrbu da bi otkačio zakačenu varalicu... I uznemirio ROJ STRŠLJENOVA :wacko: Izboli su ga po glavi i vratu i jedva je preživeo, sećam se da su minuti odlučivali!!! Glava mu je ličila na kapitalnu bundevu, i hranili su ga danima na cevčice i slamčice. Verovatno odonda kada zakači varalicu za granu seče najlon pri vrhu štapa :D
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Kod nas nema pcela ubica. To sto se desilo su najverovatnije pcele koje su se izrojile i koje traze novu kucicu. Najverovatnije da bi prosli bez mnogobrojnih uboda i da ste izasli iz kola (samo da ne treskate vratima i bez naglih pokreta - pokrijes glavu i bezis  :doh:)
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Evo jos jednog moguceg objasnjenja...

Bese to za vreme bombardovanja - odem u selo podno Stare planine na rehabilitaciju posto sam dao poslednji ispit i trijumfalno zavrsio fakultet :D

Sam u kuci, svetla se po selu pogasila, napolju mrkli mrak...Ja u sobi nesto citam i otvoren mi prozor...Odjednom...zzzzzz....ulete jedna pcela....sekund....zzzzzzzzzzz....druga pcela......posle pet sekundi skacem brzo zatvaram prozor i ubijam 5-6 pcela u sobi. Izlazim u predsoblje - staklena ulazna vrata - pocrnela od pcela - stotine...hiljade ...Evo i sad sam se najezio...Gasim sva svetla, i zavlacim se pod jorgan - duuuuuuuga noc je to bila :D

Ujutru ispred kuce - kosovo polje - hiljade mrtvih pcela - sve crno od njih. Krecem prema seoskoj prodavnici da se raspitam o fenomenu. Usput srecem komsiju Vuju, starog alkoholicara - glava mu otekla, jedva ga prepoznajem - procedim dobar dan - i pomislim, u bas je poceo opasno da pije, mnogo lose izgleda... :D

U prodavnici mi kazu da je prethodno vece kamion (Niskih registracija!!!!) koji vozi kosnice na "ispasu" prosao selom i ispalo mu je par kosnica bas ispred moje kuce. Jedino su svetla na mojoj kuci bila upaljena i jadne pcele su naravno krenule prema toploti. To objasnjava Kosovo polje ispred moje kuce - nisu prezivele hladnu planinsku noc :(

A komsija Vuja? Pa on se nesrecnik vracao iz kafane bas u tom trenutku i kazu da ga je napalo stotine pcela i da nije imao sanse protiv njih :D Jos jedan dokaz da je alkohol stetan po zdravlje :D

100% istinita prica.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Toni (tttt) gaji pčele, pa poznaje njihovu ćud. Tako i ukrotitelji tigrova i lavova poznaju svoje ljubimce, ali mi, koji nemamo blage veze sa pripitomljavanjem smrtonosnih životinja ne znamo kako da se ponašamo kada nas napadnu.
 

stasa

Junior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Randjina prica je istinita. Medjutim, za mene su manji problem bile pcele.Mnogo veci problem bio je vozac kola i njegov metod voznje.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
:D :D :D. Ko kaze da su oni tobogani u USA najbolji za nabijanje adrenalina  :hammer: :hammer: :hammer:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ja kazem da su to Africke pcele ubice i tacka :p
To su nam sigurno Amerikanci bacili iz vazduha :D :D :D
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Nego reci ti nama Mix

kakav je to problem bio sa vozacem kola i njegovim metodom voznje? :hammer:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Nisam imao iskustva sa pcelama ali sam jednom prisustvovao odstranjivanju strsljenova iz stale koju su izabrali za prebivaliste. Postupak je sledeci: u sumrak se zapali poveca vatra ispred stale, neko udje unutra, granom razbije gnezdo i sto brze pobegne napolje. Strsljenovi popizde, naravno, i krenu napolje da objasne nesto onome ko ih uznemirava. Medjutim kako koji izadje, direktno ulece u vatru i samo se cuje kako pucaju od vreline. Doduse, ne bih savetovao da neko ovo proba pre nego sto se jos malo raspita jer sam bio klinac kad se to desavalo, tako da je moguce da nisam sve pojedinosti dobro zapamtio.
Mix je odlican vozac, samo mu ponekad zatreba aktivan suvozac. Npr. zaboli ga noga i onda moras da preuzmes gas na sebe. :hammer: :hammer: :hammer: A i sa brzinomerom se posvadjao pa ne gleda vise u njega tako da treba da fa opomenes kad njegova Zastava 128 predje 150! :doh: :hammer: :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vozilo je bilo sa dizel motorom, pa mi je bilo čudno, jer sam navikao da vozim na benzin. Povremeno mi se gasio pri startovanju. Ništa posebno, ali u kanjonu Temske gosti iz Engleske su se uplašili da je vozač loš i da će zaplivati u brzacima Temske. Naravno, izvukao sam ih žive i zdrave. Nije ih ujela ni jedna pčela, a jedino sam se ja, sa velikim zadovoljstvom, kupao u Temskoj. :lol:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Vozilo je bilo sa dizel motorom, pa mi je bilo čudno, jer sam navikao da vozim na benzin. Povremeno mi se gasio pri startovanju.

Jooj, ispade kao da si u dizelku sipao benzin.  :D
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Pa da budemo iskreni voznja po kanjonu jeste malo rizicna - uzan put, po koji odron, nema bankine...

Maaaaaaaaaada - olaksavajuca okolnost je sto se retko srecu osobe zenskog pola u kanjonu pa Mixu nije imalo sta da odvlaci paznju - e da i toga ima, siguran sam da bi vi svi plivali u Temstici  :D

Da li ste videli natpis kod deda Vuckove (onaj deka sto kod brane cuva koze) kuce: "Ne parkiraj - cepim gume" :D :D :D :D :D

Vristao sam od smeha. Pa pirotski govor je nesto najbolje sto covek moze da cuje...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Tako je, Bogdane. Pa, ja sam još pod erekcijom od one prodavačice koja nam je nudila čipče. Jedva smo ukapirali da je to piroćanski naziv za mrežicu-čuvarku. :doh: Zaljubih se istog trenutka! :lol: Još kad se na to doda da ja obožavam dirty talk, a reči sa č, p i i, su ipak mnogo sexy. :amore:
 
Vrh Dno