Naše ribe u akvarijumu

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D Zahvaljujem, sve dok ne gutate slova pri pisanju, onda ne pomaze ni sto je +. :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kad sam otvorio ovu temu mislio sam na ozbiljnije gajenje naših riba u akvarijumu. Vidim da neki članovi počinju da razmišljaju o tome. Ipak, ova prelepa slika pastrmke, mladice i lipljena, ulovljenih, pa ubačenih u akvarijumčić, privremeno, za slikanje, izgleda da ih zbunjuje. Svi bi da imaju baš ovakav prizor u svom akvarijumu, a to je jako teško.
Hladnovodnom akvaristikom (tako se obično naziva) bi se trebalo početi baviti gajenjem manje zahtevnih i manjih riba, poput gavčice, krkuše, beovice, karaša, vijuna, čikova, sunčanice, crvenperke... riba koje retko dostižu dužinu tela preko 30 cm.
Neka bude da su ove nizijske ribe dobre za početnika u hladnovodnoj akvaristici. One bi poslužile ljubiteljima salmonida kao škola za ono što sledi, a to je pastrmski akvarijum.
Ja sam već imao neka iskustva sa odgojem potočnih pastrmki u kućnom akvarijumu. Ozbiljno razmišljam o formiranju velikog, ukrasnog, akvarijuma sa raznim vrstama salmonida. Međutim, to je veliki poduhvat, jer bih voleo da mi akvarijum bude u kući i da ima prednju stranu (naravno) od stakla, a da ima zapreminu nekoliko tona. Kvalitet i temperaturu vode bih održavao iscrpljivanjem vode iz bunara, koji bih morao da iskopam...
Uh, velika akcija, a šta dobijam? Pastrmke i lipljene, koji plivaju u mojoj radnoj sobi.
Lepo bi to izgledalo, sa par stena obraslih vodenom mahovinom i gagicama (piorovima) i potočnim mrenama, kao higijeničarima.
A pastrmke bi mogle biti potočne, makedonske, zlatovčice...Ne znam kako bi podnele lipljena...
Razmišljam, razmišljam...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Neka iskustva postoje i u jedinom nasem javnom akvarijumu, na Prirodno-matematickom fakultetu u Kragujevcu, gde su gajene, a mozda se i sad drze potocare, ali njihovo gajenje veoma je tesko, kako zbog potrebnog dobrog kvaliteta vode, tako i zbog relativno niske i stabilne temperature. Ipak, sa zadovoljenjem ovih osnovnih uslova ne bi trebalo da bude problema.
Za lepu sliku treba da zahvalimo svi dr Sasi Maricu i dr Veri Nikolic, koji su ribu slikali na terenu i odmah pustili nazad.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
He, he a na kom terenu? :whistle:
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Postavio sam ovo na jednom drugom mestu, ali 'ajde ponovo:

http://news.yahoo.com/s/ap/20070906/ap_on_sc/wrong_fish

Pedja, pazite sta radite kad se "igrate" :hammer: :hammer: :hammer: :D

Sto se tice akvaristike nisam ekspert, ali videcu da jednog dana skoknem do jednog "restorana" ovde u blizini i da napravim par fotografija - za pelcer :D Slucajno sam se zadesio tamo pa sam bio kompletno nepripremljen ali je prizor bio bas lep. Akvarijum sa tri komada velikih pastrmki (cirka 1.5kg) - jedna velika brown, jedna (cini mi se rainbow) i jedna tiger trout. To je i moje pitanje Pedja - kakav je to hibrid tiger trout (mrzi me da trazim po netu :)) - izgleda opako?

Pozdrav

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jednoga dana ču sigurno napraviti salmonidni akvarij, naravno nisam mislio na akvarij od 300 litara nego mnogooo veči i to zidan. Takve sam več viđao i ovde kod nas u sloveniji. Predivni ogromni morski akvariji. Vidio sam i akvarij iz Cabelasove trgovine u St. Louisu...unutra imaju ogromne ribetine (Somovi, bassevi itd...). Također me zanima i gojenje lipljena  :yeswink: Trenutno nemam mogučnosti za takvo nešto ali ču sigurno jednoga dana imati 8) do tada mogu da skupljam informacije i učim teoriju. Sve je moguče kada se hoče!
Jeste li gledali na Discoveryju največi akvarij na svetu?..JAPAN...samo staklo od akvarija je 20m debelo. Unutra može da vidite i kitove, predivno čisto, bistro, ribe svakojakih vrsta, ogromne, male... :drool: A sam akvarij je ogroman, nešto neverovatno!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bogdane, iako si pitanje postavio PedjiBG, ja ću ti odgovoriti, jer znam odgovor. Tiger trout je mešanac potočne pastrmke i potočne zlatovčice. Brown Trout-Brook Trout. U prirodi je vrlo retka, ali je zato sve prisutnija u engleskim vodama, posebno komercijalnim jezerima. Ova vrsta, kao i albino kalifa (tzv. golden), srebrna kalifa i mladi veštački odgajeni lososi, ubacuju se u pondove, kako bi se malo razbila monotonija lova na rainbow i brown pastrmke.
Tiger trout zaista interesantno izgleda, mada na balkanu postoji vrlo slična, prirodna vrsta pastrmke, glavatica, tj. marbled trout. Bilo bi interesantno uporediti njihove slike. ajde, prekopajte malo Internet.
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Ma znao sam ja Randjo da ti znas sve :tbumb: :tbumb: :tbumb: - zato te i ne vole dusmani :D

Evo ih obe:
TigerTroutBB1a.jpg


marble_trout_1_big.jpg

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako napravim taj ogromni pastrmski akvarijum kod kuće i tiger i marbled trout će biti kad-tad u njemu! :lol:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
@Bogdan: Ma koliko vidim da smo i opusteni u prici, nemate pojma koliko se plasim takvih situacija kao sto je ta opisana na sajtu ciji ste link poslali. Zato se jezim od svih poribljavanja i rado bih, samo kad bi to ribolovacka kultura dozvolila, gazdovanje  vodama bazirao iskljucivo na skidanju moguce zetve ili dela zetve postojeceg fonda, bez ikakvih unosa sa strane, time se konzervaciona komponenta gzdovanja najbole afirmise. A reintrodukcija se nacisto uzasavam. Sve greske se kad-tad otkriju i onda nikakvo opravdanje tipa "u to vremeto se nije moglo znati" nece pomagati. O steti po riblji fond i da ne govorimo, ma koliko to vecinu pecarosa izgleda ne zanima.

@Mix: Joooj!

Da li neko od vas Juznjaka zna da je na jednom ribnjaku tu blizu vas par godina gajen ATLANTSKI LOSOS?! Bar su tako izvestili u nekom pregledu u cijem sam pravljenju ucestvovao 2001. godine. Negde na nekoj od pritoka VLasine, ili tako nesto, gde treba da bude ili je napravljena akumulacija, izmedju Crne trave i Dzepa ili Predejana, mrzi me da kopam po diskovima... Da li je Rupje? Ili tako nesto. Ludilo... U VOjvodini gaje tilapije, africke somove i Pangasius-e... Ma ja cu aligatore, majke mi, imacu jedini waders od aligatorske koze, sa futrolom za .... od repa  :D.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Jer ima neko akvarijum sa nasim ribama, kao sto su grgec, manic, linjak, karas, krkusa itd
Kako se ponasaju nase ribe u kucnom akvarijumu?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ja sam do januara 1999 čuvao: klena, šljivara, žutooku, babušku, grgeča. Svi mali, 5-6-7 cm. Lepo su se slagali. Jednom sam stavio i 2 sunčice i nastao je haos, odmah su letele vani, veoma prgave ribe.

Omiljen mi je bio grgeč, za klasu je pametniji od ciprinida. Učio je i pamtio kao neki sisar.

Npr. ako prinesem ruku ka površini, on se podigne sa dna i posmatra prste, tj. da li mu donosim neku glistu. Ako su prsti rašireni, tj. ne držim ništa, vrati se nazad. Ako su 2 prsta spojena, kao da držim glistu, odmah dođe na samo površinu čeka da mu pustim glistu. Ako prinesem 2 spojena prsta po vode, grize između prstiju gde je zapamtio da se nalazi glista. Kada ih malo razmaknem i vidi da je nema, skloni se. Ako ga par puta tako zeznem više ne pada na štos, pa moram par puta da mu zaista dam glistu da bi opet počeo da veruje da 2 spojena prsta donose hranu. Mali genije.

Ove ostale su bile kao ćurke.

Morao sam da ih pustim jer je počelo bombardovanje i nestanci struje, pa nije radila pumpica i mutila se voda, nestajalo kiseonika. Pustio sam ih u Nišavu, nadam se da su dugo eskivirali udice...

Par godina kasnije sam čuvao jednog većeg grgeča, i taj je bio genije.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Ovih dana sam aktivirao stari akvarijum od 200l
ubacio sam neke standardne ribice ali su mi smor, radije bi gledao linjaka, grgeca, krkusi ili tako neku ribu...
samo mi je problem da sad dodjem do njih, moracu da se strpim do proleca
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Stavi neke američke ciklide... Oni nisu smor!!! Najbolje Centralna Amerika :tbumb:
 
Vrh Dno