Nem pojma šta je :D

  • Začetnik teme Aleksandar993
  • Datum pokretanja

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
plovkarenje nema veze sa musicarenjem osim sto je jedno I drugo pecanje, kada mi koristimo indicator to je drugacije od tipicnog plovkarenja....kada jednom ribolovac shvati cemu sluzi musicarska struna onda drugacije gleda na neke tzv. dodirne tacke musicarenja sa npr. plovkarenjem I isto varalicarenjem....na izgled neke stvari su iste ali u nisu...samo delomicno su slicne dok u sustini je to sve mnogo drugacije. Koristenje musicarskog stapa, koristenje umetnih musica, koristenje cekrka....nista to nije musicarenje dok se gore nenamontira musicarski kanap I pocne da ga se koristi cemu je namenjen. Cela ta prica o musicarenju postaje jasnija ko sto napisah kada se "pravilno shvati musicarski kanap".

A o ovom centerpinu mi je bas razlagao jedan rodjak iz Oregona kako ponekada I to koristi kada love stilheda iz camca po nekim njihovim rekama. Plovak, dole neki mamac a cesto bude I muva na kraju predveza....ali iako koriste I musice to nije musicarenje nego tipicno plovkarenje.
 

dovla84

Senior member
Učlanjen(a)
06.06.2013.
Poruke
135
Broj reagovanja
0
sebastian je napisao(la):
plovkarenje nema veze sa musicarenjem osim sto je jedno I drugo pecanje, kada mi koristimo indicator to je drugacije od tipicnog plovkarenja....kada jednom ribolovac shvati cemu sluzi musicarska struna onda drugacije gleda na neke tzv. dodirne tacke musicarenja sa npr. plovkarenjem I isto varalicarenjem....na izgled neke stvari su iste ali u nisu...samo delomicno su slicne dok u sustini je to sve mnogo drugacije. Koristenje musicarskog stapa, koristenje umetnih musica, koristenje cekrka....nista to nije musicarenje dok se gore nenamontira musicarski kanap I pocne da ga se koristi cemu je namenjen. Cela ta prica o musicarenju postaje jasnija ko sto napisah kada se "pravilno shvati musicarski kanap".

A o ovom centerpinu mi je bas razlagao jedan rodjak iz Oregona kako ponekada I to koristi kada love stilheda iz camca po nekim njihovim rekama. Plovak, dole neki mamac a cesto bude I muva na kraju predveza....ali iako koriste I musice to nije musicarenje nego tipicno plovkarenje.

Slazem se da su  musicarenje i plovkarenje totalno razliciti sistemi. Ipak, plovak je plovak ma kako ga zvao. U sustini indikator je sve sto indikuje da se trenutna situacija promenila i tu spada i plovak. Dugo sam pecao "na perce" , bez olova tako da ceo sistem nije imao skoro nikakvu tezinu. Na udicu sam stavljao crvice, skakavce pa sam cak jedno vreme pecao na vestacku musicu tim sistemom. I to perce je bilo neka vrsta plovka. E sad, da li je upotreba tog sistema u musicarenju prihvatljiva  je sasvim druga stvar. Da je korisno - jeste. Samim tim ima i opravdanje zasto se koristi. Sa moje tacke gledista, to je pitanje licnog izbora.
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
Ovde bi mogla da se razvuče rasprava... Mi smo kraljevi da idemo iz krajnosti u krajnost. U zemlji gde je krivolov u samom svetskom vrhu, ako ne i samom vrhu, imamo situaciju gde se korišćenje indikatora u mušičarenju smatra ne sportskim ribolovom, ne džentlmenskim, da tako kažem. Kao dugogodišnji takmičar u sportskom ribolovu, poštujem oba načina sve dok se riba minimalno zamara i pušta nazad u vodu. Indikator, definitivno, olakšava mušičarenje, ali ni malo nije ne sportskiji način ribolova sve dok se riba vraća u vodu. Istina, nije viteški kao bez indikatora...
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Baki-Pa je napisao(la):
Kao dugogodišnji takmičar u sportskom ribolovu, poštujem oba načina sve dok se riba minimalno zamara i pušta nazad u vodu.
baki , u kojoj si se sto bi se reklo disciplini takmicio ? ja sam vise puta gledao takmicenja plovkarosa i nikada nisu vratili ribu u vodu ?
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
Verovatno si gledao neko lokalno takmićenje tipa: skupi se nas 20 i ajde da se takmičimo. Pošto poznajem najmanje tri feeder takmičara iz Trstenika, sa kojima sam izuzetno dobar, ova tvoja konstatacija je, blago rečeno, vrlo sumnjiva. Propozicije SSRS-a izričito nalažu da se riba mora vratiti živa u vodu nakon takmičenja.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ja pricam o plovkarosima i nemam razlog da lazem . stvarno ne bi znao kog ranga je bio skup
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
Isto važi i za plovkaroše. Pomenuo si da si više puta gledao i da nikada nisu vratili ribu. Znači, nije u pitanju jedno nego više takmičenja, a to je već problematično. Tako nešto ne može da se desi na bilo kom zvaničnom takmičenju, bilo to saveznog, regionalnog ili opštinskog nivoa, jer se delegiraju sudije iz cele Srbije ( mislim na one koji imaju sudijsku licencu ) kojima je, između ostalog, i obaveza da spreče takve pojave.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
riba je otisla u corbu . i ja sam jeo corbu kod jednog od ucesnika . stvarno nisam znao da postoji takvo pravilo. bilo je i przene ribe i covek mi je rekao da bacam glave od belkica jer je riba sa takmicenja .
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
jer postoji velika verovatnoca da ima udica . od kada postoji takvo pravilo?
 

dovla84

Senior member
Učlanjen(a)
06.06.2013.
Poruke
135
Broj reagovanja
0
Nisam ni ja znao za to pravilo na takmicenjima posto ne ucestvujem na takvim manifestacijama. Najvise volim kad mi je jedini protivnik riba na drugom kraju kanapa. :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja lovim sa i bez indikatora, ovisi o potrebi...oni koji zabranjuju indikator zapravo vrlo povrsno razumiju celu pricu. Sa indikatorom pre ugotovis da je riba pokupila nimfu i s time se riba cesce kaci plice ili za sam rub celjusti....bez indikatora kada lovimo cesce dublje proguta tj kaci se dublje unustima i to je za samu ribu opasnije. To nije neka moja konstatacija nego iz iskustva mnogo iskusnijih majstora... Ko voli da se pravi pametan i glumi neko plemstvo trazit ce sve moguce nacine da ovo ospori. Prakticno gledano indikator ima vise dobrih nego losih strana kako za ribolovca tako i za ribu. Indikator ne koristim samo kad lovim na viđeno.
 

dovla84

Senior member
Učlanjen(a)
06.06.2013.
Poruke
135
Broj reagovanja
0
sebastian je napisao(la):
Ja lovim sa i bez indikatora, ovisi o potrebi...oni koji zabranjuju indikator zapravo vrlo povrsno razumiju celu pricu. Sa indikatorom pre ugotovis da je riba pokupila nimfu i s time se riba cesce kaci plice ili za sam rub celjusti....bez indikatora kada lovimo cesce dublje proguta tj kaci se dublje unustima i to je za samu ribu opasnije. To nije neka moja konstatacija nego iz iskustva mnogo iskusnijih majstora... Ko voli da se pravi pametan i glumi neko plemstvo trazit ce sve moguce nacine da ovo ospori. Prakticno gledano indikator ima vise dobrih nego losih strana kako za ribolovca tako i za ribu. Indikator ne koristim samo kad lovim na viđeno.
Ok, sve je to tacno. Na kraju je to opet stvar licnog izbora. Ne vidim razlog zasto bi neko zabranio koriscenje indikatora.
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
Ako je Gary Lafontaine obilato koristio plovak, što ne bi i drugi....
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Nikako mi se ne sviđa lov na nimfu sa plivajućim indikatorom... apsolutno je isti kao lov skobalja na plovak i tzv. šetnju  :doh: Jednostavno nestaje sva ona lepota i čar ribolova na nimfu - spuštanje nimfe na određenu dubinu, vođenje nimfe i prepoznavanje kada je riba uzela. U tome je sva čar!
Što se tiče teorije da riba dublje proguta kada se ne koristi indikator - to nije ništa osim puke teorije (neargumentovane i vrlo plitkoumne!)... Riba će svaku nimfu uzeti u usta i pljunuti ako joj je nešto sumnjivo - i to nebrojeno mnogo puta pre nego što ste shvatili da je uopšte uzela. Ako ne verujete probajte u bistroj vodi čak i sa sunčanicama, bandarima i kederima...
 
Vrh Dno