Neplanirana poribljavanja

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pored planiranih poribljavanja, koja vrše organizacije koje gazduju našim vodama, veoma česta su i naplanirana, koja najčešće vrše ribolovci, odgajivači riba, kopači peska i životinje.
Naravno, to je ono što oni koji vrše planska poribljavanja najmanje priželjkuju. Ipak, teško ih je sprečiti.
Kako sprečiti beg pastrmki iz ribnjaka ili spajanje toka reke sa nekom barom ili jezerom usled eksploatacije priobalnog peska? Postoji i mogućnost da ptice i druge životinje unesu novu vrstu. Dođosmo i do nas, sportskih ribolovaca, koji ako imaju mogućnosti vrlo rado poribljavaju. Ako u nekoj bari nema štuke, vrlo brzo će se naći neki štukaroš da je ubaci. Tako sportski ribolovci sami poribljavaju jezera i bare, raznim vrstama ribe, ne čekajući da stručnjaci to urade. To je veoma opasno, ali po mojoj evidenciji, dosadašnji rezultati ovih neplaniranih poribljavanja daleko su bolji od onih koje sprovode "stručnjaci". Verovatno se oni koji stručno sagledavaju poribljavanje naših voda hvataju za glavu kada čuju vest o neplaniranom unosu riba, ali ona su neminovna i donekle prirodna i ponekad korisna pojava.
Iako sam sve ovo napisao, ja sam pobornik planskog i stručnog poribljavanja i održavanja voda. Nažalost, oni koji to treba da sprovode, džabe jedu hleb i nema ih tamo gde su potrebni. Valjda će se to promeniti, pa sami ribolovci neće morati da mudruju.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Iako sam sve ovo napisao, ja sam pobornik planskog i stručnog poribljavanja i održavanja voda. Nažalost, oni koji to treba da sprovode, džabe jedu hleb i nema ih tamo gde su potrebni. Valjda će se to promeniti, pa sami ribolovci neće morati da mudruju.
Ovo si dobro rekao!  :tbumb:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Ma upravu si Mix,kad kažeš da stučnjaci treba da rade svoj posao,ali ja se sjećam pomame za basom sredinom 90ih godina.Ama baš svaki ribolovac iz Vojvodine i Bg koji je makar rep vidio basu htio je da ga unese u neku lokalnu baru.Od toga nije nikad bilo ništa.Razlog je prost.Kako sačuvati i transportovati ribu po vrućini sa sjevera Bačke,do ,npr,savskog jezera.Bilo je par pokušaja,za koje ja znam,al je riba završila u tiganju a ne u vodi.Mogu misliti kako bi bilo s pastrmkom,kad bi je ribolovci samoinicijativno selili.Došla bi eventualno do nečijeg zamrzivača.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Au, Rabbit, pa ti kao da ne znaš da među nama ima i veoma dobro opremljenih i sposobnih za takve poduhvate. Transport žive ribe jeste problematičan, ali među nama ribolovcima ima i profesora biologije, top-akvarista, vlasnika ribnjaka, trgovaca živom ribom, pevača, žigola, konobara, doktora nauka, pa čak i hemičara! :yeswink:
No, ne treba to raditi!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
A sta mislis da se niskom ispenktoru prosledi ova tvoja tema, da je isprati pazljivo? I uradi u vezi toga sve sto je potrebno.
Jesam pristalica promena, ali ne takvih na koje ti lozis druge i direktno ih guras u prekrsaj, a onda peres ruke od toga.
Vidim da sa takvim razvojnim deficitom treba postupati odgovarajuce, ali zaista nemam vremena, niti kompetenciju za to.
Uostalom, Nis je poznat kao grad sa obiljem voda bogatih ribom (svako ima ono sto zasluzuje) i to su tekovine i rezultati pristupa koji propagiras. Nadam se da ce ipak, ovom prilikom, aleksinacki, sokobanjski i razanjski ribolovci doobiti priliku da se okusaju upravljanjem dela ribarskog podrucja koje obuhvataju reka Moravica i Bovansko jezero.
O delovanju ribolovaca na takav nacin na koji navodis neuke vec je puno puta pisano i na ozbiljnijim mestima od ovog. Sa ozbiljnijim namerama. Ali, neznanje je mocno i uvek nadvladava strucnost, jer je MASOVNO i stoga ga je tesko kontrolisati. Strucnjaci su predlagali i upozoravali, ali su takvi kao ti terali svoje.
Bas se, srecom, nije primio ni u rukavcu brodogradilista, niti u Adi, jer poribljavanje nije bilo dobro odradjeno. Naravno da necu pisati o tome u cemu je bila greska. Ko hoce da peca basa jer je toliki frajer, nek ide u Backu ili Madjarsku, ako vec nece u USA.
Mozda cu ioak odustati od niskog dolazenja, za koje sam se malopre prijavio, ovo je stvarno necuveno! Ipak bi ovaj forum trebalo da ima odgovornost za javno napisano! A nije prvi (pa ni poslednji, ocekivano) put da od iste osobe sve direktnije i perfidnije protivzakonitosti dolaze.
I to koliko vidim, samo i iskljucivo od te ,,,osobe (a uzdrzao sam se da ne napisem SPODOBE, iako je prikladnije!).
Ima stvari koje mogu biti ludacko zezanje. Ovo je cista destrukcija kad se s time zeza, a iskonsko zlo kad se to radi ovako perfisno kako Mixmaster to radi.
Na ovaj nacin, ne samo da se dezavuisu bilo kakvi napori u strucnom unapredjenju uprAVLJANJA ribolovnim vodama, vec se ugrozava i unistava autohtona fauna.
Niko Mixmaster-u nije branio da tokom zivota stekle formalne i sustineske uslove da se bavi poslovima u koje se stalno trpa.
Kako ih nema, nadam se da ce, cim pokusa, doci pod udar sankcija koje su za to predvidjene.
Nadam se samo da ce jednom zakon poceti da deluje i da ces imati priliku da se okusas u onom sto propagiras.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ja cu da napisem nekoliko stvari, a jednu ponavljam ko Svaba tra lala. forum je javno mesto gde svko iznosi svoje misljnje i on sam stoji iza toga. Zasto bi forum kao mesto trpeo ako neko iznosi svoje misljeje. Sankcije ili posledice trpi pojednica koji je izneo sve misljenje. Problem se javlja kada uprava foruma kontrolise sta clanovi pisu, stavljajuci raznorazne zabrane. To ovde necete doziveti. Zabranjeno je samo vredjanje. Ako neko pise nesto sto je zakonom zabranjeno, to je njegov probblem moj nije. Svacije misljenje, reci koje napise su podlozne kritici i niko nije imun na to. Ako nadlezni organi krenu da proganjaju mene, bez ikakvog pardona cu da prosledim gde treba. nezelim probleme, imam mih dovoljo, a i svi smo odrasli dovoljno da stojimo iza svojih reci.
Drugo, ja zasita nevidim razlog NE dolaska na okupljanje. Okupljanje je akcija sajta, podrzana od strane prijatelja sajta i ima svoju tezinu. Nebi trebalo da licne stvari trpamo u nesto sto ima veci cilj. Takodje duboko verujem da svali licni susret koji je van okvira buljenja u monitor, dovodi do pozitivnih rezultata. Veruj Pedjo na ovome sto ti kazem.
Sto se tice teme, ja sam apsolutni protivnik poribljavanja koje nije izvedeno na pravni nacin. A to podrazumeva ukljucivanje ozbiljnih i strucnih institucija. Ako radimo po principu pljuni pa zalepi samo sebi govna prosipamo za vrat. Guranje riba kojima tu nije mesto dovodi do trajnih i veoma ozbiljnih posledica. Znam da bi neko rekao super trticemo basa, ali nije to to. Nemojmo da se igramo sa prirodmo. Sta reci o suncanici ili ti japancu koji se namnozio po nasim vodama. To je stetocina i korov koji ubija i pravi samo sranja. A ko ga je ubacio u nase vode? Zato nemojte ni da vam pada na pamet da se bavite necim sto moze da izazove trajne posledice na eko sistem!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Kako li bi ispalo da se nase vode poribe s barakucu el' s nislkog grgeca? Jebiga, grgec je grgec... pa i bas je grgec... i smudj...  :blush:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Tacno tako. Da li ste svesni sta unosenje jedne vrste u eko sistem kome ne pripada moze da izazove? Posledice mogu da budu katastrofalen. Nilski grgec je IDEALAN primer. On je unakazio jezero Viktorija. Istrebio je  autohtone ciklide. Nema ih vise. A sto je lepo da se trti tolika mecka od grgeca. Ma milina. Nemojmo da se zajebavamo!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hvala PedjiBG što toliko pažnje i vremena posvećuje meni, ali moram da ga uputim da ponovo pročita moje postove, u kojima jasno piše da sam ja protiv ilegalnog poribljavanja, ali i da sam svestan da se ono često i neminovno dešava.
Dakle ,samo zato što PedjaBG nije imao dovoljno strpljena da pažljivo pročite moje postove, opužuje me za nešto što ne postoji. Opraštam mu, jer i sam nemam dovoljno strpljenja da pažljivo pročitam sve (mnogobrojne)postove na ovom sajtu.
Nema potrebe da pišemo ono što svi već znamo, da neplanirani unos novih ribljih vrsta može biti opasan, ali kako sprečiti sportskog ribolovca da ribe ulovljene u jednoj bari, dobronamerno prospe u drugu?
To je nemoguće!
Ako posmatramo ilegalna poribljavanja iz sasvim drugačijeg ugla, od onog koji nam nameću oni koji nam šatro čuvaju vode, videćemo da ona i nisu tako opasna, jer nijedna životinja neće opstati tamo gde joj ne pogoduju uslovi. Istovremeno, naše vode su već prepune svakojakih, nestručno unešenih vrsta, koje se nikako ne mogu iskoreniti, tako da nema bojazni od bilo kakve štete od slučajnog ili namernog ubacivanja, niti nade da će se sve vratiti u "normalu".
No zakon je zakon, a vlast je vlast. To se mora poštovati. Ja sam protivnik kršenja bilo kog zakona. Dakle, čika Mixmaster ne navodi nikog da poribljava na osnovu svoje mudrosti, već poručuje da je to protivzakonito.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ja necu, a i nezelim da se raspravljam sa tobom druze Mixeru. Pogotovu sto na taj nacin analizirajuci tebe teme obicno zavrsavaju u potpuno pogresnom pravcu i nedolazi se do validnih i primenjljiih istina. Reci cu ti samo jedno Pontije Pilat! Zato tvoje reci dobronamerno ipak mogu nekog da navedu da to uradi, a ti peres ruke. Pontije Pilat. A plus poznata sentenca. Put u pakao je poplocan dobrim namerama!
Ja ponavljam nemojte ni na pamet da Vam pada da radite ovakve stvari. Ako zelite da neku vrstu vidite u vasim vodama, ja npr. zelim mnogobrojnu pastrmku u Nisavi, angazujte se oko toga kod nadleznih organa. Ovde na forumu mi mozemo i treba da diskutujemo o poribljavanju, ali sama akcija nije na nama. Mozemo da damo predlog koji mora da bude verifikovan od onih koji su za to strucni.
Sto se tice tvoje konstatacije da ako nemoze nece d ase primi, to je veoma dikutablno. Niko nije siguran u to. Da li znas koliko primera ima da je naka vrsta slucajno ili namerno unesena u neki eko sistem, za koju se vrerovalo da se nece primiti, a koja je izazvala katastrofu u eko sistemu. I to ne samo zivotinjske vec i biljne vrste. Nemojmo da se igramo sa prirodom. Ja bi npr. voleo da Bovansko jezero bude kao jezero Tanganjika. Da li da uzmem i da istresem tropheuse, pa sta im bude? Zajebimo ovakve akcije!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Zajebimo.
Da smo deca, pa da nas ko nas uvati na vodi pokara.
Ovako mogu da nas karaju negde zatvorenici!!!
Doduse, mozda bi nekima i prijalo...
 
Vrh Dno