Neretvanska škola vezanja mušica

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Tko, što
Svi ste barem jednom u životu sreli neretvanskog ribara. Tijekom susreta vam je vjerojatno govorio o bojama, zalema, medam, Titinoj tapiseriji, Ljubinom kaputu i sličnim naizgled nepovezanim pojmovima. Onaj ko malo bolje poznaje neretvanske ribare zna da u šoping obleke ne idu zbog nadolazeće zime ili modnih trendova nego zbog skorog otvaranja sezone na Neretvi. Tako će mostarski ribar ganc nov kaput ili deku iscjepati i od nje napraviti mušice bez da ju je ijednom iskoristio za primarnu svrhu. Sve to nebili pronašao novu magičnu boju koja radi ko nijedna do sad a što bi mu donijelo uspjeh u ribolovu, penjanje u hijerarhiji socijalnih ribolovnih krugova, a ako tu boju nazovu po njemu, čak i besmrtnost. Na ulici bi ga pozdrvljali ljudi koji inače samo prođu a u kafani bi mu plaćali piće, sve za eventualnu protukorist od par vlakana magične vunice. Zato svaki Neretvanski ribar koji imalo drži do sebe posjeduje klupko od barem petsto različitih, a neukom oku istih, komadića konca, kanape, špage, vune, vunice... Tome pridodaje još tisućupetsto netestiranih neisprobanih boja od kojih svaka ima potencijal da se pokaže kao ona prava. Da desetinu toga isproba trebalo bi mu deset ribolovnih radnih vjekova a vjerojatno i više jer uvijek radije lovi na već dokazane. Jedne godine je novela "50 nijansi sive" bila najprodavanija knjiga u Mostaru jer su je ribari razgrabili po knjižaram misleći da se radi o priručniku za vezanje muva. Boje mogu bit slične insektima koje imitiraju ali i mogu biti potpuno različite. Primjer je idnigo plava ili sijaset ljubičastih od kojih se vežu imitacije padavca.

Udice
Kad se izabere boja potrebno je izabrati udicu. Razne veličine se koriste tijekom sezone. Na proljeće u sezoni padavca najpopularnije su velike 6-10 veličine. Kasnije krajem ljeta i u jesen su popularnije manje, sve do 16-18. Zlatne udice su dosta čest izbor. Češće se koriste udice od debele žice jer se neretvanski ribari nerjetko žale da im meka izravna kuku.

Način vezivanja
Pravi neretvanski ribari vežu samo iz ruke. Stegu smatraju bogohuljenjem. Vunica se namota na udicu i prošara žicom. Žica je najčešće srebrne ili zlatne boje, rjeđe bakrena. Bitno je da je žica od zlatna ili pozlaćena, ne samo zbog ponosa neretvanskog vezača nego i da dugo zadrži sjaj. To je sve od čega se mušica sastoji: udica i malo vunice prošarane žicom. Nikakvih bespotrebnih điđa-miđa kao što su krila, rep, ruke, noge, oči... Krajnji minimalizam na djelu. Na kraju se mušica malo izgrebe četkom da izgleda čupavije i spremna je za lov.

U slikama dajem primjer tipične neretvanske mušice i mali dio materijala za vezanje.




IMG_20210311_114038 (1).jpgIMG_20210311_115043.jpg
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.118
Broj reagovanja
1.174
Lokacija
Čačak
Hahahah... Odlicno napisano. Svaka cast 😃😃🍻
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
To je to... Služio sam vojsku u Čapljini (1981.) i gledao lov na sisteme sa ovakvim muvama...
P.S.Odlične boje u kutiji od danskog keksa ;)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Udica naravno Mustad 540... Ili zlatna verzija iste zaboravaih oznaku...
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Šalu na stranu mislim da ova opsesija ima uporište u stvarnosti.
Neretvanske provjerene boje stvarno jesu dobre i rade. To je posebno bitno kod lova većih primjeraka meke koja je izbirljivija od ostalih salmonida. Možda se isto odnosi na lipljena ali njega baš i nema u Neretvi. Kod lova potočara je boja isto bitna ali manje nego kod meke. Kod lova kalife mi se čini da boja igra manju ulogu. Jednako je bitno da se prava boja odabere u pravo vrijeme. Nekad jedna bolja može radit samo nekoliko dana pa posle niša. Jednom sam na Litšici na neku žutu boju što su mi neretvani dali digao tridesetak komada a na ostale ništa. Ta boja je radila jedno tjedan dana pa posle opet ništa. Koristim neretvanske boje češće nego neke tamo neke jer već znam otprilike koja kad radi.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.118
Broj reagovanja
1.174
Lokacija
Čačak
Šalu na stranu mislim da ova opsesija ima uporište u stvarnosti.
Neretvanske provjerene boje stvarno jesu dobre i rade. To je posebno bitno kod lova većih primjeraka meke koja je izbirljivija od ostalih salmonida. Možda se isto odnosi na lipljena ali njega baš i nema u Neretvi. Kod lova potočara je boja isto bitna ali manje nego kod meke. Kod lova kalife mi se čini da boja igra manju ulogu. Jednako je bitno da se prava boja odabere u pravo vrijeme. Nekad jedna bolja može radit samo nekoliko dana pa posle niša. Jednom sam na Litšici na neku žutu boju što su mi neretvani dali digao tridesetak komada a na ostale ništa. Ta boja je radila jedno tjedan dana pa posle opet ništa. Koristim neretvanske boje češće nego neke tamo neke jer već znam otprilike koja kad radi.
Sigurno da ima.... Ali kao samostalna teorija, gde se zanemare ostali faktori, tipa velicina muve, prezentacija.... siguran sam da nema sanse...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Nisam baš siguran pravilo je da nema pravila zato i jeste zanimljivo
 
Vrh Dno