Neuroptera

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Molio bih sve koji nešto više znaju da kažu nešto i o ovoj vrsti insekata. Koliko su značajna riblja hrana i koliko su značajni za nas mušičare i vezače.

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pa, i nisu baš previše značajni, mada je par vrsta vezano za vodenu sredinu. Krajem aprila (sada) dešava se da masovna pojava Alder fly (Sialis lutaria), privuče pažnju prisutnih riba. To se najčešće dešava na stajaćim vodama, pa stoga imitacije Alder Fly treba ubaciti u kutiju za Stillwater Fly Fishing, kako za pastrmke, tako i za klenove i crvenperke.
 

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Red Neuroptera ili Mrezokrilci je heterogena grupa insekata koja je podeljena po nekim entomolozima u tri reda:Megaloptera,Rhaphidioptera i Planipennia.
Za musicare mislim da je najinteresantniji red Megaloptera.Danas po nekim entomolozima je to zaseban red dok neki smatraju i dalje da je podred Neuroptera.
Postoji u okviru njega nekoliko familija i to:Sialidae(alderflies),Corydalidae(dobsonflies) i Chauliodinae(fishflies).Postoji nesto vise od 300 poznatih vrsta Megaloptera sirom sveta.
Kao i insekti iz redova Ephemeroptera,Odonata,Plecoptera i Trichoptera,koji su interesantni za musicarenje,i ovaj red insekata(podred) je skroz vezan za vodu ili u nekom od stadijuma razvica je vezan za vodu.
Odrasle jedinke polazu svoja jaja na stebama,panjevima drveca ili na nekkim drugim mestima blizu vode.Mlade larve padaju ili gmizu do vode odmah posle izleganja.
Recimo larve alderflies svoj vek provode u sedimentnim delovima jezera i potoka dok recimo larve corydalidae zive u brzim delovima toka,brzacima i drugim erozivnim delovima toka.Mada u sustini sve zavisi od mnogih faktora tako da striktno i ne mora da bude ovako.
Larve su predatori i hrane se uglavnom larvama drugih insekata vezanih za vodu.Larve prave svoje caure blizu svog vodenog stanista gde provode otprilike oko nedelju dana dok ne predju u stadijum pupe kada su ogranicenog kretanja.
Posle nekoliko dana(5-24) zavisno od vrste pupa prelazi u odrasli stadijum i ciklus je zavrsen.
Odrasla jedinka se slabije hrani .Zabelezeno je da uzima malo vode ili slatkih sokova.Zivotni vek odrasle jedinke je relativno kratak(otprilike oko 8 dana),mada ni to nije sa sigurnoscu tacno jer su podaci iz 1952 godine.
 

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Toliko sam napisao jer se ne secam puno u vezi njih iz entomologije(proslo je dosta po tog ispita :)).
 

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Naravno,ako treba,kontaktiracemo neke ljude da vidimo ima li jos interesantnih stvari u vezi tih insekata.Pozdrav!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Respect KaGeMuShA,
i knjigu u ruke, da se podsetis pa pravac forum na pisanje. Kontaktiraj slobodno ljude, sto vise informacija o insektima to bolje!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Respect indeed!
Evo malo da upotpunim jednim linkom koji sam izgooglao pre neki dan posle ribolova. Mnogo me je zanimalo sta se to roji sada i sta vredi imatirati.
Alder fly (Sialis lutaria)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne bih da skrećem sa teme, ali u poslednjih nekoliko dana oduševljava me sastav našeg foruma.
 
Vrh Dno