Nimfarenje pastrmke

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Predpostavljam da iako mnogi mi volimo loviti je suvom ipak je najviše lovimo nimfama. Kada se več odlučimo za neku nimfu dođe do onoga najpresudnijega faktora uspešnog lova. To je prezenatcija i vođenje muve. Tu je opet mnogo faktora koje moramo imati u mislima pre prezentacije a tu je između ostaloga i brzina rečnog toka, dubina na kojoj se riba nalazi, otežanje nimfe...onda posle toga ako je prezentacija dobra onda sledi vođenje te nimfe. Da li mrtva vožnja, da li mrtva vožnja sa trzajem kada dođe u zonu vidnog polja pastrmke (ako lovimo na viđeno), da li izdizanje sa dna kada se struna počne ispravljati ako lovimo imitacijama larvi krznokrilaca, da li konstantno isprekidano povlačenje ako lovimo imitacijama larvi koje imaju takvo kretanje... 

Dešava se kod velike večine ribolovaca da kada love nimfom i kanapom na vodi zapravo nemaju pojma šta se dešava sa nimfom. Ako ne vide ribu da se je zaletila u smeru njihove nimfe (i nešto pokupila i tada instiktivno naprave kontru) ostanu bez ribe. Često se desi da pastrmka pokupi nimfu tako da zapliva u smeru kanapa i kanap ne napravi nikakav trzaj jer pastrmka prebrzo ispljune nimfu. Ako se lovi na brzim tokovima to je lakse jer riba ako je okrenuta uzvodno ili ka vodenoj struji onda ne moze odmah da ispljune nimfu pa se lako uoci napad i na vreme udari kontra. U sporim tokovima gde velike pastrmke vole da provode svoje vreme nije dovoljno samo zabaciti nimfu i cekati da se kanap malo zaustavi/trzne/potone na mestu. Tada treba voditi računa da je kanap što ispravljeniji i da se oseti svaki kontakt sa ribom. Ako je moguće lov na viđeno je najbolja opcija i gledati kretnje ribe a na u kanap ;) Ako riba zapliva odprilike u smeru vaše muve i učini vam se da je nešto pokupila treba kontrirati. Ako se lovi indikatorom to je onda kao i da se lovi plovkom....ja tako lovim samo kada moram da lovim na velikim distancama (cca 20m+) ako ne lovim na viđeno. 

Mnogo je tu toga sta bi jos mogao navesti ali volio bih cuti vasa iskustva u nimfarenju pastrmke u brzim, srednjim i sporim tokovima (prezentacija i vođenje)
 

alon

Newbie
Učlanjen(a)
27.08.2013.
Poruke
1
Broj reagovanja
0
Please translate this post to engish i am not getting your words by my translater...Thanks!
 

francuzic

Junior member
Učlanjen(a)
07.08.2013.
Poruke
24
Broj reagovanja
0
Nimfiranje pastrve je moja svakodnevna uzivancija...
naucio sam iskljucivo lovit na vidjeno i ako ne ganjam na vidjeno jednoqtavno ne lovim. Bila voda duboka plitka ili braz, dok je vidim ostalo je samo dio mog problema:
- koja nimfa: cime se hrani, kako otvara usta i kako pokupi nimfe(ako je sedge koji pici ka povrsini pastrva juri nimfe ali ako se hrani na dnu 90% puta su gamarusi itd itd)
- Koja tezina nimfe: u kojoj jedubini, koja brzina toka, jer je plasljiva pa cu morat mnogo uzvodnije da bacam ili neplasljiva pa mogu skracit, i jos mnoge qitne stvari koje su dio iskustva)

Pa ondaprecizno bacam i cim pada nimfa u vodu gledam iqkljucivo ribu i nista drugo. Iqskutsvom znam gdje bi trebala bit moja nimfa i kad moram bit oprezan na ponasanju ribe: ponekad vidis kad zera otvara usta i zatvara pa das kontru, ponekad skoro i nista ne vidis jedino sto se riba maknula sa 5cm svog mjesta i das kontru i kad zakaciq ribu na visjeno nikad vise ti se ne da ganjat na nevidjeno :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
kratko I jasno, upravo tako  :yeswink: jedino kod mene je tako da ako bas nikako ne mogu da lovim na vidjeno ipak lovim na predvidjeno I pretrazivanjem jer kada uzmem dan za ribolov onda ga I iskoristim jer nisam u mogucnosti loviti svaki dan zbog posla I drugih uveta.
 

francuzic

Junior member
Učlanjen(a)
07.08.2013.
Poruke
24
Broj reagovanja
0
U pravu di sebastiane!
Ja imam srecu sto svaki jebeni dan svog zivota mogu i idem na ribolov jer imam dvije sjajne rijeke u svom selu (rijeka AIN 300m od kuce i rijeka SURAN kilometar od kuce ) i imam nekih 6-7 rijeka max 30min od kuce. I za sve te rijeke ne kosta mi vise od 100 eura godisnji za 2-3 godisnjim dozvolama. Nema dana da ne idem gledat i ganjat svoje zebraste pastrve, tako da kad zamuti odmaram od ribolova :)
Lov na vidjeno mi je usao u vene i nemogu vise na deugi nacin.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da upravo to kada se navuces na vidjeno je teska droga I sve ostalo daje manji uzitak ili nikakav  :blush:
 

nikola renegade

Full member
Učlanjen(a)
07.01.2013.
Poruke
830
Broj reagovanja
11
Lokacija
Vranje
Seb potocne od pre neki dan su pale na ovo i to veoma uspesno trenutno moj favorit  :yeswink:

 

Prilozi

  • IMG_20140503_164057_266.jpg
    IMG_20140503_164057_266.jpg
    202,1 KB · Pregleda: 608
Vrh Dno