Nimfarenje - sta je to

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Elem nisam nikad probao a zvuci mi interesantno. Dakle, lokacija za nimfarenje - recimo Morava. Koje nimfe i kako ih voziti, kako prepoznati udarac, kakav sistem, ima li to uopste smisla i za koje ribe???

Mnogo pitanja al' jbg zivot je takav, niko se nije rodio naucen.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sviđa mi se što postoje ljudi koji bi da mušičarenje i nimfarenje vežu za reke u kojima nema ni pastrmki ni lipljena. Još nimfarenje!? ??? Bravo, Toni!
Nimfom se love najčešće pastrmske ribe, ali korišćenje tonućih imitacija na reci koju pominješ, Moravi, je poznato od pamtiveka. Stariji niški mušičari (od mene) koristili su uglavnom mokre muve i nimfe za lov na J. Moravi i Nošavi. naravno, lovili su klenove i bucove.
Koristili su tehniku i muve slične "Northcountry Spiders". Da skratim, pogledaj O. Edwardsa i njegov film o tome i videćeš tehniku identičnu onoj koju sam ja naučio od starijih mušičara koji su koristili predenu svilu i kuvanu strunu.
To možda i nije baš nymphing, ali izabrao si čudnu, mutnu reku Moravu, na kojoj bi, da je bistra i nezagađena, mogao klasičnim nimfarenjem da loviš klena, bucova, skobalja, buborka i mrenu. To je veoma teško i neefikasno, tako da preporučujem da se nimfaroši i dalje zadrže na planinskim rekama, gde žive ribe, koje su najgrabljivije kada im se ponudi veštačka nimfa, Salmonidae.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
I nista mu ne napisa kako da nimfari ?????????????? :mad:
I sta ako neko nema filmove O Edwardsa a cita ovaj sajt i hoce nesto da nauci uspomoc njega??????????
ja nemam pojma da nimfarim tako da ti ja ttttt nemogu pomoci!
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Pa dobro, dobio sam barem odgovor da se manem "corava" posla.
Ajd mix mozes ti to i bolje. Inace kako se secam onaj Zakula (gde je taj covek?) je lovio skobalja mokrom musicom na moravi (valjda i to spada u ovu temu).
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
moje licno iskustvo sa mokrom muvom: peter ross , aleksandra , slicne mokre prebacis preko brzaka(moravackog naravno) onda odgovarajuci rich da je matica ne bi bas pretvorila u gliser ali da bi ipak malo zalelemudala u onom delu prelaza izmedju matice i bazencica gde je obicno malo krupniji klen, sitniji je uobicno u onom mirnijem delu(bazencicu) i onda dm bm tres preko brzaka i onaj od 300gr je dozivljaj narocito prvi udar.nesmem vise da se prisecam inace sledi oglas : Menjam Drinu za MARAVU!
 

Prilozi

  • alexandra.jpg
    alexandra.jpg
    54,7 KB · Pregleda: 503

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Odlicno opisano, popali me Igore za Moravu, izbegavao sam je ali... ;)
 

Nebojsa.kg

Senior member
Učlanjen(a)
04.06.2016.
Poruke
372
Broj reagovanja
1
Lokacija
Kragujevac
Citajuci knjigu "znakovi na vodi", uvidjam da se bas dosta stvari svodi na nimfarenje. Posto totalno nemam pojma u vezi toga., da priupitam.

Posedujem stap Vision Nite Catapoult 5/6, i strunu vision extended wf6, sa pletenim leaderom na kraju. Negde sam procitao da bi za nimfarenje, trebalo promeniti taj pleteni leader. Jel je to tacno, da potvrdim ?

Na nekom sajtu sam procitao da je stap pogodan za Czesko nimfarenje, a ja takodje nemam pojma o tome. Vidim da postoje vise vrsta nimfarenja (cesko, bosansko, francusko). Odakle da krenem, koji je nacin najbolji za pocetnike? Naravno gledam, ukoliko je moguce da koristim ovaj komplet, da ne kupujem sad pribor i za to.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.095
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Druze, u zavisnosti od reke zavisi kako ces nimfariti. Vecina nasih voda pa cak i drina po negde moze da se pokrije sa euro nimfarenjem. Prica se svodi na dugacak predvez, konusni ili ne.... Fluo deo kao indikator i tipet sa jednom ili dve muve na kraju.
Ako bi da se takmicis dve muve zaboravi. I za takmicenje predvez ceo sa tipetom sme max dve duzine stapa da bude.

Posto verovatno jos uvek neces na takmicenje, napravi sam predvez neki.... Probaj vise formula pa nadji sta ti valja.... Kreni npr od najlona 0.5 pa svodi na 0.2 plus fluo najlon 0.18 pa tipet.... Fora je zabacivati uzvodno, pustis da nimfa potone i polako je vodis na odredjenoj dubini i priblizno istom brzinom kao sto je i tok reke.
Namerna poskakivanja, izdizanja, usporavanja..... Su pozeljna. Zavisi sta se roji, kako se to rojenje, tj priprema pred rojenje odvija.
Slicno je dzigovanju smudja ako si probao. Samo je sve mnooooogo umanjeno, od mamaca do pokreta i svega ostalog.
Stap najbolje 10ft ili vise....mada i 8 ft moze da radi super. Ja sam uspevao sa 7ft to da radim. Kanapi klasicni su preteski i valjalo bi da ti sto manje kanapa viri van stapa. Ako imas kanap namenjen ceskarenju onda je prica drugacija. Sve je lakse.
Tipet stavljas manje vise da bude dugacak dva puta dubina mesta gde pecas.

Nimfe(redosled lovnosti):
zec i fazan
Princ
Sve ostalo
Prve dve ako imas u dovoljno velicina, tezina.... Pokrice ti skoro svako pecanje nimfom. Autori te knjige su znali npr da stave dva ista zeca na sistem da bi bili dovoljno duboko. Pa zamisli koliko im je lovna ta nimfa. Meni je fazan bolji ali obe su obavezne u kutiji.

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Sa tim priborom možeš komotno nimfariti.Nije nepohodno da mjenjaš taj pleteni ja sa takvim uredno nimfarim.
Taktika ti je da zabacuješ uzvodno otprilike pod neki uglom od 45 stepeni.Sistem držiš zategnut.Znači pratiš štpom kretanje strune i pratiš vrh strune koji ti služi kao indicator ugriza.
Svako naglo zaustavljanje ili bježanje u stranu lagano kontriraš ili zategneš.Nikako previse sile!

Zavisi od ribe i ugriza u dosta slučajeva osjetiš kuckanje po nimfi.

I probaj da izbjegneš dve ili vise nimfi!
 

Nebojsa.kg

Senior member
Učlanjen(a)
04.06.2016.
Poruke
372
Broj reagovanja
1
Lokacija
Kragujevac
Hvala ljudi, dosta je jesanije. Dakle fazan i zec, u vise velicina, i razlicito otezani, da bi mogao da pokrijem vise slojeva vode.

Sto se tice takmicenja, naravno da necu, barem ne jos . I ovako ove godine, ne mogu na pecanje da odem k'o covek. Razredilo mi se pecanje na 2 puta mesecno, i to neki kratki izlasci. Al ja se nadam da cu to popraviti, u narednom delu sezone. Kad se ispraksujem, onda cu na takmicenje, da preuzmem zadnje mesto  :D

Imam jos 2 knjige da citam, pa ce biti sigurno jos pitanja.....
 
Vrh Dno