Niš

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moj grad. Mušičarski velegrad. U njemu živi preko 300 mušičara i još toliko onih koji će u narednih 10 godina to postati.
Ovde postoji Mušičarska Sekcija, koja od svog nastanka, 1997. godine, afirmiše mušičare i mušičarenje do nivoa na kome bi mogli zavideti mnogi zapadno-evropski gradovi.
Ovde je nastao ovaj sajt i prvi Internet-Forum na našem jeziku posvećen mušičarenju.
Ovde je održano 5 takmičenja u izradi veštačkih mušica. To je jedina takva manifestacija u Srbiji.
Još mnogo toga čini Niš glavnim mušičarskim gradom Srbije.
U Nišu ima odličnih hotela, koji su dobra baza za mušičarenje na okolnim rekama, poput Nišave, Toplice, J. Morave, Belog Timoka, Crnog Timoka, Moravice, Temske, Visočice, Vlasine i Jerme. Do ovih reka vode dobri putevi i na svaku od njih se iz Niša stiže za manje od sat i po...
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Zaboravio si da napomenes da se u Nis moze doci i avionom :samotuci: pa ja iz Beograda sad treba da te ucim kako se privlace turisti (dodouse to mi je buduci poziv ;) ).
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Sve je tacno sto Mix kaze, osim za ove hotele. U Nisu ima dva privatna hotela koji vrede (ali i kostaju) a ovi drzavni ako i rade, uzimaju iste pare a nista ne valjaju. Ja bih svakako voleo da Nis postane poznata musicarska destinacija i ljudima sa strane. Zato predlazem da Laki postavi jednu anketu da utvrdimo koliko ima zainteresovanih da dodju u centar srpskog musicarenja. Ako rezultati budu povoljni, musicarska sekcija Nisa ce preduzeti inicijativu da se iz fonda za razvoj turizma izdvoje sredstva za izgradnju jednog kafanceta sa prenocistem koje bi se zvalo "Kod Mixa i druzine". U njemu bi se, uz jutarnju kafu, drzale i krace lekcije o vezivanju i primeni bambule jer bez nje nema smisla ni pecati na nasim vodama.  :doh:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Jr
Samo polako i u Bg-u smo u deficitu sa hotelima, a 80% prihoda od stranih turista ide Beogradu, tako da ne treba da vas brine to. Vecina hotela koji su u drzavnom vlasnistvu su (ce biti uskoro) privatizovani. Srbiji fale hoteli sa 3 i 4 zvezdice (ali realne zvezdice), mada za ribolovni turizam mislim da bi i hoteli nizih kategorija i malo bolji moteli (i neki drugi manji smestajni objekti) mogli da vrse funkciju.
Naravno ako mislimo da privucemo strance trebace nam smestaj sa barem ***, ali mislim da domace ribolovne turiste i iz okolnih zemalja (BiH, Bugarska,BJRM,Hrvatska...) bi zadovoljili i neki ne preterano luksuzni oblici smestaja. Samo sto kod nas najveci problem lezi u tome sto su drzavni objekti zapusteni.
Inace niski hotel "My place" je u istom lancu kao i hotel u kome ja radim, a u "My place" je nocenje 80eura u "mom" hotelu je 110.(Oba hotela imaju ****).
Inace ribolovni turizam mi je veoma interesantna tema, i mislim da Srbija ne koristi dovoljno svoje potencijale za ovaj vid turizma. Samo prvo moramo da malo sredimo nase vode, i onda mozemo da pocnemo sa "otimanjem" para strancima, kao sto su Bosanci i Slovenci vec odavno poceli.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Iako obrazovanjem nemam blage veze sa riblovnim turizmom, to o cemu pisete u vezi smestaja nema blage veze sa ribolovnim turizmom. I Nis i Beograd su regionalni administrativni, kulturni, i tra-la-la drugi centri, ali su ribolovni samo ako nek hoce da napeca sponzorusa. Svuda u svetu, ukljucujuci i  destinacije koje ste spomenuli, smestajni i kapaciteti ishrane (prodaje pribora, itd.) su na vodi ili u njenoj neposrednoj blizini. Zasto bi neko svako jutro gubio po 2 - 3 sata na put do Visocice, Jerme ili Lisine i Vlasine ako moze da prenoci tamo? Ko god je posao na pecanje pobegao je od gradske guzve, a ne dolazi da se utrpa u nju. Da li realno fale hoteli odredjenih kategorija za poslovni svet ili kongresni turizam, ne znam, ali znam da za ribolovni ljudi ocekuju nesto a la "Bellevue" u Bajinoj Basti.
Takodje bih skrenuo paznju da osim musicara iz Nisa i musicari drugih gradova juzne i jugoistocne Srbije (Pirot, Vranje, Leskovac) posecuju i vlasinske reke i pirotske reke. .Neobicno mi je drago sto je, npr., Vranje grad koji ima za Srbiju znacajne musicare, i brojem i uticajem. Lose je to sto se cesto (NE ZELIM DA PROZIVAM I IMENIMA, ima ih aktivnih i na forumima) musicari ovih gradova, nesrazmerno uticaju, NE PRIDRZAVAJU CAK NI REZIMA O IZLOVLJAVANJU propisanih Srednjorocnim i Godisnjm programima korisnika, a kamo li C&R-a (za koji se ni sam bezuslovno, apsolutno i a priori ne zalazem). Cak nose i rashladne uredjaje u kolima za transport pastrmke na jednodnevna pecanja. Toga, naravno, ima i medju musicarima drugih gradova, ali bez zelje da devalviram nisku musicarsku stvarnost, zeleo bih da relativizacijom postojeceg kvantiteta datog u pocetnom postu  upozorim na probleme kako bi se kroz nadam se dobar uticaj ostvario sigurno dobar musicarski potencijal cele regije, posebno Nisa kao velikog grada sa musicarskom tradicijom. Prirodni uslovi regionalno su sigurno odlicni, ali nisu neiscrpni i sa ocekivanim porastom ribolovnog pritiska a bez odgovarajuceg odnosa prema tom bogatstvu ribljeg fonda on moze biti opasno ugrozen.
Takodje mislim (pa mozda i gresim) da sa takvim musicarskim potencijalom Nis treba da bude sto jace ukljucen u nacionalne, regionalne i kontinentalne tokove kad je u pitanju musicarenje, a ne da se po svaku cenu trudi da postane poseban pre nego sto ga drugi tako ocene. Postoji svetska musicarska tradicija, postoji i domaca (npr. Jovca Petrovic, Andrija Urban) i nije dobro po svaku cenu ni "bambuilsati", niti "krejisati", kako to npr. Beogradjani (a ponekad i Nislije) rade. Ako je bambula takav novitet, ona ce kao i npr. Urbanovi CDC petljice - emerdzeri i Voljcevi tularasi (shashi) postati deo svetske musicarske tradicije.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Auuu, pa vi načisto odlutaste! Nisam hteo da pišem o budućnosti niškog turizma. Hteo sam samo da opišem Niš, kao značajnu mušičarsku bazu i veliki centar, koji u svojoj blizini ima raznorazne vode. Ovo "blizini" su sve mesta gde se ide na jedan dan. U 21. veku sve što je bliže od 100 km je vrlo blizu. Ja vozim Yugo, pa svaki dan mušičarim na jednoj od nabrojanih reka. Nije mi teško da putujem 50 ili 80 km. Još manje je to teško nekom ko živi i radi u Londonu, Parizu, Njujorku, Minhenu, pa čak i Beogradu.
Međutim, nisu atraktivne vode ono što izdvaja ovaj grad. Ono što sam jasno opisao u prve 3/4 prvog posta ga čini posebnim. Hotele i okolne reke nisam morao ni da pominjem.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Ja se zezam a oni shvatili ozbiljno. :doh: Rodjeni sam Nislija i volim svoj grad ali sam siguran da on nikad nece postati turisticka destinacija za musicare. Ja prvi ne bi otisao da se svaki dan vozim 100-ak kilometara do reke. Nis moze da bude samo polazna tacka, npr. da postoji neka agencija koja bi musicarima sa strane omogucavala put, smestaj, vodica, itd. do neke reke u okolini. A za tako nesto treba prvo obnoviti reke jer sam siguran da se vecina musicara-turista ne bi bas lepo provela sto se tice ribolova.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Nis je i lep i veliki grad, razvijene infrastrukture, ima aerodrom, dobre kucne zurke musicara... ma sve preduslove da u njega dodju i iz njega budu ispraceni musicari, ali smestaj i skromna klopa moraju biti na terenu. Naravno, i u USA i Kanadi lokalni stanovnci predju 100ak km dnevno rad odlaska na pecanje, kao i Mix, ali to je izuzetak, jer sto bi placali smestaj za jednodnevne odlske? Opet, ko dodje izdaleka, ostaje vise i ne gubi mu se vreme na putovanje.
A sto se prve 3/4 Mixovog posta tice, siguran sam da ce istorija srpskog musicarenja objektivno oceniti ulogu niskih musicara, sigurno neizostavnu i pozitivnu.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Da se ispravim i malo pokradem ideje iz prethodnih komentara.
Posto Nis vec ima aerodrom, kvalitetni hoteli su bitni kad "inostranac" dodje u grad da prespava prvo vece dok se ne uputi ka odredjenoj destinaciji u datom regionu, a onda se upucuje na teren gde bi isao da peca i gde na par minuta peske od vode ima neku kolibu (lodge) ili neki drugi manji objekat za boravak ribolovaca.
Koliko se ja secam iz ribolovackih emisija ovi nasi kad su isli po inostranstvima obicno se tako radi. Dodjes u neki regionalni centar tu se raspitas o lokalnoj kulturi, istoriji i naravno metodama ribolova, i tu proboravis dan dva dok ne smislis kako i na koju ces konkretnu destinaciju.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Da ne ispadnem kao jedan od one dvojice sa balkona iz one decje serije.... Ja sam Nislija, zivim u Nisu skoro pedeset godina, musicarim skoro dve decenije.... i ni na kraj pameti mi ne pada da se makar nadam da ce Nis postati musicarski centar. NECE NIKAD! Zato sto su hoteli bezveze, zato sto nema sta da ponudi osim praznih obecanja, zato sto su tereni za musicarenje uglavnom ruinirani starim traktorskim gumamam i sporetima, zato sto sam bar tri para cizama isekao na bacene flase u Nisavi, zato sto sa nishkom dozvolom mozete da pecate samo (ili valjda???) na teritoriji Nisa, zato sto kad sretnem (RETKO) musicara - obavezno za pojasom ima nakacenu kesu sa gomilom klenova od 25-40 grama ... i zato sto su dobri tereni za musicarenje daleeeekoooo od Nisa. Sto se tice takmicenja u vezivanju i izradi vestackih musica - to spada u kategoriju FLY TYING, a ne FLY FISHING....  :mad:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Pozdrav Sjekloca,
Iako sam ti odgovorio na neke tvoje postove iskoristicu ovaj da ti pozelim dobrodoslicu na sajt. Citam tvoje postove i moram da pohvalim tovj nacin pisanja, a retko to radim. Tvoje neslaganje koje u nekim temama pokazujes, je veoma kuturno i racionalno izneseno. Nastai tako, ja cu sa uzivanjem da polemisem sa tobom, negde se slagati negde ne. Vredjanje nisi pokazao ni jednom (jebi ga imali smo negativna iskustva pre nekolko nedelja, pa sam jos pod uticajem) i ja ti na tome salutiram.
A sada da se vratimo na temu. Nije po meni stravr lokalpatriotizma, jer sam i ja Nislija, vec realna geografska situacija. Molim clanove da me ne shvate pogresno, ja nezeli mda kazem da je Nis predsotica musicarenja, ali da je grad koji zasluzuje paznju i to veliku jeste. Prvo za hotele druze Sjekloca nisi u pravu. Otvoreni su eksuzivni hoteli, veoma skupi, ali veoma i kvalitetni My Place npr. Naravo da oni poznatiji su gola govna i misli mda i nerade, ali kao sto rekoh postoje privatnio, odlicni. Ako je problem smestaj, tu je u bilzini Nisak banja, gde mozete u privatnom smestaju da po neverovatno povoljnim cenama nadjete perfektan smestaj. Sto se terena oko samog Nisa tice, na moju i tvoju zalost, moracu da se slozim. Oni jesu musicarski dobri, evo juce je Vlada USA u okolini Vrezinskog mosta ulovio klena od 800 g. Znaci ima kleonva, ali okolina, sa ekoloskog i estetskog aspekta je ogavna. Ne ko Toplica, ali moze da bude i mnogo lepsa.
Nis ima tu prednost da moze da bude baza za dugotraje i razlicite akcije. HQ. Zapazi situaciju....Jerma, Temska, Visicoca i Nisava u gornjem toku (OK Pirot je tu centar tu nema pelmike), onda Toplica, Morava, Vlasna, Crni i Beli Timo (ovde jeste Zajecar najblizi), sve je u precniku od 100 km. Znam da deluje mnogo, ali ja govorim o bazi iz koje se ide na mnogo mesta. Valjda sam bio jasan! :doh:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
HAHAHAHA.... Ma JESI bio jasan... Al' ne moras meni da objasnjavas, ja sam ovde pola veka... i znam i ljude i navike i vode i prirodu i privredu. Sve ja to znam i razumem. Jel ti znas da sam ja na Gabrovackoj reci i Kutinskoj reci lovio klenove od po 2-2.5 kila, kad se vecina vas jos nije bila ni rodila? Ja jednostavno kazem: Nis, po svom geografskom, politickom, ekoloskom i finansijskom polozaju NIKAD NECE BITI centar... nicega.... pogotovu musicarenja. Nis jeste evropska metropola po pitanju proizvodnje ribolovackih plovaka (ne mislim samo na SPORT COMMERCE.... oni su gotovi odavno), za Nis se culo i na polju musicarenja.... ali samo se culo. Nemamo, brate, uslove i to je kraj. Uslove necemo ni imati i treba se manuti corava posla. Zna se gde su salmonidni tereni i tacka, a mi da popularisemo musicarenje klena i bucova. Nista vise nam ne treba! Stvar komercijalne matematike, nista vise. 8)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Veoma lepa rasprava (neko ti lupio -, ja cu + karmu).
Ako gledamo samo salmonoidne terene onda Nis je udaljen od njih, tu nema diskusije. Udaljen relativno. Za nekoga je 30 km mnogo, nekom ni 300 nepredstavlja problem, znaci individualno. Pazi ja cu biti otvoren prema tebi, a prema ostalima koji citaju. Ja sam musicar 10 godina i nazalost zbog lose finansijske situacije nisam imao prilike da obilazim mnogo terana. Medjutim celu jugoistocnu Srbiju sam preorao. Visocici znam svaki kamen i vir (nekurcim se). Ovo pisem jer nemam predstavu kakav je npr. rzav. Video sam sliek, gledao TV, ali nije to to dok nezagazim. Medjutim, posto sam ja budala koja se lako vezuje, neverujem da cu naci reku koja ce me vise uzbuditi od Visocice. Ovo je moj mentalni trip, i samim tim je individualno posmatranje stvari. Ako gledamo samo salmonoidne reke onda bi bio Pirot, geografski centar. Temsak, Jerma, Visocica i Nsav+manje poznate reke, su sasvim dovolje da ugase najvecu pastrmsku zedj. Medjutim, ako krenemo juznije, Vlasna, Bozicka reka, Dragovistica, sve dalje samo od Pirota. Ako krenemo malo severnije ka Crnom Timoku, Radovanskoj reci itd. opet smo sve dalje. Zato ja ako uzmem sestar u ruke i udarim krug od 100 km, vidim da je u centur svih tih reka Nis. Prosto, ili nije  :doh: . Medjutim on jeste daleko od Gradca, Rzava, Drine i svih reka zapadne Srbije. Hm...
Ova bi bila analiza samo salmonoidnih voda. Medjutim, kako ja nisam iskljucivi salmonoidas, a citam ni ti, cela analiza donekle gubi smisao. Klenovi, bucovi, stuke, grgeci, sve su to veoma zanimljive musicarske ribe, nekome prece od pastrmke i klena. A u okolini Nisa ima ih itekako. Zato ja iako delujem ko lokalpatriota, smatram da Nis u geografskom smislu moze da se smatra centom. Nije mi cilj da se sa clanovima koji nisu iz Nisa zamerim, ni najmanje. Ova tema deluje provokativno, jer svako voli svoj grad pa moze da dodje do sukoba. Zato bi trebalo da joj se pridje ciste svesti, a pitanje je da li je ja imam! :doh:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ma tema uopste nije provoktivna.... samo zelim da se zna kome je gde mesto... ko sta moze i gde se sta radi. ... apropo sestara i 100 km okolo....  ubodi sestar u Pirot pa vidi onda i gde je centar i sta se okolo nalazi  :bye:
 
Vrh Dno