Nove ptice remete ekosisteme

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Ja sam bio skoro na Limu i bukvalno sam se uplasio od toilikih pticurina koje su se nalaze na obali, vodi, vazduhu!! Ajde znam jednu vrstu staru (relativno staru), a to je siva caplja. Au kolika je ono ptica. Da joj dune mogla bi te ubiti ko od sale. :'(
Ona me je prepala pre dok je nisam znao pa sad znam ko je, ne dam se uplasiti. :D Sledeca grupa ptica su divlje patke ili guske!? N znam tacno lice mi i na jede i na druge, a i one se vrzmaju tim delo reke, ronmeci i hraneci se ribom. I treca grupa ptica koje sam primetio a rekao mi je drug su kormorani! Cuo sam da su zasticeni od drzave, ali ih ima koliko hoces. Kako gnjure ono je strasno. Nema ga iz vode preko 1min. !  :drool:  I izlazi sa ribom u ustima. :mad: U tome i jeste problem, oni ce unakaziti ribu u Limu za ovu sezonu. Mislim pojesce oko 10-ak tona minimalno, a problem je u tome sto REMETE EKOSISTEM! Sta ce pastrmke gladne ogromne da jedu,a mladice? Snaci ce oni, ali teze ovo su sve iznenadi problemi sa kojima se susrecu ribe iz Lima i iz dr. reka koje posecuju ove ptice!

Sledeci put nosim pliske i klenove da kederim ova cudovista! Mozda zveknem koju CDC patkicu! :D
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Obicno zimi mnoge selice sa severa dolaze kod nas. Ista situacija je i u Beogradu preko zime pojavi se gomila nekih ptica kojih leti nema. A sto se tice kormorana bilo je dosta price po ribolovackoj stampi o njihovoj stetnosti (i zasto su zasaticeni?!), a ja da sam neka vlast sveo bi ih na neku razumnu meru :machinegun: i dovidjenja.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Patke i guske se ne hrane ribom. Ali imaju CDC perca i zato ih volim.
A i one i kormorani su svetska bashtina koja se sklanja kod nas.
Da bi se nesto u pogledu stete koju cine kormorani preduzelo, moralo bi se njihovim populacijama upravljati.
A to se kod nas ne radi. U svetu je cesto drugacije.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Dali je istina da je zakonom zaštićen samo mali kormoran svuda u svetu, a kod nas i veliki i mali iako je veliki i velika stetocina na mnogim vodama , naročito jezerima ?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Treba pobiti g...a. Pobili smo i uništili tolike vrste životinja i biljaka, kao i čitave ekosisteme, a štitimo smrdljivu štetočinu kormorana.  ??? Šta ćeš kad smo ovce. :hmmmm:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Pedja, to mi je novo cuti. Sve sam imao u glavi da se oni hrane ribom. Hvala! ;)

Tesko je iskontrolisati i stetocine i endemske vrste. Moglo bi se desiti kormoranima to sto se sprema u Americi sa crnim iguanama. Bice pokolja, odnosno "pokolj u najavi"...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Odmah da se ogradim da nisam ornitolog, a iz opste-bioloskog znanja MORA DA SLEDI da ce kormorana biti u skladu sa kolicinom ribe koja im je dostupna. Kao i mi i oni su vrhunski potrosac u lancu ishrane (a tesko im ide sa "uhvati i pusti") i nas konkurentski odnos proizvodi i savim adekvatnu reakciju, koja kad se pomesa sa nemoci da im se "doaka" izaziva mrznju prema njima. Tesko im je i inace "doakati" jer su oprezni i koordinirano se ponasaju (cak nekad i love tako), a jos su i pod zastitom, koja jeste u ovom trenutku neopravdana, a u nekim zemljama zapadne Evrope (mislim UK) se adaptivno ukida i uspostavlja u skladu sa tekucim stanjem i to se zove ono sto sam gore naveo kao upravljanje brojnoscu te vrste. Jer, kako god zvucalo apsurdno, naglim padom brojnosti ovih ptica ne samo da bi bila smanjena bioloska raznovrsnost, vec bi se mogle razne lose pojave dogoditi u slatkovodnim ekosistemima. Naglo povecanje broja riba bi, kako god jos delovalo apsurdnije, moglo, npr. dovesti do izrazitog pada adaptivne vrednosti i inicijalnog smanjenja stope selekcije, sa posledicnim naglim povecanjem, kombinovanim sa izrazitom kompeticijom za resurse, povecanomm smrtnosti u nekim od ili svim uzrasnim klasama riba... itd, itd... Ovim problemom se zaista nisam bavio i ovo je samo PRIMER jednog moguceg pravca teorijskog razmatranja ovog problema, kao ilustracija realnih mogucnosti o kojima retko ko unapred razmislja kad razmislja sta bi on s kormoranima. A sem obicne zelje da bude vise ribe za ribolov, zastita prirode je jos i nesto mnogo sire i slozenije (bez zelje da ista mistifikujem) i moze kao deo jednog povezanog modularnog sistema lako da se raspadne isprva malim pogresnim postupcima, kroz kasniju lancanu reakciju.
@Igore, potpuno je tacno. Uz to, postoji i treci, Aristotelov kormoran, koji je takodje redak i trajno je zasticen. Inace, da bar malo "omilim" kormorane na forumu, reci cu da su im najblizi srodnici pelikani i da su po nacinu zivota vrlo medjusobno slicni, iako imaju i dosta sitnih razlika.
Stanje sa zastitom ptica je u velikoj meri takvo i zbog toga sto su i kolege ornitolozi ovde (ali i sire) takvi kakvi su. Svakako zbog ovoga sto rekoh necu postati popularniji, ali to nije bila ni namera. Sa druge strane, ribolovcima, pa i musicarima, malo vise razumevanja i tolerancije cak i prema tim skotovima ne bi bilo naodmet. Tako bi se adekvatnim merama upravljanja i razumevanjem deobe istog resursa izmedju ribolovaca i kormorana sve bolje uravnotezilo.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Veoma siroko i kvalitetno razmisljanje Pedja!

Treba se pozabaviti ovim problemo detaljno da bi se donelo pravo resenje. Zanimljiva je situacija po meni. Kako postupiti?
 

Santa

Junior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
30
Broj reagovanja
0
Da se nadovezem na pricu kao kolega biolog-ornitolog. Kormorani kao i sve druge ptice su zasticene, oni su ovde bili svi mnogo pre nas (nisu nove ptice koje remete ekosisteme vec su NOVI LJUDI KOJI REMETE EKOSISTEME), a ako to neko ne moze da shvati to je njegov problem. Mali kormoran je globalno ugrozena vrsta i strogo je zasticen. Veliki kormoran je zasticen u uzoj Srbiji kao prirodna retkost, dok je u Vojvodini dozvoljen za odstrel samo na ribnjacima. Populacija je u rastu sirom Evrope, ali je 30ih godina pala na mali broj primeraka u severnoj Evropi. Citao sam po nekim novinama gluposti da kormoran od 2kg pojede 10kg ribe dnevno itd... U proseku analizom ishrane utvrdjeno je da veliki kormoran dnevno pojede izmedju 250 i 500 grama ribe. U svakom slucaju brojnost im je poslednjih decenija u Evropi i kod nas povecana, ali mislim da se nece skinuti sa liste zasticenih vrsta. To sto ga ima vise i sto se oporavio, ne znaci da sad treba sve da ih pobijemo, proganjamo, itd. Oni nemaju veliki uticaj na smanjenje brojnosti ribe. Bolje je 1000000 puta usresrediti se na zastitu stanista i zastitu od zagadjenja reka, nego borbu protiv kormorana. Treca vrsta nije nikada zabelezena na podrucju Srbije (sto bi rekao kolega Aristotelov kormoran Phalacrocorax aristotelis) vec je iskljucivo vezan za morsku obalu, odnosno ostrva na kojima se gnezdi tokom januara-februara.
E Mixu drago mi je da sam te upoznao na Ciklidima, ali brate malo si mracan sto se tice introdukcije novih vrsta riba, pobijanju svega zivog sto se hrani ribom itd. Vi svi polazite od pogresne pretpostavke "stetocine" treba pobiti. U prirodi ne postoje stetocine, uostalom veoma je tesko sve to objasniti preko foruma. Kad se vidimo pricacemo... U svakom slucaju ZAKONOM JE ZABRANJENO UBIJATI I UZNEMIRAVATI ZASTICENE VRSTE SVEGA ZIVOG UKLJUCUJUCI I KORMORANE
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
pa kormorani prema mojim informacijama nisu vise zasticeni u vecini evrope tako da beze od lovaca kod nas, takodje sam cuo da su i ptice selice a  i prilagodljivi su tako da kod nas pogotovu na drinskim jezerima ostaju preko cele godine i da krecu se u jatima i preko 100kom tj racunica 100kom x 500gr ribe je 50 kg ribe dnevno, a mesecmo je to 1500kg a godisnje 18000kg ribe, tako da ipak uniste dosta ribe, a u gornju racunicu nije uracunat broj riba koje povrede pa kasnije eventualno uginu a taj je broj bar upola onoga sto pojedu.

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zajebane su te ptice. Ipak, nisu one najveće štetočine. Najviše štete ribama nanose ljudi-ribolovci. Izračunajmo koliko riba oni pobiju. Hajde da računamo samo sportske, a onda pomnožimo sa pedeset, dodajući i ribokradice.
Neka bude da u Srbiji ima oko 100,000 aktivnih s. ribolovaca. Svako od njih može da lovi svaki dan ida ponese 5 kg skobalja, klenova, mrena i tri "plemenite" ribe. Pošto ne idu u ribolov svaki dan, a i ne ume svako da lovi, prosečan godišnji ulov je možda tek 20 kg. To je 2,000,000 kg ribe godišnje. Pomnožimo to sa pedeset i dobijamo neverovatnih, ali možda istinitih 100,000,000 kilograma ribe.
Odvratni su mi kormorani, ali izgleda da nisu ovolike štetočine.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Ja sam i ljubitelj ptica (posebno grabljivica), ali sam smatrao da to nije naročito relevantno za ovaj forum, pa se nisam ni oglašavao po ovoj temi. Srećom ovi poslednji postovi  su krenuli u smeru koji i ja podržavam. Jednostavno, ljubiteljima prirode (a čini mi se da smo se svi tako deklarisali) ne priliči da dele životinje na štetne i korisne, i da priželjkuju nestanak bilo koje vrste. Ni meni kormoran nije simpatičan, ali treba pokazati malo strpljenja i tolerancije, pogotovu što je čovek, kako reče Mix, prvi na top listi štetočina. Licemerno je da se ljutimo na vidru, na primer, što mazne po koju pastrmku.
Evo, kao “akt pomirenja” stavljam u rubriku Fotografija slike dva pastrmkina krilata konkurenta u ishrani, a koje sigurno viđate na obalama čistih reka (slikano na Gradcu pre 15-ak dana).
 
Vrh Dno