Obavezno mušičarenje i Catch & Release na malim pastrmskim vodama u Srbiji

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo nečega za šta se ja zalažem.
Srbija nije zemlja sa obiljem velikih salmonidnih voda poput Slovenije, BiH ili Crne Gore. Ovde su čiste planinske reke male i prilično kratke, a broj mušičara, željnih uznemiravanja pastrmki, premašuje njihove davno predviđene mogućnosti. Armija znatiželjnika svakodnevno opseda naše malene pastrmske reke... i tu, bez strožih propisa, nema više uslova za život ove riblje vrste.
Dobrovoljni C/R, kojim se diči sve veći broj mušičara, varaličara, ribolovaca prirodnim mamcima, pa čak i mrežaroša, je samo lična volja i nepouzdani eksperiment, koji ne dovodi ni do kakvog povoljnog rezultata.
Najbolje rešenje, koje se i nudi u ovom mom naslovu je viđeno na rečicama poput Đetinje, Gradca i Moravice. Jednostavno, treba izbaciti mogućnost upotrebe manje sportskog pribora i propisom zabraniti ubijanje pastrmki.
Iako ne pripadam buržoaziji, siguran sam da čak ni ovo nije dovoljno i da mušičarenje na posebno atraktivnim i osetljivim vodama treba i posebno da se naplaćuje i da se smatra privilegijom čija cena mora i da se doplati. Delove toka pastrmskih rečica, koji su pogodni za prirodna plodišta treba potpuno zaštititi od prisustva ljudi, posebno ribolovaca, a ako je nekome baš merak i za takva mesta, proglasiti ih revirima posebne važnosti sa dnevnom dozvolom astronomske cene.
Smešno je prepustiti male rečice, čiji protok tokom leta pada na manje od jednog kubika u sekundi, ribolovcima koji koriste varalice, gliste, kedere, crviće... ,onima koji bi da sami odlučuju šta će sa ulovom (na poverenje) ili onima koji bi da tu vršljaju bez posebne naknade.
Njima ostaju velike reke, jezera i bare, koje mogu donekle da podnesu baš sve metode rekreativnog ribolova.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Samo, neko ce morati pored revira da napravi i crkvu pokajnicu  :D
Izvinjavam se, da li se to zove REVIR
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Pa s'obzirom na javni stav koji zauzimate po pitanju c&r ribolova, blago sam zbunjen. Ja sam opozicija, Vi ste predsednik najvece lokal-musicarske druzine u Srbiji pa pokusavam da dokucim kakve su vam zapravo ideje.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Compshop, pažljivo čitaj moje postove i zaključuj mudro. Ja se zalažem za obavezan C/R, a protivim se dobrovoljnom, koji se u 90% slučajeva pred mojim očima pretvarao u "Ova je krupna, pojašću je". Ako zaključuješ na osnovu hvalisanja pojedinaca sa foruma da su naprasno prihvatili C/R, onda si prilično naivan.
Reke poput Gradca, Đetinje i Moravice (ove istočne) bi bile potpuno opustošene da nije na njima zaveden režim iz naslova. Naravno, nisam ja to izmislio, niti sam jedini koji se zalaže i koji će se ubuduće zalagati za zaštitu malih pastrmskih reka.
A, nemoj da brineš za mene i moju sklonost da šetam dobar ulov sa reka koje se mogu nazvati "reka".
 
H

humphrey

Guest
Nema razlike  izmedju malih i srednjih reka Bambi sto se tice C&R a zar ne ?A sto se tice tvog osecaja krivice to je vec nesto drugo,daj primer predsednice......musicarske sekcije :tbumb:
 
H

humphrey

Guest
compshop je napisao(la):
Pa s'obzirom na javni stav koji zauzimate po pitanju c&r ribolova, blago sam zbunjen. Ja sam opozicija, Vi ste predsednik najvece lokal-musicarske druzine u Srbiji pa pokusavam da dokucim kakve su vam zapravo ideje.

Dobra ideja bi bila promena predsednika.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Hvala na odgovoru!
Medjutim, jasna je nesuglasica koju imamo po pitanju c&r.
Vama je reper za odnosenje ribe velicina reke - kvantitativna metoda. Istom metodom se vode i c&r ribolovci koji odnose samo krupne komade - da li ste zaista toliko razliciti?
Kvantite nije proporcijalan kvalitetu.
Drugo!
Koja reka je velika a koja mala? Sofisti - putujuci grcki mudraci, postavljaju pitanje :
- da li jedno zrno peska cini planinu?
- svako normalan ce reci NE
- da li dva zrna peska cine planinu?
- NE
- jos jedno zrno
- NE
I tako redom, zrno po zrno..... Niko nezna koje po redu, ali jedno zrno nacini planinu!

Male reke imaju dusu isto kao i velike, proporcionalno mogu biti bogate ribom kao i velike sto bi se ogledalo u jednakom ucinku ribolova na malim i velikim rekama. Koja je vasa logika?! Na Nisavi se upeca 1 pastrmka dnevno jer je velika reka, a na moravici 10 komada jer je mala? Da izrazimo bogatstvo reke po sablonu    riba/mx2. U malim i velikim vodama treba da bude isti broj ribe po metrux2. 
Eto zasto se "plasim vaseg setanja bogatog ulova pored vode koja se moze nazvati rekom"

 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
E=mc2


Al vi ljudi jurišate na vjetrenjače.Kakav bre C&R u Srbiji?Potrebno je prvo dići svijest ljudi na neki nivo,pa onda mlatiti praznu slamu.Od krađe niko nije operisan.Svi bi da ponesu koju kući.Meni mlada zna sto puta reći da ne jedemo ribu od kako se bavim ovim "fenserajem".Čitava me porodica čudno gleda kad se vratim sa ulovom u fotoaparatu.I onda ja objašnjavam po ko zna koji putprincipe i teze modernog ribolova.Lično,i dalje smatram da je to juriš na vjetrenjače.I nismo samo mi problematični.Taj problem se javlje u svim državama bivše SFRJ koje sam posjetio i lovio_Ostade mi SLO za ovu godinu.

Prvo edukacija,pa onda možemo diskutovati.Ali,edukacija preko sajtova i foruma je jalov posao_Oni koji su ovdje već imaju svijest o potrebi C&R kod nas i na našim vodama.Šta s onima koji ne posjećuju forume?Kao njih obrazovati?
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
rabbit je napisao(la):
E=mc2


Al vi ljudi jurišate na vjetrenjače.Kakav bre C&R u Srbiji?Potrebno je prvo dići svijest ljudi na neki nivo,pa onda mlatiti praznu slamu.Od krađe niko nije operisan.Svi bi da ponesu koju kući.Meni mlada zna sto puta reći da ne jedemo ribu od kako se bavim ovim "fenserajem".Čitava me porodica čudno gleda kad se vratim sa ulovom u fotoaparatu.I onda ja objašnjavam po ko zna koji putprincipe i teze modernog ribolova.Lično,i dalje smatram da je to juriš na vjetrenjače.I nismo samo mi problematični.Taj problem se javlje u svim državama bivše SFRJ koje sam posjetio i lovio_Ostade mi SLO za ovu godinu.

Prvo edukacija,pa onda možemo diskutovati.Ali,edukacija preko sajtova i foruma je jalov posao_Oni koji su ovdje već imaju svijest o potrebi C&R kod nas i na našim vodama.Šta s onima koji ne posjećuju forume?Kao njih obrazovati?

Znas kako, kada sam ucis da sviras gitaru vrlo lako ti se dogodi da mali prst zapravo i ne koristis. Nije obavezno, ali meni se eto desilo. Sad treba neko da se potrudi da mi pomogne da tu usadjenu gresku ispravim. Mozda neko smatra da ima jasnu sliku o bilo cemu a zapravo mu nista nije jasno. Takvi ljudi su potencijalna opasnost po drustvo. o tome se radi
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Slažem se i sa time.Ali ajd da vidimo kako objasniti ljudima koji ne posjećuju ovakve rasprave da je jako bitno da vrate tu ribu u vodu,radi njih samoih.Da ribolov više nije samo puka prehrana i da ne na rijeku ne ide kao u supermarket.
 
H

humphrey

Guest
rabbit je napisao(la):
Slažem se i sa time.Ali ajd da vidimo kako objasniti ljudima koji ne posjećuju ovakve rasprave da je jako bitno da vrate tu ribu u vodu,radi njih samoih.Da ribolov više nije samo puka prehrana i da ne na rijeku ne ide kao u supermarket.
Menjanje svesti je komplikovano,ali je vrhunska uvreda da na forumu predsednik  sekcije propagira nosenje zar ne.prvo resiti takve....kako promeniti svest u Srbiji ?pretpostavljam sa standardom? Tesko...
 
Vrh Dno