Odabir kanapa za savršene zabačaje

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Gledam kojekakve FC video snimke, tu i tamo nešto pročitam, vidim koliko malo znam  :blush: Pa onda u zadnje vreme malo malo pa ti DH zabačaji, te ovakvi, te onakvi...pa onda gledam kanape, ovakve glave onakve glave....uh, koliko je toga...i sve mi se pomeša u glavi da dođe do glavobolje  :doh: :hammer:

Molio bih da mi i stručnjak/ci i laik/ci odgovore na par :D pitanja na koja imaju konstruktivne odgovore?
Budući da sam totalni laik glede FC-a verovatno i pitanja nisu sva baš pravilno sistematski postavljena, možda su neka preopširna ali i dalje smatram da bi ova tema mogla biti konstruktivna ne samo za mene. Naravno, ne očekujem odgovor na baš svako pitanje ali možda par specifičnih odgovorenih pitanja vremenom odgovore i druga pitanja?

1. Jednoručni štap
  1.1. Kako odabirete strunu za svoj štap?
     1.1.1. Igra li u tome ulogu njegova brzina i dužina?
     1.1.2. Zašto neke strune istih klasa ne daju podjednake rezultate na jednom štapu takve klase kakve su i ti kanapi?
     1.1.4. Da li je moguće odabrati pravu strunu i kako bez da se pri tom ne mora probati gomila kanapa?

  1.2. Da li je samo važno da se odabere odgovarajuča klasa a ostalo je sve u tehnici zabacivanja?
     1.2.1. Koliko energije treba uložiti u vežbanje zabačaja?
     1.2.2. Koliko energije treba uložiti u potrazi za pravim kanapom.

*Do sada koliko mogu da shvatim iz mog skromnog iskustva je mnogo bitnije uložiti energiju u vežbanje zabačaja. A kanap itekako može da savršeno legne na neki štap a na neki tako tako...hoću reći, neki kanapi na nekim štapovima kada takorekoč "dobro leže" na štapu onda ga je lakše kontrolisati i još lepše zabacivati i prezentirati. Ipak, takvi mušičari koji su u FC-u jako iskusni mogu da bacaju lepo i kanape koji nisu tako lepo upareni sa štapom iako su teoretski pravilno upareni.

2. Dvoručni štapovi
  2.1. Kako upariti kanap sa štapom?
     2.1.1. Kako odabrati running line?
     2.1.2. Kada i zašto odabrati dugačke leteče glave?
     2.1.3. Kada i zašto odabrati srednje leteče glave?
     2.1.4. Kada i zašto odabrati dugačke leteče glave?

  2.2. Kako na odluku o odabira kanapa utiče akcija DH štapa?
     2.2.1. Tip Flex?
     2.2.2. Mid Flex?
     2.2.3. Full Flex?

2.3. Kako izabrati strunu i štap koji mogu npr. rolati ili prevrtati velike strimere?
    2.3.1. Da li bi za to bio idealan Switch i kakve strune treba gledati za takvu upotrebu?
    2.3.2. Da li bi za to bio idealan Spey i kakve strune treba gledati za takvu upotrebu?
    2.3.3. Da li bi za to bio idealan Surf DH mušičarac  i kakve strune treba gledati za takvu upotrebu?

2.4. Kako se odlučiti za dužinu štapa i kako to utiče na odabir kanapa i njegovo zabacivanje i prezentiranje?

*Ja na svako ovo pitanje imam neka svoja mišljenja ali su sumnjam daleko od onoga što bi mi mogao objasniti stručnjak ili neki laik koji več neko vreme koristi DH fly štapove.


*Upozorenje - Ova tema je pokrenuta je sa željom da se nešto nauči i ličnim priznanjem da o svemu tome jako malo znam. Svaka ispravka čak i u možda pogrešno postavljenim pitanjima je dobrodošla. Svaki ciničan, podrugljiv, omalovažavajuči post neću tolerisati niti ignorisati. Ovo smatram kao vrlo važnu temu jer je ipak FC skoro sama srž mušičarenja...iz mog vidika. Prijateljske šale naravno mogu biti tolerisane ako budu shvaćene kao takve.
Upustiti ču se u ovu polemiku i ne želim ovde da gubim energiju na dekonstruktivnim postovima. Stoga sam napisao ovih par rečenica na kraju pod tzv. "upozorenje". Ako je FF gentlemenski sport onda se tako moramo i ponašati.

 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
1.1. Probom
1.1.1. Da
1.1.2. Zasto svi ljudi nisu isti? Zasto neko ima veci a neko manji? :D
1.1.3. Preskoceno :hammer:
1.1.4. Da, ako si prethodnih godina probao gomilu kanapa :)

1.2. Ne, ali mnogo zavisi od tehnike. Cak stap i kanap ne moraju uvek da su iste klase.
1.2.1. Mnogo ali zavisi od talenta i koordinacije pokreta. Nisu svi isti, neko i dalje ima veci a neko manji :D
1.2.2. Ne previse ako imas neko iskustvo, interesovanje za materiju i forum (da ne reklamiram koji :D), ali su i kriterijumi razliciti. Neko se zadovoljava performansama ron thompsona...

Za DH necu da pricam previse jer tek ulazim u tu materiju.

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
oh  :doh:

obistinio si moje slutnje....sve samo proba, proba i proba, nešto malo ličnog ukusa, opet proba, pa naravno dosta vežbe.

Oh....mnogo je kume, mnogo....nisam u mogućnosti da toliko kanapa isprobavam a ipak želim imati što bolje zabačaje priborom kakvog koristim.

Ja sam npr. zadovoljan Rio Gold strunom? Kakvo je tvoje mišlljenje o tom kanapu?

Koristim ga na brzoj petici WF5 i na srednjem 7/8 wf7 iako sam vrlo zadovoljan čini mi se da sam komotno mogao uzeti i osmicu ili čak devetku. Bacam lepo veče strimere sa njom ali moglo bi na njega i nešto jače. Sedmicu sam uzeo da bi mogao ipak malo finije bacati šaranu malo manje imitacije...a sada mislim da na tog 7/8 stavim prvom prilikom i outbond 8 ili čak 9 (o tome trenutno razmišljam).
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ja ću laički da prokomentarišem samo naslov "Odabir kanapa za savršene zabačaje" ,e najbolja i najbezbolnija varijanta za odabir savršenog kanapa za vaš štap se može utvrditi  (osim praćenja AFTMA oznaka)  tako što ćete poslati e-mail direktno proizvodjaču dotičnog štapa sa baš tim pitanjem i svaki ozbiljniji proizvodjač će vam ubrzo dati odgovor ..
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sebastian je napisao(la):
Oh....mnogo je kume, mnogo....nisam u mogućnosti da toliko kanapa isprobavam a ipak želim imati što bolje zabačaje priborom kakvog koristim.

Seb, neces bolje bacati boljim kanapom, ipak bacanje 99% zavisi od tehnike kojom raspolazes i koju vezbas. Kanap je tu samo da sprovede u delo ono sto si ti kao dobar bacac zamislio, a njegov pravilan izbor zato vazan. Da se razumemo, ne baca ni stap ni kanap vec onaj ko ga drzi u ruci.

sebastian je napisao(la):
Ja sam npr. zadovoljan Rio Gold strunom? Kakvo je tvoje mišlljenje o tom kanapu?

Nisi samo ti zadovoljan RIO Goldom vec armija musicara sirom planete. Gold je vrhunski kanap, na zalost nikad se nije lepo slagao sa mojim stapovima, makar ne onako kako sam ja hteo.

sebastian je napisao(la):
Sedmicu sam uzeo da bi mogao ipak malo finije bacati šaranu malo manje imitacije...a sada mislim da na tog 7/8 stavim prvom prilikom i outbond 8 ili čak 9 (o tome trenutno razmišljam).

Razmisli jos jednom, ja ne bih smeo da ti preporucim Outbound u jacoj klasi nego sto je stap. Glava Outbounda WF8F je dugacka 37,5 feet (blizu 11.5m) a teska je 330 greina sto  po AFTMA standardu odgovara klasi 11. E sad kako se za AFTMA meri prvih 30 ft to nije ono sto treba previse da te brine ali za klasu 9 bih se vec plasio za tvoj stap. Cak bih pre razmisljao o Outbound WF7F. Ali je cinjenica da Outbound nije stuna za mahanje vec za brzu prezentaciju strimera, 1-2 pokreta. Vredi razmisliti i o Outbound short varijanti.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Šone je napisao(la):
Ja ću laički da prokomentarišem samo naslov "Odabir kanapa za savršene zabačaje" ,e najbolja i najbezbolnija varijanta za odabir savršenog kanapa za vaš štap se može utvrditi  (osim praćenja AFTMA oznaka)  tako što ćete poslati e-mail direktno proizvodjaču dotičnog štapa sa baš tim pitanjem i svaki ozbiljniji proizvodjač će vam ubrzo dati odgovor ..

Jos ako taj proizvodjac u svom prodajnom programu drzi i strune, odgovori ce biti vrlo predvidljivi :) u fazonu "nase strune su pravljene za nase stapove"
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala sims za vreme i odgovore,
1.  ovoga sam bio svestan da je najviše do bacača...mada sam se načitao svega pa onda postao malo zbunjen po nekim pitanjima iako i zdrava logika mi govori da je bacač taj koji je glavni krivac za slab ili dobar izbačaj.

2. Rio Gold je zaista perfektan konac....ne znam, meni se jako dopada....evo sa Greysovim streamflexom #5 9' koji je baš brz štap bacam rio gold wf5 tako da se meni dopada....a isto imam wf7 i bacam ga greysovim grxi-om #7/8 9' srednje akcije isto sasvim lepo i to nemam problema ni sa malim ni sa velikim "mušicama" tj. ni sa laganim ni sa malo težim.

3. Svakako ču razmisliti kojega outbonda uzeti...to i trebam, kanap za 1-2- poteza i ispucavanje strimera (onih večih pogotovo). Svakako ne mislim žuriti sa nabavkom tog kanapa i dobro ču razmisliti kojega uzeti...imaš pravo malo je to prejako za SH 7/8 ipak bi mu bolje legla 7mica ili osmica.


@šone, ovo što je sims rekao je definitivno u 99% baš tako....dobio sam takav odgovor prije mesec dana :) Informativno sam jednoj firmi poslao pitanje i među redovima je bilo takvo objašnjenje.  Mada je ipak vredno malo ganjviti i proizvođaće i onda malo čiteti i među redovima ;) bar mi se tako čini.
 

Aco Ivanovic

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
190
Broj reagovanja
0

Sebastiane pozdrav!

Mozda ja mogu da ti pomognem ... ne znam gde zivis trenutno ali ako si u Srbiji, dodji na skup "EFFA i prijatelji", planiran za 10 april na Gradcu (http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=3139.msg59722#msg59722)

Svako se cese gde ga najvise svrbi pa onda to i forsira! Istina je da bez umeca nema nista ali moram ti reci da je istina uvek negde u sredini ... dakle, dzabe ti umece ako ti struna nije odnegovana! Posto ti je naslov jasan, takav ce i odgovor biti: za savrsen zabacaj, potrebno je (osim znalackog savrsenstva!) i savrsenstvo pribora. Stap, cekrk, kanap i predvez moraju biti savrseni ... to danas nije tesko postici, deli te nekih 5 glava evra do prve polovine savrsenstva. Za drugu polovinu ces morati da se obratis profi facama u tom svetu, da ti daju jasne i konkretne savete - da ne zalutas. Naravno, to ces uredno platiti  :D "Plati pa klati, sto bi nas narod rekao" ... recimo, MENI, za promenu  :hammer: Vidi ovde: http://www.alexivanovic.com/wp/?p=1000

Sala mala, naravno ... nego svrati do Gradca, mnoge zivotne nepravde iz tvog sinopsisa bice ti mnogo jasnije ...

Pozdrav!
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Neznam da li će Sebastijan doći ali eto mene 99% ,jedino me viša sila može sprečiti ...
 

Aco Ivanovic

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
190
Broj reagovanja
0

Šone, "viša sila" će biti na Gradcu toga dana, tako da nemaš brige uopšte!!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:) Aco hvala na pozivu. Malo je to meni predaleko i nisam u mogućnostima da trenutno izvedem takav izlet. Hvala na odgovoru također.
I sam kroz svo dosadašnje mušičarsko iskustvo mogu da zaključim isto ali valja da takve pretpostavke nekog laika kao što sam ja potvrdi ili ispravi stručnjak na tom području. Ti si za to stručnjak i to znam več neko duže vreme ;)
Jedno je sigurno, vidim, mnogo (pravilne) vežbe i struna koja se savršeno slaže sa određenim štapom donose te savršene zabačaje.

Iskreno, rado bi došao na Gradac, znam da ste imali več takvih stvari i u BG-u i BiH ali kad čovek nije u mogućnosti šta da se radi. Zato sam pokrenuo ovu temu na forumu...da sam utvrdim neke moje predpostavke, ispravim neke moje krive drine ali i da mnogi početnici u ff-u ovde krenu u startu sa pravilnim idejama o samam fc-u kao samoj srži mušičarenja.

od 100% je samo 1% da bi mogao da obiđem taj skup! Na moju žalost! Ma, šuti...još bi te ugnjavio pitanjima  :D :hammer: Još bi mi od muke izdao račun žestok za svaki savet....a ja bi to morao da plaćam preko suda  ;)
 

Aco Ivanovic

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
190
Broj reagovanja
0

Ne brini Seb, eto nas u Deželi, kod tebe na kućni prag - pa ćemo zajedno da divljamo po čuvenoj petorci: Unica - Idrijica - Bohinjka - Soča - Radovna! Pa ko će nas sada zaustaviti kad nema viza  :tbumb:
 
Vrh Dno