Odonata - vilini konjici

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo danas na B. jezeru sam imao lepu priliku da vidim viline konjice dok su izašli iz svoje košuljice. Radi se o dragon fly insektu. Damsel nimficu niti njenu košuljicu nisam još video u živo. Zato sam ovih video nekolokio na par mesta oko jezera. Žao mi je da ih nisam pronašao u trenutku samog izlaženja iz jezera i košuljice, ali sudeči po svemu što sam opazio čini mi se da taj proces traje barem kakav sat, ne znam tačno... No, ovo je isto tako zanimljivo za pogledati. Barem meni :);-)
Evo vam par slika dragon fly-a i njegove košuljice.
Naravno na mojim originalnim fotkama se vidi svaki detalj, ovo je jako smanjeno i još uvek nisu slike ispod 100kb.

PS.
Moram vam reći da me ovaj entomološki svet sve više oduševljava :) a za to je krivo mušičarenje:)
Pogledajte ove lepe šare :)
 

Prilozi

  • odonata - dragonfly.jpg
    odonata - dragonfly.jpg
    215,9 KB · Pregleda: 246

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lepe slike. Vilini konjici (Dragonflies) su veoma brzi letači i retko ih ulovi riba. Međutim, jednom sam ga pronašao u želucu štuke!!!
Slažem se da su prelepi i planiram i ja da obogatim svoju kolekciju fotografija vilinim konjicima, čim završim sa Ephemeroptera, Trichoptera, Plecoptera, Diptera...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja sam video manje štuke kako znaju ponekada uloviti vilinog konjica. no to je bilo davno...
Ali bas zbog toga me vuče jedna misao...mušičarenje štuke suvom muvom :-D ludo zvuča ;-) hehehe, opet verujem da bi jezerska pastrmka bila raspoložena za takav zalogaj koji se kao davi u vodi ;-)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam jednom, zamahujući štapom, oborio na vodu jednog od najvećih vodenih insekata, vilinog konjica, Anax imperator, koji je posle toga počeo da se koprca u bari punoj štukica. Nije prošlo mnogo vremena dok se nije pojavila prva i zgrabila ga. Kako i ne bi, kada je izuzetan zalogaj, veličine omanjeg vrapca!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Naravno! Zato meni pri pomisli na mušičarenje štuke pada na pamet mušičarenje suvom. Kakav je to tek izazov, gldati kako barska pegava psina izranja i kupi veliku imitaciju vilinog konjica.
 
Vrh Dno