"ONO NEŠTO"

Srle

Junior member
Učlanjen(a)
20.01.2013.
Poruke
23
Broj reagovanja
0
Pre nego sto se vratim u stanje duboke hibernacije (kada je u pitanju virtuelna stvarnost, forumi i drustvene mreze) htedoh reci koju u kontekstu svih desavanja, prepiski, optuzbi, teskih i ruznih reci vezanih za "Musicarsku ligu 2015".
Samo na ovom forumu ispisano je stotinak stranica na ovu temu, (necu ovde nista od toga ponavljati), o kojima, dok ih na preskok prelistavam, razmisljam i pitam se, kuda sve to vodi?
Gde se izgubilo "Ono nesto" sto je meni jos od decackih dana svaki odlazak u ribolov (ne samo na musicarenje) pretvaralo u novu avanturu, novi poseban dozivljaj koji izaziva neopisivo uzbudjenje zbog koga sam, ne tako retko, na pecanje kretao posle neprospavane noci. "Ono nesto" sto sam osecao i kod drugih ljudi koje sam sretao na obalama mnogih reka, "Ono" sto nas je spajalo i cinilo da se savrseno razumemo. Isto "Ono" sto pri svakom povratku kuci sa pecanja, i pre nego sto sam se raspakovao, postavlja pitanje - Kada idemo ponovo? -
U ovakvim razmisljanjima setih se, usudicu se da kazem, antologijske knjige Jovana Petrovica "Tajne musicarenja" cije je prvo izdanje svetlost dana ugledalo pre skoro tri decenije u jednoj, danas skoro zaboravljenoj, zemlji na brdovitom Balkanu. Neki su je procitali, neki nisu, neki mladji mozda nisu ni culi za nju i njenog autora. Ja sam je citao kada sam pocinjao da se bavim musicarenjem, a neka razmisljanja autora su mi se duboko urezala u secanje i rekao bih da prilicno dobro opisuju "Ono nesto", sto danas, iz meni nepoznatih razloga, sve redje prepoznajem i naslucujem u ponasanju i pogledima ljudi koje srecem na vodi dok pecam.
Bicu slobodan da ovde prenesem jedan citat iz pomenute knjige. Nadam se da ce biti interesantan onima koji je nisu citali, a pretpostavljam da ce onima koji su je citali, biti drago da malo ponove gradivo.


......Rijec dokolica se izvodi iz starofrancuske rijeci laisser koja je nastala od latinske rijeci licere – dozvoliti sebi. Kao predmet individualnog izbora, ima aspekte i “slobode od” i “slobode za”. Ona je sloboda od hronoloski regulisanih ritmova svakodnevnice i sansa da se (ponovo) pocne uzivati u prirodnim i bioloskim ritmovima, na rijekama, planinama i drugim prostorima podesnim za razonodu, igru i ostale oblike aktivne dokolice. Takodje, kao sloboda od obaveza u domenu rada i otudjujuce svakodnevnice, dokolica predstavlja slobodu u punom smislu te rijeci. Ta sloboda, medjutim, obavezuje na postovanje principa na kojima se dokolica zasniva. Inace, nedovoljno osmisljeno, mehanicko bjekstvo od svakodnevnice time i samo postaje oblikom otudjene dokolice. Tim povodom, treba zakljuciti da dokolica, bez obzira na oblik, ima svoje sopstvene zakone i zahtjeve. Naime, ona treba da bude bogata po sadrzaju, ali ne i razudjena po formi. Zato se i treba drzati izvjesnih regulativnih principa i pravila koja,  odbacujuci kao irelevantno sve sto cini nekontrolisanu svakodnevnu realnost, daju regularnost dokolici, a time i mogucnost iznalazenja njenog smisla i daljeg oplemenjivanja.
Rafinirana dokolica, zasnovana na principu zadovoljstva i rafiniranog uzivanja, sposobna je da oslobodi individualne kreativne snage. Drugim rijecima, dokolica, kao faza nerada u zivotu jednog covjeka, pretpostavlja rad. U tom kontekstu, nerad treba shvatiti kao superiorni “rad” koji, buduci oslobodjen spoljasnje svrhe, predstavlja neposrednu i bitnu investiciju u sebe samog. Zato je mudro da se rad i dokolica shvate kao dva bitna, komplementarna aspekta bivstvovanja kao integralnog nacina zivota.
Musicarenje (pastrmke, lipljana…..), s obzirom na ambijent, karakter i kompleks desavanja, predstavlja pravu avanturu i ekskluzivnu rekreaciju. Pored toga sto je vrijedno i interesantno samo po sebi, musicarenje implicitno znaci i distancu od banalnih svakodnevnih problema, sto ima oslobadjajuci i okrepljujuci efekat. Lagani ritam fizickog naprezanja i spontana, blaga koncentracija dovode do harmonije psihofizicke relaksacije i dusevnog mira. Uostalom, nije potrebno posebno govoriti o blagotvornom uticaju aktivne rekreacije u prirodi na covekovo fizicko i psihicko zdravlje, a samim tim i radni elan. Tim povodom treba naglasiti da vrste riba koje se love musicarenjem iskljucivo zive u hladnim, bistrim i divljim vodama, uglavnom u planinskim tokovima potoka i rijeka. Zato, zaputiti se daleko do neke planinske rijeke i loviti u autenticnoj prirodi predstavlja pravo hodocasce.
Nedvosmisleno se moze zakljuciti da su prednosti dobro koncipirane dokolice velike. Ona predstavlja istinsku oazu smisla i dusevnog mira u sveopstem haosu savremenog svijeta. Jedino je tu moguca reafirmacija sopstvenog zivota, poboljsavanjem njegovog kvaliteta i prosirivanjem podrucja licne slobode. U tom smislu, musicarenje, kao oblik osmisljene dokolice, ima najistaknutije mjesto........

Eto, pa razmislite malo o ovome......
I da, ne znam zasto sam sve ovo napisao ali mislim da ne moze da skodi. A kada ne skodi (i ovo sam prepisao od nekoga) mozda moze necemu pametnom da posluzi.....procenite sami.

Vidimo se na vodi, Boze zdravlja!



 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Umetnost dokolice Herman Hese. Bio Sam virtouz u dokolicarenju..umetnik dokolice..onda dodje fax, pa posao. Pa brak, nadam se I deca uskoro, sve manje covek ostaje Slobodan. Svoju slobodu zamenjuje drustvenim normama I onim TAKO TREBA. Onda prodju neke godine I negde pred kraj 50 tih coven ponovo pronalazi slobodu. Shvati da sve drugo nije imalo smisla, ni novac, ni status , nista..Blazeni su slobodni I oni koji zadrze tog decaka u sebi tog Petra Pana ceo zivot .
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Kume, javlja mi se... "ono nešto"...  :D
Sezona 2016 je otvorena, danas je Prvi Mart. E sad, da li ću za ovaj vikend ili sledeći, da li će biti kiše, snega, mutne vode ili nekakvih "viših sila" više nije važno. Važno je da mogu u lov na pastrmku kada god se namestim, pa i sutra ako treba!!!
 

KLENAROS

Hero member
Učlanjen(a)
14.05.2011.
Poruke
1.153
Broj reagovanja
1
Lokacija
Doboj
[emoji5] [emoji12] [emoji28] [emoji12] [emoji28] [emoji28] [emoji13] [emoji39]

Послато са HUAWEI Y530-U00 уз помоћ Тапатока

 

KLENAROS

Hero member
Učlanjen(a)
14.05.2011.
Poruke
1.153
Broj reagovanja
1
Lokacija
Doboj
Tek sada vidim svoj post.. gledam i ne vjerujem. Otkljuca se telefon sam i radi sta mu volja :doh:
 
Vrh Dno