Pastrmka 2019

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.115
Broj reagovanja
942
TMC ti vidiš u vodi tulare zato što su oni najmanje pokretni a i relativno su veliki pa ih je lako zamjetiti, većina njih ima i kućicu ili su fiksno pričvrćeni za kamen.
Jednonevke:
-Nimfe velikih jednodnevki kao Danica, Vulgata i Zetana su tzv. buried nimphs ili zakopane nimfe koje žive u pjesku cijeli život da bi se u proljeće najčešće druga polovina maja otkopale iz pjeska i krenule put ka površini i transformaciji u odraslu jedinku. (razlog zašto ih nemožeš naći u vodi osim u rijetkim situacijama kad najčešće nalazimo samo košuljice)
-Nimfe srednje velike jednodnevke (ali ipak dosta manjih jednodnevki od Emphemera) tzv. Stone clingeri ili nimfe koje se drže za stijene su spljoštene i krecu se brzo a borave u vodama brže struje i kamenitog dna imaju izraženu glavu i torax sa velikim spljoštenim nogama (march brown, ecdynorus itd...) nije ju lako uloviti rukom u vodi.
-Nimfe koje najviše imitiramo su Beatide, sitne nimfe, to su nimfe većinom manjih dimenzija do 10mm duljine tijela mada je većina do 5mm su jako tanke i najbrže se kreću u vodi od svih nimfi u biti nimfe stalno slobodno plivaju držeći se dna samo kad se preobražaju u odrasle leteće insekte jako brzo vijugavim pokretima idu ka površini i u dodiru sa istom im puca hitinski omotač te se iz njih izvaljuju odrasli leteći insekti tzv.dun.
Znači nije do tebe jednodnevke je teško uloviti u tekućoj vodi... ako te već jako zanima što je u datom momentu u vodi od nimfi najbolje je uzeti bijelo platno 50x50cm rastegnuti izmešu 2 štapa i potopiti u vodu te podignuti za par minuta i fino vidiš što ide tad i tad.

:whistle:
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.732
Broj reagovanja
1.051
Lokacija
Svilajnac
Hvala na savetima. Definitivno ću da razvucem belo platno da vidim šta mi je sve promaklo bas me interesuje a svakako će mi biti od koristiti, šta je Oliver Edvards bio veći zaluđenik od nas ;-)
Kada generalno kreću insekti da budu aktivniji, kada je pravi pocetak musicarske sezone, sredina aprila, period kada kreće sve da zeleni?
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.304
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
TMc je napisao(la):
Hvala na savetima. Definitivno ću da razvucem belo platno da vidim šta mi je sve promaklo bas me interesuje a svakako će mi biti od koristiti, šta je Oliver Edvards bio veći zaluđenik od nas ;-)
Kada generalno kreću insekti da budu aktivniji, kada je pravi pocetak musicarske sezone, sredina aprila, period kada kreće sve da zeleni?
U svakom trenutku na dnu imas insekata. Nekima je nimfalni vek i po 2 god dok ne izadju na povrsinu. Vezi par zeceva u 3 boje tamno maslinasti, sivi -natural , cigla boja ili rust, vezi fazane , kamenjarke i nekog princa i pokrio si sve. Samo usaglasi dubinu i protok vode sa otezanjem. Pozz
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Na Resavi sam baš baš retko viđao jednodnevke, masovna rojenja se ne sećam da sam primetio a u vodi su mahom tulari. Da li je moguće da na nekoj reci bude toliko malo neke vrste a pogotovo jednodnevki koje su inače najzastupljenije?

Pozdrav TMc,

Resava je prepuna jednodnevki, ali ih mozda nisi primetio. Vecina nashih najcescih vrsta su u njoj zastupljene.

Bistro...oldsurehand

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.732
Broj reagovanja
1.051
Lokacija
Svilajnac
Ovo sam našao, larvu tulara i nimfu kamenjarke i sad za vikend male gamarruse ali njih nisam slikao
0f54b5c8c63aa701c57d98bd26978926.jpg

e25b0345f7dcb0b0b4c456862d573d27.jpg

Prošle godine sam leti viđao jednodnevke da lete nad vodom ali ih je stvarno bilo malo, sitnije verovatno nisam umeo da prepoznam. Obavezno nosim belo platno da detaljno istrazim vodu već na prvom sledećem izlasku.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
Platno treba da bude mrezica jako gusta

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.732
Broj reagovanja
1.051
Lokacija
Svilajnac
Mislio sam da kupim ono platno što se koristi za ceđenje sira deluje mi odlično za to.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
silvio je napisao(la):
ili obišna dječija pelena pamučna  ;)
Na zalost to verovatno skoro niko ne koristi....

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.304
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
Koristi i zove se svedska pelena koristi se za siroki povoj. 100 din u apoteci :)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
Vidim sve znas [emoji2] drago mi je da ima jos ko to koristi....
Tmc, ne kupuj pelene ubapoteci gde te znaju.... da ne pocnu da pricaju da imas negde neko dete [emoji23]
A jos gore je da im kazes za sta stvarno kupujes [emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.304
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
Ma koristimo pampers ali za siroki povoj mora tetra. Imas i varijantu sa gazom. Imaju one vece gaze. Isto nisu skupe. Zaheftas  je ih na dve letvice ili dve motke .
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
907
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Za trenutak sam pomislio da nam je ricMa presao u Amiše. :whistle:
 
Vrh Dno