Pastrmka 2020

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Ova druga je bas lepa [emoji106]

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.698
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
Bravo komšo. Ja se još nedam da zatvorim sezonu pastrmki, sutra redovno kolo a ozbiljno se razmišljam i Gradac vanredno kolo 30-og [emoji3]
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
e da nisam ovu Neretvanku okacio...
c361e0db9052da1c39991aed96560221.jpg


Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk

 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Slaba sezona na Lištici. Velika suša, pono mreže i struje.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Meni ovo djeluju ribe sa Lištice ako se ne varam?
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Promaklo mi je ... a najviši problem su ribolovci-krivolovci koji love na sve i svašta a dave sve veće od 2cm tako da na žalost ljepa rijeka sa odličnim prirodnim prirastom i mrijestom ali nažalost sa vrlo malo svijesti o ribama koje u njoj žive.
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
@easyrider: Ove ribe mijenjaju boju u odnosu na podlogu. Obrati pozornost na boju podloge. Na prvoj je podloga alga, mahovina i šarena sjena. Zato je sva zelena i šarena. Druga je bijela jer je na bijelom pijesku. Da ih zamjenim za nekoliko sekunda bi jedna poprimila boju druge. I obične ubačene potočare mijenjaju boju ali ne za nekoliko sekunda ili minuta kao ove već za nekoliko dana.

@silvio ti si pravi expert. Ne znam jesi li primjetio da ovakvih gotovo istih ima i u Neretvi oko Mostara ali su vrlo rijetke. One oko Konjica su drukčije.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Bas prelepe ribe... Meni se ta prva isto najvise dopada.... Uvek sam te ribe sa mahovine voleo da lovim.
 

easyrider_

Full member
Učlanjen(a)
25.07.2007.
Poruke
661
Broj reagovanja
299
Lokacija
Banja Luka
@easyrider: Ove ribe mijenjaju boju u odnosu na podlogu. Obrati pozornost na boju podloge. Na prvoj je podloga alga, mahovina i šarena sjena. Zato je sva zelena i šarena. Druga je bijela jer je na bijelom pijesku. Da ih zamjenim za nekoliko sekunda bi jedna poprimila boju druge. I obične ubačene potočare mijenjaju boju ali ne za nekoliko sekunda ili minuta kao ove već za nekoliko dana.
Znam za ovaj fenomen.
Pratio sam i kako (jedna te ista) riba u toku sezone mijenja kolorit bez da je promjenila vir, ne toliko ekstremno ali primjetno
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Ono što mogu da kažem da je prva riba sa Borka ili izvorišnog dijela a da su donje dvije iz nizvodnog dijela... ove tigraste forme potočara se javljaju na Lištici skoro isključivo u gornjem izvorišnom dijelu a ove dvije zadnje mi izgledaju kao prave Jadranske forme potočara malena tupasta glava u potočara i sitne mnogobrojne crvene i crne pjege koje su dosta čak i preklapaju koja ima dosta morfo sličnosti sa mekom vi je zovete domaća...
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.698
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
Znam za ovaj fenomen.
Pratio sam i kako (jedna te ista) riba u toku sezone mijenja kolorit bez da je promjenila vir, ne toliko ekstremno ali primjetno
Kažu da ove koje su crne mahom imaju problema sa vidom i zato biraju tamnije boje jer tako zapravo vide svoje okruzenje.
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Ono što mogu da kažem da je prva riba sa Borka ili izvorišnog dijela a da su donje dvije iz nizvodnog dijela... ove tigraste forme potočara se javljaju na Lištici skoro isključivo u gornjem izvorišnom dijelu a ove dvije zadnje mi izgledaju kao prave Jadranske forme potočara malena tupasta glava u potočara i sitne mnogobrojne crvene i crne pjege koje su dosta čak i preklapaju koja ima dosta morfo sličnosti sa mekom vi je zovete domaća...
U pravu si ova prva je iz Borka a ova druga iz Blata. Ova iz Blata ima malu glavu jednostavno zato što ima hrane u izobilju i brzo raste pa joj glava ne stigne pratit. Čak i ubačene imaju puno manju glavu, odnosno istu glavu ali veće tijelo u Blatu nego u Borku. A boju joj određuje podloga. U Blatu je bijeli šodar a u Borku alga i mahovina. Sve je to ista vrsta. Po mitohondrijskoj genetici meka a po nukleusu različita od ostalih iz okruženja. Po izgledu ja bi najprije reka ko iz mediteranske Španjolske i Francuske. Ne zna se još koja jer nije istraživana nikad detaljno. Baš ću jednom istu ribu uslikat na različitim podlogama u razmaku od nekoliko minuta.
 
Vrh Dno