Peš kao neodoljiv zalogaj velike pastrmke - "Whitlock's matuka sculpin"

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Velika pastrmka ležeči u nekom viru, ili iza kakve prepreke, ili ispred/iza kakvog spruda, jedva čeka malog jadnog peša da posakuče po dnu, da se digne sa dna ne bi li konačno malo prošetao iz svoga zaklona. Kada se to desi sledi silovit napad.

Fenomenalan strimer, gotovo savršen mamac za velike pastrmke. Prva u mislima mi je potočna pastrmka, ali ni druge nisu imune na imitaciju peša.
Peš je mnogim velikim grabljivicama, verujem broj jedan u ishrani, ili barem tu negde. Na imitaciju peša sam lovio mnoge grabljivice, a među njima je i pastrmka. Iksreno to je jedna od mojih prvih muha/strimera koju sam imao svojoj kolekciji.

Upravo sam jednog napravio po receptu, pretpostavjam jednoga našeg kolege a ime mu je gregor :)
http://www.josko.org/vezava/muhe/Whitlockovkapelj.htm Ovde je i recept.
Baš sam nešto čačkao po svom priboru i muhama kada gle nemam ni jednog, svi sto sam ih imao odavno su ostali negde na nekom dnu. Mislim si ja, e blago meni, bez čega ja idem na vodu.
Uveren sam da bi svatko od nas trebao imati jednog takvoga.
Ovaj mi se posebno dopao, samo ja sam napravio mog u verziji sa žučkasto svetlo zlenim stomakom sa laganijim tamnim prelazom prema leđima. Uglavnom može da se radi u mnogo varijacija.

Neke koje sam vidio su prava remek dela, bilo bi mi zao u vodu ih spustiti :)

Ako je tko lovio sa ovim strimerom neka se oseća slobodan podeliti svoja iskustva, pa i slike kakve pastrmke uhvačene Whitlock's matuka sculpin-om.

Saveti, pitanja, glasna razmišljanja sve je dobo došlo!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Sebastijane veoma mi je drago da se neko setio da pomene jedan od uzestalih zalogaja krupne pastrmke i mladice. Vec godinama unazad mladica na Drini narocito u zimskom periodu povi se na sundjerastog pesha! Verovatno se pitate zasto? Pa ovako pocetkom zive narocito u novembru mesecu (kada su i ulovljene najvece), mladica se polako priprema za mrest, krece da potrazi pogodno mesto gde ce poloziti ikru. Za jednom zenkom u svadbeni pohod krecu nekoliko desetina muzijaka koji ciste sve sto se nadje na putu i na mestu koje je zenka odabrala za mrest. Pesh je mala riba veoma zahtevna jer u reci u kojoj ima oce ribe slobodno moze da se pije voda! Zbog opasnosti (gomile mladica i krupnih pastrmki) pesh se kamuflira i boja tela mu u potunosti odgovara tlu na kome obitava. Glavna hrana pesheva je ikra salmonida ali i druge bele ribe, ali salmonida na prvom mestu, kavijar (i tata bi sine). Drina je puna pesheva, mislim da ne postoji reka u blizini sa tolikom populacijom pesha. Zbog njevo osobine da krka ikru, muzjaci mladice ciste tlo od pesheva, skobalja stotinama metara u precniku, da u potpunosti otkloni opasnost od unistavanja ikre. Ovo je prilika u kojoj ce i pocetnik imati mladicu na stapu. Naime, "kada znas!", na kom mestu se mladica mresti na sundjerastog pesha mozes da ulovis mladicu iako je nikada do tada nisi pecao. Ali kad je u pitanju lov na sundjerastog pesha na Drini, Limu, Uni...potrebno je imati iskustva sa poznavanjem tla reke, jer pesh je ribica dna i ako bi se bacao strimer mora da mude dobro otezan, kao i varalice rucne izdare sundjerasti pesh. Ja sam pravio pesheve naravno sundjeraste jer pre musicarenja lovio sam madicu na Drini na ovu varalicu kao i na zvecku u letnjem periodu. Ne volim toliko da lovim strimerima, zato se i sada u jesenjem i zimskom periodu bacam sundjerastog pesha. Ali svakako mislim da je Gregorova kombinacija veoma dobra. Ali ja imam dosta dobrog iskustva sa pecanjem mladice na pesha. Imam predlog za ljude koji bi to isto uradili ali na strimera. Najbolja kombinacija boja kod pesha je zut stomak, malo crvenkasto ispod vrata kao da je riba zaklana, i ledja sa nekim crnim straftama, u potpunosti lici na pravog pesha. Do ovakvog zakljucka sam dosao davno, jer sam otisao u grafopromet u Cacak i kupio kolekciju od 20 varalica ruzno pache. Od svih tih 20, najbolje se pokazala varalica koja je ima zut stomak, crna ledja, i crveni vrat kao da je ribiva zaklana. Na tu varalicu nije bilo promasaja nikada. Zato sam ja odlucio da napravim tako nesto u obliku pesha. Ovakva kombinacija se pokazala kao neprikosnovena! Predlazem svima koji pecaju na strimere da naprave ovakvo nesto jer se sigurno nece pokajati to je plod dugogodisnjeg ispitivanja. Prosle godine u Krivom viru na Drini covek je pecao mladicu na sundjerastog pesha a uhatio klena od 5.5kg i bucova od 8kg, znaci da nije mladica jedina riba koja se hrani peshevima, a za Drinske pastrmeke da ne pominjem jer kolika je sansa da se uhvati mladica tolika je i da se uhvati i pastrmka!
 

Prilozi

  • muehlkoppe5.jpg
    muehlkoppe5.jpg
    21,4 KB · Pregleda: 1.232

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hehe, baš ovaj danas što sam ga napravio je takva kako si opisao, crna leđa, žut stomak i crveno kod škrga. Ali slučajno ispalo tako jer sam imao materijal za takvu kombinaciju.
Inače sam ih radio pre u sivoj varijanti kada sam lovio smuđeve na dunavu. Samo što nisu bili u ovoj verziji Whitlock's matuka sculpin.
Več vidim u jesen kao ču na savi da dignem neku mrcinu ;-)
Ovo što si rekao o mužijacima mladice kako krkaju peševe u to posebno vreme je dobro imati na umu.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Meni ne moze da se okamne nijedan novembar jer je to mladicarski mesec! Ali sam imao dosta uspeha sa lovom pastrmke u letnjem periodu na pesha sitnijih dimenzija, ali to je bilo davno ne secam se kad sam poslednji put pecao pastrmku varalicareci, jedino kad sam na Drini nekoliko dana pa onda bacam zvecku i pesha za mladicu!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Meni ne moze da se omakne nijedan novembar jer je to mladicarski mesec! Ali sam imao dosta uspeha sa lovom pastrmke u letnjem periodu na pesha sitnijih dimenzija, ali to je bilo davno ne secam se kad sam poslednji put pecao pastrmku varalicareci, jedino kad sam na Drini nekoliko dana pa onda bacam zvecku i pesha za mladicu!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Jaka fora sa ziletom za formiranje glave!!! Nisam znao, tome ovo sluzi!!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da dobra fora, ali ide fino i sa oštrim makazicama. Baš mi je zanimljivo ovo vezanje dlake, i oblikovanje. Ima takvih strimera koji su celi iz dlake pa ošišani i oblikovani.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Srneca ili jelenja dlaka su mekane tako da se mogu vrlo lako oblikovati i ne toliko ostrim makazama! Ali njegova verzija pesha je odlicna samo dalo vise da ubaci crvenog ispod skrga da uradi stomak od zute dlake, a u ledja da malo doda crne tako da budu sto sarenija da lice na pravog! Nemam pojma sto je ova kombinacija toliko popularna kod mladice i pastrmke, ali tako je! Verujem da ce se dobor pokazati i u lovu drugih grabljivica cistih voda jer je pesh indikator ne zagadjenosti.
 

machak89

Junior member
Učlanjen(a)
26.07.2006.
Poruke
37
Broj reagovanja
0
Svidja mi se taj strimer, moracu pokusati da ga napravim, jer mislim da bi bio uspesan kada se Ribniku poveca vodostaj...
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Obavezno probaj, garantujem uspeh narocito u jesenjem periodu krajem septembra kada se pastrmka sprema polako za mrest tada je ti je sansa da uhvatis trofejne primerke, jer do sada mi se nije dogodilo da uhvatim sitnu pastrkmu na pesha.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Moj savet svima koji vole da koriste imitacije pesa, je da zamene sisanu glavu od jelenske dlake sa sisanom glavom od vune. Tacno je da sisana jelenska glava izgleda zesce i pali kupce muva, ali pes je stanovnik dna i vuna mnogo bolje tone od dlake ispunjene vazduhom. Takodje, matuka pero je OK tehnika, ali zonker traka, pa i marabu, daju bolju akciju. Ako hocete dobar izgled sa vunom, premazite je silikonom, kao Siliclone muve Bob Popovics-a. Ali, ako to uradite dodacete muvi plovnost, sto donekle negira upotrebu vune. Vunene glave se i brze vezuju, sto je dobro ako se peca extra-fast glavom uz stenje i klade pod vodom.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Nemam iskustva sa tim, ali ako dovoljno otezas strimera i ako je od jelenje dlake tone ko kamen da si bacio, tako da se lepo snalazi po brzacima iritirajuci najkrupnije ribe, ali opet naglasavam da je najbolja verzija sa crvenim segmentom ispod skrga, zutim stomakom i crnima straftama po ledjima, od svih verzija ova je neprikosnovena.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Evo jednog moga, slikan na brzaka. Da bi brze tonuo, pritisnes glavu kao sundjer da se napije vode pre bacanja.
 

Prilozi

  • silikonski pes.jpg
    silikonski pes.jpg
    17,7 KB · Pregleda: 1.638
Vrh Dno