Peš kao neodoljiv zalogaj velike pastrmke - "Whitlock's matuka sculpin"

Gregor

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2006.
Poruke
45
Broj reagovanja
0
Oldsurehand je u pravo!!!

Pesa treba spraviti na samo dno, sto je kod glave od dlake mnogo teze nego kot vune.

Moja kreacija gore je pre svega za pecanje na jezeru i na mirnim djelovima rjeka, kdje nije potrebno toliko akcije. Za brze (i duboke) vode, kdje je potrebna akcija (zonker strip) koristim variantu sličnu Oldsurehandovi.

Inace kod imitacija pesa je jedna bitna cinjenic a- udica mora da bude kvalitetna zbog cestog udaranja u kamenje ili treba koristiti zastitu (debeo mono), kao za stucje strimere za obrastle vode.
A najbolje je, da se cjeo strimer veze tako, da je udica prema povrsini vode ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nesto sam zaboravio napomenuti, mojega sam napravio na isti način kao što je onaj na http://www.josko.org/vezava/muhe/Whitlockovkapelj.htm Samo da moj ima telo od vune, baš zaradi bržeg tonjenja. Ali nije baš tako primeren za jače vode, jer sam ga pravio za jedan poseban deo Save dolinke. Napravit ču i jedan takav sa vunenom glavom.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Bas htedoh da se ukljucim, ali ispasce da opet zanovetam. Pes mora na dno. Ja koristim JIG udice, ali to prestaje da lici na musicarenje i lici na dzigovanje smudja. Na jig glavama radim i cased caddise. UBIJAM na njih ;-)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
I ja se slazem da sa dlakom od srne ovaj strimer mora imati i "pola kila" olova da bi dospeo na dno, sto i nije bas pogodno za musicarenje. U stvari imitiranje zivotinja koje leze na dnu je veoma tesko musicarenjem. Ipak, moguce je na plicim mestima, na koja bas i dolazi pastrmka po peseve. Gledao sam puno puta pastrmke kad jure peseve i krkusice. Tada sam dosao do neverovatnih otkrica, ali o tome drugom prilikom. Napomenucu samo jednu zanimljivost. Vise puta sam video potocne pastrmke kako njih nekoliko u tandemu napadaju ribice. To, nesumnjivo, rade planski.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Taćno to,  right between eyes! Ne da mi se ga slikati sada, ali sam baš sa namerno napravio moga sa glavom od srnine dlake, telom od žute i zelene vune (i nešto olova u trupu). Planiram njime loviti na jednom mestu gde ima prepreka, čistine, uglavnom sve je šljunkovito sa podvodnim sprudovima a dubina nije veča od 1.20 m. Tamo znam da ima velikih pastrmki jer sam ih skužio. Evo vam i slike jedne uhvačene na baš tom mestu.
 

Prilozi

  • IMG_0060.jpg
    IMG_0060.jpg
    85,4 KB · Pregleda: 401

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo i ove umetnicke slike :)

To je taj sto sam ga prvoga napravio. Imam jos nesto, ali nisam zavrsio, kada ga zavrsim ce da vidite. Mozda posle upotrebe a mozda i pre ;-)

Sledeci put cu kotistiti fotoaparat. Morat cu i to da nabavim, sa ovim sto ga sada imam se bas namucim kada ocu detaljnu i cistu sliku neke minijature.  A po nekada mi se i ne da raditi desetak slika za jednu koristnu.

Tako eto samo simbolicno da vidite moju malu kreaciju, inace lepo tone i lepo izgleda kada ga se cuka.
 

Prilozi

  • 15-08-06_1844.jpg
    15-08-06_1844.jpg
    14,5 KB · Pregleda: 384

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nažalost jedan projekat peša sam zasro :), ali sam zato napravio malo težu i veču varijantu ovog prvoga (10cm). Ima i pojačane škrge za razliku od onoga manjeg, i jako puno vune u trupu, pa čak i holografske oči :)

Varujem da če biti lovan u pravo vreme na pravom mestu!
 

Prilozi

  • 90_44e46748ea408.jpg
    90_44e46748ea408.jpg
    30,3 KB · Pregleda: 393

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Sebastijane prijatelju jel znas ti kako izgleda prirodni pesh? Moram da te ispravim, nemoj da se ljutis to nisu skrge nego peraja u obliku lepeze. Nekeko ti je pesh mnogo svetao, ali opet postoji gomila kombinacija koje niko ne sme da ospori, u ovom sportu sve je dozvoljeno, ali ja sam pristalica pesheva sto realisticnijih. Evo ti slika pa vidi kako izgleda prazi pesh.
 

Prilozi

  • rheophile.jpg
    rheophile.jpg
    159,5 KB · Pregleda: 311
  • cottus_gobio.jpg
    cottus_gobio.jpg
    7,6 KB · Pregleda: 351

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
znam ja kako peš izgleda. Uhvatio sam ih na stotine. Pecao na njih također. Ima ih raznih boja. svetlijih do skoro crnih. Bas sam namerno i radio u toj boji, jer moji vobleri u takvoj kombinaciji su bii vrlo ubojiti. Na kraju riba nema pojma, kada se zaleče i na red head minowe, voblere itd. Važna je tehnika i akcija. Ne moraš verovati ali stari ljudi koje sam upoznao na dunavu blinkerisali su smuđa sa viklerima, a ni malo nisu slični ni jednoj ribi :) Ali u njihovim rukama su oživeli, i vatali. Buduči da je ovo umetnost, tako i ostaje, tu nema granica ;-) Inače na realistične stvari ja, lično, sam imao najmanje uspeha. I naravno da znam gde riba peš ima peraje, i znam za te male peraje ispod, ali ja sam mu dao te škrge van ;-) Možda malo apstraktno, ali verujem da če da odradi svoje!
Naravno da se ne ljutim, samo sam morao da odgovorim, jer peša dobro poznam i često je bio kod mene u gostima na udici kao keder za smuđa.
Još jedna svtar to crveno kako sam ih nazvao škrgama, a na mestu je tih peraja, če doprinjeti boljoj akciji, tj. ima akciju geganja kroz vdu. Isprobano 100%
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Probaj sa farbanom srnecom dlakom! Zura dole, crna gore crveno ispod skrga kao da je zaklan.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ovoga moga cu jos da ofarbam, malo sam ga več, ali još ču malo. Inače pre sat i po vremena mi se otkačila jedna kaliforniska pastrmka. Imala je sigurno oko 60cm, tek sada dolazi za mnom muka. Sve mi više krivo. Neverovatno je bila borbena, savila mi štap (imajuči u vidu visok vodostaj i brzinu toka) bilo je mnogo gadno, cak je jednom iskocila malo vise od pola metra iz vode. Tako snažno se vrtila u krug ko da bi bila mladica, ali je bila kaliforniska, bio lep dril ali ja nemam kontrakuke na svojim muhama tako da se je ipak oslobodila nakon nekog vremena. Mozda da sam ju bolje zakacio bilo bi vajde. Inace dobio sam ju na zecije uvo u brzem delu toka. U tom vremenu sam malo zabunom zagazi dublje i usla mi voda u cizme :) Ali zato sam ovih do 20-30 cm kalife i potocare olesio danas.
Sada sam se vratio kuči na ručak i da se osušim :p Svo mi dupe mokro hehehe
Za pola sata ponovo idem na jedno drugo mesto gde sam vidio nesto velikih pastrmki, pa se nadam da cu da uspem plasirati peša na to mesto. Pecao sam i njime danas ali ga nisam mogao zabaciti, teža je oko mene sve neo drveče i grane, a do malo dalje da zagazim ne mogu tako da sam morao laganim nimfama, a za suve nije bilo sanse, bar na tom delu.
 

ins0mnia

Junior member
Učlanjen(a)
09.10.2007.
Poruke
52
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
evo i od mene par pesica .. otezao sam ih olovnom zicom
oci sam napravio od olovnih kuglica spojenih zicom
 
Vrh Dno