Pijor

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Spominjali smo ovu ribu u par navrata vezano za Vlasinsko jezero,zapravo da joj se izgubio svaki trag pa osetio sam potrbu da napisem nesto o njoj da je ne bi skroz smeli s'uma..
Veoma je interesantna ribica koja po procenama iz raznih prica jedva moze da naraste i do 20 cm,a sto se njenog naziva tice na latinskom je Phoxinus phoxinus...
Zadrzava se u brzim planinskim rekama a najblizi sused joj je Pastrmka, ali odnosi im nisu bas prijateljski jer  mala Gagica cesto postane plen grabezljive pastrmke.
Nezna je i mekana ribica,iako je vrlo ukusna  retko ko je koristi za jelo jer zaboga treba nekoliko kilograma za solidan rucak.. :D :D :D
Od mene toliko i mog znanja o ovoj malo ribici..
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Meni je pijor pokazatelj dobrog kvaliteta vode u kojoj živi. Mislim da je osetljiviji na zagađenje od svih naših riba.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Jeste, ali koliko mogu da primetim obilazeci razne visinske potocice i recice nema ga ama bas nigde sto znaci da ili ga trebi PASTRMKA ili se jednostavno izgubio.
Mada postoji i treci nacin a to je onaj najgori LJUDSKI FAKTOR  :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nema ga baš svuda. Ja sam ga najčešće viđao u Crnom Timoku, Koritničkoj reci, Vlasini (iznad C.Trave), Lisinskom jezeru i pritokama.

A, da, umalo zaboravih. Mislim da bi trebalo prebaciti ovu temu u neki odeljak o životu riba, iako se pijor lako može loviti muvom.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Sag ce uposlimo Lakita ako nije zaglavio na nekoj IGRICI.
Mada zadnje moje obitavanje svih recica i potocica od vlasine pa navise nigde ni traga ni glasa ovom lepotanu.
A vidjao sam ga pre 10 god. kada sam plovkario bila ga je bozicka reka prepuna a sada mrka kapa....
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Guglao sam malo i procitao na par mesta da je PIJOR i dalje ziv i da ga i dalje ima i to ne nekim vodam na kojima nisam ni pomislio da ce ga biti
U pitanju je pored Lisinskog jezera,i Jovacko jezero koje je kazu prepuno klena,a izmedju i ostalog sicusnog PIJORA????????
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
hal.jpg

Ja sam ga pre 15-ak godina lovio u Svrljiškom Tomoku odmah uzvodno od Svrljiga. Bilo ga je jako puno. Drug mi reče da ga ima sasvim dovoljno u Crnom Timoku i pritokama, a čujem da ga ima i u Pridvoričkom jezeru kraj Blaca.

Verujem da ga ima u većini malih prelaznih salmonidno-ciprinidnih potoka u Srbiji. Nije on toliko redak kao recimo klenić koji je postao neuhvatljiv. Mislim da klenić ubrzano nestaje iz naših voda i da ga pod hitno treba uvrstiti u riblje vrste pod trajnom zabranom lova. Nego da ne skrećem sa teme...

Evo par lepih sličica:

piorzenkamd3.jpg

Ženka u vreme mresta​

piormuzjak2yq1.jpg

Mužjak u vreme mresta​

I za kraj, naravno:

43_f1.jpg


:D
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
:respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci, juče sam lovio larve vodenih insekata u Svrljiškom Timoku, prvo ispod, pa iznad Svrljiga. Čim sam video gornji tok, prvo sam pomislio na pijora, pastrmku i peša. Verujem ti da ima pijora, a tri peša sam ulovio mrežicom za insekte i čuvam ih u jednom malom akvarijumu. Možda je offtopic, ali pijor i peš su gotovo uvek susedi, koji za život traže slične uslove. Goci, mogao bi da otvoriš temu o pešu. Za uzvrat, poklanjam ti tri živa ili pržena peša, po želji.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Čuvaj ih žive, dolazim da ih slikam makro opcijom! Prženi uvek ispadnu ružni na slikama...  :)

A sa ta 3 komada bi mogli i u poribljavanje Gabrovačke reke!  :D

Svrljiški Timok je zanimljiva rečica! Ja sam pecao 2 dana i ulovio brdo majušnih klenova, pijora, pliski i potočnih mrena, a čini mi se je bilo i krkuša i beovica. Jedan klinjo mi je rekao da je pre neki dan upecao grgeča. Uveren sam da bi tu moglo biti i klenića.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Goci, zadnja slika ti je odlična. Fenomenalna montaža za pastrmku: nifma+keder. :tbumb: Nema promašaja.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Upecao sam ga na muvu u Grzi i Lisini(jezerima).
 

geronimo

Junior member
Učlanjen(a)
08.05.2006.
Poruke
54
Broj reagovanja
0
Lokacija
SARAJEVO
Optimista je on (pijor) muha mu je skoro ko glava al ako je nemgu pojest bar mogu musicara zezati i dosadjivati  :hammer: :hammer:
 
Vrh Dno