Pitanje početnika: pribor za štuku

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Mushicario bih shtuku :D,zanima me kakav mi shtap treba cekrk,konac i ostale stvari i neshto o zabacivanju strimera?  Svaki savet mi je dobro doshao!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pre nego što nagrnu saveti moraćeš da objasniš na kakvim (veličina, dubina, boja, vetar, reka, jezero, bara, zatravljenost...) vodama planiraš da mušičariš i kolike su štuke koje realno očekuješ.
Jedino tako ti možemo savetovati kolike strimere, koji konac, čekrk i štap da obezbediš.
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
U pitanju su bare,delimichno zatravnjene zelenkaste boje,imash shtuka velikih velichina,chak i preko 10kg,ali ja bih za pochetak neke manje. :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako su štuke do 5 kg, ne treba ti jači štap od AFTMA 7, za bare. Ja koristim 6, jer nikada nisam izvadio veću od 4.5 kg (85 cm). Imao sam jednu od oko 10 kg i jednu od oko 7 kg na udici, ali oba puta na 8.6 ft AFTMA 5 i nisam mogao ništa tim krokodilima. Ako misliš da izvadiš takvu, moraćeš da uzmeš čak AFTMA 8 ili 9.
Mnogo sam se raspisao, a to bi moglo da te zbuni. Uzmi ti za početak štap dugačak 9 ft AFTMA 7. Nemoj da uzmeš jeftin i nekvalitetan štap. Za klenove, pastrmke i lipljene možeš da štediš, ali za babaroge je vrlo bitan kvalitet. Gledaj da štap bude jak, mesnat i dugotrajan. To znači otporan na zveket strimera o vrh i čupanje štuke od 3 kg i dodatnih 15 kg trave, kesa i korenja koje pokupi usput.
Ako umeš da se prikradaš i ako su bare pogodne za gaženje neće ti trebati zabačaji preko 10-15 metara, pa nemoj da uzimaš pribor prilagođen distance castingu, već onaj koji će ti obezbediti full kontrolu na umerenoj udaljenosti.
Ja koristim Vision GTFour 906 i zadovoljan sam. Ti možeš da uzmeš isti takav, samo 907, za svaki slučaj. Imaju i SW verziju, koja je izgleda još bolja za štuke. To možeš da kupiš u Srbiji, sa garancijom, kod Travara. Odmah uzmi i Koma čekrk i neki konac. To će te koštati oko 300 eura.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Dosta je  pisano o izboru stapa za stuku. Probacu da nesto kazem iz mog ugla s obzirom da mi je to omiljena riba za musicarenje. Kada sam stuku pocinjao da musicarim u startu sam na objasnjenje i savet prijatelja kupio stap od 9 fita i akcije 9. Sam pocetak je znacio bol u ramenima i zuljevi u sakama. Kako je vreme odmicalo sve je leglo na svoje mesto ali brz prelazak sa 5 na 9 je imao negativne posledice s obzirom na moje tada malo iskustvo u musicarenju. Kada je sve leglo na svoje mesto odlucio sam da se spustim na stap klase 7 i tada prodao tu 9 ku. E sada da li sam doneo pravu odluku. Moj zakljucaj je da sam pogresio. Koji su razlozi. 7 ca je dobra za neotezane strimere kako za stuku, bucova ili smudja ali vec se muci sa zonkerima i otezanim strimerima. Sve u svemu lakse je sa 9 kom s obzirom da za stuku koristim velike strimere (90% zonkere) u ranznim varijantama od 15 do 20 cm a to kad se napuni vodom... Sledece sto se moze procitati a ja cu probati da te posavetujem da ne legnes na rudu da mozes sve to i sa 5 com. Mozes ali da juris bucova sa lakim strimerima. Mozda je i najbolje da se otvori tema KOJI STAP ZA KOJU RIBU. Sami proizvodjaci ne bi ni pravili toliko stapova raznih akcija da nema potrebe za tim. Ako zelis solomonsko resenje MOJ savet da nadjes stap akcije 7/8 i resis dve muve u jednom udarcu. I naravno kanapi F, F/S, S u zavisnosti od vode i uslova koje imas. Bistro
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Koristm stap 7/8 9' (GRXi Greys) i  sa njime rollcastam zonkere od 10 pa cak i do 15m u daljinu sve ovisi na kakvom sam položaju - obala ili u vodi). Kanap je sedmica i sa tom kombinacijom za sada pokrivam svemoje potrebe. Naravno leader mi nikada nije duži do 2m kada koristim te velike strimere. 
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Rado bih ja kupio taj pribor od 300e :D :drool:,ali nemam toliko para kad budem primao platu ili vishe para kupicu sigurno!! Za sad me interesuje neshto oko 100-120 evra,a cekrk bih polovan nasho.  Hvala svima na odgovorima i savetima!!
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.118
Broj reagovanja
1.176
Lokacija
Čačak
lazo a gde su te barice?
negde oko cacka?
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ako je namensko mušičarenje štuke u uslovima koje si naveo, podrazumevaju se i veliki strimeri, moj konačan odgovor je DUGA DEVETKA  :D
Možeš uspešno koristiti i klasu 7/8, tada imaš idealan pribor za smuđa/bucova ali si uskraćen za lagano mlaćenje sa ogromnim strimerima. Naravno, možeš koristiti i klase 5/6 ako ti štuka nije cilj, već samo usputna kategorija sa manjim i lakšim strimerima koje uvek treba imati u kutiji. A što se tiče veličine ribe čak i one najveće savladaćeš i sa lakšim priborom ali samo uz pomoć mnogo sreće ;)
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
Neki dan, s namjerom kompletiranja pribora iskljućivo za ribolov štuke kupio sam polovan štap "Pflueger Supreme" 7-8, i upario ga sa WF7 špagom (koncem). Uglavnom, nakon isprobavanja na vodi (samo jedan neuspješan napad štuke  ::)), pristup jačeg pribora nije mi se svidio, zbog osjetne razlike u težini naspram klase 5-6 (Shakespeare Odyssey) kojom inaće ribolovim. Ne znam jesu li tako drastične razlike u težini i osjećaju i sa drugim, malo kvalitetnijim (skupljim) štapovima jer malo mi ih je prošlo kroz ruke, ali poslije ovoga više mi se sviđa ideja lagane improvizacije postojećim 5-6 štapom i kontriranjem vodoravno, te korištenjem manjih i vodo-neupijajućih materijala pri vezanju strimera. Uzevši u obzir i moju vitku građu te tanke ručice  :smoke:, za sada ću odbaciti ovaj komplet, jer me previše udaljava od neke moje vizije mušićarenja štuke.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
raspisali ste o štapu i čekrku a ima li nekog saveta za strunu tj špagu i mene isto zanima kakva glava da bude ,kraća duža ,teža ,lakša  ...to su ipak strimeri za štuku teži clouser minnowi ,zonkeri ,popperi..itd

moj pribor je vision 3 zone #8 od 10 ft i neka vision wf struna #8 ali mi nešto tu baš i ne funkcioniše kako treba dal je štap premekan ili malo predugačak ili je struna totalno neodgovarajuća (najbezbolnije bi bilo da je to)  uglavnom nemam izbacaj kakav bi ja voleo da ima ..
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Šone je napisao(la):
raspisali ste o štapu i čekrku a ima li nekog saveta za strunu tj špagu i mene isto zanima kakva glava da bude ,kraća duža ,teža ,lakša  ...to su ipak strimeri za štuku teži clouser minnowi ,zonkeri ,popperi..itd

moj pribor je vision 3 zone #8 od 10 ft i neka vision wf struna #8 ali mi nešto tu baš i ne funkcioniše kako treba dal je štap premekan ili malo predugačak ili je struna totalno neodgovarajuća (najbezbolnije bi bilo da je to)  uglavnom nemam izbacaj kakav bi ja voleo da ima ..

rekao bi da ti je probor sasvim u redu...možda ti je samo predvez malo pre dugačak. Za teže strimere ga slobodno skrati možda čak do polovice štapa. Ja uglavnom koristim predvez za dvije trečine štapa. Prilikom zabacivanja i prezentacije prisjeti se da je štap tvoja produžena ruka i probaj da sve radiš sa osečajem. Teži strimer traži drugačiji pristup od lakšeg. Radi sa osečajem. Dakle sa malo dušim povlačenjem gde je onaj oštri deo povlačenja tek negde pri kraju. Pravilnom amortizacijom če ceo sistem lepo da se ponaša a strimer češ plasirati kako želiš.
Štap je odličan, nije nužno da sa brzim štapom izbaciš dalje, dapače za jače klase je kako zapažam poželjnije da je štap neke srednje ili mekše akcije. Moj 7/8 nije brz več je srenje akcije pa dovoljno daleko bacam i velike zonkere, ponekada i sam sebe iznenadim kada roll castom prevrnem zonkera od skoro 15cm i bacim kakvih 15m.
Koristio sam neku brzotonuču wf sedmicu  i Rio Gold wf 7...Brzotonuču krostim za dublje vode kada ili kada je riba u dubini ili ako koristim totalno neotežane strimere (ne popere)...intermediate još nisam nabavio i koristio pa bi svaka reč na tu temu bila apriori.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
hvala Seb na odgovoru uglavnom problem je u tome što sam gledao neki video klip  iz Švedske  gde tip izbacuje iz dva puta otprilike i preko 25m strune po mojoj proceni i to sa veoma veoma teškim strimerom ,pa sam se isfrustrirao totalno , 15ak  m ni meni nije problem sa ovim trenutnim priborom ali zbog opreznosti i konfiguracije terena treba mi malo dalji izbačaj ... šta bih dobio recimo da promenim strunu i stavim npr RIO PIKE ili RIO CLOUSER sa kratkim težim glavama ..pretpostavljam da bi imalo uticaja na dužinu izbačaja ili možda nešto drugo od struna ...

p.s nisam imao priliku nikada da gledam uživo nekog ko mušičari štuku sem samog sebe ...jbga
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Šone je napisao(la):
hvala Seb na odgovoru uglavnom problem je u tome što sam gledao neki video klip  iz Švedske  gde tip izbacuje iz dva puta otprilike i preko 25m strune po mojoj proceni i to sa veoma veoma teškim strimerom ,pa sam se isfrustrirao totalno , 15ak  m ni meni nije problem sa ovim trenutnim priborom ali zbog opreznosti i konfiguracije terena treba mi malo dalji izbačaj ... šta bih dobio recimo da promenim strunu i stavim npr RIO PIKE ili RIO CLOUSER sa kratkim težim glavama ..pretpostavljam da bi imalo uticaja na dužinu izbačaja ili možda nešto drugo od struna ...

p.s nisam imao priliku nikada da gledam uživo nekog ko mušičari štuku sem samog sebe ...jbga

15m roll casta...drugačije i ja mogu dohvatiti iz par zabačaja preko 25m ali ako je teren zaista zahtevan pa koristiti roll cast i okrenuti strimer i zabaciti ga nekoliko više od 15m valja imati i veštinu i primeren pribor. Plivajučim strunama čep raditi bolje roll caste, tonučim je skoro besmisleno ali je ipak moguče...ja to radim  :blush: kada se mora. Te strune koje si naveo su verovatno odlične, možda rio pike i jeste najsmislenije za kupiti kada je več dizajnirana za nešto takvo - tvoje potrebe. No ja koristim univerzalnu - Rio Gold - pa sam prezadovoljan (heh za bolje ni ne znam  :D :D :doh:).
Ja čak i retko kada bacam jako daleko jer se uvek trudim loviti na viđeno i to je često na nekih desetak metara ili još manje. No, nekada je kakva štuka na takvoj poziciji da je potreban dalek izbačaj tako da tada kratki pleteni predvez i rio struna dođu do punog izražaja. Prošle sam godine jednu trokilašicu prevario nekih 20tak metara od mene koristeći tonući kanap. Video sam joj samo siluetu prepeviši se na brežuljak, prezentirao i na dubini od oko metar i po ju prevario. Bilo je još par takvih scna ali najdraži mi je lov na blizo i na viđeno. Pretraživanja koje zahteva duge zabačaje se retko kada latim za šta je npr. ta tonuča struna jako praktična stvar (ako se lovi na dubokim vodama). Ove godine sam dvije dvokilašice dobio baš na taj način.
 
Vrh Dno