Plasimo li se zmija?

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Do sada nikada nisam video na forumu nista o opasnim pojavama koje nas neprestano prate kroz ribolov. Nista jos nismo rekli o zmijama, nasim stalnim pratiocima. Verujem da ima ljudi koji nisu svesni opasnosti koje mogu proizvesti ovi gmizavci. Posto stalno idem po nekakvim kanjonima na pecanje uvek sa sobom nosim serum koji je jako jeftin, a zivot vredi. Predlazem da ga svi imamo za oko kako kazu "U zlu ne trebalo", ali imao sam dosta kriticnih situacija ali ipak sam odolevao ujedima, pogotovu sto u vecini slubajeva na pecanje idem sam. Ne plasim se, ali zmija sama po svom izgledu nekako jezivo izgleda tako da koliko god se ne plasio volim da sto pre ode da je ne gledam...Kakva su vasa iskustva?
 

Prilozi

  • poskok01.jpg
    poskok01.jpg
    50,2 KB · Pregleda: 1.094

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Zmija se plasim extra i to patoloski!

Kad sam bio klinac, otisao sam sa ocem u lov na srndaca u okolinu Mladenovca. Cale bacio jaknu na travu, da prilegnemo pored nekog zbuna. On legao na ivicu jakne i odmah kao oparen skocio, naravno ujed za stomak!!! Tu scenu nikada necu zaboraviti, i verovatno kao posledicu tog dogadjaja, vucem traumu od gmizavaca.

Inace sumadinac, slaba vajda od seruma jer on na sobnoj temperaturi moze da traje najvise 24h. Znaci jedino resenje je menjati ga pri svakom izlasku na pecanje i zamisli koliko bi, recimo Mixu trebalo doza :hammer:
Toliko bre Nis ne dobija za 10 godina :lol:

Sto se mene tice, extra sam oprezan, pazim gde hodam i pazim zasta se hvatam.
 

icaf

Junior member
Učlanjen(a)
27.02.2006.
Poruke
21
Broj reagovanja
0
Ne volim ni na sliku da ih vidim i neznam nista o njima, samo znam da izbegavam pecanje po kanjonima kad su velike vrucine tad preferiram jezera i klena, a kraj sezone koristim za takva pecanja pastrmki.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Puna mi je fijoka koza od poskoka. Na svakom stapu mi je ukras. Dva puta sam ga nagazio, a da nisam imao cizme, a da me nije ujeo. Dosta sam eksperimentisao poigravajuci se sa zivim poskocima i otprilike znam kakva je to zivotinja. Ovako: To je najveca i najotrovnija evropska otrovnica. Ja sam vidjao primerke oko metar (mozda i vise) dugacke. Verovatno su takvi teski i do dva kila. Jedan ogroman mi je pobegao prosle godine 1. maja. Izgleda da se tad pare. Bilo ih je mnogo i na sve strane se culo njihovo lagano sustanje, po cemu se moze prepoznati, a da ga i ne vidite, jer smuk, vodene zmije i gusteri brzo beze, dok otrovni "gospodar kamenjara" lagano klizi, ne plaseci se bas previse od vaseg nailaska. Racuna da znate kakvo oruzje poseduje, a i na kamuflazne ali istovremeno i upozoravajuce boje i sare. Ako vas oseti na vise od pet metara polako ce se skloniti i necete ga videti, niti imati probleme sa njim. Ali ako vas primeti kada ste mu vec prisli na par koraka retko se odlucuje da se okrene na drugu stranu i bezi. Naprotiv, ili ostaje u mestu, praveci se mrtav i stapajuci se s okolinom svojom bojom, ili, sto je veoma retko, zauzima odbrambeno-napadacki polozaj, kada moze biti opasno prici mu.
Ja volim da vidim poskoka, jer sam lovac na takve zivotinje. Naravno, adrenalin skace kad vidite ovako opasnu i po "smrtonosnim" osobinama cuvenu zivotinju. Kad ga vidim, osetim veliko zadovoljstvo, jer sta bi bilo kad ga ne bih video? A onda ga unistavam. Lov poskoka je jednostavan, ali i opasan. Neko ce reci da ne treba uznemiravati neduznu zivotinju. Ja kazem: I ribe nam nisu nista skrivile, pa ih lovimo i mucimo. A ovaj rogonja nam je skrivio. Ubio je mnogo pripadnika nase vrste.
Treba znati da poskok ne moze probusiti gumene cizme, niti kozne cipele. Mislim da ni neopren nece probusiti. Nisam siguran za tanke breathable kombinezone! Gazio sam ih puno puta. Nagazenom poskoku za kretanje ostaje samo onaj deo tela koji viri ispod nase cipele. To nije dovoljno za ozbiljan napad. Ujesce najcesce cipelu. Ja, kad lovim zivog poskoka, a na sebi imam bilo kakvu obucu, nagazim ga i pustim da mi je izujeda. On to i ne probusi. Samo grebe zubima i ostavlja otrovnu tecnost kao trag. Onda mu pritisnem vrat nekim drvcetom i uhvatim ga za vrat. Pregledam mu zube, koje on tad besno pokazuje i mislim se: "Mamu ti jebem! Hteo si mene da mljackas!?" Onda mu odsecem glavu i stavim ga medju pastrmke. Itd...
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
Ne da se bojim ali susret sa zmijama ne uzimam zdravo za gotovo, naravno uvek ih imam negde u mislima u malom mozgu (mada nije mnogo manji od velikog) kada se zavlacim po krsevima i siblju, kod nas je najgusce naseljena zmijama reka Ugar koja je planinska i tece sa Vlasica i ulijeva se u akumulaciju hidroelektrane Bocac na Vrbasu, donjim tokom pre ulijevanja u jezero nema prilaska po obali jer je strma gotovo 90stepeni i obrasla sturom kamenjarskom vegetacijom na drvecu oko reke kada udjemo camcem vidis ZMIJE po granama drveca kako vise kao nakit na novogodisnjoj jelki. Tu se ne ide bez sesira sa sto vecim obodom i odjecom do grla sa dugim rukavima.
Kao i Mix vollim i ja da ih tamanim od bjelouske do poskoka ali meni je draze da ga prvo izdevetam nekom batinom pa ga odmah oderem (ono sto ostane od njega) :-x
Inace divim se tim zivotinjama
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
na poskoka nisam naišao, nemam baš nei stav prema njima.nit se ih bojim, niti ih volim :p. Od otrovnih sam jednom naisao na crnu guju, posle tog susreta je bila mrtva guja :) hehe...Odmag sam joj zagzio glavu i cica mica i gotova prica. Nism ju oderao ;)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Postoji jedna zivotinaj koja se bavi unistavanjem ovih zivuljki ima je u Dalmaciji a zove se "mungos". Ovaj jede do poslednje zmije a kad mu nestane zmija krece na kokoske!!! A sto se tice mog seruma neko rece da je na sobnoj temperaturi postojan samo 24h to je istina, ali on se pakuje u posebne vakumske metalne konzerve u kojim moze da stoji na suncu i da mu nista ne bude. Mislim da bi ovo svi trebali da imamom, ali uzimajuci u obzir dorastao covek ne moze da umre od ujeda zmije 24h, ali opet mislim da ga treba imati jer od njenog ujeda cesto se paralizuju motorne funkcije ujedenog dela tela, pa ako si sam nije dobro!!!A za 1500dinara dobijete francuski serum u metalnoj konzervi u bocici za samotretiranje (ima iglu u sebi), mislim da i nije neka investicija!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da li poznajete nekog musicara kojeg je ujeo poskok? Uporedite to sa brojem musicara koji su stradali od saobracajke, trovanja alkoholom ili overdoze heroinom i videcete da je to vrlo redak slucaj, ako se ikada i dogodio. Mislim da je dovoljno da se malo bolje gleda ispred, kada smo u kamenjaru i nece biti problema. Stara poslovica kaze: "Budalu ce i vezano kuce da ujede".
Prosle godine se samo za 1. maj niskoj hitnoj pomoci petoro izletnika, zaleci se na ujed poskoka. Nijedan ribar. Izgleda da on napada samo one koji su potpuno neupuceni u njegova stanista i ponasanje. To su obicno deca koja se polubosa igraju na nekom proplanku pokraj sume ili njihova mama kad se natrti da kaki u zbunju. Mozda i poneki tata strada kad izvadi patku iza grma ne bi li se olaksao. Kako ga posle leci zena (ako su joj zdravi zubi), to vec svi znamo.
Ne znam da li nam je neophodan serum, jer onda bi nam bila neophodna i kaciga i razni stitnici za laktove i kolena dok skakucemo po stenama ili se noktima drzimo za njih u nekom kanjonu. Sta ako nas napadnu pcele ubice kao mene pre neki dan. Mozda strsljenima zadrmamo gnezdo. Mozda mecka istrci iz sume. Jos bolje, divlja svinja ili vuk! Najbolje je da ne idemo u ribolov!
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
Cuvaj se i Bog ce te cuvati.

Ima neko dublje znacenje, a?
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ja to nisam rekao!!! Ja samo kazem "U zlu ne trebalo", jer ja pecam po kanjonima koji su vrlo neprohodni, a isto tako vrlo daleko od auta nekih 2-3km i to jedan sat hoda. Mislim da je to ipak preko potreban, jer sam bio svedok bezbroj puta kada je poskok ili sarka ujela ribara.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bezbroj puta!? Ako je tako, prelazim na mirnije reke i klenove. Ako i zalutam u kamenjar, odmah uskacem u vodu i ne izlazim iz nje ceo dan! Blago Sty Esoxu, on mirno peca stuke na strimera. Samo njemu komarci ubrizgaju "overdoze".
 

vjaksic81

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2006.
Poruke
63
Broj reagovanja
0
Ma najbolje je stati mu cizmom na glavu, i onda ga onako mrtvog okacis na neku bodljikavu zicu,a za ostalo ce se pobrinuti vrane:)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ja opet mislim da ih ne treba ubijati!!! Ipak da nije njih reke bi vrvile od pacova, zaba. Mislim da su visestruko korisne...
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Mix dodji kod mene na vikendicu na Ceru za prvi maj. Postalo je vec tradicija da jedemo Poskoke, posto se na 20-ak metara od vikendice nalazi kamenjar na kojem se pare i lako ih je ubiti, a ima ih u poprilicnom broju. Evo danas sam dosao sa vikendice gde sam danas u kuci ubio zmiju (doduse ne otrovnicu).

Slike sa ovogodisnjeg prvomajskog uranka:
 
Vrh Dno