Plitka voda

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Ne bih zelio tvrditi bilo sto za mjesta na kojima nisam bio. No, lovio sam na jako puno voda, ulovio doista puno riba, svih koje sam gore nabrojao i drugih. Ne uvijek, ali cesto imao sam odlicne ulove na mjestima koje su ostali ribolovci olako prelazili, smatrali da na njima nema riba, osobito velikih. Medju ostalim na plicacima. Ne bilo kakvim vec na onima koji se uklapaju u sablonicu iz mog ranijeg posta. Sto se tice pastrva, postoje i nesto objektivniji pokazatelji. Imao sam prilike u sklopu radnih akcija izlovljavati elektroagregatom uzgojene potoke. Iznenadio bi se koliko i kakve ribe se mogu kriti na neuglednim mjestima dubine 30-ak cm, pa i plicim. Na ovom forumu ima dosta kolega iz Slovenije koji su pretpostavljam imali slicnih iskustva, pa mozda da me oni nadopune. 
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Plićaci su izrazito dobra mesta izjutra.
Još bolji su noću.
Zar to nije dovoljno? 

Plićak koji je u senci vrba,jova ili drugog priobalnog rastinja je dobro mesto i u podne. Znam iz iskustva.Ličnog.

Alp je napisao nešto veoma važno. Nije uvek isto mesto na kome riba boravi, i na kome se riba hrani.
Ima ribolovaca koji u sumrak zagaze do pasa, da bi potražili pastrmku u ogromnoj dubini divljeg buka.
Da li je ona tada tamo?
A moj komša Miro, od kojeg sam i pokupio ćoškarenje (tako zovem lov po plićacima,priobalju...) bacajući sa obale uhvati pastrmku blizu 2 kg, u vodi koja je bila toliko plitka, da joj je tokom begova leđno peraje paralo površinu.

Ne želim nikoga da ubeđujem u bilo šta. Pažljivo čitam tuđa iskustva i iznosim svoja.
Ništa više, ali ni manje.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ribe se hrane u plićaku. Ako umete da se prikradate, naići ćete na najkrupnijeg klena, pastrmku, štuku...u najvećem plićaku, kako raspoloženo love. Problem je nestrpljivost koja krasi savremenog čoveka, pa i mušičara, koji najmanje vremena posvećuje pravilnom prikradanju i "čitanju" vode.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Dobro receno. Nema sumnje da mnoge ribe u doba kada im to odgovara dolaze u plicake. Ali im veliki broj ribolovaca ne zna prici na odgobarajuci nacin. Povrsan pristup, los vid, grubo bacanje muhe, neuvazavanje ritma prirode razlog je zasto neki ribolovci misle da ih tu nema.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
alp je napisao(la):
Dobro receno. Nema sumnje da mnoge ribe u doba kada im to odgovara dolaze u plicake. Ali im veliki broj ribolovaca ne zna prici na odgobarajuci nacin. Povrsan pristup, los vid, grubo bacanje muhe, neuvazavanje ritma prirode razlog je zasto neki ribolovci misle da ih tu nema.

:yeswink:

Moj najveci klen od 50cm ulovljen malom jednodnevkom (#17) krio se u dubini ispod kolena uz obalu pod krošnjama na bohinjki. Svakako treba pažljivo pretražiti i te pličake jer s vremena na vreme i oni kriju velike ribe...a kada po plićaku velika ribicapočne da izvlači strunu sa čekrka, leđnom perajom da para površinu vode, iskoči i zašprinta...to je ono pravo. Ja sam jednom prilikom na dolinki u vodi do kolena posle kratke borbe sa jednom debelom pastrmkom dobio odvijenu udicu.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Početak svakog ribolova,u mom slučaju,rezervisan je za zabačaje dok sam udaljen od obale,uvek prvo ispitam plićak.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
zvezdan je napisao(la):
Početak svakog ribolova,u mom slučaju,rezervisan je za zabačaje dok sam udaljen od obale,uvek prvo ispitam plićak.

Standardna procedura 8)
Ipak najlakše je kada negde prvo nesmotreno poplašite ribu sa mesta gde je niste očekivali ili niste mogli da priđete sa prave strane. Onda sagledate poziciju/uglove/granje/tok/sunce pa se lepo sutra/prekosutra/popodne/ujutru/sledeće/nedelje namontirate, prikradete, namestite sa prave strane, navezete joj/mu imitaciju i počistite je iz prvog zabaca :D :D :D
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
svi se slazu da plicak ponekad moze da obraduje sa ulovom.i meni se to desavalo.imao sam slucajeva da plitki goli sprudovi koji su cak i bez vodene trave (koju klen obozava kao zaklon i mesto za hranjenje)budu puni klenova,a isti budu zainteresovani za ono sto im ja prezentujem.
reka tece ,i riba zivi u njoj.logicno je da se ponekad u svakom delu reke ...dubini , plicaku , brzaku ....ponekad nadje riba.zasto nebi cesto zalazila i u plicak?sve u zavisnosti od doba godine ,visine vodostaja ..a mozda naj vaznije od doba dana.ipak ostajem pri tvrdnji da naprimer klen koji uspe da dozivi duboku starost i poraste preko par kilograma 95% svog vremena provodi u dubokim delovima reke ,ili na mestima gde voda naglo prelazi iz plitke u duboku ,gde lezi na dnu i ceka sta ce da mu donese vodena struja...a sigurno povremeno procunja i plicakom i brzakom . slicno je i sa drugom ribom...e sad neznam kako je na vasim rekama?kod mene na zapadnoj moravi jedino sigurno mesto gde u letnjim mesecima UVEK ima krupnije ribe je glavni kanal u reci gde je najveci protok vode ,naj niza temperatura i naj vise ima kiseonika.
na ovoj slici ovde ,na mestu gde stojim NIKAD nisam ulovio krupnog klena.uzimali su samo sitni.krupni su uvek bili ovde gde bacam sasvim desno ,blize obali , gde se nalazi KANAL dubine oko metra sa malo brzom vodom.
 

Prilozi

  • DSCN07241_resize.jpg
    DSCN07241_resize.jpg
    168,9 KB · Pregleda: 354

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
zamislite ostrvce u sred leta dok vodostaj raste. Povrsina se smanjuje a koncentracija insekata (skakavaca), je ista ili sve veca. Joj sto se tada lovi klen u plicaku  :naughty:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
nesto razmisljam...plicak je sirok pojam.sta podrazumevate pod plicakom??na prvoj slici je jedan teren na moravi koji cesto posecujem.PLITAK prelom ...kakvih ima dosta u mom kraju.izpresecan je kanalima koje je napravila vodena struja dubine od pola do 2 m.ponegde ima dosta vodene trave koja obicno raste ivicom tih kanala.brzina vode varira od spore do takve u kojoj je nemoguce stajati.ali u proseku je plitko... oko 20 cm u nekom minimalnom vodostaju.ja takvo mesto ne zovem plicakom  :nowink: jer nije konstantno.dok ides moras da pazis jer za cas uletis u dublju vodu .takva mesta su uvek puna ribe jer zadovoljavaju sve potrebe koje ona ima
 

Prilozi

  • DSCN0698_resize.JPG
    DSCN0698_resize.JPG
    188,5 KB · Pregleda: 281

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Takvo se mjesto ovdje na Neretvi naziva prespa prijelaz nagli između plitke i dublje vode po pravilu najbolja mjesta za ribolov u predvečerje ili rano jutro jer se ribe skupe baš ispod ovakvog okomitog prelaza gdje zbog turbolencija vode dolazi do kovitlanja i podizanja mnoštva insekata s dna rijeke. A usljed djelovanja vode ovakve prespe se kontinuirano miču jer voda odnosi pjesak i kamenje s vrha ovakve prespe. Za mene su ovakva mjesta među pve 3 lokacije za dobar ulov :tbumb:
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Evo jedne današnje pastrmke iz plićaka. Niti je mala, niti je nedorasla, a pogledajte na kakvom se mestu krila. Baš tu gde mi je udarila sam ugazio, nakon što je uvatih. Voda mi jedva prelazi ribarske cipele.
Uzela je suvu mušicu, oko 11 pre podne, na prvi zabačaj ( u plićaku je najčešće takav scenario).

 

Prilozi

  • iz plicaka.jpg
    iz plicaka.jpg
    106 KB · Pregleda: 322
  • ovde je isceprkah (Small).jpg
    ovde je isceprkah (Small).jpg
    94,8 KB · Pregleda: 324
  • plicak (Small).jpg
    plicak (Small).jpg
    63,3 KB · Pregleda: 303

MIKI-FLY

Senior member
Učlanjen(a)
03.11.2008.
Poruke
216
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Miloshe,u svemu sto si rekao u ovoj temi,slazem se sa tobom.
Na Moraci i Tari,na mjestima koje su drugi preskakali,lovio sam lijepi pastrmki,u veoma plitkoj vodi...

 

Prilozi

  • 11 t.jpg
    11 t.jpg
    138,4 KB · Pregleda: 276
  • 02 t.jpg
    02 t.jpg
    125,8 KB · Pregleda: 282

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Ušće Plavske rijeke u Lim je mesto gde se u vrlo plitkoj vodi mogu pronaći velike ribe.
 

Prilozi

  • IMG_3027.JPG
    IMG_3027.JPG
    237,1 KB · Pregleda: 31
  • IMG_3022.JPG
    IMG_3022.JPG
    183,1 KB · Pregleda: 31

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
637
Broj reagovanja
1.286
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
večina riba ulazi u ekstremne pličake radi hranjenja ili mresta, ili pak zaklona, sitna riba baš voli biti u nekoliko cm vode jer tu veći grabežljivac ne može doći, ali kad se tako grupira u oveća jata, obićno je u zoni dubine preko 30 cm opkoljena grabežljivcima koji vrebaju... i obićno nema nekih ludovanja i rauba... oni samo čekaju neku koja se nađe na rubu... ili da jato tjerano drugim grabežljivcem naleti na njenu zasjedu...

... u rano proljeće čitava migracija ribe prema mrestilištima se odvija kroz dubine gdje ribe jedva da mogu da prođu a da im ne vire leđne peraje... puno puta sam ganjajući proljetnog bucova ugažen u pličaku prisustvovao ogromnim migracijama koje se odvijaju u dubinama 30 tak cm, doduše često su to i brzaci... ali nevjerojatno je koje količine ribe i koje veličine ribe, s prvim mrakom, priđu u tako ekstremne pličake...
migracija velikih somova prema nočnim lokacijama za lov se isto događa kroz najveće pličake,
bucovi kada dolaze na noćni lov kedera skupine po nekoliko riba, u intervalima svaki minutu dvije... sat vremena prije potpunog mraka.... preko stotine bucova koji dolaze tko zna od kuda na mikrolokaciju gdje se odvija mrest kedera...

kada ribe trebaju prevaliti velik put do nočnih ili mrijesnih lokacija, obićno je to povezano i porastom vode, kreću se što bliže obali jer je tu voda znatno sporija nego dalje prema dubini...
količina svjetla koja prodire u dubinu isto tako zna bit prekretnica u kojoj dubini je riba, noći bez mjeseca, mutna voda, odnosno kad su ekstremno loši uvjeti vidljivosti, možete stat na kapitalca pedalj od obale...
dakako da i prilaženje velikih riba samoj obali ovisi i o vremenskim uvjetima... razdoblja porasta tlaka zraka, obićno je povezano s prestankom kišnog razdoblja, ponekad i povišenim vodostajima, povečanom aeracijom plitkih zona, i hladnijom vodom u plitkoj vodi...u ljeti kada voda zakuha... ovo znaju biti jedini dani kada možete uloviti kapitalca koji se izvuko iz mirovanja iz dubine...
 
Vrh Dno