Plitka voda

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Sad vidjeh ovu temu,pa da dodam i ja svoje mišljenje.
Na Drini sam tako slučajno otkrio lipljene koji su bili u samoj obali,plićaku.Izvrtali su se kao škobalji pa to možda ribolovce zbuni.Ja sam znao da se intenzivno hrane.Jer je tu prepuno od insekata mahom gamarusa.Nabacivajući muvu iznad njih vrlo brzo su mi se počeli javljati,no maleri koji me prate nikada ne zakažu.Loš tipet je pucao kao paučina :(
Dok varaličarim ili mušičarim uvijek provlačim po takvim neizglednim mjestima.Često sam ranijih godina poplašio mladicu koja bi bila tik uz obalu!O klenovima i ostalim riba suvišno je pričati,više se drže plićaka nego dubine ali im je tu dosta teže prići.Uglavnom jer nema hlada pa svako pomjeranje ih rastjera.Osim insekta dosta riba jede žabe...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
večina riba ulazi u ekstremne pličake radi hranjenja ili mresta, ili pak zaklona, sitna riba baš voli biti u nekoliko cm vode jer tu veći grabežljivac ne može doći, ali kad se tako grupira u oveća jata, obićno je u zoni dubine preko 30 cm opkoljena grabežljivcima koji vrebaju... i obićno nema nekih ludovanja i rauba... oni samo čekaju neku koja se nađe na rubu... ili da jato tjerano drugim grabežljivcem naleti na njenu zasjedu...

... u rano proljeće čitava migracija ribe prema mrestilištima se odvija kroz dubine gdje ribe jedva da mogu da prođu a da im ne vire leđne peraje... puno puta sam ganjajući proljetnog bucova ugažen u pličaku prisustvovao ogromnim migracijama koje se odvijaju u dubinama 30 tak cm, doduše često su to i brzaci... ali nevjerojatno je koje količine ribe i koje veličine ribe, s prvim mrakom, priđu u tako ekstremne pličake...
migracija velikih somova prema nočnim lokacijama za lov se isto događa kroz najveće pličake,
bucovi kada dolaze na noćni lov kedera skupine po nekoliko riba, u intervalima svaki minutu dvije... sat vremena prije potpunog mraka.... preko stotine bucova koji dolaze tko zna od kuda na mikrolokaciju gdje se odvija mrest kedera...

kada ribe trebaju prevaliti velik put do nočnih ili mrijesnih lokacija, obićno je to povezano i porastom vode, kreću se što bliže obali jer je tu voda znatno sporija nego dalje prema dubini...
količina svjetla koja prodire u dubinu isto tako zna bit prekretnica u kojoj dubini je riba, noći bez mjeseca, mutna voda, odnosno kad su ekstremno loši uvjeti vidljivosti, možete stat na kapitalca pedalj od obale...
dakako da i prilaženje velikih riba samoj obali ovisi i o vremenskim uvjetima... razdoblja porasta tlaka zraka, obićno je povezano s prestankom kišnog razdoblja, ponekad i povišenim vodostajima, povečanom aeracijom plitkih zona, i hladnijom vodom u plitkoj vodi...u ljeti kada voda zakuha... ovo znaju biti jedini dani kada možete uloviti kapitalca koji se izvuko iz mirovanja iz dubine...
Svaka cast na postu. Nisam o nekim stvarima razmisljao a ni znao.... 🍻
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Ovih dana napravim klincu petaljaš od 3m,za teret stavim mali plovčić a na kraju mrav na 18#,svaki čas klinjo me zove da viidm šta je ulovio.Kaže izgleda da nije "zelenka".Imam šta da vidim sve sami bucovčići.Pokušao sam da ih vizuelno lociram ali ni jednog nisam vidjeo voda kao staklo,dubina nekih 20cm.
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
636
Broj reagovanja
1.286
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
Svaka cast na postu. Nisam o nekim stvarima razmisljao a ni znao.... 🍻
hvala... pličaci su i interesantni ribama gledano iz kuta sigurnosti... iako su ekstra oprezne kada izađu na pličak, pogotovo onaj sa gotovo mirnom vodom... imam dojam da na vodama sa čestim napadima ptica u takvoj zoni imaju daleko bolji pregled i kontrolu iznenadnih napada ptica, gledajući okom pastrve, čim je manje vode iznad nje to je širi pogled na svijet izvan vode... a velike ribe se znaju nači na takvim mjestima kad su potpuno obasjane suncem...tako da vjerojatno i tu ima nekih razloga zašto se ponekad nađu u ekstremnim pličacima, ali ovo je vjerojatno povezano i sa hranjenjem i sa lako dostupnom hranom i manjkom konkurencije na takvim mjestima...
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Malo se kasno ukljucujem... MM je pokazao mesto koje je po niskom vodostaju otprilike do kolena, ima sprudic koji ribama daje zaklon od jace struje i odakle se lako ukljuce u struju na hranjenje, dodatan kiseonik i svezu vodu daje mala pritoka koja se tu ukljucuje u Lim... kad smo se videli zadnji put na Limu tu su bila aktivna dva velika lipca, jednog sam prevario na nimfu a drugi je bas odbijao saradnju, obe ribe su bile aktivne u hranjenju u struji a u tom plitkom delu su kutile...kod kacenja na nimfu odmah je okrenuo nizvodno u najjacu struju... lep ulov, lep lipac 👍
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
hvala... pličaci su i interesantni ribama gledano iz kuta sigurnosti... iako su ekstra oprezne kada izađu na pličak, pogotovo onaj sa gotovo mirnom vodom... imam dojam da na vodama sa čestim napadima ptica u takvoj zoni imaju daleko bolji pregled i kontrolu iznenadnih napada ptica, gledajući okom pastrve, čim je manje vode iznad nje to je širi pogled na svijet izvan vode... a velike ribe se znaju nači na takvim mjestima kad su potpuno obasjane suncem...tako da vjerojatno i tu ima nekih razloga zašto se ponekad nađu u ekstremnim pličacima, ali ovo je vjerojatno povezano i sa hranjenjem i sa lako dostupnom hranom i manjkom konkurencije na takvim mjestima...
Mislim da jedino gresis oko toga koliko riba vidi ubplicaku...

Ovo sam negde ranije citao i ostalo mi u secanju... I ima smisla, poklapa mi se sa iskustvom... Ribe koje sam video da lebde pod povrsinom prilazio sam im na duzinu stapa bez problema...
Meni se najvise dopada kako si lepo sve objasnio sa argumentima... Jako razumljivo I logicno...
cone-of-vision.pngScreenshot_20220904_004532_com.android.chrome.jpg
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
636
Broj reagovanja
1.286
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
... oholi, možda sam se krivo izrazio, ali na umu mi je bila ova slika iznad s kutevima kad sam pisao, i kad je riba bliže površini odnos pogleda na svijet ispod i iznad vode... puno je veći u korist vanjskog pogleda izvan vode... ko dok mi želimo zaviriti ispod površine... puno bolje vidimo što nam je glava bliže površini vode, u tom smislu sam napisao da imaju bolji pogled na vanjski svijet...možda sam trebao napisati jasniji pogled...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
... oholi, možda sam se krivo izrazio, ali na umu mi je bila ova slika iznad s kutevima kad sam pisao, i kad je riba bliže površini odnos pogleda na svijet ispod i iznad vode... puno je veći u korist vanjskog pogleda izvan vode... ko dok mi želimo zaviriti ispod površine... puno bolje vidimo što nam je glava bliže površini vode, u tom smislu sam napisao da imaju bolji pogled na vanjski svijet...možda sam trebao napisati jasniji pogled...
Citamo slicne stvari 😀
Neverovatno koliko se ribi moze prici kad se pazi na neke stvari...
 
Vrh Dno