Plitka voda

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Tj. plicak. Lipljan ga ne voli. Medjutim, cesto sam hvatao pastrmke u veoma plitkoj vodi.
Sta ona uopste radi tamo? Ajde ove male, ali ponekad i "mame" udju u plicake.
Posebno je atraktivno, kad vam u bistroj vodi, koja jedva doseze list noge udari pegava.
Scena kad pastrmka juri kroz plitku vodu me uvek odusevi. Posebno volim da je bocnem
na nekom mestu koje drugi ribolovci jednostavno preskoce.
Kakva su vasa iskustva sa lovom ribe u plicaku ?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
MM je napisao(la):
Tj. plicak. Lipljan ga ne voli. Medjutim, cesto sam hvatao pastrmke u veoma plitkoj vodi.
Sta ona uopste radi tamo? Ajde ove male, ali ponekad i "mame" udju u plicake.
Posebno je atraktivno, kad vam u bistroj vodi, koja jedva doseze list noge udari pegava.
Scena kad pastrmka juri kroz plitku vodu me uvek odusevi. Posebno volim da je bocnem
na nekom mestu koje drugi ribolovci jednostavno preskoce.
Kakva su vasa iskustva sa lovom ribe u plicaku ?

A sto ga lipljan ne voli?
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
simpson H je napisao(la):
MM je napisao(la):
Tj. plicak. Lipljan ga ne voli. Medjutim, cesto sam hvatao pastrmke u veoma plitkoj vodi.
Sta ona uopste radi tamo? Ajde ove male, ali ponekad i "mame" udju u plicake.
Posebno je atraktivno, kad vam u bistroj vodi, koja jedva doseze list noge udari pegava.
Scena kad pastrmka juri kroz plitku vodu me uvek odusevi. Posebno volim da je bocnem
na nekom mestu koje drugi ribolovci jednostavno preskoce.
Kakva su vasa iskustva sa lovom ribe u plicaku ?

A sto ga lipljan ne voli?

Ne znam. Svaki put kada ga ulovim to ga pitam, al` nece da kaze.
Cuti kao riba.  :D
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Ja sam ih hvatao u jedva dvadesetak cm vode, vidis kako su iskustva razlicita. Cak i na Drini u vodi ispod kolena.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Nisam bas dobro definisao na koliko plitku vodu mislim. Voda do ispod kolena je sasvim dovoljno "duboka" za salmonide. Neke reke su bas te dubine. Znas i sam koli(c)ki je npr. Gradac vec posle juna meseca. Ja sam mislio na jos plicu vodu.  :blush:
Nisam hvatao lipljana u tako plitkoj vodi, tj. vodi koja nije u sastavu matice.
A mnogo puta mi se desavalo da na takvim mestima uhvatim pastrmku, na Limu, koji itekako ima dubine, pa je (bar meni) logicnije da riba boravi tamo.

Naravno da su nam iskustva razlicita, a ovaj forum je pravo mesto da ih razmenimo.
Zar ne ?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
MM je napisao(la):
Nisam bas dobro definisao na koliko plitku vodu mislim. Voda do ispod kolena je sasvim dovoljno "duboka" za salmonide. Neke reke su bas te dubine. Znas i sam koli(c)ki je npr. Gradac vec posle juna meseca. Ja sam mislio na jos plicu vodu.  :blush:
Nisam hvatao lipljana u tako plitkoj vodi, tj. vodi koja nije u sastavu matice.
A mnogo puta mi se desavalo da na takvim mestima uhvatim pastrmku, na Limu, koji itekako ima dubine, pa je (bar meni) logicnije da riba boravi tamo.

Naravno da su nam iskustva razlicita, a ovaj forum je pravo mesto da ih razmenimo.
Zar ne ?

Kapiram ali u prvom postu si pomenuo dubinu do listova pa sam se i orjentisao na taj detalj. Drinu do kolena sam pomenuo jer na mestima na kojima obicno pecam cim zakoracis dubina je do kolena :hammer:
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Moja greska.

Inace, naslusao sam se teorija i "teorija" o tome sta pajka trazi u plicaku.
Od tvrdnji da ona instiktivno "zna" da se odredjeni insekti tu grupisu, preko onih da ona ceka nimfe kamenjarki koje izlaze na suvo , pa do teorija da ona nocu udje u plicak da napravi "sacekusu" nekoj ukliji...
Dobro bi bilo da se jos neko ukljuci, i iznese svoja iskustva.

Inace, ja veoma volim da je nadjem u plicaku. Slika pegave dok juri kroz njega me uvek podseti na one snimke kad lososi kroz plicake beze grizlijima. Milina.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odličan naslov!
Razlika između iskusnog mušičara i početnika često se može videti već na prvi pogled, jer početnik ne pretražuje plitka mesta, već ih temeljno izgazi, bacajući muvu tamo gde je dubina bar do guše. :doh:
Plićaci su riblje trpezarije. Tu se nalazi njihova prirodna hrana.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
Odličan naslov!
Razlika između iskusnog mušičara i početnika često se može videti već na prvi pogled, jer početnik ne pretražuje plitka mesta, već ih temeljno izgazi, bacajući muvu tamo gde je dubina bar do guše. :doh:
Plićaci su riblje trpezarije. Tu se nalazi njihova prirodna hrana.

Meni su ostale urezane u pamcenje reci jednog iskusnog klenarosa sa kojim sam provodio ceo letnji raspust na Z. Moravi. Slikovito je opisao gde da trazim ribu: "Sine, tamo gde si planirao da stojis, ti pecaj"
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
odlicna tema. Iako je krenulo u pravcu lova lipljena (samo napred i o njemu) ja cu iznesti svoje misljenje pre svega za klena. Dugo, ali bas dugo sam izbegavao plicake. Prepisujem naravno to svom neiskustvu, ali i varalicarskom tripu, jer sam sa varalice presao na muvu. Sada naravno plicake forsiram. Sve cesce sam u plitkoj nego u dugokoj vodi. Samo kao i na pocetku bitno bi bilo da definisemo dubinu plicaka.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Za pastrvu i klena bih se složio za plićak da je izuzetno lovno područje. U prvom redu pastrva u sumrak, noć i rano jutro definitivno izlazi na plitku vodu u potrazi za hranom kako mi to lokalno nazivamo na "pašu" a klen pak suprotno ili djelimično suprotno znači viđao sam klena u podne i po najvećem suncu kako obilazi plićak u potrazi za hranom mada i pred veče kupi suhe muhe također u plićaku. Dok se za lipljena ne slažem samo mali i nedorasli primjerci lipljena mogu da se ulove u vodi plićoj od 30cm osim ako se ne radi o maloj riječici u kojo i nema dubina većih od 1-1,5m ali tu rijetko i ima kapitalnih lipljena 40+
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
Za pastrvu i klena bih se složio za plićak da je izuzetno lovno područje. U prvom redu pastrva u sumrak, noć i rano jutro definitivno izlazi na plitku vodu u potrazi za hranom kako mi to lokalno nazivamo na "pašu" a klen pak suprotno ili djelimično suprotno znači viđao sam klena u podne i po najvećem suncu kako obilazi plićak u potrazi za hranom mada i pred veče kupi suhe muhe također u plićaku. Dok se za lipljena ne slažem samo mali i nedorasli primjerci lipljena mogu da se ulove u vodi plićoj od 30cm osim ako se ne radi o maloj riječici u kojo i nema dubina većih od 1-1,5m ali tu rijetko i ima kapitalnih lipljena 40+

42cm u Drini, dubina 20-25cm. I sta on tu trazi od onolike Drine, da mi je znati? I da, jedna od najbogatijih reka lipljanom u nasem okruzenju je Ribnik gde su bas retke dubine od 1.5m. Makar 50% lipljana se uhvati u dubinama od oko 30-35cm
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Jedna recenica iz Simpsonovog posta je sustina.
" i sta on tu trazi od onolike Drine"...
To je pravo pitanje.

Trazi hranu, sta bi drugo. To je jedini razlog zbog koga bi krupna riba napustila sigurnost koju joj pruza dublja voda i usla u plicake.
Gamarusi se obicno drze plice vode, najveci broj vrsta kamenjarki ne izlece iz vode poput
jednodnevki, vec ispuzi na kopno.
Takodje, gledao sam plicake, sa kamenjem potpuno prekrivenim "kucicama" krznokrilaca.
Lepo kaze Silvio, riba tu udje kao na ispashu.

Iako je tema krenula u pravcu salmonida, neka ljudi iznesu svoja iskustva i sa drugim vrstama. Od iskusnih stukarosa sam cuo da je ovo pravo vreme kada stuku treba traziti u plitkoj vodi i priobalju. Plicaci se brze zagrevaju, pa se tamo koncentrisu i kederi.
Htela, ne htela, zubata mora po hranu u plicak.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
To je tačno tako - traži hranu. Na Velikoj Moravi smo hvatali krupne klenove u plitkoj vodi - 25 - 30 cm, na prelivima, brzacima i špironima ili na ulazu u vir.
U proleće se zagreje voda brže u plićacima,a kreće i mrest nekih vrsta riba pa štuke i sve grabljivice idu za njima u plićake, razlive i zaperke.
 
Vrh Dno