Plitka voda

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
štuke od 1m jako retko dolaze u plitku vodu ali i one dođu ponekada u rano jutro. Obiđu, urade patrolu i vračaju se na svoju poziciju, teritorij, u dubinu. U tim trenucima njena patroliranja i ribolovac treba da se nađe na vodi inače če loviti one manje štuje koje baš vole plićak za razliku od onih preko 1m dužine.
Pastrmka i plićak, nema lepše....posmatrati krupnu pajku kako zakačena juriša po plićaku ::) a šta radi tamo več ste par puta odgovorili i mislim da nema mnogo toga za dodati...traži hranu: gamaruse, tulare pa i jednodnevke...
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Zavisi od vode do vode. Ja sam ulovio štuku 7.3 kg i 137 cm (ne na mušičarac) na dva metra od obale u pola metra dubine. Gotovo sve krupne štuke na Gruži su uhvaćene na  dubini do 1,5 m i najdalje 15 metara od obale čak i po letnjoj vrućini. Mislim da to ima veze sa zatravljenošću vode - idealno mesto za skrivanje i zasedu.
Na većoj daljini i dubini dolazi som. Nikada som nije uhvaćen bliže od 15 metara i dva metra dubine.
E sad, da li je to zbog te trave ili je podela teritorije - neznam, ali tako je.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja sam sve velike štuke pre lovio na dubinama od 1,5 do 2m. Ronio sam također i ove velike nikada nisam viđao u plićacima (pod 1m dubine). One samo propatroliraju u svitanje i u sumrak. Mesta gde je pored obale odmah kakav metar i po ili dva često obilaze obilaze štuje od 1m i +. Ja za plićak podrazumevam da je to dubina od 30tak cm pa do max 1m. Dubine preko 2m su za mene več ozbiljne dubine.
Ovde kod mene na jezeru one štuke od 110 i 120cm se love najredovnije negde na sred jezera i to na dubinama i do 10m. Uglavnom se radi o dubinama od 3-5m. Love ih trolingovanjem.
Inače, ako niste videli soma u plićaku probat ću da iskopam jedan moj video, dva soma duga oko 150cm i to več daleko posle mresta sam snimio u vodi dubokoj jedva jedan metar. Plivali su pored klenova. A na dunavu sam ja soma uspešno lovio  na limanu gde je dubina jedva 1,5m (varalicaom) :D Može se i njega uloviti u malo pličoj vodi i pored obale...ja jesam.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Simpson već sam rekao oako se ne radi o maloj rijeci gdje dubina ne prelazi 1-1,5m.
A što se tiče toga da si ulovio lipljena od 42cm u 20cm vode može biti da se radi o tome da je pošao po gamaruse jer na Neretvi se najveća populacija ovih zlavkara može naći uz obalu baš u plićaku gdje su strujanja vode neznatna, a u vrijeme mrijesta gamarusa 8-9 mjesec na Nertvi ih bukvalno lopatom možeš vaditi uz obalu toliko ih ima da prilikom svakodnevne oscilacije u vodostaju ogromne količine gamarusa ostaju na suhom i ugibaju.
Mekousna pastva ljeti kasno pred veče izlazi baš na plićake i to baš na ovakve 20tak cm duboke razlog gamarusi. pošto lipljan ima slične prehrambene navike mislim da su baš ovi gamarusi kojih i u Drini kako čujem ima u izobilju razlog zašto je taj 40+ uhvaćen tu ali za lipljena mislim da se većina kapitalaca drži jakih struja i malo većih dubina te da su godinama na istom mjestu.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
:-[
 

Prilozi

  • plicak.JPG
    plicak.JPG
    65,8 KB · Pregleda: 368

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
Au kakva fotka. Jel to nije riba na štapu, a i koja riba je u pitanju???
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Milanče je napisao(la):
Au kakva fotka. Jel to nije riba na štapu, a i koja riba je u pitanju???

Riba na stapu. Ova sa tvog avatara  ;). Uzela suvu muvu u vodi jedva preko clanka.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Suva mušica u plićaku je zicer.
Nema te pastrmke koja može da odoli muvi koja je na 10-ak centimetara iznad nje. Još ako je plićak u senci...
 

Prilozi

  • u plicaku ulovicu svaku.jpg
    u plicaku ulovicu svaku.jpg
    125,3 KB · Pregleda: 279

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
MM je napisao(la):
Suva mušica u plićaku je zicer.
Nema te pastrmke koja može da odoli muvi koja je na 10-ak centimetara iznad nje. Još ako je plićak u senci...
100% tačno  :yeswink:
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
sasats je napisao(la):
jeste tacno ....ali gde je krupnija riba?u plicaku   :nowink:

Sasats, druže, krupna pastrmka se relativno često smuca po plićacima. Razloge smo već "apsolvirali"  ;), pa ne bih opet o tome. Moja najveća pastrmka iz plićaka je imala 42 cm, ulovih je 2003 g. na Limu, koji itekako ima dubine.
A ako u plićak uđe ona od 42, ući će i ona od 50  :yeswink:
Proveri.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
vidim da ides stalno na gradac?...budi iskren...gde hvatas najvece ribe?hoce krupna u plitko ali danju retko...hoce nocu i u zoru....ja najvece pastrmke hvatam na ulazu i izlazu iz vira ..u struji...i u samom viru , u dubljem brzaku...
pastrmka je oprezna riba i retko napusta sigurnost vira ..nase pastrmske vode su mnogo male a krupne ribe su retkost ...na zalost  :'(
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Da, na Gradac idem stalno kad sam u ovom prokletom BG-u ( sezona mart-jun ).Jebiga, najbliži mi je.
Period jun,jul,avgust sam u Crnoj Gori. Svake godine. A za taj period u ribe ne odem manje od 10 puta.
Tako da moje iskustvo nije vezano samo za Gradac.

E sad, naravno da ja ne mislim da su plićaci udarna mesta za FF, ali isto tako znam da itekako vredi zabaciti muvu u plitku vodu.Doduše, plićaci su i neki moj trip, ja obožavam da isčačkam ribu na takvim mestima.

Ima jedno mesto na Limu, gde matica prvo podbija pod jednu obalu, a onda naglo skreće pod drugu, ostavljajući plitki brzačić, prilično dugačak. Veruj da mi nema večeg meraka od toga da sačekam da kolege ispred mene prođu to mesto ni ni pogledavši ga, ili eventualno bace jednom, dok se spuštaju niz vodu, a onda tamo bockam pastrmke, kojih ima dosta svake sezone, dok voda baš ne opadne.
Ako se ikada sretnemo tamo vodim te na to mesto.
Samo, ne smeš da odaš mesto kolegama.  :D ;)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Bilo koja riba moze biti u vrlo plitkoj vodi uz uvijete:
1. ako se na tom mjestu osjeca sigurno,
2. ako joj temperatura vode, brzina protoka, kolicina kisika, svjetla odgovara;
3. ako ima dovoljno hrane (iako mjesto gdje se riba skriva nije nuzno i mjesto gdje se hrani i obrnuto).
Na salmonidnim vodama plicaci gusto obrasli granjem, gdje mali broj ribolovaca pogleda, cesto su pozicije vrlo velikih riba. I pastrva i lipljana. U vrlo plitku vodu,u pojedinim razdobljima godine, redovito ulaze stuke. Netko je gore spomenuo somove kao ribu koja se drzi dubine. Na muhu sam ulovio dva soma. Oba na ulazu u rupu, gdje je voda bila plica od koljena. Bijelu, ribu, klenove, bolene, mrene, crvenperke ne treba ni spominjati. 

 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
alp je napisao(la):
Bilo koja riba moze biti u vrlo plitkoj vodi uz uvijete:
1. ako se na tom mjestu osjeca sigurno,
2. ako joj temperatura vode, brzina protoka, kolicina kisika, svjetla odgovara;
3. ako ima dovoljno hrane (iako mjesto gdje se riba skriva nije nuzno i mjesto gdje se hrani i obrnuto).
Na salmonidnim vodama plicaci gusto obrasli granjem, gdje mali broj ribolovaca pogleda, cesto su pozicije vrlo velikih riba. I pastrva i lipljana. U vrlo plitku vodu,u pojedinim razdobljima godine, redovito ulaze stuke. Netko je gore spomenuo somove kao ribu koja se drzi dubine. Na muhu sam ulovio dva soma. Oba na ulazu u rupu, gdje je voda bila plica od koljena. Bijelu, ribu, klenove, bolene, mrene, crvenperke ne treba ni spominjati. 
sve to stoji ali....gore je bilo reci o vodi dubine do clanaka!!...neznam sta ce tu krupna pastrmka u podne??salmonidne reke srbije su toliko male ...uglavnom...da NAJVECA dubina ne prelazi 1-1.5 m osim u ponekom viru vece dubine
sve zavisi od velicini reke.kod mene na moravi plicak je dubina oko pola metra...pa cak i tu nije riba uvek.u letnjim mesecima riba se povlaci u brzak preko metra dubine ili u centralni kanal ..samo u zoru i pred mrak u vodi od pola metra moze se uloviti ozbiljnija riba.preko dana tu su UGLAVNOM nedorasli primerci
mrena pristojne velicine ne mrda iz brzaka najjaceg,krupan klen nece uci u plitku vodu ako odmah pored nema dubine sa zaklonom u koju ce se sakriti na prvi znak opasnosti....bolen ili belun se hrani u plitkoj vodi jureci sitnu belu ribu.ali kad predje odredjenu velicinu ....npr 5 kg sto je krupno za ovu ribu ...retko ce pojuriti u pola metra dubine ...itd...
netreba zanemariti i zaobilaziti plicake ,ali ubedjen sam da svaka riba kad dostigne odredjenu velicinu trazi dublju vodu gde se oseca sigurnije,i gde provodi NAJ VECI deo vremena.
na maloj pastrmskoj reci ..kakve su uglavnom u srbiji ,a na kojima ja pecam NIKAD nisam ulovio u sred dana ozbiljniju pastrmku u 5-10 cm dubine .takva mesta koja pominjes ...plicaci obrasli granjem ...obicno je ispod tog granja mali kanal koji ima bar 30-ak ili vise cm dubine ...tu hoce da udje krupnija riba ...ali one retke najvece obicno stoje ispod stena u najvecem viru ,i cekaju noc kada izlaze da se hrane....da nije tako i da borave u 10 cm dubine u reci sirokoj 4-5 m po ceo dan nebi stigle da porastu
 

Prilozi

  • plicak.JPG
    plicak.JPG
    228 KB · Pregleda: 263
  • tu su krupne ribe.JPG
    tu su krupne ribe.JPG
    211 KB · Pregleda: 257
Vrh Dno