Pocetnik- musicarenje na savi

Učlanjen(a)
18.01.2012.
Poruke
3
Broj reagovanja
0
Pozdrav svim, apsolutni sam pocetnik (musicarski stap sam uzeo 2 puta u ruku i to kada sam sredjivao kuci pribor)
Najlepsa stvar kod musicarenjam je sam odnos ribolovca i ribe tj. nacin na koji se ribolovac ophodi sa ulovljenom ribom. Posto se pored ribolova bavim i biciklizmom (upravo sam sklopio masinu za novu sezomu  :) ) , trenutno nemam nesto preterano para na raspolaganju, a i zena bi me utepala  :) . Sto se kaze hteo bih lagano da udjem u celu tu pricu sproleca kad prodje lovostaj na stuku sa ne preteranim ulaganjima
Posto pecam na savi uglavnom stuku (izmedju obrenovca i umke) tako bih hteo i da nastavim samo musicarskom opremom.
Evo i mojih pitanja:
1. Sta mislite o musicarenju stuke na savi (iskustva)
2. Preporuka za strunu i predveze
3. Koje strimere koristiti (za pocetak bih kupovao, a kasnije probao i sam da kreiram)
4  preporuka za cekrk
5. preporuka za stap, koliko sam razumeo meni treba nesto u klasi AFTMA 6- 10 duzine 9 feet-a , mada sam ja u svakom slucaju za sto laganiji pribor
6.Jesam nesto preskocio?

Ukoliko ima musicara koji su raspolozeni da mi naprave 10-ak strimera za moje potrebe mogu me kontaktirati na mail    [email protected] pa se mozemo lepo dogovoriti





 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
7
Boki, dobro nam došao!

1. Pecanje štuke na Savi (na tom tvom delu save nemam iskustva). U zadnje vreme najviše lovim na Savi ali to je u Sloveniji gde je Sava još uglavnom salmonidni tip vode. Zato sam se nalovio štuke na Dunavu. Ako več loviš štuku na reci znaš več gde ih valja tražiti pa ako prelaziš na mušičarenje svom terenu prilagodiš pribor. Sve ovisi da li češ loviti u rečnom toku, dubini, plitkim delovima, sprudovima, rukavcima...
2. Mušičarski konac - odabir tipa kanapa ovisi o tome da li ćeš loviti u dubljim slojevima vode ili u plićacima. Koji kanap bi ti preporučio? To je sve ovisno na kakvim terenima češ da loviš i kakve imitacije bi koristio.
a) Ako češ da loviš u samom rečnom toku valja imati brzotonući kanap koji će preseći vodu i dovesti tvoj strimer do dna. Isto ako lovi u dubljim delovima gde je voda mirna opet je dobor imati neki tonući kanap kojim češ moči pretraživati dno. Tonući kanapi se razlikuju po brzini tonjenja. Za velike dubine je dobro imati kanape koji brže tonu i isto tako za rečni tok gde želiš loviti nešto dublje.
b) Ako bi lovio u srednjem sloju vode ili pod površinom tu su "Intermediate" kanapi koji su prema mojim opažanjima najpopularniji zbog širokosti preimene. Ako uzmeš intermediate kanapmože njime loviti i nešto malo pod površinom, možeš u srednjem sloju vode a možeš i dosta dublje ako mu staviš brzotonući predvez (lider).
c) Plivajući kanapi su dobri za lov na površini površinskim imitacijama a isto tako i malo ispod površine. Ako na površinski staviš tonuči lider možeš tako loviti i malo dublje.
3. Ja bi ti za štuku preporučio strimere od 15cm pa na više. Koje? Recimo: neke Divere sa kojim se lovi u površinskom sloju i vrlo su lovni, zatim Deceivere i slične primerene za lov štke. Od dekora ja bi ti preporučio moju najomiljeniju RH variantu sa kojom sam ogroman broj štuka več polovio na raznim vodama širom balkana. Tu komotno pretraži internet u potrazi za štukaroškim strimerima tek toliko da osvežš ideje i maštu ;)
4. Čakrk takav da po klasi odgovara štapu u cenovnom razredu koliko se možeš "istegnuti" ;) Dobro je imati kvalitetan čekrk ako se ide na veče grabežljivice. Kvaliteta čekrka nije toliko bitna za lov klena i tako sitne ribe te je tu čekrk samo spremište kanapa ali za grabežljivice valja imati nešto bolji čekrk.
5. Ako češ loviti lakšim priborom to če ti uvetovati kolike češ imitacije komotno i ležerno bacati. Ako češ loviti štuku štapom klase šest to nije za ozbiljan lov štuke. Možeš ti šesticom bacati i neke lagane strimerćiče oko 10tak cm i uloviti štuku života ali nije to za ozbiljno strimerisanje štuke. Ako se odlućiš za štap 9' 8wt imat češ fin štap za lov štuke kojim češ komotno bacati strimere i do 20cm....a ako se orjentišeš na strimere od 15cm to če biti ono pravo. Sve ovisi kakve i kolike strimere češ bacati. Za strimere od zečijeg krzna i materijala koji puno piju vode valja imati i jači štap...dakle, jačinu štapa prvenstveno biraš zbog imitacija kakve želiš bacati.
6. Ako nisi do sada prelistaj sve naše teme posvečene mušičarenju štuke, ima tu mnogo toga opisanog direktno iz ličnih iskustava. ;)
 
Učlanjen(a)
18.01.2012.
Poruke
3
Broj reagovanja
0
Hvala na ogovoru,
vec sad sam dobio neku predstavu kako bi to trebalo izgledati. Zaboravio sam napistai u prvom postu kako izgleda teren na kome pecam. Zbog velike dubine na tom delu save (do 20 metara) , stuku pecam do 5-6 metara od obale na dubinama do maksimalno 2.5-3 metra, a najcesce na dubinama od jednog metra, pored oborenog drveca, trave, panjeva, limanima i sl. (pokazalo se da je tu najvise ima). Brzina reke uz obalu je uglanom jako mala. Sve u svemu za pocetak cu probati preporucenu varijantu sa strime od 15-ak cm , sa intermediate kanom (povrsinski), sa srednje tonucim predvezom od 20- 100 cm , zavisno od mesta gde budem bio u tom trenutku.
Kako to izgleda?
Imam jos par pitanje vezano za predvez:
1.Koja bi bila maksimalana duzina predveza koja se preporucuje?
2. koliko su predvezi otporni na zube stuke?
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
boki druze sve ti ima u temi stuka procitaj lepo ,puno toga je napisano o lovu stuke....da se opet ne ponavljamo... :tbumb: :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
7
ko što je Gegula rekao pa da se ne ponavljamo bezpotrebno....a ukratko, koristi sajlu kao i kada varaličariš. Sam predvez posle lidera ne mora biti nešto posebno dugačak + sajla.
 
Učlanjen(a)
18.01.2012.
Poruke
3
Broj reagovanja
0
Hvala, hvala, evo vec par sati citam o musicarenju stuke, ima svega, vec sam skontao jos par bitnih stvari.
pozdrav
 

ekopuls

Newbie
Učlanjen(a)
20.01.2012.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Hvala na savetima, stvarno su temeljni i nadam se korisni za početnika

 
Vrh Dno