Pomoc pocetniku!!!

petrovicfly

Newbie
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
2
Broj reagovanja
0
Zovem se Milan Petrovic iz Vrhpolja (bliznina Ljubovije), radim na granicnom prelazu, inace sam inspektor, tako da sam stalno u blizin jedne od najlepsih reka Srbije, Drine! Ribolovom se bavim 20 godina unazad i to uglavnom na Drini, ponekad na Zvornickom jezeru. Lovio sam sve moguce vrste riba na Drini, od krkuse, skobalja, mrena, lipljena, mladica.... Posto sam se rodio i zivim bas pored Drine bilo bi cudno da nisam ribolovac. Sve sma probao, od pecanaja na plovak(omiljeno), preko varalicarenja kako mladice tako i pastrmke, do pecanja na tirolsko drvce koje mi ovde zovemo torpedo, sa vezom od 5 muva. Omiljena vrsta ribe mi je bas lipljen, ne znam sto, dal zbog svoje gracioznosti dal zbog spcificnog nacina ribolova, prava sportska riba. Posto je u poslednje vreme torpedo zabranjen, u stvari bio je dozvoljen sa dve muve ali sada nacisto zabranjen. Ali nije toliko strasno pecati sa njim, ako bi sami ribolovci imali meru u svemu. Hteo bih da postavim nekoliko pitanja, posto sam primetio dosta poznavalaca musicarenja lipljena, neke sam uspeo da upoznam jer sam bas stalno na Drini. Hteo bih da pocnem sa musicarenjem. Od prilike imam uvid u situaciju jer sam gleda u par navrata kako to izgleda, cak sam sa nekim Valjevcima i Ivanjicanima razgovarao i dobio par korisnih saveta i nekoliko lovnih muva. U mom okruzenju ima lipljena, narocito na mestima na kojima niko ne peca. Posto je ovo prava musicarska reka, hteo bih da se oprobam u najlepsem vidu ribolova. Pomozite mi, dajte nekoliko predloga koji stap da kupim, koji cekrk, koji konac, kako da izvezbam zabacivanje, ali koliko sam primetio nije bas lako, potrebna je sinhronizacija obe ruke! Posto je lipljen lisac nad liscima, obicno je bukvalno receno pa pola reke, dobaciti do tamo i pogoditi u mesto nije bas mala stvar. Hvala unapred svima koji mi pomognu!

Milan Petrovic, Vrhpolje-Ljubovija.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Milanče, Drinski lipljenašu, pomozi čoveku.
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
Evo da probam malo rasvetliti misteriju za tebe Milane, prvo ja nisam bio na Drini, inace sam iz Banja Luke i imam Vrbas koji je povelika reka u kojoj ima i lipljena i pastrmke i mladice

Pokusacu da dam predlog za nabavku pribora po mom vidjenju drine

- Stap bi trebao da ti bude za konac #5 ili 6 duzine 2.7m tj 9.0 feet-a. Od opredelenja na koje muhe mislis loviti (suhe ili nimfe)izaberi brzinu akcije. Sto se tice proizvodjaca to je tesko favorizovati ali nemoj da mislis da najskuplji sami zabacuju i kontriraju. Stap je pozeljno da bude sto manje tezine jer ruka zaboli od tezine narocito ako tek ucis mahati pa koristis vise snage nego je potrebno

-Cekrk ili rola, neka bude prilagodjena tezini stapa i snjura koji je deklarisan (znaci #5-6) sto se tice proizvodjaca isto je kao i kod stapa skupe ne namotaju same snjur, mada ima poluautomatskih koje i to rade. Ona treba da bude lagana jer isto kao i sa stapom ruka trpi njenu tezinu, preporucujem ti da to bude neka sa LARGE spulom jer one druge sa manjim precnikom stvaraju na snjuru memoriju u obliku spirale koja uzrokuje petljanje kad je odmotana na vodi.

- Snjur prvenstveno biras po stapu i muhama kojima planiras loviti te kakve sklonosti imas za bacanje (u dalj ili umjereno) ako planiras loviti suhim muhama onda neka struna bude plivajuca (nosi oznaku "F" = Float) a za nimfe je bolja tonuca "S" = sinking, imas vise oblika izvedbi snjura "WF" = weight forward tezi deo je napred prvih nekoliko metara i kada zabacujes dalje inercijom tog dela olaksava ti zabacaj, "DT" = double taper ima konusni oblik tj vretenast sa obe strane a celom duzinom je ravnomerne debljine sto joj je prednost kada se osteti jednostavno je okrenes i koristis dalje.

opsirnu sam temu krenuo da obradjujem ovo me sve vodi u sire objasnjavanje svakog elementa pribora.... najbolje da neko ko se u tvom okruzenju vec bavi musicarenjem pomogne malo, moj savet uzmi od drugih musicara razlicite stapove pa probaj naci nesto sto tebi odgovara po osobinama, inace to jedino ima smisla teoretski su cele knjige napisane o svakom pojedinacnom dijelu pribora a kada dodjes u prodavnicu osjecas se zbunjen narocito ako u prodavnici ima vise modela

Nadam se da sam ti bar malo dao osnoven smernice a sigurno ce neko od ljubaznih kolega na sajtu naci vremena da napise poneki savet, a ti iz svega izvuci ono sto mislis da ti odgovara.

Bistro i dobro nam dosao
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Zdravo i dobrodosao Milane,
ja imam jedan konkretan predlog za tebe , ostavi broj telefona na forumu ili u p.m. da ti organizujemo u Peruccu
kod Sene pocetnu obuku i sve ostalo sto te interesuje u vezi musicarenja
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Novajliji Milanu sam ipak u Shoutboxu napisao kombinaciju za musicarenje lipljena na Drini. kaze da mu novac nije problem, pa evo mog resenja:
STAP: G. Loomis GLX 9'0", AFTMA 6 (906)
KONAC: Scientific Anglers 3M WF6F
CEKRK: Shimano Biocraft 5/6

Eto konkretnog odgovora.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
moram malo da se umesam ovde
stap koji je predlozio mix je stvarno vrhunski izbor za drinu ,jedan od najboljih medjutim nije za pocetnika nikako, coveku ce se smuciti zivot a kamoli musicarenje ako bude ucio sa glx-om, stap je izuzetno brz i ostar bez prava na gresku, namenjen je iskusnijim ribolovcima,drugo tesko ga je naci jer se vise ne proizvodi ,kanap za taj stap SA 3m wf6f- ? izostavio si koji , moj predlog je expert distance ali tek posto covek nauci da baca ,
drugo cekrk i nije neki izbor,
moj predlog je da uzme neki meksi stap kao na primer SAGE DS2 ,za pocetak je to pravi stap a kasnije kad nauci moze komotno da predje na GLX i da peca samo sa njim.
u svakom slucaju bolje je cuti vise predloga
 

petrovicfly

Newbie
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
2
Broj reagovanja
0
Hvala svima, narocito tebi Sale! Toga sam se bojao, Mixmaster mi je rekao da ne voli da peca na Drini, zato je bolje da poslusam savete nekih iskusnijih musicara na toj vodi. Video sam da Sale ima slike uhvacenih lipljenova na Drini, pa bih hteo da ga pitam jer je sigurno strucniji i iskusniji od Mixmastera (koji je sam to rekao). Mixmaster bez uvrede ipak je u pitanju ozbiljna stvar, pa bih da cujem savete iskusnijih ljudi, hteo bih da krenem vec ove sezone da musicarim pa mi se malko zuri! A pitao sam za one muve sto si mi ti rekao, pa su mi se ljudi odkinuli od smeha (bolje da te nisam ni pitao). Smejali su mi se i rekli da nema gamarus-suva muva, da nema bambulj suve muve....rekli su mi da idu ose, mravi, neki kedisi....Hvala ponovo!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uh, treba da pazim kome cu da delim savete. Ovom coveku nikad nisam pominjao muve, a on me optuzi za :

" Mixmaster bez uvrede ipak je u pitanju ozbiljna stvar, pa bih da cujem savete iskusnijih ljudi, hteo bih da krenem vec ove sezone da musicarim pa mi se malko zuri! A pitao sam za one muve sto si mi ti rekao, pa su mi se ljudi odkinuli od smeha (bolje da te nisam ni pitao). Smejali su mi se i rekli da nema gamarus-suva muva, da nema bambulj suve muve....rekli su mi da idu ose, mravi, neki kedisi....Hvala ponovo!"
Ako ja govorimo isti jezik, ovde pise da sam ja ovom coveku napisao da je gammarus suva muva, da sam pominjao nekakvog bambulja, a da ne znam sta jede lipljen!?!?
Postovani Milane, pomesao si me s nekim.
Ipak, izvini sto sam te "omeo" u pronalazenju strucnjaka za musicarenje lipljena.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Imenjače moj,
teške si dileme otvorio, ali hajde da pokušamo:
Na Drini je daljina imperativ tako da je najbolji brz štap dužine 9 feet-a i WF struna uparena sa njim. Može biti klase #5 ili #6. Ja sam počeo sa 5-ticom pa prešao na 6-ticu, pa se vratio na 5-ticu pa opet na 6-ticu ;-). I 2007 ću nastaviti sa 6-ticom. Trenutno pecam sa štapom Sage XP 690 i strunom Sage TCR Performance Taper isto #6. Osim gore pomenutih drinski lipljenaši rado koriste i Sage SP+ , SLT, Thomas&Thomas Vector ili Horizon kao i druge štapove sličnih karakteristika.
Od struna omiljeni su modeli 3M XXD ili Expert Distance i RIO Grand, Windcutter ili Accelerator. Mene je divno poslužila par sezona i Vision Extreme Distance.

Sa muvama ne bih ni počinjao, i ja sam iznenađen svake sezone i ioako postoje višegodišnji favoritzi svaka sezona nosi svoja iznenađenja. Dve su osnovne razlike - nekada lipljen jede na površini a nekada u "vodenom filmu" i moraš imati različite verzije istih insekata koje vodiš po površini ili u filmu. Ovde ti je NEOPHODNA pomoć na licu mesta. CDC jednodnevke, emergeri, caddis pupe i odrasli caddisi, mravi i osice. Veličine od 14 sa početka sezone do 18.

Predvez konusni upredeni ili monofilni dužine standardnih 2,70 m i tippet 0,12 (može i 0,14 na početku sezone da bi ga spustio čak na 0,10 krajem leta i u ranu jesen). Najkvalitetniji koji možeš naći.

E sada ću se vratiti na početak (da podržim Saletov savet) - ove brze kombinacije za velike daljine su noćna mora za početnike tako da ti ja od srca savetujem da nabaviš prvo neki drugi štap, klase 4 do 5, srednje brz (medium fast) i dužine 8,6 ili 9 koji će te naučiti svemu!!! Sage SLT je (po meni) ovde neprikosnoven a ima i drugih proizvođača i modela. I neku jeftiniju strunu sa kojom ćeš špartati po livadi, vežbati sa zekama po plićacima i prelivima, obići neke manje vode i nabiti kilometražu bez koje ćeš teško dobaciti do debelog lipca posred Drine!!!

Puno sreće i čekamo prvu sliku u galeriji.

P.S. Iskustva i saveti su lične prirode, stečeni na osnovu ličnih iskustava od 2000.god naovamo!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ne pomenuh čekrk - Large Arbour po ukusu. Ja vozim Danielsson FW, još je lepši i bolji LW, ali tu ti je izbor ograničen samo estetikom i novčanikom ;-)
 

begginer

Newbie
Učlanjen(a)
24.03.2007.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Ja sam varalicar nekih 20 godina ali od ove godine mene isto kao i Milana zanima flyfishing.Sve mi je jasno oko lova suvom musicom ali mi nije jasno skoro nista oko lova nimfama.Je li konac mora da bude tonuci?Kako se vozi,odnosno da li se pusti da je struja nosi ili se lagano povlaci?Molim vas da mi pomognete.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ako ocekujes da musicaris tonucim nimfama na Drini zaboravi, to je izuvise kompikovano i tesko da je bukvalno nemoguce uhvatiti pristojnu ribu nimfareci na Drini. Ja sam koristio strogo tonuci konac i cak tekza predvez sa strimere i uspevao sam da upecam kojeg lipljena do 30cm u nekom mirnijim delovima reke. Kazi nam na kojoj reci bi ti zeleo da pecas. Uglavnom na nasim planinskim vodama nije ti potreban poseban pribor. Onaj koji ces koristiti za pecanje suvim muvama koristices i za pecanje nimfama, stim sto ces nimfe otezavati tungsten glavama i dodatnim namotajim olova kako bi se sto lakse spustila do dna. To je takozvano nimfarenje. Time imitiras larve insekata iz reda Ephemeroptera, Plecoptera, Trichoptera i poznatih zglavkara Gamarusa kojih ima u nasim rekama. Postoje i plivajuce nimfe znaci stadijum u razvoju insekata, kada se larva dize i voda je nosi u vodenom flimu dok se polako ne oslobodi omotaca i konacno izleti. Na Drini je moguce bacati plivajuce nimfe, emergere, suve muve. Ali opet ti kazi na kojoj bi reci da pecas i dobices detaljno objasnjenje koji pribor i koje muve kada gde i kako, do tada ostaje samo da nagadjamo!
 

begginer

Newbie
Učlanjen(a)
24.03.2007.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Ne,nisam mislio na Drinu.Ja sam iz centralne Bosne i okruzen sam planinskim vodama bogatim pastrmkom i lipljenom.
Znaci nije obavezan tonuci konac.Mozes li mi malo objasniti tehniku?Je li pustam da je struja nosi ili je potezem nesto slicno kao strimere?To nisam mogao nigde da vidim jer se kod nas najvise lovi povrsinskom suvom musicom.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
MOzda sam ispao malo komfuzan u predhodnom, pa da napomenem, kada sam rekao tonuci konac, znaci to je bilo extremni slucaj isprobavao sam neke stvari iz radoznalosti, da neko ne shvati da sam lud! Znaci na Drini samo plivajuci konci nista drugo.

Posto si rekao da si iz Bosne, znaci samo plivajuci konci sa oznakom F na kraju, definitivno to je moj predlog (npr. DT5F ili WF5F. Ne treba mnogo komplikovati. Sto se tice vodjenja nimfe ne mogu da ti objasnim ovako preko foruma kako bi to trebalo da izgleda, ispalo bi mnogo komfuzno. Ja se uglavnom pridrzavam toga da prepustam nimfu vodenom toku. Ali ako imas nekog musicara u blizini bilo bi vise nego odlicno da ti pokaze osnove stvari.
 

begginer

Newbie
Učlanjen(a)
24.03.2007.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Imam konac WF6F,stap 9 fita #5,6 isto tako i cekrk #5,6.Hvala ti Sumadinac na savjetima,najbolje da zarobim nekog profesionalca pa nek mi on to sve objasni na vodi.A mozda i da sam malo istrazujem.
 
Vrh Dno