Popravka ili modifikacija čekrka

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.107
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
Nedosed čovek kao ja npr. stalno razmišlja i nešto čačka. Rešenje za bučne čekrke sam smislio. Veoma prosto i jednostavno. Na slici u gornjem levom uglu je parče policelona zalepljeno epoxy lepkom na kućište čekrka. Pravi dovoljno trenja da se rotirajući deo teško (ne mnogo!) okreće. Zupci su rotirani u stranu tako da ne dodiruju zupčanik i nema nikakvog zvuka prilikom razmotavanja ili namotavanja.

Ala sam pametan, a :D :hammer: ?
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
uživač je napisao(la):
Nedosed čovek kao ja npr. stalno razmišlja i nešto čačka. Rešenje za bučne čekrke sam smislio. Veoma prosto i jednostavno. Na slici u gornjem levom uglu je parče policelona zalepljeno epoxy lepkom na kućište čekrka. Pravi dovoljno trenja da se rotirajući deo teško (ne mnogo!) okreće. Zupci su rotirani u stranu tako da ne dodiruju zupčanik i nema nikakvog zvuka prilikom razmotavanja ili namotavanja.

Ala sam pametan, a :D :hammer: ?
Svaka čast to ću morati pokušati primjeniti na mojoj Grejsici, izludi me tandr tandr, rola ko grom al glasna, a nebi je mjenjao dobra mi je. :tbumb:
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
uživač je napisao(la):
Nedosed čovek kao ja npr. stalno razmišlja i nešto čačka. Rešenje za bučne čekrke sam smislio. Veoma prosto i jednostavno. Na slici u gornjem levom uglu je parče policelona zalepljeno epoxy lepkom na kućište čekrka. Pravi dovoljno trenja da se rotirajući deo teško (ne mnogo!) okreće. Zupci su rotirani u stranu tako da ne dodiruju zupčanik i nema nikakvog zvuka prilikom razmotavanja ili namotavanja.

Ala sam pametan, a :D :hammer: ?
Daj reci Uživač, funkcija kočnice oće ostat ili ne (nakon modifikacije) moram to malo bolje prostudirati prije no što sjebem za vjeke vjekova ako neuspije, ipak nije bila tako jeftina da je bacim. Inače ako joj samo okrenem zbac ustranu ona je nečujna ali onda više nema kočnice (a treba mi).
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
A kako bi bilo da na ovaj točkić nalepiš plutu? Ako napraviš da šraf može da se steže, dobiješ regularan dril.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Jr je napisao(la):
A kako bi bilo da na ovaj točkić nalepiš plutu? Ako napraviš da šraf može da se steže, dobiješ regularan dril.
Mislim da te nisam baš shvatio, plutu na koji točkić, gore na slici je Uživačev čekrk a ne moj, moraću ja da je slikam pa da ti to sutra prezentiram i pitam za mišljenje jer je sistem kočnice direktno povezan sa zubima i kada zub maknem nema glasanja al ni kočnice. Kad vidiš sliku biće ti jasnije, ili možda već je samo ja ne kužim što mi pokušavaš reći?
Evo otišao ja npraviti fotke ovako ona izgleda i mislim da tu baš i nemogu primjeniti gore predloženo.
 

Prilozi

  • grejs 1.JPG
    grejs 1.JPG
    210,6 KB · Pregleda: 252
  • grejs 2.JPG
    grejs 2.JPG
    197,1 KB · Pregleda: 263
  • grejs 3.JPG
    grejs 3.JPG
    194,6 KB · Pregleda: 254

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.107
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
Moj čekrk na slici gore nije imao apsolutnu kočnicu tj. kočnica je imala funkciju da samo pruža veći ili manji otpor prilikom razmotavanja ili namotavanja a ne potpunu blokadu. Ovakvim dodatkom od policelona dobio sam konstantan otpor koji i nije baš veliki a nije ni mali. Čini mi se sasvim dovoljan da mogu bez velikog naprezanja da namotavam a ujedno i razmotavam. Juče sam testirao kočenje na komšijinom kucovu koji je oko 5-6 kg. Očigledno mu je smetalo to što nije mogao da slobodno trči. Pritiskajući dlanom rotacioni deo odozdo pojačavao sam kočenje. Tvoj čekrk Gogo je drugačiji, a da ga upropastiš toliko sa ovakvom prepravkom da bi ga bacio naj verovatnije nećeš :bye:.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
uživač je napisao(la):
Moj čekrk na slici gore nije imao apsolutnu kočnicu tj. kočnica je imala funkciju da samo pruža veći ili manji otpor prilikom razmotavanja ili namotavanja a ne potpunu blokadu. Ovakvim dodatkom od policelona dobio sam konstantan otpor koji i nije baš veliki a nije ni mali. Čini mi se sasvim dovoljan da mogu bez velikog naprezanja da namotavam a ujedno i razmotavam. Juče sam testirao kočenje na komšijinom kucovu koji je oko 5-6 kg. Očigledno mu je smetalo to što nije mogao da slobodno trči. Pritiskajući dlanom rotacioni deo odozdo pojačavao sam kočenje. Tvoj čekrk Gogo je drugačiji, a da ga upropastiš toliko sa ovakvom prepravkom da bi ga bacio naj verovatnije nećeš :bye:.
Pa da vidim to i ja, nego mi je jedino riješenje čepove u uši ili ga prodati (oš da ga kupiš :D) šalim se, nekako ću se naviknuti na to, na sve se može naviknuti. :bye:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Gogo je napisao(la):
Jr je napisao(la):
A kako bi bilo da na ovaj točkić nalepiš plutu? Ako napraviš da šraf može da se steže, dobiješ regularan dril.
Mislim da te nisam baš shvatio, plutu na koji točkić, gore na slici je Uživačev čekrk a ne moj, moraću ja da je slikam pa da ti to sutra prezentiram i pitam za mišljenje jer je sistem kočnice direktno povezan sa zubima i kada zub maknem nema glasanja al ni kočnice. Kad vidiš sliku biće ti jasnije, ili možda već je samo ja ne kužim što mi pokušavaš reći?
Evo otišao ja npraviti fotke ovako ona izgleda i mislim da tu baš i nemogu primjeniti gore predloženo.

Da, ovo se odnosilo na Uživačev čekrk. Kod tvog to ne bi išlo jer nemaš površinu na koju bi nalegla pluta zato što ti je špulna razbušena. Kod tebe bi neko takvo rešenje bilo dosta komplikovano a i lično ne bi prepravljao taj čekrk. Tako da ti stvarno ostaje da se navikneš ili nabaviš drugi čekrk.  :)
 
Vrh Dno