Popravka musicarske snjure

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Rancic je napisao(la):
Sinoć na pecanju na neki ekser u betonskom keju (ostao posle šalovanja)  zakačim konac i zasečem ga skoro za trećinu debljine i to na najgorem mestu - na 9 metara od vrha - skoro na kraju glave. Konac je WF.
Može li se popraviti ili ne. Ako može  - kako.

Rancicu moze da se popravi, potrazi na forumu detalje oko spajanja strune i running linea. Bilo je vec reci o tome. Malo je nezgodno mesto jer je tu konus i to tesko da ce biti struna potpuno ista kao nekad ali sta je tu je, dok se ne snadjes za novu, posluzice.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Da vidim da li sam shvatio.
1. Da skroz presečem konac
2. Da napravim dve omče zatopljene termo bužirom
3. Da spojim te dve omče takođe termo bužirom
Biće deblji konac na mestu spajanja, ali šta je tu je.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Ako nisi presekao jezgro ili ga naceo onda nema potrebe to da radis. Znaci u tom slucaju ti si samo zasekao struni tacnije njen omotac? Onda je stvar mnogo prostija i mozes da je resis samo silikonskim buzirom i grejanjem. Silikon trpi mnogo vecu temperaturu od omotaca strune pa se na taj nacin omotac rastopi a buzir ostane netaknut. Znaci malo zagrej preko buzira koji si navukao na to mesto, polako prstima formiraj ravnomerno omotac i pozeljno je da ti buzir ne bude ni previse sirok ni previse uzak vec taman kao struna. Na kraju skini buzir i uzivaj.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
JR i Simpson,
hvala lepo.
Pomogli ste mi, živi bili.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Polako sa sečenjem. Ako je samo omotač konca oštećen nema potrebe da se seče. Probaj da pokidaš konac na tom  mestu, dakle, što jače vuci. Ako izdrži, onda je odlično. Potrebno je samo da navučeš termobužir na to mesto i vrlo pažljivo zagrevaš dok se omotač ne otopi i ne sjedini. Ako to dobro izvedeš, najverovatnije se neće ni primetiti da je konac bio oštećen.
S druge strane, ako konac pukne, stvari se malo komplikuju. U svako slučaju, ne treba da praviš omče, samo ćeš da napraviš budžu. Pogledaj treću sliku na onom linku koji sam postavio, tu sam i objasnio kako se spaja konac bez petlji (kad ne treba da se menjaju glave).
Ako ti nije najjasnije, pitaj ili zovi pa ću da ti onjasnim. Najbitnije je da ne izgoriš konac pri zagrevanju. Ako imaš neki stari konac, probaj prvo sa njim, da stekneš osećaj.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Hvala JR, ima da budem nežan i pažljiv ko majčina duša.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
JR, ajd bolje sad odmah da te pitam.
Ponovo pogledah link o popravci konca. Treća slika je taj sastavljeni zatopljeni konac bez petlji. Objasni mi malo bliže molim te.
Odseći ću parče od 10 cm za trening.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
JR nema potrebe da objašnjavaš. Pročitao sam ponovo šta rekoste ti i Simpson.
Uzdravlje
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Uspeo sam da popravim konac.
Termobužir od 2 mm i kako ste rekli. Sad pazim.
JR i Simpson - hvala.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
I koji postupak si na kraju primenio?
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Ovo nece da radi na svakom koncu. Cak sta vise, oslabice ga toliko da ce biti lak za kidanje rukon bez primetne povrsinske promene boje!!! JR mi je pokazao foru za pravljenje konektora na ovaj nacin. Uvek prvo isprobajte na kraju konca da li trpi temperaturne sokove
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Odsekao sam parče kraja konca, jedno 10 cm i probao nekoliko puta pre popravke samog konca.
Termobužir prečnika 2 mm sam navukao na oštećeno mesto i dovoljno je prineti upaljač 1-2 sekunde i termobužir se skupi.
Onda se brzo prstima uvalja i posle desetak sekundi polako rasečam termobužir i skinem. Lepo je zatopljeno.
Odsecite uvek duže parče termobužira, najmanje 4 - 5 cm da slučajno plamen ne ošteti zdravo mesto na koncu.
A termobužir je jeftin - 15 dinara metar.
Ne znam kako bi se ponašali konci drugih marki. Moj je "Behr WF 5 F".
Probao sam konac da pokidam rukama i nisam uspeo, jer jezgro nije oštećeno.
Nema problema sa koncem, izdržaće on mnogo, mnogo više od tipeta 0.14 koji koristim.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
:tbumb: Zaboravih da napomenem, poželjno je i da se konac opere pre intervencije ako je korišćen.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Oprao sam ga.
Ja moram i ovako da ga perem obavezno posle šumaričkog jezera jer nahvata od trave neku macu.
Sve mi zelene ruke.
 

rango

Senior member
Učlanjen(a)
14.03.2009.
Poruke
168
Broj reagovanja
5
Primetio sam presecen koating sve do srzi kanapa, konsultovao sam ovu temu i uspesno sredio  kanap. Navukao sam buzir zagrejao upaljacem i nakon toga skinuo buzir.
 
Vrh Dno