Poseta iz praistorije...

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
III kolo Mušičarske Lige 2016-te, prvi sektor, pozicija B1. Kažu mi merači da je samo Keno dobio gore mesto od ovog mog - B4. Tja, šta da se radi. Pištaljka, početak. Češljam dva džepa neposredno pored puta koja mi se čine najbolja i ništa se ne događa... Spuštam se putem nizvodno, provlačim kroz gustiš i spuštam nimfu polako na onih sirotinjskih par mesta i džepova koja izgledaju koliko-toliko izgledno, opet ništa. Dolazim do kraja pozicije, vraćam se na početak, menjam muvu i tehniku. Ništa. Treći prolaz nizvodno - naravno ništa.
U četvrtom prolazu na najlepšoj poziciji spuštam nimfu, udarac, kalifa od 24,5cm je u meredovu :) Sve izgleda drugačije iako kiša i dalje rominja. Merenje, vraćanje na početak i džepove pored puta, pa na kraj i ponovo na poziciju gde je bila ona kalifica. Još 15-tak minuta do kraja. Menjam nimfe, i spuštam ih direktno nizvodno (jedino tako mogu tu da priđem) u buk između dve krupne stene. Ima ga malo više od metra dužine i pola metra širine.

I runda
I, nimfa stade. Ja potegnem štap nagore - kamen. Potegnem malo jače - pomerim nešto pa mi se štap vrati. Potegnem još jače - sve isto. Grana ili žila pomislim u sebi. Treći put upotrebim jaču silu ne bi li nekako otkačio - i sastavi me teška kontra nadole  ??? :eek: ???
Aiiiiiiiiii
Nategnem štap iz sve snage ulevo ka obali - ništa. Jače, pa još malo jače - izroni repina usred buka i vrati se dole.  :eek: :eek: :eek:
Nategnem ja nju i krene ona polako da mrda i u jednom trenutku se pomeri levo u pliću vodu tek da je vidim. 60+ Vrati se, ja opet, vrati se , ja jače... U jednom momentu joj dosadi, izdigne se u vis i prevrne desno u nabujali Kolorado.... Skok preko kamena natezanje levo i ona lenjo stade iza donjeg kamena.  :D

II runda
Ovde je malo pliće, i vidim je lepo. Leđa tamno siva, bokovi srebrni, duguljasta sa crnim tačkama. Crvenih nema... Ženka, glava zatupasta i široka. Štap nategnut do krajnjih granica, ulevo prema plićaku i obali, i natežem je sve jače. Odgovara lenjo i moćno, bez previše stresa. Posle nekog vremena čini mi se da počinje da se uznemirava, mrda levo - desno i lenjo trese glavom. Nije ni njoj prijatno  8) Ja insistiram i ona odgovara - izdizanje kao delfin i opet desno u Kolorado :eek: Skok, natezanje i staje još jednom!

III (i završna :( ) runda
Ovde je još pliće i voda brža. I, nažalost, nizvodno je sve brže i brže a pored obale je granje... Manevarskog prostora više nema... Ne može se dalje niz vodu, priteran sam uz konopce... Držim je sve vreme na dužinu štapa, sa štapom savijenim u kiflu i gledamo se. Štap držim sa obe ruke pošto je neprirodno savijen... Čini mi se da se umara, povećavam pritisak i spuštam meredov u vodu sa moje leve strane. Od meredova je deli najviše metar i po. Vreme stoji, vasiona se zaledila. Pomislim da je moja... Hvatam meredov levom rukom, natežem desnu, produžujem levu... Ona me pogleda i sjuri se desno... U Kolorado... Ja se držim za štap, on se ispravlja, čekrk svira, ja ga zaustavljam dlanom... Pucanj biča mi odzvanja u ušima...

Osvrćem se levo - desno, nadam se da je neko bio u blizini i video sve. Nema nikog, reka huči... Stojim još neko vreme u mestu i gledam u plićak gde je do malopre bila i pitam se da li sanjam ili sam budan. Ćutke, nemam čak ni psovku u ustima izlazim iz vode. Kolena mi se nekontrolisano tresu...

Vraćam se na poziciju gde je uzela nimfu i još uvek mi nije jasno šta je ona tu tražila. Niti će mi ikad biti. Dubina ispod kolena...

Zaista mi je žao što ova lepotica nije izmerena i slikana, ovakvu ribu ja na našim rekama nisam video. Kažu "jezerka" došla na mrest pa joj se svidelo... Čudo iz praistorije me posetilo i ulepšalo mi dan, godinu a bogami i ceo život. Voleo bih da se nije zaustavila nizvodno sve do jezera, pa nek na miru doživi još ovoliko godina, a ko zna koliko ih ima  :yeswink:
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Da te nisam odvratio od gaženja preko reke i ti bi niz Kolorado do jezera  a mi uskraćeni za ovu lepu priču.  :hammer:  :hammer:
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.401
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Kako si ispričao, sad bih se spakovao pa na tu Koloradovisočicu!  :tbumb:
Malo me podsetila priča na jednu H.Mortensena koju odgledah prošle godine... baš je istakao kako se pri velikoj vodi najveća riba zabija u plićak gde je inače nikad ne bismo tražili a naročito kako se po takvoj vodi ozbiljna riba najčešće gubi navlačenjem na gore! Naime, treba je vući na bok, položiti štap u stranu jer se pre zamori a i u slabijem sloju vode je. Lično nemam iskustva iz ovakvih situacija...
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Toje bila prava podmornica izgleda. Šta joj je bilo na meniju Milanče, koju nimfu je uzela?
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Varijaciju kamenjarke...

vrana je napisao(la):
...
Naime, treba je vući na bok, položiti štap u stranu jer se pre zamori a i u slabijem sloju vode je.
...
Baš to sam i radio. Džaba  :doh:
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.401
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
I to je pecanje... naći ćeš je ti opet, ne sumnjam  ;)
 

Markovic

Full member
Učlanjen(a)
11.02.2008.
Poruke
966
Broj reagovanja
0
Lokacija
Pozarevac
Strelac je napisao(la):
Toje bila prava podmornica izgleda. Šta joj je bilo na meniju Milanče, koju nimfu je uzela?
Узела је моју нимфу :naughty: :naughty: или Митину  :doh: :doh: :doh:
 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Bas ono o cemu sam nesto rekao pre neki dan. Takmicenje je takmicenje i takmice se ljudi koji to vole, to treba postovati bez obzira na licne afinitete. Mnogo je vaznije ovakvo afirmativno pisanje i dve cele teme koje ce se razviti oko Visocice. Nije da ona i ranije nije bila predstavljana ali nije lose obnoviti informacije s vremena na vreme.  Sad gotovo da imate obavezu i bilo bi lepo da navratite (cela ekipa) nekad tokom godine i da otpecate celu reku, prisustvo odlicnih ribolovaca koristice nam da nesto novo naucimo a ta deca koja su bila neki dana sa vama, ma kako malobrojna, pretstavljaju novu generaciju pirotskih i srpskih musicara.
Razmisljajuci o redosledu i vaznosti ne mogu da ne primetim da je celom dogadjaju dalo dimenziju i ukljucivanje ljudi iz Srbija Suma, posebno Igora Petrovica i to bi trebalo da bude znak da se mozda razmislja o nekom kupu Visoka, Stare Planine ili slicno. Bez ludackih kotizacija i ne plaseci ljude nekim sivise visokim nivoom, stavite granicu od 30 godina ili podeliti u kategorije ako bude vise zainteresovanih.
Sto se tice teksta i samog dogadjaja, prvi govori o daru za pisanje a dogadjaj o potencijalu reka pirotskog kraja.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Aco to nije losa ideja :) treba popularizovati ovu plemenitu vestinu medju mladim ljudima.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Nas profa je ispricao dozivljaj koji svaki lovac na pastrmke prizeljkuje u dubini sna koji u savkom od nas pasioniranih lovaca prizeljkuje.Ja bih se samo seretski nadovezao u pozitivnom kontektu na prifin dozivljaj,.
Nije Bahus jedini koji ovde po forumima fantazira i pripreda dozivljaje vetrovitih sarenih bica iz senke,moguce je da se jos neki Milance nalazi pored stare vodenice i slusa iza svojih ledja kako ga  talasi reka ogovaraju a mirisi vetrova raznose njihovo prijatno saputanje.
Pozdrav za Milanceta od Bahusa zadnja posta Crna reka - Istocna Srbija.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Pozdrav za Bahusa, boga vina i uživancije  :) Izostao si sa Moravice nadm se da je opravdano... teže mi je bilo bez tebe ;) Moraću da naiđem i do te zadnje pošte Crna Reka...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Divno napisano, prosto mi je žao što sam prvo čuo uživo preko telefona...  :D

Što se Visočice tiče, već godinama pišem da bi ta reka u budućnosti mogla da ponudi za naše uslove nepojmljivo dobre uslove za mušičarenje, sa recimo redovnim ulovima od nekoliko 1-2 kg riba po ribolovcu dnevno, a uz povremene kapitalce od 2-5 kg.

Samo treba uvesti stroži režim ribolova (totalni UiP ili recimo min mera 40 cm) i čuvati, čuvati, čuvati...

Još kad bi jezerom plivale mladice, a Visočicom lipljani, bio bi raj poput onog na Plavu.

A što se prastorije tiče, u ovoj vodi i dalje ima 5-6 x težih pastrmki od ovo Milančetove (2-3 kg)...

Setih se klipa gde se vidi "Milančetova riba" u mrestu, na sličnom potesu reke...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6JbksgeATzA[/youtube]
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
E, to su te takve... Eve i ja nađoh neki klip, izgleda baš ta moja :)
https://www.youtube.com/watch?v=UlNIn-UQPFg
 
Vrh Dno