Potamanthus luteus- trorepa žuta jednodnevka

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Morao sam da izvadim svog julskog "aduta". Ništa o insektima ne pišete, pa se plašim da bi neko drugi mogao da preuzme naš hidroentomološki primat. Ja štekujem tekstove i slike za čuvenu knjigu, ali ne mogu da izdržim, moraću da podelim znanje o još jednoj prelepoj jednodnevki sa vama. Insekt kojeg ću opisati je toliko interesantan i teško uhvatljiv, da predstavlja ekskluzivu.
Ja ga zovem trorepi sulfer (žuta jednodnevka), jer liči na poznatijeg dvorepog sulfera, Heptagenia sulphurea. Za razliku od njega ovaj je najbrojniji u rejonu klena i ima ga u šljunkovitim plićacima većih reka prelaznog tipa. Prilikom uobičajenih tehnika lova larvi vodenih insekata, skoro da ga je nemoguće primetiti, a kamoli uloviti. Zato se smatra retkim, što je daleko od istine. U slivu Nišave, jedva sam "iskopao" nekoliko Heptagenia, dok sam Potamanthus luteus, nalovio i napunio svoju radnu sobu, kako larvama, tako i slatkim žutim"leptirićima".
Larvu ne bih svrstavao u nikakvu grupu, jer ima osobine i onih koje se zatrpavaju u pesku i stone clingera i slobodnih šetačica. Posebna je.
Presvlači se najčešće na priobalnom kamenju, poput velike kamenjarke, ali ponekad i na površini vode. Pojavljuje se krajem juna i tokom jula, što znači SAD. Njeno vreme je kasno popodne i sumrak.
Dužina tela odraslog insekta je oko 15mm, što je svrstava u grupu krupnih jednodnevki. Broj udice na kojoj bi trebalo praviti imitaciju je 12.
Subimago treba imitirati zabačajima uz samu obalu, u plićacima, a imago u sam sumrak, na prelivima i ulazima u virove.
 

Prilozi

  • Potamanthus luteus- MIXMASTER 2007.jpg
    Potamanthus luteus- MIXMASTER 2007.jpg
    26,9 KB · Pregleda: 377

gasa

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2006.
Poruke
79
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mix bas na vreme procitah tvoje izlaganje za ovu musicu jer mi je juce sletela na stolu u dvoristu kuce.Uhvatio sam je dobro osmotrio i bas se pitao koja je ovo jednodnevka sa tri repica. Imam srece sto sam se preselio u kucu pored Vrezinskog bazena jer mi s vremena na creme dolicu razni insekti i sami me obavestavaju koja je musica aktuelna na vodi. Pozdrav
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Fantastično :tbumb:...jedva cekam tvoju knjigu o insektima!  :D ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Čekaćeš još najmanje godinu dana. :lol:
Jedna informacija za one kojima je hidroentomologija interesantna. Očekujte ekskluzivne fotografije i tekstove o retkim jednodnevkama Ephoron virgo i Oligoneurella rhenana, kao i seriju fotografija BWO- Seratella ignita, oba pola u svim stadijumima.
Samo polako, jedan po jedan hit-single, sa tog mog albuma, LP-ja. :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Večeras uživam u svojoj radnoj sobi u društvu dvadesetak trorepih žutih jednodnevki. Sleću mi na ruke, tastaturu, monitor... Igraju se iznad moje glave, padaju na sto... Divota! Prelep insekt, a puna ga je Nišava u donjem toku. Dakle, široka, šljunkovita, bistra, ni previše hladna, ni pretopla, klenovska reka.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
Očekujte ekskluzivne fotografije i tekstove o retkim jednodnevkama Ephoron virgo i Oligoneurella rhenana, kao i seriju fotografija BWO- Seratella ignita, oba pola u svim stadijumima.

I????????????????????????????????????????? Kada ce o mocni Manitu
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sve u svoje vreme. Ephoron virgo je veoma teško naći, jer kopa tunele, a retka je. Oligoneurella rhenana je već spremna, ali mora se malo sačekati za krilca.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo i spremnog muža.
 

Prilozi

  • Potamanthus luteus imago male1.jpg
    Potamanthus luteus imago male1.jpg
    54 KB · Pregleda: 337

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opet se pojavila ova lepotica.
main.php
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pa se preobrazila u još važniji imago.

main.php

 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.107
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
Mixe jel znaš da izmenjaš naziv ovog lepog insekta po deklinacijama i konjugacijama? :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Polako Uživač. Imam svakojake slike, ali ih mudro i lagano objavljujem, da ne bih brzo postao dosadan. Imam najmanje 100 slika samo ove vrste i to u svim stadijumima, oba pola, pa čak i mrtve, kao i video snimak presvlačenja.
Ne da imam sve to na slikama, već imam i uživo, u svojoj kući.
Prati moje postove o entomologiji i uživaćeš jedan dug period, jer iako najviše od svih pišem o ovoj oblasti, tek sam 10% napisao od onoga što vam spremam.
Ako si toliko brz, preporučujem ti da pogledaš šta nudi ostatak Interneta. Jednostavno i brzo, evo nimfe:
pluteus_nym.jpg

 
Vrh Dno