pozdrav i pitanja

MUSICKI

Newbie
Učlanjen(a)
16.05.2010.
Poruke
6
Broj reagovanja
0
pozdravljam sve clanove sajta.danas sam Vam se i ja pridruzio,u zelji da saznam i naucim vise o musicarenju.nemam veliki staz pecarosa,uglavnom volim da pecam na plovak ''iz ruke''kako se to kaze...
Potreban mi je savet i pomoc oko nabavke opreme za pocetak.Nabavio sam dvodelni stap marke ''hakuyo''model Syper fly 255;c.w#7-8.izuzetnoi je lagan..planiram da u formaxu kupim cekrk/onaj pocetnicki/...u dilemi sam oko kupovine strune ,kanapa ili kako se vec zove pravilno nit koja treba da se namota u cekrk..sta se koristi kao predvez za musice..ko je i gde ih kupiti?za sva ova pitanja trazim odgovore...inace zivim u beogradu.takodje dali postoji neka prodavnica specijalizovana za musicarenje ili bar da ima vecu ponudu pribora i po razumnim cenama,osim formaxa...hvala unapred,svakom kolegi koji bude raspolozen za pisanje...
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
zdravo druze  :bye: prvo nam napisi sta planiras da pecas i gde?
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Dobrodosao na forum...  ;)
sto si uopste bilo sta kupovao dok nisi detaljno procitao sve sa foruma na temu kupovine opreme a ima toga dosta...  ta sedmica ce da te ubije u pojam i to uopste ne moze da bude lagan stap dok ne vidis sta je stvarno lagano...  ;)

nista dalje ne kupuj jer je ovo jako zrazna bolest i navucices se dok trepnes a onda ces pozeleti kvalitetniju opremu i zalices pare koje si dao dotle a neces moci da ih povadis... ako mislis da ces sebe naci u musicarenju razmisljaj bar o malo boljoj opremi...i opremi slabije aftme
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
dobro došao!!!

što se opreme tiče mogu ponoviti ono što ti je sasats vec napisao...ovisi sta zelis loviti i gde. Taj stap sto si uzeo te moze sluziti za pocetak u lovu npr. štuke, krupnijih bucova, smuđa krupnijeg, nekih morskih grabežljivica do par kilica, šarana...uglavnom malo krupnije i jače ribe kojima bi bacao malo konkretnije ili ti teže imitacije tj. "muve". Recimo to je dobro i za recimo lov pastrmke malo težim strimerima.

Suve mušice, nimfice, mokre mušice...za uobičajen lov pastrmke, lipljena i klena na našim vodama za početak bi ti večina mušičara preporučila štap 5wt 9'. To je neka univerzala za naše balkanske vode. Konac uglavnom gledaš da je iste težine kakva je preporučena za štao npr. štap 5wt onda je i kanap 5wt, iako neki štapovi mogu da se nose i sa koncima dve klase više ili im bolje pak leži klasa niže ali uglavnom za početak je pametno držati se tog pravila da kakvu težinu štap baca takav konacm mu daš. Na svakom normalnom štapu piše koliko je dugačak i koje je klase. Isto tako i na kanapu. Na forumu je več mnogo informacija kako šta sve ide...upotrebi search a ako ne mozes da nadjes sto te muci pitaj.

Za taj tvoj štap ja bi uzeo neki kanap 7wt plivajući za početak. Ako nađeš plivajući ili još bolje plivajući sa sporotonućim vrhom ili intermedite vrhom možeš lepo da loviš štuke i bucove u svojoj okolici a isto tako i smuđa kada priđe loviti uz obalo...jednako važi i za soma kada lovi. Manje ribe da loviš sa tim nije to onaj filing. Pre jako je to za ribice od pola kilograma ili jedva 1kg. Lepše je to sa štapom 5wt ili još bolje nekom finom četvorkom (4wt) ili trojkom (3wt). Za sladokusce 2wt ili 1wt ;)

Dakle, važno je da znaš  šta i gde (na kakvim vodama) želiš da loviš i prema tome odabireš pribor.
 

MUSICKI

Newbie
Učlanjen(a)
16.05.2010.
Poruke
6
Broj reagovanja
0
stap sam kupio slucajno,a povukla me je marka, jer hakuyo pravi odlicne ''pecaljke''...gde i sta cu da pecam?sticajem okolnosti imam sansu da najmanje bar dva puta mesecno pecam na moravi. ibru,na rasini...a takodje i na vojvodjanskim vodama...o vrsti ribe koju bih pecao nisam razmisljao...procitao sam na forumu nimalo lepe reci za stap marke koju ja imam,mada mislim da je za pocetak sasvim dovoljan...znam sta je kvalitetna oprema,i najradije bih imao onaj engleski stap od bambusa/napravljen je iz sest delova bambusa uzduzno isecenog/koji je tako napravljen da je steta nositi ga iz kuce,ali u ovom trenuku me zanima jeftinija varijanta pribora...cekrk,mamci.struna..itd..
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
morava , ibar , rasina?? to je u mom kraju kolega  :tbumb: prejak ti je stap za te reke i uglavnom klena kao cilj . idealna je petica , a provukla bi se i sestica .
ali kad si vec kupio sta je tu je . moj savet je neki jeftiniji kanap primeren tom stapu ...max do 20 e jer ces ako se upecas na musicarenje brzo pozeleti bolji stap pa ces kanap kupovati ponovo . cekrk uzmi bilo koji za sad . naletece vec neki bolji vremenom za razumnu cenu.
treba ti predvez konusni monofilni ili pleteni po tvom izboru i naravno muve uglavnom za klena i poneku pastrmku na rasini. .......suve , mokre , nimfe a valja imati i manjih strimera
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Što se tiče mušičarskih štapova i firmi koje ih proizvode je tako da neke firme rade svakakve vrste štapova za pecanje. Mnogim takvim firmama mušičarki deo programa nije na prvom mestu proizvodnje nego ih rade da nekažem onako uzput kao još jednu ponudu iz proizvodnje. Ako bacimo pogled na firme koje se bave proizvodnjom samo mušičarskih štapova ili barem imaju poseban sektor koji se bavi posebno proizvodnjom i razvojem mušičarskih štapova uočit če mo veliku razliku u kvaliteti i samoj završnoj obradi. Neke firme od prvo spomenutih imaju možda dobar npr. takmičarski pribor za ribolov na plovak ili deo programa za mušičarenje može da bude "dno dna" jer ta neka firma nije dal bpreviše važnosti glede proizvodnje takve opreme.

Ja lično ne poznam HAKUYO opremu, nisam je nikada ni držao u ruci. Na ovom forumu je nekoliko ljudi koji su imali sa nekom drugom serijom te firme slaba iskustva. Kakav je taj tvoj iz serije "super fly" nemam pojma i do sada čini mi se nitko nije pisao o njemu. Sam češ najbolje da znaš nakon nešto upotrebe istog. Možeš ti njime da loviš i klena suvom ali čim to probaš da uradiš nekom peticom ili čak četvorkom npr. suvom mušicom brzo češ poželeti loviti ribe takvih dimenzija štapom manje klase. Mušičarenje je profinjen ili elegantan oblik ribolova te se i na taj način pribor prilagođava ribama koje se misle loviti a isto tako i vodi na kojoj se misli loviti.

Silom prilika, moj prvi mušičarski štap je bio improvizirana germinica  :D ali i sa takvim sam lovio. Posle sam se dokopao jednog jeftinjaka sa vrlo žilavim blankom ali neudobnim rukohvatom. To sam skužio tek nakon nekoliko izlazaka na vodu jer od veselja nisam na njega ni obratio previše pozornosti. Polako mi je to išlo sve više na živce a para se nije imalo da odem po novi nešto malo bolji. Tada sa nekom bednom fabričkom platom odlučio sam šparati koliko toliko sa namerom da jednog boljeg dana skupim dovoljno za jedan srednje cenovne klase. Tako sam posle dužeg šparanja uzeo jedan mnogo fin štapić za oko 150€. Sa njim sam i dan danas jako zadovoljan ali verovatno ču ga prodati i kupiti jedan za još klasu niže (#3) malo lepši i malo kvalitetniji. Tako to ide. Vremenom nam se i želje oblikuju a isto tako uviđamo šta nam zapravo paše/treba/šta zapravo želimo. Imam i štapove koje ne mislim tek tako zamenjati jer mi se dopadaju u svakom pogledu. U slučaju da se financiska situacija poboljša može se desiti da i ti štapovi budu zamenjani sa još lepšim i boljim. Nema tu ništa snobovskog (barem kod mene) jer sasvim normalno je da ako možeš da si priuštiš nešto što ti se više dopada i što je još boljih performansi. Naravno, najprije treba sve to izprobati i znati zašto baš to.
Ako si iz BG možeš lepo do dunava ili save i sa tim štapom se odlično zabavljati u lovu bucova ;)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
MUSICKI je napisao(la):
Nabavio sam dvodelni stap marke ''hakuyo''model Syper fly 255;c.w#7-8.izuzetnoi je lagan....inace zivim u beogradu.
Štap ove jačine je namenjen za lov krupnijih riba i težim "mušicama" (čitaj strimerima) i u našim uslovima se koristi za lov štuke, smuđa, bucova...

S obzirom da živiš u Beogradu, štap koristi upravo za ove 3 vrste i za to će ti biti skroz OK. Kupi jeftin čekrk (1000-2000 din) na koji staje konac debljine 7 i cepaj. E da, kupi i jeftin konac (1000 din).

Za lov pomenutih riba strimerima će ti završiti posao konusni predvez napravljen od 3 monofila, recimo 0.45, 0.35 i 0.25 mm. Za smuđa i bucka neka budi dug recimo 1.5 do 2 m, a za lov štuke na barama može i kraći (1 do 1.5 m) i to ga možeš napraviti od svega dva monofila (0.45 i 0.35).

A za lov klenova suvim mušicama (Ibar, Rasina..) ti definitivno treba slabiji štap.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
kombinezon 100-200 eur ima i skupljih
mušičarske cipele oko 100inak eur
mušičarski prsluk zavisno od želja od 20 - 200 eur
kačket ili šešir od par stotina dinara do 50ak eura a ima i skupljih šešira
naočare od 20 eur pa naviše
štap solidan 100-200 eur ima i mnogo skupljih
čekrk od 100 -200 eur ima i dosta skupljih
kanap ,konac ili ti mušičarska struna od 20 - 80 eur
beking par stotina dinara
konusni ili pleteni predvezi par stotina dinara
staga ,savetovao bih ti full rotirajucu od 80 eur pa do 500 eur
konektor par stotina dinara
kutija za muve ili strimere od par stotina dinara do 50ak eur
razni floatanti par stotina dinara
ako ne vezuješ muve i strimere onda računaj još jedno 20ak da malo popuniš kutiju

________________________

welcome  :tbumb:  :D


 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Šone, bre ubi čoveka u pojam ! Pusti ga da proba pa videće već on kolko i šta košta ... :D  :D  :D
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
:D

saša Na kraju se svede na to  :lol:
______________

a može i ovako ,pošto čovek ima taj jak štap ,za krupnije ribe tj #7-8 ,neka kupi neku jeftinu strunu kao što mu već preporučiše za 20ak eur recimo u klasi #7 ili #8 ,neki plastični čekrk za iste pare da može da mu stane ta struna ,mesto konusnih predveza neka stavi obichan fluorocarbon ili monofil  dužine 2.5-3 m ,debljine od 0.20-0.25 mm ,nabavi par strimera za bucova i vežba do iznemoglosti na mestu gde se javlja bucov.
Da juri naše prosečne pastrmke ,klenove ,bele ribice..itd na ovaj komplet je bezveze totalno .

__________________

Formax ti je bezveze ,tamo neće imati ni ko da te posavetuje a inače imaš kod simpsona u BG radnju sa raznim FF priborom
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Šone je napisao(la):
kombinezon 100-200 eur ima i skupljih
mušičarske cipele oko 100inak eur
mušičarski prsluk zavisno od želja od 20 - 200 eur
kačket ili šešir od par stotina dinara do 50ak eura a ima i skupljih šešira
naočare od 20 eur pa naviše
štap solidan 100-200 eur ima i mnogo skupljih
čekrk od 100 -200 eur ima i dosta skupljih
kanap ,konac ili ti mušičarska struna od 20 - 80 eur
beking par stotina dinara
konusni ili pleteni predvezi par stotina dinara
staga ,savetovao bih ti full rotirajucu od 80 eur pa do 500 eur
konektor par stotina dinara
kutija za muve ili strimere od par stotina dinara do 50ak eur
razni floatanti par stotina dinara
ako ne vezuješ muve i strimere onda računaj još jedno 20ak da malo popuniš kutiju

________________________

welcome  :tbumb:  :D

:D
Podseća me na onaj štos:
Kaže šef robne kuće prodavcu:
- Svaka ti čast došao čovek po udice, a ti si mu uvalio i opremu za pecanje, za kampovanje, čamac sa motorom...
-Ma jok, šefe, došo da kupi tampone za ženu, a ja mu reko - kad već ne možeš da j.... idi pecaj.


 

MUSICKI

Newbie
Učlanjen(a)
16.05.2010.
Poruke
6
Broj reagovanja
0
Hvala Vam ljudi na savetima.Vidim da ima raznih pristupa i misljenja.Za sada sem stapa nisam nista kupovao drugo od opreme.Prihvatam vase savete i pokusacu da ispravim gresku koju sam u startu napravio.Neko je pomenuo radnju sa ponudom za ff.dali se zna bliza lokacija/adresa/ili postoji i neka specijalizovana radnja van bgda.koja prodaje ff opremu?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja znam za jednu specijaliziranu u BG-u. Mislim da je u Karposevi ulici br. 3, lokal 1, Banovo brdo a telefon je 063/386-214... mislim da tamo možeš dobiti sve što ti treba za mušičarenje.
 
Vrh Dno