Prava muva u pravo vreme

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Povodom ideje o selekciji najlovnijih muva, za odredjene vode i ribe, i u odredjeno doba godine, meseca i dana, evo jednog spiska za pocetak.
MART/APRIL
Marchbrown- jednodnevka-brze, bujicave, stenovite, planinske reke
Large Dark Olive- jednodnevka- mirnije planinske i klenovske reke
Grannom- krznokrilac- brze planinske reke
Early Brown Stonefly-kamenjarka-brze, stenovite, planinske reke
Alder Fly- mrezokrilac-jezera i bare
Pond Olive Dun/Spinner-jednodnevka-bare
MAJ/JUN
Large Stonefly-kamenjarka-brze, bujicave, stenovite, planinske reke
Olive Upright Dun/Spinner-jednodnevka-brze planinske reke
Yellow Mayfly-jednodnevka-planinske i klenovske reke umerenog toka
Mayfly-jednodnevka-planinske reke i jezera
Large Brook (Red) Spinner-jednodnevka-brze, bujicave, planinske reke
Longhorn Sedge-krznokrilac-bare i jezera
Large Cinnamon Sedge-krznokrilac-planinske reke
Yellow Sally-kamenjarka-brze planinske reke...
i tako dalje. E, sad treba napraviti imitacije ovih insekata u svim stadijumima. Momci, raspalite! Ideja vam je odlicna, jedva cekam da vidim muve.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Mix postujemo tvoje zrtvovanje, smatram te jednim od najboljih poznavalaca insekata koji se nalaze na jelovniku salmonida, klenova..., a mislim da i drugi misle isto kao ja, jer da bi covek napisao knjigu o musicarenju potrebno je debelo iskustvo, ja sve sto znam o musicarenju stekao sam na osnovu desetogodisnjeg iskustva, malo sam naucio od drugih, uglavnom sam samouk, to je bio tezak posao snaci se u svemu i nauciti sto je najbitnije pravilno zabacivati i voditi muvu po vodi, sto se tice pravljenja muva tu imam petogodisnje iskustvo, do tada sam kupovao muve od Save Martinovica. Pre toga sam se bavio varalicarenjem ali uglavnom plovkarenjem, pre deset godina to sam stavio na drugo mesto, pecam ponekad na plovak i to samo na Drini kada nema l od lipljena, a i varalicarenjem takodje samo na Drini i to mladicu. E posto sam vas malo udavio, i Mixa pohvalio nadam se da se nece uobraziti, odlucio sam da on napravi kompletan izbor muva od marta-septembra, da malo popuni predhodni spisak, a mi da se potrudimo da napravimo svoje verzije tih muva u svim stadiumima, a i ti Mix ako mozes a verujem da mozes da nas iznenadis svojim vrzijama istih. Mislim da je ovo najbolji nacin da ovo ne izmakne kontroli, mada jos uvak nisu svi procitali o cemu se radi, ali varujem da se se svi ubrzo ukljuciti u rad. Veliki pozdrav!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Odlicna ideja momci, ali bi bilo bolje da se prvo uradi tabela koja pokazuje prisutnost insekata, od marta do kraja septembra, pa da po tabeli redom krenu imitacije. Mix, ako hoces, mozemo zajedno to da uradimo. Mislim da ce tako pocetnik videti bolje raspored rojenja. Zasto tabela?BWO npr. se moze naci od juna pa kroz leto, zatim razne Baetis vrste mogu duze da se nadju na vodi od dva meseca, te bube najbolje love od juna-jula do kraja sezone...tabela ce fino pokazati te prelaze i biti pregledna. Kod nekih insekata podvodna forma (nimfa, odn. larva/pupa) igra manju ulogu od krilate, i obrnuto, te i to treba naglasiti. Za letnje mesece treba obraditi i popularne zemljane insekte, pa najcesce imitacije mladji (pes, pijor, mala pastrmka, itd)- znaci ne samo vodene insekte, ako hocemo da budemo kompletni. Sto rece Mix, puno, puno posla. Tabela ima i po literaturi i po netu, ali bi ovaj sajt mogao lako da ima #1 tabelu za Balkan.

Sto je najgore, jos uvek uveliko traje sezona ribolova, i mislim da je ovo bolje raditi preko zime kad svi o pecanju samo mogu da sanjaju. Ja gledam svaki dan da pobegnem na vodu i uopste mi se ne vezuje sada, a pravo da vam kazem i ne visi na netu. :lol:

Sumadinac, pozdravljam inicijativu!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Tabelu cu ja napraviti za pola sata, ali treba omoguciti da se iz nje otvaraju slike, tekstovi, pa i forum. To ce morati neko ko barata uredjivanjem sajta. Voleo bih da vidim i to cudo. Pomoci cu u svakom slucaju.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Zasto toliko komplikujemo, zar nije jednostavnije uraditi ovako: Mix rece da ces da uradis tabeli, tu tabelu mozes da uradis u bilo kojem programu, ali da je preformatises u jpeg i postavis kao temu "Rojenje muva po mesecima", mislim da samo komplikujemo ako budemo masirali nekoga da radi linkove iz tabele na slike...onda tu tabelu i da postavimo u clanke, jer je to osnovna tema oko koje se svi vrtimo. A onda cemo mi ostali krenuti na posao da uradimo muve, uz prezentaciju korak po korak, za svaku i to lepo smestitit u odeljak koji je predvidjen za to, tako da necemo menjati fizionomiju foruma, a ucinicemo nesto veoma korisno i visoko produktivno. Mix ako mozes ti uradi tabelu po mesecima kada koje nimfe, larve, suve, mokre... treba koristiti, sa njihovim popularnim imenima. Kada napravis tabelu onda je postavis kao posebnu temu, na osnovu nje svako zainteresovan ce lako pretraziti forum i naci razlicite verzije trazene muve, koje cemo uraditit korak po korak. Mislim da je ovo jednostavniji nacin, iako je sezona jos u toku svako ce imati toliko vremena kada radi neku muvu da je usput slika i objasni nacin i materijale koje je koristio. Meni je isto sad ili zimi, jer mi sezona traje od 01.oktobra do 01.oktobra sledece godine, zimi se lovi mladica, skobalj i mrena, leti musicarenje i tako svake godine.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Lepo kaze Sumadinac,Mix,ako zelish mozes uraditi fenomenalnu tabelu preko Exela,i da izgleda kao Chart - statistika.Prosto,jednostavno,efikasno!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ma uopste nije potrebno da je radi u exelu, dovoljno je da uradi u Corel-u ili nekom slicnom programu tako da je leko preformatisati u jpeg, i tako da je postavis kao sliku, kako bi bila jednostavno dostupna svima, ako imate neku drugu ideju recite!
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ne, Mix odlicno si zamislio tabelu.

Ako ti je potrebna pomoc oko tehnickih stvari (mada sam siguran da ce to nasi webmasteri da urade mnogo bolje) tu sam. Linkovi i slike su odlicna ideja.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Alo bre (jos bolje: A' b'e) momci nije li malko mnogo to sto hocete. Tabela svih stadijuma svih vrsta vodenih i kopnenih insekata po mesecima? Prvo cemo za suve muve. Vi cete da me naterate da dovrsim knjigu o nasim vodenim insektima, koju pripremam vec vise od 5 godina. Izgleda da cu morati da ubacim i imitacije u nju. A to je otprilike nekoliko stotina razlicitih muva. Jos ako je prosirim na kopnene insekte... Pa imitacije ribica, punoglavaca, algi, miseva, tresanja, kupina i zrna psenice, nikad je necu zavrsiti. Ipak ce ova tema trajati i trajati, i nikad je necemo zavrsiti. Ili mozda hocemo? Onda bismo bili prvi koji su tako nesto uradili! Bar u Juznoj Evropi.
Toni, evo ti spisak gore, pa ga malo obradi i postavi na sajt. Da vidim kako to izgleda.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Evo ti sanse da ti svi pomognemo da zavrsisi zapoceto! A i da uradino ono sto smo zapoceli, uradi tabelu a mi cemo se potruditi da uradimo imitacije, bice to odlicna stvar jer svako radi muve na drugaciji nacin, bice tu gomila kombinacija i varijacija jedne muve.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ma ja mogu to da uradim ali ne mogu da ga postavim na sajt, jedino Mix, ako hoces da idemo na pivo pa da vidis kako sam to zamislio.

U svakom slucaju ideja je sledeca. Napravi se tabela insekata sa slikama pa kad se izbere insekt dobijaju se i svi vazni podaci o njemu, a naravno i komentari musicara, slike imitacija itd. Ideja je da te komentare i slike svako od nas moze da doda tako da se baza podataka o svakom insektu stalno povecava.

Naravno ovo sve mora da uradi webmaster (jer on ima viziju kako sajt treba da izgleda a i odgovoran je za ono sto se pojavljuje na sajtu). Dakle kad osmislimo kako sve to da izgleda moramo da zovemo Lakija da mu predlozimo resenje a on ce da odluci kako ce to konacno da izgleda.
 

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
Znao sam,majke mi. Odoste ,bre ,ljudi daleko. Evo predlog od onoga kome ste to bili namjenili - početnika. Tabela sadrži: voda - riba - vrijeme - imitacije(po mogučnosti korak po korak) - opis insekta(u stilu Mix-ovom). Tako dobijamo Vaše znanje u instant verziji. Mogu da napravim kolekciju muva za ciljanu vodu po iskustvima koje je skupljano godinama. Ovakav pristup nema nigdje na netu(ili ga ja nisam vidjeo) za više voda.Tu i tamo se može naći za pojedinu vodu ali...Jest da je ovo ko za male bebe pristup ali .. mi smo i na sajtu i u mušičarenju početnici a mnogi od Vas kapitalci.Pokušaj te da stvari gledate kroz prizmu blaženog neznaja.De pomozite da pecamo,zimus će mo o akademskoj nadgradnji.Ako budem morao da učim sve o insektima kad ću na vodu?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
SUVE MUVE ZA BRZE, KAMENITE, BUJICAVE, PLANINSKE REKE
(VODENI INSEKTI)

MART/APRIL
Marchbrown-jednodnevka
Grannom-krznokrilac
Early Brown Stonefly-kamenjarka
MAJ/JUN
Large Stonefly-kamenjarka
Olive Upright Dun/Spinner-jednodnevka
Mayfly-jednodnevka
Large Brook (Red) Spinner-jednodnevka
Large Cinnamon Sedge-krznokrilac
Yellow Sally-kamenjarka
Brown Sedge-krznokrilac
Pale Watery Dun-jednodnevka
Iron Blue Dun-jednodnevka
Black Sedge-krznokrilac
JUL/AVGUST
Pale Watery-jednodnevka
Grey Sedge-krznokrilac
Brown Sedge-krznokrilac
SEPTEMBAR/OKTOBAR
Caperer-krznokrilac
Autumn Dun/Spinner-jednodnevka
Large Cinnamon Sedge-krznokrilac
Brown Sedge-krznokrilac
Iron Blue Dun-jednodnevka
Pale Watery-jednodnevka
 

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
Sad ovi omladinci i kapitalci slicice i način motanja pa da bude super.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ja bih dao svoj spisak, pa ga ukrstite malo sa Mixovim i dobijamo jednu skoro dobru selekciju muva, medjutim ja lovim samo pastrmku i lipljena, tako da u ovaj spisak mogu jos nesto da ubacim, nekih svojih muva, ali ukoliko nekog nesto vise interesuje neka pita, za Drinu imama dosta muva nekih standardnih dobro poznatih muva, ali i mojih nekoh kreacija koje su plod dugogodisnjeg istrazivanja, za Rzav imam poseban izbor kako za lipljena tako i za pastrmku, za Studenicu poseban spisak itd. Evo nesto uopsteno:

April:
SUVE
(Large Dark Olive, Medium Olive, Rough Olive, Gold-Ribbed Hare’s Ear, Greenwell’s Glory, Grannom, Hawthorn, Yellow Humpy, Iron Blue.)

Maj-Jun
SUVE
(Small Dark Olive, Greenwell’s Glory, Iron Blue, Pale Watery Spinner,Klinkhammer, Tups Indispensable, Black Gnat, Adams (various variants), Grey Wulff, Beacon Beige, Houghton Ruby, French Partridge, Grey, Green or Yellow Drake, Grey Wulff, Spent Mayfly.)

Jul
SUVE
(Pale Watery Spinner, Blue-Winged Olive, Lunn’s Particular, Sedges, Caperer, Black Gnat, Orange Quill.)

Avgust
SUVE
(Griffith's Gnat, Pale Watery Spinner, Blue-Winged Olive, Lunn’s Particular, Sedges, Black Gnat, Orange Quill, Red or Black Ant, Black Beetle.)

Septembar
SUVE
(Red Tag, Large Dark Olive, Greenwell’s Glory, Iron Blue, Pale Watery Spinner, Blue-Winged Olive, Lunn’s Particular, Sedges, Double Black Gnat, Orange Quill, Red or Black Ant, Black Beetle, Daddy Long Legs.)
 
Vrh Dno