Predug lovostaj na štuku

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja mislim da su ljudi koji povećavaju lovostaje i bore se za što veća ograničenja, a manje mogućnosti, za sportski ribolov, neuki. To su, po mom mišljenju, ljudi koji pojma nemaju o životu riba i sportskom ribolovu. Štuka je dobar primer. U lovu štuke postoje dva vida zaštite, a oba su besmisleno loša. Prvi je mera najmanje štuke koju ribolovac sme poneti, koja iznosi smešnih 30 cm. Tolika štukica jedva da ima možda 200 grama i obično nije starija od pola godine. Ista ekipa koja je ispisivala taj propis, napisala je da lovostaj na štuku treba da traje od 20. II do 31.III, umesto do 20.III, kako je ranije bilo. Dakle, neki pametnjaković je ostavio meru od 30 cm, a produžio zabranu lova. Logika je jednostavna, to znači da ribolovci treba duže da sede kod kuće, a da love štučiju sitnež. Katastrofa!
Odakle meni "mudrost" da ja prekorevam "stručnjake"? Ja ne sedim kod kuće, nego posmatram mrest štuka i odrastanje malih. Odlično poznajem život te ribe i svoju tvrdnju da je lovostaj predug dokazaću fotografijom štuke, čiji su roditelji bacili ikru pre najmanje 20 dana. Danas sam ulovio nekoliko ovakvih i fotografisao.
Pitam se, kada će još neko shvatiti da lovostaji i ograničenja ne donose boljitak? Korist vodi na kojoj lovimo donelo bi što više aktivnosti na njoj, poput adekvatnog poribljavanja, praćenja mresta i odrastanja, pravilnog i kontrolisanog izlovljavanja, stručnog održavanja, sprečavanja zagađivanja i prekomernog izlova koje sprovode ribokradice i nesportski ribolovci.
Anybody? ???
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Lovostaj na štuku je prekratak!! Trebalo bi da počinje 01.01. i da traje do 01.04. Januarske štuke su prepune ikre i pravi je zločin ubiti ovakvu "trudnjaču".

Mera je krimilano mala. Štuka od 30 cm je teška možda 250-300 g. Trebalo bi je povećati na min 40 cm ili još bolje na 45 cm (oko 1 kg). To je već urađeno na mnogim vodama u Srbiji i pre ili kasnije će doći i do zabačenog Niša...

Mixmaster je napisao(la):
Ja mislim da su ljudi koji povećavaju lovostaje i bore se za što veća ograničenja, a manje mogućnosti, za sportski ribolov, neuki. To su, po mom mišljenju, ljudi koji pojma nemaju o životu riba i sportskom ribolovu. Štuka je dobar primer.
Ja mislim da su ljudi koje se zalažu za smanjenje lovostaja i za što manja ograničenja neuki. To su, po mom mišljenju, ljudi koji pojma nemaju o životu riba i sportskom ribolovu. Mix je dobar primer.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eto neistomišljenika! Upravo to se traži.
Goci, da te ispitam malo, ako si raspoložen. Ti kažeš da bi trebalo sprečiti sportske ribolovce da love štuke januara jer imaju ikru u stomaku. Da li znaš da je one imaju i ranije? Da li znaš da potočne pastrmke (npr.) imaju pune stomake krupne ikre već avgusta? Šta ima veze da li životinja koju ubijaš ima ikru, jajnu ćeliju ili spermatozoid? Koliko ja znam, preporučuje se ubijanje samo polno zrelih životinja i riba, koje uglavnom u sebi nose polne ćelije.
Da li ti možeš da zamisliš vodu punu riba, na kojoj ti njen gazda kaže da slobodno loviš kad god ti se prohte? Da li možeš da zamisliš da postoji neko ko je pravi stručnjak za ribe i ribolov, ko održava ribolovišta u full kondiciji non-stop? Da li možeš da zamisliš ribočuvara na bari na kojoj nema lovostaja, koji posmatra mrest štuka i kaže: "Prenamnožile se, izvadi neku."?
Šta je to sportski ribolovac, ako ne onaj ko bi da se slobodno bavi svojim sportom? Da li je sportista onaj ko se zalaže za sedenje kod kuće?
Da li ti zaista misliš da ne postoji mogućnost da neko ko razmišlja slično kao ja napravi veliki sistem bara i napravi poseban revir za mušičarenje štuka? Da li ti misliš da bi takav gazda rekao ljudima da ne dolaze februara, marta i, kako ti predlažeš, aprila, i otpisao svoju tromesečnu zaradu, iako nema nikakav problem sa brojnošću i veličinom štuka?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Bratiću, ravno 10 pitanja si postavio!  :doh:

Evo odgovora, iako imam pametnija posla, pišem članak za novine...

1. Ti kažeš da bi trebalo sprečiti sportske ribolovce da love štuke januara jer imaju ikru u stomaku. Da li znaš da je one imaju i ranije?

Da.

2. Da li znaš da potočne pastrmke (npr.) imaju pune stomake krupne ikre već avgusta?

Ne, ali verujem da je tako. Zvuči logično.

3. Šta ima veze da li životinja koju ubijaš ima ikru, jajnu ćeliju ili spermatozoid? Koliko ja znam, preporučuje se ubijanje samo polno zrelih životinja i riba, koje uglavnom u sebi nose polne ćelije.

Ima veze, smatram da je nesportski. Tako je od kad je sveta i veka. Tako je kod lova na divljač, tako je, ako baš oćeš, i sa trudnicama u ratovima. Verujem da ćeš se ovim složiti. Po tebi je izgleda glavna razlika u tome da li ženka nosi oplođenu jajnu ćeliju ili ne. Ti imaš akvarujum. Možda u njemu ima nekih ribica živorotki. Da li bi u nekom trenutku ludila možda ubio ženku koja za par dana treba da izleže mlađ? A ubio bi onu koja za par dana treba da se izmresti, pa da mužjak u spoljašnjoj sredini oplodi jajašca? To ti je OK?  :doh:

4. Da li ti možeš da zamisliš vodu punu riba, na kojoj ti njen gazda kaže da slobodno loviš kad god ti se prohte?

Da, mogu. Zvuči idiotski i u neskladu sa prirodom. Mislim da su i Kromanjonci izbegavali da ubijaju trudne ženke mamuta. Ili možda nisu, pa su istrebili čitavu vrstu... Možda im je gazda (vođa plemena) rekao da slobodno love...

5. Da li možeš da zamisliš da postoji neko ko je pravi stručnjak za ribe i ribolov, ko održava ribolovišta u full kondiciji non-stop?

Ne mogu da zamislim jer mi je nepoznat pojam "ribolovište u full kondiciju non stop". Možda je isti odgovor kao pod 4...

6. Da li možeš da zamisliš ribočuvara na bari na kojoj nema lovostaja, koji posmatra mrest štuka i kaže: "Prenamnožile se, izvadi neku."?

Mogu. Zamišljam idiota. Zamišljam kako ga davim u bari jer se u Srbiji prenamnožili idioti.

7. Šta je to sportski ribolovac, ako ne onaj ko bi da se slobodno bavi svojim sportom?

Sportski ribolovac je onaj koji poštuje svoj plen. To uključuje i neka ograničenja slobode ponašanja...

8. Da li je sportista onaj ko se zalaže za sedenje kod kuće?

Da, ako je to iz poštovanja prema svom protivniku (koji je bolestan, povređen ili možda trudan). Onaj ko se takmiči sa navedenim protivnicima nije sportista.

9. Da li ti zaista misliš da ne postoji mogućnost da neko ko razmišlja slično kao ja napravi veliki sistem bara i napravi poseban revir za mušičarenje štuka?

Postoji sasvim realna mogućnost, naročito u Srbiji.

10. Da li ti misliš da bi takav gazda rekao ljudima da ne dolaze februara, marta i, kako ti predlažeš, aprila, i otpisao svoju tromesečnu zaradu, iako nema nikakav problem sa brojnošću i veličinom štuka?

Ne mislim. Mislim da bi takav gazda sve to dozvolio...

p.s. Više ne odgovaram na više od 2 tvoja pitanja, pa makar bila:

1. Oćeš li moj RST na poklon?
2. Šta misliš o tome da prestanem da lovim i puštam ribe u mrestu? U dilemi sam, poslušaću tvoj savet...
3. Da li da prestanem da pogrešno edukujem mlade mušičare koji posećaju ovaj forum?

Uh... Izgubih pola sata...  :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Skratićemo. Upoređivanje životinje koja nosi neoplođene polne ćelije ili jaja i one koja nosi nerođeno mladunče u stomaku nije logično. Na primer, ja sam uvek pun spermatozoida i spreman za parenje, ali mene ne bi trebalo porediti sa ženom koja nosi bebu u stomaku.
Evropske ribe ne nose mladunce u stomaku. One nose neoplođena jaja ili mleč. Štuka ulovljena u oktobru se februara neće izmrestiti, baš kao ni ona ulovljena januara. Tako je čak i sa onom koja bi, kada ne bi uopšte bilo lovostaja, bila ulovljena u februaru ili martu. Šteta bi bila identična, a možda čak i manja u vreme sadašnjeg lovostaja.
Kada bi i bilo neke vidljive koristi od povećavanja i uopšte postojanja lovostaja, možda bih se i ja zalagao za takve mere. Toga jednostavno nema. Mi bi mogli da izmislimo tako nešto, ali izmišljotina i realnost su dve različite stvari. U nekim zemljama su vode bogate ribom, ali to nije zasluga lovostaja, već dobrog gazdovanja, čuvanja, održavanja, aktivnosti, adekvatnog poribljavanja, ulaganja... Lovostaje bi slobodno mogli da počnu da ukidaju u Sloveniji, Engleskoj, Nemačkoj, Švedskoj... jer im takva mera ne doprinosi popularnosti sportskog ribolova, od koga indirektno zavisi i brojnost riba.
Mislim da u nekim zemljama nema ovakvih lovostaja i ograničenja kao kod nas. Ne vidim razlog da na nekom pondu u Engleskoj vlasnik proglasi lovostaj na potočne pastrmke, kada ih on veštački mresti u tolikom broju, da ne zna šta da radi sa njima. To isti važi i za štuku. Gledam na TV da Francuzi sasvim normalno pecaju cele zime pastrmku i to na gliste. Nisam čuo da su ih izlovili, ali sigurno znam da u Srbiji skoro da jesu iako se kunu u lovostaje, koji su sve duži. Pun je Internet slika američkih mušičara na pastrmke zavejanih snegom.
Naši "stručnjaci" ne umeju adekvatno da poribljavaju i čuvaju vode i potpuno su nesposobni kada je očuvanje riba u pitanju. Jedina mera koju potežu je lovostaj i mera, koju upisuju u sve skuplje dozvole. Ceo njihov posao i znanje se završavaju na tih par odštampanih reči i brojeva. Stvarnost ih ne interesuje.
To me ne čudi, ali sportski ribolovci koji se solidarišu sa takvima, koji su najodgovorniji za katastrofu na našim vodama, me začuđuju. Goci i ostali sportski ribolovci, okrenite drugi list. Nemojte da dokazani nesposobnjakovići utiču na vas. Nemojte podržavati ograničenja upućena sportskim ribolovcima, koja su besmislena i nikad nisu donela boljitak, niti će se to ikad desiti. Promenimo svoj odnos prema vodama i ribama iz korena inače će se ovako nastaviti.
Treba tražiti od onih kojima plaćamo da nam omoguće što više dana u ribolovu i što više riba i lepih voda, a ne što više ograničenja i zabrana. Nemojte im verovati da je to nemoguće. Naterajmo ih da zarade ono što nam mažnjavaju, a ne da nas prave na mlade majmune. Ima milion načina da se zaštiti brojnost neke riblje vrste od zabrane lova ribe onome ko plaća da bi lovio ribu.
Treba zaštititi ribe u vreme udvaranja, pripreme i samog mresta, ali pre i posle svega toga je pravi bad trip i teška besmislica.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Dobro, barem ste se slozili da je minimalna mera katastrofalno niska. Na zalost svedoci smo da se cak i te mere ne postuju. Nema nam druge nego da cekamo da dodju nemci i da nam udaraju zauske za svaki prestup  :hmmmm:.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Štuka je vrsta koja iziskuje posebnu pažnju. Njeno prisustvo, razmnožavanje i rast treba posebno pratiti. Čovek treba da potpomaže osetljive ekosisteme zatvorenih voda na razne načine. Jedan od najbitnijih je održavanje broja grabljivica na optimalnom nivou. Mrtva slova na papiru (lovostaj) i udaljavanje ribolovaca sa vode u tome neće pomoći. To je daleko od dobrih rešenja.
Evo jednog od milion drugačijih načina da se zaštiti štuka. On se zove "veštački mrest". Jednostavna i jeftina stvar za svakog iole upućenog odgajivača riba. Ulove se matice štuka i u inkubatorima se izlegne njihova mlađ, kojom se kasnije kontrolisano poribljavaju vode. Nema opasnosti od predatora i parazita, a broj mladunaca je hiljadu puta veći. Broj štuka dobijen ovim načinom je nepogrešivo tačan i dobro kontrolisan. Nema bojazni od ribokradica i ostalih nepovoljnih faktora. Kada bi se ovako gledalo na razmnožavanje štuke, sportski ribolovci bi mogli da preuzmu ulogu koja bi im zadovoljila strast prema lovu ove ribe i usred sadašnjeg lovostaja. Mogli bi da se prijave za izlov matica za veštački mrest. Em im lepo, em pomažu, em su sigurni da će biti štuka.
Evo, već na ovom (jednom od milion) jednostavnom načinu održavanja brojnosti štuke, pada u vodu dosadašnji, lovostajem, koji je doneo katastrofalno loše rezultate.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
e ovo za vestacki mres je bas pametno, podrzavam, iako stuje nemaju nista od moje podrske
 
Vrh Dno