Pupe tulara

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Tomi ovima ne treba otežanje, potrebno je da budu što bliže površini vode.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Pre jedno 10-12 godine sam u hrvatskom časopisu "Udica" pročitao tekst o pupama u kome je autor tvrdio da su pupe isključivo plivajuće mušice tj. muve koje treba da budu u vodenom filmu, svako otežanje je greška u imitiranju ove razvojne faze... E sad ti vidi.
 

Gruja

Full member
Učlanjen(a)
08.09.2012.
Poruke
575
Broj reagovanja
1
Lokacija
Vranje
Mislim da bi pupe trebalo da budu sto se plovnosti tice nesto izmedju suvih i mokrih musica, takoreci blago mokre kako bi deo tela bio plutajuci, a veci deo u filmu, kao ledeni breg u odnosu jedna prema dve trecine ;-)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.095
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Pa pupa krece u principu od dna ka povrsini svoj ciklus.... taj put ume da bude brz. Bukvalno je gasovi teraju ka povrsini-ima pozitivnu plovnost. E vise je taj put bitan. Tj takozvano izdizanje muve. Momenat kad ceo sistem stane i voda ili mi pocnemo da ga natezemo je prava stvar.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Kada bi se Panić javio, verovatno bi nam svima mnoge stvari bile jasnije u vezi ove problematike  :)
 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
          Sto kad bi se javio,... javece se ali ne moze da se opasulji i prejaduje nedelju, pricaju ljudi da je na vepra pucao sitnom sacmom i pocesao ga kao Silja losa u crtanom filmu.  Znas sta kazu za one sto o sebi pisu u trecem licu ... nije najbolje!?!?
          Sto se pupa tice, ne znam zasto ste se ubunili, one su pupe od trenutka kad izadju iz kosljice larve, znaci u vecem broju slucajeva od dna ka povrsini. Postavljali ste cini mi se i ovde kipove iz  filmova o podvodnom zivotu insekata. Najcesce lutka prilicno brzo dodje do povrsine i tu "puca" i izlece krilati, zreo tularas. Pastrmke ih cesto prate na tom "uzdizanju" i za to bi vestacka lutka trebalo da dobro potone i da se Leisenring liftom podigne do povrsine. Naski receno, da se otezana lutka zabaci popreko ili blago uzvodno, da joj se malo vremena da potone i onda se zatezanjem sistema prevede preko vode i na kraju putanje izroni iz dubine ka povrsini. To se tempira na mestima gde ocekujemo ribu ili je vidimo da se hrani negde pod povrsinom. To pracenje lutke moze se zavrsiti i umerenim kuvanjem, dali od okreta peraja ili od stvarnog kupljenja na povrsini, procenicete sami. Za te trenutke pozeljne su lutke koje plutaju pod ili na povrsini.
          Posebna su prica atmosferski uslovi i drift (svakodnevno jutarnje i vecernje slobodno spustanje niz vodu karektiristicno i za larve i nimfe, prenamnozenost ili trazenje boljepozicije za transformaciju) koji se desava i sa lutkama (ne iz istog razloga) ako je pritisak toliki da ga one "osecaju" i na manjoj ili vecoj dubini prate struju. Kod lutaka su to redje situacije ali svi znamo kako u prolece i leto mogu da se promene vremenski uslovi za vrlo kratko vreme. Tada su potrebe teze lutke za dead drift i sputanje direktno niz vodu. Eto, to su  dve situacije kad su potrebne i teze lutke a njih je u proseku kao i kod ostalog odnosa hranjenja nasih riba, dubina : povrsina = 9 : 1.
          Moj zakljucak bi bio da su otezana i vrlo otezana pupa realna i mnogo cesca potreba samo treba pretpostaviti trenutak za njeno koriscenje. Sa kupljenjem pupa na povrsini je lakse, vidi se i relativno lako identifikuje ali kao sto znate, u musicarenju nisu samo vidljivi znaci ono sto odredjuje strategiju i izbor imitacije.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Znači u tom žbunu leži vepar  :D Više sreće idući put  :tbumb:

Znači sve u svemu nije greška otežati pupu, a nije ni pokušavati potpuno neotežanom. Dooobro.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.095
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
evo ovako ja vidim pupu tulara

imgp6597.jpg


imgp6596.jpg


telo, grudi su mesavina veverice i kojecega u raznim bojama. poktov preko tela je biots a pokrov grudi je neka latex trakica.....otezanje je tungsten perla.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Lose vidis xaxaxaaxaxaxax..salim se malo.. :bleh:  odlicna brat moj :)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.095
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Ma moze i bolje....malo abdomen da joj podgojim
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Ma ja ynam kako bih samo me jebe ne mogu jos da skontam kako da razdvojim konac pa da stavim dabing pa onda to u toraks tj grudi nabudzim..moramo vezivati ovih dana
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Ma jesam ali moram da vidim to iz prve ruke..pravim ja onu omcicu ali mi bolje izgleda kad se razdvoji konac..e sad mozda trebaju I one prcalje twister I ostale zajebancije..
 
Vrh Dno