Rackelhanen-laki zalogaj

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Rackelhanen nije popularna musica niti zbog svoje jednostavne izrade niti zbog upotrebe samo jednog materijala koji se tom prilikom koristi, vec je popularitet stekla na osnovu svoje efikasnosti zbog koje je postala satavni deo kompleta musica skandinavskih musicara.
Tvorac ove genijalne musice, svedjanin Kenneth Bostrøm,koji je zajedno sa cuvenim Lennartom Bergqvistom napravio Streaking Caddis, je u sustini hteo da u jednoj musici nekako spoji i imitaciju  lutke tulara i odraslog tulara. To je jednostavno i postigao jer je Rackelhanen uspesno isproban i kao lutka prilikom rojenja i kao odrasla jedinka koja polaze jaja.
I sam nacin vodjenja ove musice je pomalo specifican. Naime tippet mora biti jako tonuci tako da povlacenjem konca od nekoliko decimetara, potopimo musicu koja posle par trenutaka opet isplivava na povrsinu bas kao sto to radi odrasli tular pri polaganju jaja. Takvom iskusenju riba jednostavno ne moze odoleti. Da bi se to izranjanje moglo vise puta ponavljati, potrebno je impregnirati musicu.
Rackelhalen mozemo izraditi na udice razlicite velicine i to od 10 do 16 i time pokrivamo svaku velicinu tulara koji tog dana na vodi. Od materijala nam je potreban samo tamno braon poly jarn (polipropilenska sinteticka vlakna) koji ima odlicne plivajuce karakteristike.
Ovde je Rackelhalen predstavljen u prvobitnoj boji dok se u toku prethodnih godina izradjivao i u drugim bojama. Primer je svetlo-zeleno telo sa bez krilima ili crno telo sa belim krilima u manjim velicinama.
Slika 1: udica 12 i braon UNI-Thread 8/0
Slika 2: Isecemo parce poly jarn-a od 2-3cm i izdvojimo vlakna upotrebljavajuci ih kao dubbing pazeci pritom da ne zatezemo previse da bi imali ujedno i zarobljene mehurice vazduha.
Slika 3: Dodajemo krila od 4-5cm dugackog poly jarn-a.
Slika 4: Savijemo krila pozadi i nastavljamo sa dubbing-om.
Slike 5-6: Starom cetkicom za zube dobro ocesljamo krila musice.
 

Prilozi

  • DSC04270.JPG
    DSC04270.JPG
    38,6 KB · Pregleda: 219
  • DSC04271.JPG
    DSC04271.JPG
    36,5 KB · Pregleda: 239
  • DSC04272.JPG
    DSC04272.JPG
    56,7 KB · Pregleda: 233
  • DSC04273.JPG
    DSC04273.JPG
    36,2 KB · Pregleda: 239
  • DSC04274.JPG
    DSC04274.JPG
    26,2 KB · Pregleda: 250
  • DSC04269.JPG
    DSC04269.JPG
    45,3 KB · Pregleda: 705

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
auuuuuuuuuuuu.....pored one tvoje i ovakve mora da se nađu kod mene u kutijici     :tbumb: :yeswink:

:respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Uradi ovu i pamtices me ;) (naravno po dobru :yeswink:)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:) ne treba me mnogo uveravati, samo kada pogledam ovu siluetu i boju pa jos pomislim na ono vođenje kako siopisao...čista genijalnost!  :yeswink:

Hvala kolega, čim zavšim poslić sa strimerima prelazim na suve i nimfe pa čim se ozvori sezona na pastrmku krećem u akciju (ako Bog da zdravlja).

 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Dace Bog kolega.
Ja polako pocinjem sa spremanjem i nadam se da cu imati dovoljno vremena da neke od musica predstavim kao sto sam ovu bez koje ne izlazim na vodu.
  Znam da ce biti zadovoljstvo videti tvoje``ubice`` koje ces spremiti :tbumb:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Ovo je odlomak iz jednog linka  u kome Hans van Klinken govori o Rackelhanenu:

I have no idea how my fly fishing life would look today without the discovery of the Rackelhanen. I can only guess because nobody can answer this question. I can confirm that the success of this creation gave me enormous self-confidence in making own patterns and stimulated me to start a complete new way of fly-tying. With my own variation of the Rackelhanen began my fly tying development and that's why many of my stories will be dedicated to this traditional Swedish pattern. For me, the Rackelhanen is a lot more than just an ordinary fly. I have an enormous respect for the maker and it is a pity that only a small group of fishermen know the thoughts behind this pattern. When I wrote my first article about Scandinavia patterns, I knew directly that this was the fly to start with. It is undoubtedly one of most simple fly patterns I know. It is so easy to tie that it is the perfect fly for every new fly tier to begin with. But the Rackelhanen is also an ideal pattern for experimental tying and inventive and creative fly tiers surely will find a way for improvements or changes.

  The Rackelhanen is a highly underestimated and unknown fly beyond Scandinavia and may need some extra attention. It is a master design and I never saw a pattern that imitates the pupa, adult and spent caddis, better than the Rackelhanen. This simple pattern is not only the source for my large L.T. series but also the origin for the tying skills I have today. Now almost 20 years later I only can say "Rackelhanen Thank You"



Text and photo
by
Hans van Klinken and Ina van Klinken,
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala kolega, lep članak! Malo sam tražio po e trgovinama koje znam da vidim imaju li smeđi polyarn ali nema, moram još da skoknem do nekih "mojih" radnjica  pa možda tamo nađem. Uglavnom planiram ih uraditi smeđe, cimet, maslinasto zelena i svetlo maslinasto zelena i tan...uf samo ako nađem sve te boje :doh:

Ovde ne želim ništa da ekspetimentišem, želim ih uraditi samo od tog materijala po originalnom receptu. Hvala još jednom za ovaj recept...jednostavno a genijalno, muva koju može svako navezati i ne da može nego bi trebao  :) jedino što če početnici i u vezivanju imati malo problema da onako lepo i vazdušasto navežu abdomen ali to je dobra vežba koja svakom dobro dođe...meni če biti to prava stvar jer več dugo vremena samo velike muve radim a to su uglavnom strimeri  :D suvih i nimfi imam dovoljno za svaki moj izlazak ali evo moram malo da ih dopunim nečim ovakvim.

:tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb:

Kako če tek lipljan da se odazove na ovo!?!?  ::) ::) ::) ::) ::) ::)
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Rekao bih da je ova univerzalna. Lako ce se na nju prevariti pastrmka, lipljen a bogami i klen. :)

Hvala i za ovaj share.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@nespetro, ovakvih kao sto je ova tvoja, ovakve siluete, ovakvog izgleda...takvih jedno desetak u kutijici i da su sve takve iste...to je to! nisam ni probao pa sam 1000% uveren u superiornot ove muve...

za čistu desetku, i to samo od jednog materijala  :tbumb: :respect1:
index.php


 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Hvala puno. Zadovoljstvo je deliti nesto sto smo upoznali, shvatili, iskoristili ili izmislili. Mislim da je to i sustina ucesca na jednom forumu naravno pored ucenja na istom a ovde zaista ima sta da se nauci od starijih clanova:)
Postoje musicari koji daju pomalo blesava imena musicama tako da Ima jedna koja se zove Rackelhanova tasta. Za nju sam samo cuo da postoji, cim je pronadjem, postavljam je :)
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Nespetro

Da li se Rakkelhanen moze koristiti i na reci? U nekim knjigama koje imam preporucuju ovu musicu za stajace vode. Kakvo je tvoje iskustvo?
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Pozdrav Blagoje!
Preporucuje se na mirnijim vodama samo zato da bismo mogli fino kontrolisati potapanje i zato sto odrasle jedinke tulara u takvoj sredini polazu jaja. Rackelhanena koristim i kada vidim da se riba hrani ispod vode na jedno 10-20cm povlaceci tonuci predvez i naglo opustajuci tako da musica prosto izleti na povrsinu. Dok je u brzoj vodi i po obodima brzaka vodim tako da izgleda veoma zivahno i to zbog toga sto su tulari, za razliku od jednodnevki, pokretljiviji.
Kada na vodi ima dosta pupa koje plivaju par desetina metara do k ne dodju u poslednji stadijum preobrazaja, i riba se selektivno hrani njima, tada musici podrezem krila tako da dodju do polovine tela. Kao i sve ostale modele pupa tulara i ovakvog podsisanog Rackelhanena zabacujem iznad ribe koja se javlja odmah ispod povrsine vode. Ako je riba ignorise jednostavno je povucem u suprotnom smeru. E to je vec preveliko iskusenje za ribu :).
Kada radim ovu musicu kuci da izgleda kao pupa, krila obicno radim od druge boje nego telo. Uglavnom svetlije sve do bele. Moze se upotrebiti i CDC ili ( meni omiljene dlake iz americkog snowshoe rabbits feet).
Iako imam par drugih Caddis modela za brzu vodu ipak se Rackelhanen i tu pokazuje kao lovna musica :).


 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Nema na cemu kolega. Da li je to knjiga na nasem jeziku? Da li si probao da napravis ovu musicu do sada?

Jos bih samo rekao da nije lose namazati konac nekim sredstvom za vezivanje,i to kad radimo dubbing a ako ne mozemo nabaviti originalni vosak, veoma dobra zamena koju mozemo lakse naci je premaz koji koriste skijasi za mazanje skija. Meni u sustini veoma odgovara. Onaj koji mi dodje najbolji je onaj za novi sneg od -1C do-7c. To je SWIX-ov plavi namaz mada su i drugi, za oko nule stepeni, veoma ok.
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Pozdrav Nespreto,
Davno sam navezao dva Rakkelhana koji mi još stoje u kutiji. Koristio sam neki tamnosivi polygarn (jedino to sam imao pri ruci), a jednu sam vezao i sa bijelim krilima. Slijedio sam recepte iz knjiga Paal Krogvold:"Vi bider flue" i Teknologisk Forlags Store bok om fluefiske. Musice sam dobro impregnirao i par puta sam isprobao, ali nisam imao uspjeha sa njima. Jednom sam probao na jezeru i primjetio da je klen bio zainteresovan, ali ipak nije uzeo. Pretpostavljam da bi izvorne boje bile mnogo ubjedljivije. Za klena možda i crna sa bijelim krilima...
Ja inače rijetko lovim suvom mušicom i još rjedje lovim na jezeru, pa je i to razlog što ove mušice nisam forsirao. Probaću da nabavim polipropilena u pravim bojama pa ćemo na ljeto da ga češće  nudimo lipljenima i klenovima u obliku Rackelhana. Ohrabrilo me tvoje pozitivno iskustvo i ovaj način prezentacije koji si opisao!  :hammer:
 
Vrh Dno