Rasina

sloba

Newbie
Učlanjen(a)
27.11.2007.
Poruke
10
Broj reagovanja
0
Rasina je jos jedna reka u SRBIJI.U toku ispod jezera Celije dosta je osiromasena sa ribom zbog ribokradica, ali iznad jezera situacija pocinje da se menja. Uglavnom na rasini lovim klena i zakacim po nekog skobalja. Sada ulovi od pola kg su retki na ovoj reci  ali je bez obzira veoma primamljiva za musicarenje.
 

sloba

Newbie
Učlanjen(a)
27.11.2007.
Poruke
10
Broj reagovanja
0
U gornjem toku moze se uhvatiti i po koja pastrmka. U Mitrovom Pojlu ima i revir gde ja pravilo uhvati i pusti.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Koliko je topla Rasina nizvodno od jezera? Tj. da li se voda ispušta sa dna jezera, pa je ledena, kao što je slučaj sa Bovnom i Moravicom?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci je napisao(la):
Koliko je topla Rasina nizvodno od jezera? Tj. da li se voda ispušta sa dna jezera, pa je ledena, kao što je slučaj sa Bovnom i Moravicom?
Ne, nije takva. Mislim da se preliva sa površine.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
647
Broj reagovanja
19
Evo nekih slika:

rasina3434.jpg


Rasina34.jpg


rasinas.jpg


Rasina3.jpg


rasina.jpg
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
647
Broj reagovanja
19
To su slike od Gila, clana ovog foruma.
 

sloba

Newbie
Učlanjen(a)
27.11.2007.
Poruke
10
Broj reagovanja
0
Voda iz jezera izlazi ispod brane, ne preliva se  znam sigurno.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
sloba je napisao(la):
Voda iz jezera izlazi ispod brane, ne preliva se  znam sigurno.

Ne znam odakle dolazi, ali nije hladna (leti). Pogodna je samo za Cyprinidae. Goci se verovatno pita da li bi bila dobra za salmonidni revir. Jok!
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Deluje obecavajuce,koliko mogu da se setim voda iz jezera ide ispod brane a da li moze da se uradi nesto kao sa Moravicom ne bih znao reci..
Usvakom slucaju slike su PRELEPE .. :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Drug iz Blaca,musicar rece mi da je reka itekako siromasna ribom,i da cesto  desi i da prodje citav dan a nista se ne ulovi.
Da li je u pitanju neka greska ili je rasina (ispod brane) zaista toliko siromasna ribom..???
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Pričao sam pre par dana sa Vladicom Radojevićem, saradnikom novina Ribolov, koji živi nedaleko od Kruševca i celog života peca na Rasini. Kaže da je pre izgradnje brane bilo mnogo više ribe. Bilo je mrena od par kg, a sada je ova riba gotovo nestala. Klenovi su bili mnogo krupniji. Sada su komadi preko pola kg veoma retki, a nekad su kilaši bili redovni ulov. I potočne mrene su se znatno proredile. Ispod brane se najčešće love komadi od 10-15 cm, a tek daleko nizvodno ima primeraka oko 20 cm.

Potočne pastrmke nema nizvodno od brane, ali ih je u godinama nakon izgradnje jezera bilo, i to veoma krupnih. Verujem da su to pastrmke koje su kao male migrirale nizvodno, a onda je izgrađena brana i nisu mogle da se vrate u gornji tok reke, pa su se vrzmale ispod same brane, ali se nisu mogle uspešno mrestiti. Ipak, svake godine se uhvati poneka kalifa, koja beži iz nekog ribnjaka, na nekoj od pritoka.

Reka je nekada bila veća (verovatno se deo vode gubi isparenjem jezera), bilo je dubokih virova sa dosta granja. Sada je skroz drugačija - plića, pristupačnija, bez mnogo granja... Sve u svemu - sjebana.

Eto to ja saznah, pa vam prenosim... 8)
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
U svakom pogledi ovo o cemu si pisao je izvrsno,tako da ukoliko me put nanese necu se libiti da se malo rekreiram na Rasini..
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Cesto sam musicario na rasini. Deo ispod brane je najpogodniji i najbogatiji klenom (mada je to nula u odnosu na rei mo Toplicu) ali su klenovi sitni i kao sto rece Goci retki su oni od 500gr a veceg nisam nikada tamo ni uhvatio. Iznad jezera su tereni tezi za bacanje a oni su jos siromasniji ribom. Dalje od 5-6 km od jezera nisam nikada ni isao. U principu idem tamo kad nemam drugde. Nisam nesto ni odusevljen ni prirodom ni mirisom vode. Iz jezera se ispusta toplija voda tako da pretpostavljam da se preliva iz jezera.
 
Vrh Dno