Rasprostranjenje vrsta roda Baetis u Srbiji

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Post o Iron Blue Dun imitacijama podstakao me je da pogledam detaljnije rasprostranjenje vrsta iz roda Baetis u Srbiji. Anglo-saksonska musicarska (znaci popularna, a ne naucna) literatura nam govori da osim Nigrobaetis niger (poznat u literaturi i kao Baetis niger), Iron Blue Dun imitira i njemu slicne Baetis muticus i sicusnu jednodnevku Baetis pumilus. Po dopunjenom spisku Filipoviceve (1975), u Srbiji je identifkovano 6 vrsta iz ovoga roda:

B. rhodani (svima dobro poznata Large Dark Olive, pogledajte Mix-ov tekst)

B. vernus (“vernus”=prolecni (lat.), slicna rhodani-ju, nesto manja jednodnevka, poznata medju musicarima kao Medium Olive)

B. alpinus

B. tracheatus (retka jednodnevka i nije od posebnog znacaja za musicare)

B. lutheri

B. fuscatus (poznat u musicarskoj literaturi kao Pale Watery)

Od Nigrobaetis niger-a ni traga ni glasa (a ni Baetis mutucus ni pumilus-a), iako je rasprostranjena po centralnoj i severnoj Evropi. Ovo naravno ne znaci da musica Iron Blue Dun nece biti lovna-koristicete je kao imitaciju drugih jednodnevki tamnijih boja, ali ne konkretno Nigrobaetis niger-a.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Zaboravih..klinite na latinsko ime insekta da bi videli sliku.
 

Prilozi

  • dun.jpg
    dun.jpg
    17,8 KB · Pregleda: 235

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jucer sam bas isao na savu b. sa namerom da slikam neke jednodnevnice, ali slike mi nisu ispale ciste. Uspelo mi samo ednu malo jednodnevku kooj ne znam ime. Ima dva repa i velicine e nekih 8mm, telo joj je svetlo zeleno cak vuce na zuckasto. Svi insekti su bili u zraku, nisam mogao da nađem ni jednog na nekom kamenu ili vegetaciji. Ali pauci su tu bili od koristi, pa sam u njihovim mrezama nasao svasta,ali nista nije bilo u formi za slikanje. Jedna je bila ovakava iz plavoga sveta.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, Oldsurehand. Zar verujes nasim hidroentomolozima. Zar takvih ima kod nas? Koja je ta Filipoviceva? Imao sam priliku da procitam nasu literaturu u Univ. biblioteci i nisam odusevljen. Gresis ako mislis da nema Nigrobaetis (ranije Baetis) niger i Baetis muticus u Srbiji i ostalim balkanskim zemljama. Interesantno je da su bugari mnogo podrobnije ispitali vodene insekte balkana i posavili to na Internetu. Samo, ne bi trebalo da se bas toliko udubljujemo u entomologiju. Nema potrebe za toliko detalja. Uplasice se posetioci naseg sajta da bi sad i oni trebalo da hitno nabubaju sve ove nazive kako bi bili "in".
Dakle, ja (a izgleda i Sebastijan) dopunjujemo izvestaj Filipoviceve i dodajemo da, bez sumnje, kad nas zivi i Nigrobaetis niger i, nista manje vazna, Baetis muticus. Nju ni ja, kao ni vecina autora, ne pominjem, jer se izgledom veoma malo razlikuje od N. niger. Bitna razlika je samo u tome sto prva vrsta naseljava mirnije reke, dok ova druga preferira kameniti ambijent planinskih reka, a to joj cesto daje prednost kod pastrmkasa. Svejedno, zovemo ih Iron Blue Dun, kada su u subimago stadijumu.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Pazi Mix, ne samo Bugari, vec i Madjari. Cak i dok sam studirao biologiju na PMF-u profesori su mi govorili da nasa vodena entomofauna nije dovoljno radjena. Medjutim, neverovatno mi je da ako je je N. niger toliko brojan kao sto pricas (ja ga nisam nalazio dok sam se ozbiljno bavio biologijom), da ga nisu zabelezili. Ovakvi sistematsko-taksonomski spiskovi se obicno prvo rade, pre ozbiljnijeg pristupa konkretnoj vrsti, habitatu, itd…

Koje kljuceve si koristio pri odredjivanju vrste? Nadam se ne fotografije…

Sto se tice posta, ne radi se uopste o tome sto treba biti “in” ili ne. Ne poznajes me dovoljno-to mi je sve jasnije iz tvojih postova ;-) Ja zapravo vrlo malo znacaja pridajem vrstama insekata, jer one uopste nisu bitne. Odredjivanje roda je sasvim dovoljno, a i to nije uopste neophodno da bi se lovila riba. Ovo je bivsa profesionalna deformacija (iz “prethodnog zivota”), ako tako mogu da je nazovem.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
I takva deformacija je dobrodosla na sajtu. Da li je neki post IN ili nije ne treba da te brine ni najmanje. Koga zanima i zeli da nauci dobrdosao je, koga ne slobodno nek i ne uci!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kad neko cita ova nasa razbacivanja ociglednim vrhunskim (u nasim okvirima) poznavanjem hidroentomologije, pomislice da je to nesto "in". I ja sam kao Oldsurehand, protiv pridavanja posebnog i nepotrebnog znacaja, ovom segmenticu musicarenja. Zato necemo preterivati. Mozemo danima pisati kako sam ih ja video na vodi i identifikovao na veoma prost nacin, a da neko u to veruje ili ne. Oldsurehand je otisao predaleko i izvan prakticnog musicarenja, kada je postavio tako visok kriterijum pri identifikovanju vrsta isnekata. On i ja dobro znamo, da je vrstu moguce sa sigurnoscu identifikovati tek posle detaljnog ispitivanja, brojanja segmenata, nevidljivih tackica, mikrometarskim merenjima duzine antena itd... To je ipak previse. To ne rade ni najpoznatiji svetski izradjivaci musica.
Najbolje je ako vidite sitnu jednodnevku veoma tamnog tela i celicnog odsjaja da je nazovete Iron Blue Dun. Ima par vrsta koje izgledaju bas tako. Ako ih primetite nad vasom rekom napravite imitacije. Ako ih nema, onda nemojte. Mnogo prosto. Engleski, nemacki i ostali evropski naucnici opisali su je i registrovali kao evropsku vrstu. Ja mislim da sam bas nju vidjao i ulovio nakoliko puta. Sebastijan tvrdi isto. Toliko. Cela nauka.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Jedan mali broj musicara u entomologiji nalaze segment musicarenje koji ih fascinira (uostalom kao sto ga neki nalaze u opremi, izradi muva, pa mozda i u kulinarskim vestinama kada je riba u pitanju) i zato sam ovo gore napisao.

Zaboravih da odgovorim Sebastianu...I pored najbolje fotografije, a tvoja je malo mutnjikava, nemoguce je 100% utvrditi identitet vrsta kada je subimago u pitanju. Radi se bez sumnje o Baetis jednodnevci. Jednodnevke su fascinantni insekti jer kod mnogih multivoltinskih vrsta (one koje se roje iz vise navrata u toku jedne godine)-a tu spadaju skoro sve Baetis jednodnevke-boja strahovito varira. Desava se da boja varira i u toku jednog jakog rojenja, kada dodje do naglih promena u temperaturi vode ili vazduha.

Nas musicare interesuje velicina, oblik i boja, a to nisu parametri koji odredjuju vrstu-upravo zato jer su jako promenjljivi. Za pouzdano odredjivanje vrste potrebne su konstantne karakteristike.

Kljucevi koji identifikuju jednodnevke funkcionisu na nivou nimfe i imaga. Npr. nekima ce biti interesantno da se oblik genitalija polno zrelog muzjaka koristi, recimo, za identifikaciju vrste (primetili ste na muskim spinerima one "hvataljke" na krajevima kojima se pridrzava za zenku). :hammer: :hammer:

Inace u musicarskoj literaturi ima autora koji su, ponavljam mozda nepotrebno za ribolov, isli u fantasticne detalje kada je entomologija u pitanju, jer ima musicara koji se amaterski bave entomologijom. Primer je Fred Arbona Jr. i njegova knjiga "Mayflies, Angler and the Trout", koja pokriva USA, a izmedju ostalog obradjuje i karakteristike subimaga.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ona slika je bila simbolicna. Nju imam vec duze vreme, pa sam dao za primer, ali ta sto sam ju vide je bas tako izgledala. Imala je dva repa, i plavo telo (malo tamnije plavo), izuzetno lepa jednodnevka. Ove sto ja radim od blue dun dubbinga sa mesavinom zecije dlake je odlican na vodi. Lovi. Inace ja se ne drzim uvek pravila da lovim onim cime se riba hrani. Uvek volim probati nesto drugo. Desi se puno puta da od spenta nema ni s. Sve jedno se digne i uzme ga. Nije bas uvek tako, ali kada nema nikakvog insekta u zraki i na vodi ja volim experimentirati. Cesto puta me iznenade ribe, i tu sam se mnogo naucio o njihovim prehrambenim navikama. Inace ja volim proucavati insekte, tu podrazumevam njihovu fizionomiju i siluetu koju puštaju na vodi. To se u mom slučaju pokazalo ključno, ali kada pokušavam da radim realistične to, na prvom mestu, radim za svoje zadovoljstvo.
Inace sa imenima sam slab, iako me i to veseli, no za sada se najvise trudim napraviti atraktivne jednodnecnice koje nemaju imena, i nisu uvek uskleđenih boja. Takve čudne se nekada pokažu lovnijima od onih nalik pravim. Ovih dana sam dosta na vodi i promatram jednodnevnice. Vrlo je zanimljivo kako riba cesce napada onu koja leze jaja u kratkim intervalima i dize se nazad. Ona koja padne u vodu i malo se koprca isto je atraktivnija od onih koji se samo strovale i miruju. Naravno ovo nije uvek tako, nekada se dižu na sve što padne na vodu. Kod beatis imitacija posebno je zanimljiva parashut verzija, ali u polukružnoj varijanti.
Evo ovako nekako kako sam samo simbolično nacrtao.
 
Vrh Dno