Recni pacov

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ovo je zivotinja koja nikom nije mila. Ranije, kada sam nocu cekao soma na moravi, cesto su mi pravili drustvo, ali sada ih sve redje vidjam. Skoro sam cuo da su ti vodeni pacovi koji zive u priobalju reka "ugrozena vrsta", zato apelujem da ih ne uznemiravamo (kao sto sam ih ja nekad maltretirao), vec da se prema njima odnosimo sto pazljivije.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ugroženi su isto kao i gomila džukela, koja svakog dana izujeda po desetak stanovnika Srbije. Taj što štiti njih, zaštitio je i vodene pacove.
Od takvih "ljubitelja životinja" možemo uskoro očekivati da zaštite i kućne miševe i pacove i zabrane korišćenje mišolovki.
 

gile_ks

Junior member
Učlanjen(a)
02.06.2006.
Poruke
58
Broj reagovanja
0
Lokacija
Krusevac
Pre par dana na Moravi sam video komad koji je bio veci od macke sigurno. E da mi je pri ruci bila jedna bokerica ne bi se on vise setao tuda. :D Ja odvratnija stvorenja ne znam da se ja pitam sve bi ih pobio!!! :mad:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
:D :D :D Da su ogavni, pa ogvani su. Da li su stetni to je vec pitanje...
Mene buni sto ih zakonom stite. Nisu oni vidre, pa da su ugrozeni. Izgleda da je slicna situacija kao sa kormoranima. Stite nesto sto uopste nebi trebali!
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
E moji ljubitelji prirode. Zamislite musicara koji je utonuo u prirodni ambijent, ni jedna zivotinja ga ne vidi i necuje (jedino oseca miris krljusti sa njegovih ruku), i taj musicar drzi motku i ceka nekog jadnog pacovcica da ga mlatne. Ne ide mi nekako ta slika.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Posto su spomenuti i psi lutalice evo jednog poucnog novinskog clanka!
 

Prilozi

  • sterilizacija1.jpg
    sterilizacija1.jpg
    75 KB · Pregleda: 635

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Tek sad videh ovu interesantnu temu, a posebno divan isecak iz novina, pa sam prinudjen da Lucky-ju opet zveknem plusic.
Ipak, pitam se je li ttt kao pokretac teme svestan znacaja ove (relativno) male zivotinjice za musicarenje, posebno u njenoj savremenoj postojbini, odakle je i dospeo kod nas. Veliki je broj savremenih muva, suvih, ali i nimfi, koje njegovo krzno koriste za dabiranje tela. A unos ove zivotinje kao krznasice dovoljno govori o kvalitetu njenog krzna.
Takodje, dobra stvar je da nije zasticen nasim propisima, ni on ni nutrija.
Njegovo ime je bizamski pacov ili ondatra (Ondatra zibethicus), a engleski naziv muskrat.
Dobio sam pre dve-tri godine parce njegovog krzna i po svojstvima ne zaostaje ni malo za krznom vidre, a bojom odlicno imitira sve tularase svetlije-smedjeg tela. Poddlaka mu je divno pahuljasta i dabira se fantasticno.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Mislim da je Peđa ovim postom upravo proglasio početak mušičarske sezone lova na rečnog pacova. :hammer:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ja volim da škljocam kad odem na pecanje, pa sam tako 25.10.2004. uškljocao i ovog bizamskog pacova sa Batušinačkih bara:

bizamski1.jpg


bizamski2.jpg


p.s. Par minuta pre njega sam ufatio i škljocnuo ovu 2.3 kg štuku:

stuka63cm.jpg


Pacovu je laknulo... Ima i on decu...  :D Inače poslednja štuka koju je moja malenkost ponela sa vode. Pre 3 godine i 3 dana... Kakvo beše meso ima štuka? Puno koske? Zato u poslednje vreme od domaćih riba jedem samo smuđeve i somove. Ups, zalutah u debeli off topic...  :-[
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Pacov? Sve su to bozja stvorenja.... a s njim ne bih da se kacim! ;)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pa ko ima vremena i zeludac da tepa i dere mucene bizamce, bio bi omiljeni musicar u svojoj sredini.
A onaj s Gocijeve sllike ... tako mu je fina poddlaka...  :blush:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Lepo stvorenje!
Mada vise volim da gledam vidre iz prikrajka. :)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ja sam vido jednog u Barajevu kad sam bio sa Vukom pre mesc dana (i jos par desetina komada u Debelici ranijih godina). Da nalozimo Vuka da idemo u Barajevo da ufatimo kojeg i malo pecamo klenovi. Meni nije frka da ga oderem. Samo nemam dobru tjakiju. Obezbedi mi mrtvog i ja ce ga ogulim ki krompir.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
??? Kako da obezbedim mrtvog? Nisam lovac, a da ga tepam manuelno ne ide mi...
Mozda nije lose resenje da javis u Debelicu da utyepaju, oderu i na vetru okace kozu jednog, cela musicarska sekcija Bgd moze par godina da dabira.
 
Vrh Dno