Reka Veliki Rzav!!!

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Dosta vam je, nalozicete se pa nece covek imati gde da zabaci od vas! :bleh:
 

Prilozi

  • DSC00224.jpg
    DSC00224.jpg
    103,5 KB · Pregleda: 452
  • DSC00226.jpg
    DSC00226.jpg
    75,8 KB · Pregleda: 467
  • IM000412.jpg
    IM000412.jpg
    167,7 KB · Pregleda: 479
  • IM000418.jpg
    IM000418.jpg
    126,7 KB · Pregleda: 454

milanrzav

Junior member
Učlanjen(a)
23.04.2008.
Poruke
26
Broj reagovanja
0
Lokacija
Borca
Evo jos malo slika sa Rzava,april 2008,ali bez ulova :'(
Svaka cast Sumadinac za lipce :tbumb:
 

Prilozi

  • DSCF1184.JPG
    DSCF1184.JPG
    215,1 KB · Pregleda: 381
  • DSCF1183.JPG
    DSCF1183.JPG
    172,6 KB · Pregleda: 469
  • DSCF1178.JPG
    DSCF1178.JPG
    210,2 KB · Pregleda: 443
  • DSCF1153.JPG
    DSCF1153.JPG
    185,6 KB · Pregleda: 451
  • DSCF1133.JPG
    DSCF1133.JPG
    179,2 KB · Pregleda: 465
  • DSCF1140.JPG
    DSCF1140.JPG
    190,6 KB · Pregleda: 416
  • DSCF1152.JPG
    DSCF1152.JPG
    195,5 KB · Pregleda: 404

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Jel ova predposlednja slika iz Guresa, na ulasku u prve mini tesnace, posle onog velikog vira?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Par pitanja (za Šumadinca, ali i ostale koji poznaju Rzav):

Da li u Rzavu i dalje ima poneke potočne zlatovčice?
Da li se njome i dalje povremeno poribljava ova reka? Da li se i dalje uzgaja u ribnjacima?
Kako se ova riba ponaša u našim rekama? Ne mresti se sama, jel? A i ne migrira nizvodno kao kalifa?
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Evo prvo jedna slika od danas. U pitanju je lepa potocara dugacka oko 40cm, po mojoj proceni oko 1kg. Inace lepo sam prosao ulovio sam 7 potocara i to dosta dobrih velicine od 30-40cm. One dezurne potocarice ne racunam. Voda je bila blago zamucena i velika, a riba se sporadicno u cugovima javljala na povrsini.

E sada odgovor Goci-u.
Rzav je samo jednom poribljen potocnom zlatovcicom i to one godine kada je odrzano i poslednje takmicenje na Rzavu. Nakon toga furtom su dolazili svi moguci i nemoguci, pa je ta riba koja je pred takmicenje pustena futom izlovljena. Sledece godine u reviru sam ulovio jednu zlatovcicu dugu 22cm i to je bila jedna jedina. Od tada nije zabelezen nijedan slucaj da je ovu ribu neko ulovio.

Istina da migrira, ali potocna zlatovcica je riba gornjih tokova, tako da uglavnom odlazi uzvodno, lakse se lovi od potocare, manje je probirljiva, a lepa na svoj nacin. Kod nas u mrestilistu se godinama mrestila sa ogromnim uspehom, vecim nego potocara. Medjutim reke koje su poribljene ovom ribom kao da su je gutale. U cemu je stvar! Niko nije obracao paznju da je ovo riba koja voli gornje tokove reka, gde je voda manja, plahovita i bujicava. Voli da se krije u kazanima, usecima u stenama gde voda vri. Na tim mestima ribolovaca nema, pa je i postojanost ove ribe nedokazana. Iz tog razloga rukovodstvo u mrestilistu donelo je odluku da je mrest ove ribe nepotreban! Preostala kolicina matica pustena je u reke, a mladj u manje vode. Posto je u Nosnicu, najvecu pritoku Moravice u gornjem toku, pustena zavidna kolicina mladji, ja sam krenuo da tragam za njom. Posle dve godine od pustanja mladji od 2cm, u mestu Butkovo na Nosnici ulovio sam prvu zlatovcicu, tada je imala 22cm. Tog dana ulovio sam trideset riba velicine od 18-20cm. Znaci da je ova riba iz donjeg toka Nosnice migirirala uzvondo desetinama kilometara i u bukovima nasla sebi utociste. Brzo se proculo za to, pa je izlovljena. Nadam se da je preostala poneka!

O mrestu u prirodnim uslovima ne mogu da komentarisem, jer nemam cvrstih dokaza. Ali kada se jezerska zlatovcica mresti u Kokinom brodu i Radojni, znaci da bi se i ova recna mrestila prirodnim putem.

Mislim da ova vrsta pastrmke nije dovoljno ispitana!
 

Prilozi

  • DSC00251.jpg
    DSC00251.jpg
    137,2 KB · Pregleda: 480

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Stvarno ima lipljena u Rzavu i to, za moj ukus, sasvim solidnih primeraka. Evo šta sam ja ulovio posle nekoliko zabacivanja red spinnera na broju 10 (!).
main.php

 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Lep primerak! Koliki bi bio u Nisavi? ;)

Znaci kupi Red spinera! :) Samo cekam za vikend da ga oprobam sa ovom musicom!
Vi ga lovite a jos je lovostaj-jos 5 dana!  :-*

 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Lipljen je u Rzavu TRAJNO ZABRANJEN za nosenj. Toliko je gusto naseljen i cesto drustvo pravi pastrmci, a uz to jede velike insekte, pa ga je tesko izbeci u vreme mresta kada je intenzivan!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Sumadinac je napisao(la):
Lipljen je u Rzavu TRAJNO ZABRANJEN za nosenj. Toliko je gusto naseljen i cesto drustvo pravi pastrmci, a uz to jede velike insekte, pa ga je tesko izbeci u vreme mresta kada je intenzivan!

Slazem se da ga je nemoguce izbeci sa velikim insektima. Znam da i pocetkom otvora lova na njega, on kupi te malo vece musice na veicini 10 i 12.

Bas me raduje da se on lepo razmnozava u V.Rzavu! Samo polako ga treba i rasiriti na ostale reke koje imaju potencijala za to!

 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
ja mislim vise od jednog jezera, treba ih zapaliti
 

milanrzav

Junior member
Učlanjen(a)
23.04.2008.
Poruke
26
Broj reagovanja
0
Lokacija
Borca
na ovoj reci sam prvi put zabacio musicu,upecao prvu pastrmku,prvog lipljena i naucio musicariti........
a sada ce je neko ko nikada nije pecao na njoj i gazio njene brzake pregraditi i poslati u zaborav,mislim da smo jos jednom po ko zna koji put dokazali kakav smo narod i da nista ne umemo da cenimo a pogotovu nase reke.Stvarno ne znam sta bih jos rekao osim da sam na rzavu proveo 15 godina i doziveo najlepse trenutke musicareci njegovim virovima i brzacima za koje znam da ih uskoro nece biti........ :( :( :( :( :( :( :( :(
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
313
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Pozdrav za Milana. Vrlo lepi trenutci me vezu za ovu lepu reku. Bice mi mnogo zao ako se stvarno napravi jezero. Pre 7-8 godina sam prvi put cuo za tu ideju, cak sam bio na tom mestu gde je bilo planirano da se to radi. Covek iz sela Kruscica, kuca mu je na 100-tinak metara od mosta, mi je pricao tada da bi brana trebala da bude visoka 177 m i da bi se polavilo zemljiste skoro do Visocke Banje.
Nego interesuje me da li je neko bio 1. marta na Rzavu i kako je bilo.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.873
Broj reagovanja
184
Lokacija
Kragujevac
Ja sam bio na Rzavu prosle nedelje sa drugarima i mislim da je u smislu lepote i potencijala reka vrhunska, ribe je na potezima gde smo mi bili bilo jako malo...
Dodao bih i da je moj drugar slikao mrtvu pastrmku probodenu ostima ili kako se to vec zove, kao vile samo manje, a ja sam nasao dve mrtve kalifornijske... bruka, sta da kazem. Ribocuvare nismo ni videli a taj deo reke je bas dostupan gore pomenutim

Dok se ne promeni svest naroda necemo imati reke sa pastrmkom i lipljenom gde ce moci lepo da se hvata i pusta... :mad:
 
Vrh Dno