Reke Bosne i Hercegovine

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Posle premijernog iznošenja činjenice da je Drina, koja služi za ponos nekolicine srbijanskih mušičara, više bosanska nego srbijanska reka, u temi "http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=753.0;topicseen, počeh i sam da razmišljam o ozbiljnom boravku na ovoj reci.
Moji prijatelji često razgovaraju o poseti nekim bosanskim rekama, poput Ribnika i Sane. Već sam bio u tom kraju i uverio se da je predalek za nas Nišlije. Jednostavno, što više kilometara pređeš, manje ti se peca. Do Ribnika ima 800-900 km od Niša. Kad sam ja bio tamo, zatekao sam neviđenu gužvu, gomilu poznanika sa sajta i bio sam isuviše umoran da bih na pravi način osetio reku i uživao u samom mušičarenju.
Zato, počeh da proučavam BiH i potražih fotografije reka. Vrlo brzo naišao sam na ime i nadimak Ognjen Davidović-OGI i njegovu fantastičnu kolekciju fotografija bosanskohercegovačkih reka. Vrlo rado bih ih maznuo i postavio na naš sajt, ali ništa od toga dok se ne dogovorimo sa vrednim autorom ovih pejzaža.
Teško je odlučiti se za reku na kojoj ćete provesti dragoceno vreme, kada vidite fotografije Une, pa Plive, pa Sane, pa Neretve, pa Sutjeske, pa Lima, pa Drine, pa Tare (čija desna obala u donjem toku pripada  BiH), pa Trebišnjice...
Sve same pastrmske i lipljenske reke, takve lepote i veličine, kakvih, nažalost uopšte nema u mojoj Srbiji. Čuvene salmonidne reke Srbije, poput Visočice, Jerme, Mlave, Rzava, Đetinje ili Gradca, su veličine omanjih pritoka nabrojanih BiH reka, a o boji i kvalitetu vode, kao i bogatstvu ribom, ne treba trošiti reči.
Izabrao sam da, ako nađem adekvatno društvo, obiđem krajnji istok BiH, jer mi je najbliži, a gomila fantastičnih, divljih reka je u krugu prečnika manjeg od 100 km. Voleo bih da dobro upoznam Drinu, u njenom najčistijem, gornjem toku, odmah ispod spoja Pive i Tare. Naravno, kad odvrnu slavine Pivske HE, ne bih imao ništa protiv da malo zabacujem u donji tok Tare, u Sutjesku, Praču, možda izvorišni deo Neretve, pa i u Pivu, kad zavrnu slavine.
Pretpostavljam da je to deo BiH u kome nema previše našminkanih turbo mušičara i da sam pažljivo izabrao mesto za dobar provod jednog "old school" mušičara, poput mene, koji bi da se usredsredi na svoj mahač(već učim Bosanski jezik) i lovi potpuno divlje lipljene i pastrmke, a da ne sretne gomilu seratora, koji mušičarski pribor koriste samo kao lažno opravdanje.
Ako neko dobro poznaje ovaj teren, neka napiše koju reč o tome. Do tada pogledajte kolekciju slika Ognjena Davidovića na adresi http://www.bistrobih.ba/galerija/thumbnails.php?album=10
 

boron

Junior member
Učlanjen(a)
18.05.2007.
Poruke
24
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
  Pretpostavljam da je to deo BiH u kome nema previše našminkanih turbo mušičara i da sam pažljivo izabrao mesto za dobar provod jednog "old school" mušičara, poput mene, koji bi da se usredsredi na svoj mahač(već učim Bosanski jezik) i lovi potpuno divlje lipljene i pastrmke, a da ne sretne gomilu seratora, koji mušičarski pribor koriste samo kao lažno opravdanje.


Stvarno ne znam zasto su potrebne takve izjave !?
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
643
Broj reagovanja
19
Lepa tema!  ;)

Teško je odlučiti se za reku na kojoj ćete provesti dragoceno vreme, kada vidite fotografije Une, pa Plive, pa Sane, pa Neretve, pa Sutjeske, pa Lima, pa Drine, pa Tare (čija desna obala u donjem toku pripada  BiH), pa Trebišnjice...Sve same pastrmske i lipljenske reke, takve lepote i veličine, kakvih, nažalost uopšte nema u mojoj Srbiji.

U mojoj zemlji ima isti takav Lim! Znas kakav je? Ludilo. :) Niko ne peca lipljena tako da ga ima na pretek.Pastrmke takodje krupne(potocare) a krupnog klena ko ovo dvoje zajedno. Ljudi su na glistu (kalifornijsku) iz dosade pecali skoro potocare koje kako sam dobio informaciju znam gde su se nastanile u kom delu i teze mnogo , veruj mi! Taj jedan nespistupacni deo nedaleko(10 km) od Priboja je kao netaknuta priroda! :drool: Preliva,brzaka,tisaka, a Lim je tu dosta razliven. Ko ne veruje neka dodje bice razuveren u roku od 15 minuta pecanja na pravom mestu. ;)

Isto ovamo u mojoj zemlji postoji Drina. O njoj se dosta govorilo pa ne zelim da ponavljam!

Mozda da nisam otisao u off pisuci i o Sprskim rekakma jer su one i Bosanaske.

Slazem se da su ove ostale reke Bosne pravo zadovoljstvo za svakog musicara. :)


 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ih bre, Borone. Ovoliki tekst o rekama Bosne i Hercegovine, a ti si baš izdvojio onaj deo. Ima razloga da to bude tu, ali nemojmo sad o tome. Tema je suviše dobra da bi se držali takvih gluposti. To je moj lični izbor da se, kad obiđem Bosnu i Hercegovinu udaljim od prekobrojnih i dosadnih mušičara. Zbog toga sam i izabrao ovaj divlji i manje napadnuti kraj da se baš tu zabavljam dok mušičarim lipljene i pastrmke.
Djomla mudro opisuje i deo Lima koji protiče kroz Srbiju. Taj deo toka ove reke je baš onaj koji nisam obilazio i strašno me interesuje. Samo, Djomla, molim te, otvori pod "Reke", temu "Srbijanski deo Lima" ili bolje "Donji tok Lima" i daj detalje. Ti si iz tog kraja i možeš nam dati najbolje informacije o toj zanimljivoj reci.
                                            A sad malo o BiH (to je tema)
  Jedva čekam da zagazim u Drinu, negde ispod Šćepan Polja. Kakva li je Tara u tom delu? Verujem da će uživanje biti maksimalno dok sedim na obali i samo posmatram te reke. Već se ježim na samu pomisao da ću vaditi lipljene i pastrmke u prekrasnom ambijentu. Šta li će biti kad negde u divljini, usamljen, u sumrak, počnem da ih bockam?
Uradiću to!
P.S. Ko ide sa mnom?
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
643
Broj reagovanja
19
Sacekacu josh malo dok se ne potrose sve reci o Bosanskim! ;)

Mene takodje privalce reke sa sajta Ognjeana Davidovica. :drool: Odlicni pejzazi.Da pozelis da se odmah stvoris tamo!

Mix ako dobijes dozvolu da postavis neke slike bilo bi dobro? Moram otici sad na leto jedno pet sest tura po Bosni! Krenem od Zlatiborskog rzava koji sece Bosnu i ulazi opet u Srbiju pa se zatim uliva kod Visegrada u Drinu pa nadalje. E taj deo u Bosni sam obisao prosle godine, gde postoji i ribnjak kalifa! Ogromnih! :drool: A u vodi ispred bukvalno kamenom mozes da ubijes kalifu. Reka je prebogata pastrmkom.Samo ne znam da li ima lipljena ali ne verujem.

Pomenuo si Scepan Polje. Uf. Bio sam na Tari u donjem toku ali nisam isao do Sepan Polja. Osecam da tu vrvi od ribe? To mi i nije toliko daleko da odem. Pa cu obici sigurno ,ako Bog da!



 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, na Tari sam doktorirao mušičarenje lipljena. Čak sam bio i profesor u Kolašinu, na višoj mušičarskoj školi. :hammer: Posećivao sam i srednji tok Tare, gde su me ribočuvari maznuli u strogom zabranu Nacionalnog parka Durmitor. Kod Levera i onog ogromnog mosta, niako da se napecam. E, ispod kanjona, gde je reka velika i graniče se BiH i Crna Gora, nisam bio. Možda baš tu nastaje jedna od najlepših i najčistijih reka BiH, kod Šćepan Polja. Šta bi drugo moglo nastati od Tare i Pive?
Obavezno ću posetiti mesto gde nastaje Drina. Očekujem predivan prizor i odlično mušičarenje.
 
Vrh Dno